Poreklo prezimena Nikolić

3. februar 2012.

komentara: 190

[toggle title=”TESTIRANI NIKOLIĆI NA SRPSKOM DNK PROJEKTU”]

Nikolić

Haplogrupa: I2a

Poreklo: Čačak, Srbija

Krsna slava: Lazarevdan

Kontakt:
_________________________

Nikolić

Haplogrupa: R1a L1280 opšti klaster

Poreklo: Jugoslavija

Krsna slava:

Kontakt:
_________________________

Nikolić

Haplogrupa: E1b rod Kuča

Poreklo: Kržanja, Podgorica, Crna Gora

Krsna slava: Mitrovdan

Kontakt:
_________________________

Nikolić

Haplogrupa: I2a DS rod U

Poreklo: Bosna i Hercegovina

Krsna slava:

Kontakt:
_________________________

Nikolić

Haplogrupa: I2a DS rod Đ

Poreklo: Grkinja, Gadžina Han, Zaplanje, Srbija

Krsna slava: Đurđic

Kontakt:
_________________________

KOMPLETNE REZULTATE POGLEDAJTE OVDE[/toggle]

Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ ‘Stručna knjiga’

 

NIKOLIĆI u selu Dulići kod Gacka vode porijeklo od bratstva Grbljanovića, koje je nekada živjelo u Drobnjaku, odakle se iselilo u Ozriniće, kod Nikšića, a odatle u mjesto Baljke, kod Bileće. Iz Baljaka Nikola se odseli u Duliće, gdje se njegovi potomci po njemu prozvaše Nikolići.

__________________

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (190)

Odgovorite

190 komentara

  1. vojislav Ananić

    NIKOLIĆI su srednjovekovna humska vlastelinska porodica prepoznatljiva po posjedu područja Popovog polja.

    Uz vlastelu Milatoviće, Sankoviće i Radivojeviće NIKOLIĆI su najvažniji predstavnici Humske zemlje u razvijenom srednjem vijeku. Najvažniji predstavnici su Knez Grgur Nikolić i vojvoda Radoje Nikolić. Nikolići su priznavali prevlast Sankovića i Kosača kao gospodara dijela Huma. Kao vlasnici posjeda u župi POPOVO ubirali su mogoriš koji su Dubrovčani plaćali Slavenima u zaleđu zbog korišćenja njihovih posjeda za ispašu svoje stoke i za vinograde.

  2. vojislav Ananić

    NIKOLIĆI su bili poznati vlastelinski rod u Popovu. Smatra se da su daljim porijeklom od kneza Miroslava, brata Stevana Nemanje. Ovoj lozi, vjerovatno, pripadaju i NIKOLIĆI koji se pominju krajem 14. vijeka. Među njima se spominju i dva kneza, Vukosav i Grgur Nikolić-Vukosavić, sin kneza Vukosava. Krajem 14. vijeka u Popovu se pominju knezovi Jovan i Bogdan Nikolić. Nikolići su, vjerovatno živjeli u Tulju, gdje se nalazi jedna stara čatrnja koju zovu “Nikolića čatrnja”. Nikolići su živjeli u Volujcu kod Trebinja, ali su u 17. vijeku promijenili prezime i prozvali se Kneževići. Nikolića ima i u Dulićima (Gacko). Nikolići u Orašcu, Proslapu, Rumbocima i Slatini (Prozor); Doljanima (Jablanica); Domanovićima (Čapljina) i u Dužicama (Široki Brijeg). U Orašac su došli iz Proslapa. Zovu ih Prco. U Proslapu je jedan zaselak po njima nazvan Nikolići. U Rumbocima su ogranak starog roda Milišića. Zovu ih Džolani. U Slatini su “od roda Nikolića” iz Orašca.U ovo selo Nikolić-Prco došao je iz Ljubunaca “posle okupacije oko 1878.” U Doljane su doselili iz Orašca 1923. godine. Potiču od Nikolića-Prca. Ima ih u Prozoru, gdje su došli oko 1903. godine iz Kovačeva Polja. U Domanoviće je jednim porodicama Nikolića predak došao iz Metkovića kad je “Vrancuz gradio cestu”, a drugi su starinom iz Broćna. Predak im je došao za “Dadićeva vakta”. U Dužicama su Nikolići starinom iz Stona i zvali su se Mikulići. Došli su u Dužice oko 1800. godine. Slavili su Đurđevdan.

    • I ja sam dosao do slicnih podataka kada sam istrazivao poreklo svog prezimena.Moji su poreklom iz Dubljana-Popovo polje,Hercegovina.U svim izvorima ,Srpskim i Hrvatskim se kaze da su Vukosavici prvi iza Nikolica i da su mnoga prezimena i rodovi nastali od Nikolica pa Vukosavica u Popovu polju.Cak se u Humskom zborniku br 10 dovode u direktnu vezu sa knezom Miroslavom,Pa Andrijom pa Nikolom rodonacelnikom Nikolica.Ali se ogradjuju da se ne zna tacno jeli to tako i da su istoricari svojevoljno zamrsili kreiranje genealogije?!

    • Marko

      DA li Nikolici koji su promenili prezime u Knezevic dolaze iz Hercegovine i rod su Nikolica u popovu dok postoji druga teorija da su od Nikolica sa Ceva,

  3. vojislav Ananić

    Prethodni tekst je preuzet iz knjige Riste Milićevića “Hercegovačka prezimena”.

  4. vojislav Ananić

    Dinastija NIKOLIĆ

    Porodica nikolići, gospodari popovog polja, bili su potomci humskog kneza Miroslava, brata Stefana Nemanje, a sestrići bosanskog bana Stjepana 1. Kotromanića. Župan Nikola, praunuk humskog kneza Miroslava imao je dva sina, Vladislava i Bogišu. Malo je podataka o prvim članovima ove porodice, poslednji put se pominju 1363. godine, najverovatnije kao vladari humskih oblasti. sa knezovima Vukosavom, Petrom i Milišom Nikolićem, otpočinje drugo pokoljenje ove porodice.Poznato je da je ime njihove majke bilo Stanislava, ali je neizvesno da li im je otac bio Vladislav ili Bogiša. Budući da je Vladislav bio stariji, a i iz nekih drugih izvora, može se pretpostaviti da je on bio otac trojice pomenutih župana. Uspon braće Nikolića počinje posle smrti kralja Tvrtka 1, 1391. godfine.Kao pristalice novog kralja Dabiše, njihov ugled vidno raste, i već u decembru 1392.godine, Dubrovačka Republika prima ih za svoje građane. Dolaskom kralja Ostoje na bosanski presto, Nikolići su se, kao pristalice kraljice Jelene, našli u nezavidnom položaju, te su bili prisiljeni da traže utočište na dubrovačkoj teritoriji. U ratu Bosne i Dubrovnika, kao vlastelin vojvode Sandalja Hranića Kosače, učestvovao je i Vukosav Nikolić. Poginuo je prilikom jednog okršaja sa Dubrovčanima, a sahranjen je u Stonu, 28.novembra 1403.godine.
    Grgur, sin Vukosava Nikolića, prisutan je u istorijskim zbivanjima u Bosni tokom borbi Tvrtka 2. protiv Ostoje. Od 1414.godine, Nikolići primaju mogoriš po ovlašćenju kralja Ostoje, što je neposredan dokaz da su se nalazili među njegovim pristalicama. Znak veće samostalnosti Nikolića u ovom periodu ogleda se u postavljanju carina. Međutim, 6. jula 1418. godine, Grgur Nikolić je izdao povelju o ukidanju carina. Do naročitog osamostaljenja Grgura Nikolića došlo je u vreme građanskog rata za vlade kralja Stefana Ostojića. Pošto se nalazio na strani kralja Stefana Ostojića, direktno je okrenuo leđa svom gospodaru Sandalju Hraniću. Uz pomoć Dubrovnika, strasti su se sišale i Nikolići više nisu pokušavali da se oslobode vlasti bosanskog vojvode. Posle njegove smrti, Nikolići su ostali verni njegovom nasledniku, Stefanu Vukčiću Kosdači. Grgur Nikolić umro je u julu 1436. godine.
    Sinovi Grgura Nikolića, Vuk i Vukašin, nastavili su zavistan odnos prema Stefanu Vukčiću Kosači.Vukašin Grgurevuć bio je uz njega u pokušajima da se dokopa Zete. Godine 1442. Vukašin je pao u mletačko ropstvo, ali je uz pomoć Dubrovčana pušten na slobodu. Poslednje vesti o Nikolićima su iz 1453. godine, kada su i dalje bili na strani Stefana Vukčića Kosače. Neizvesno je kako su završili, ali je sigurno da su sa svoje oblasti iščezli daleko pre nego što su Turci zavladali Humskom.

  5. vojislav Ananić

    Ne postoji mnogo podataka za rekonstrukciju grba Nikolića. Poznata su samo dva pečata. Jedan je pečat stanislave Nikolić iz 1393. a drugi pečat njenog unuka iz 1418. Na oba pečata je jednoglavi orao sa poluraširenim krilima. Glava orla je okrenuta na heraldičku levu stranu. Grb se ne nalazi u “ilirskim” grbovnicima. Zbog toga je nesigurna rekonstrukcija boja grba ali je pretpostavka da je orao srebrni na crvenom štitu.

    (literatura:Rodoslovne tablice i grbovi srpskih dinastija i vlastele)

    • Rade cvorak nikolic

      Mozete li mi pomoci oko mojih predaka- moj deda je jos uvek ziv ima 88g- pa mi kaze da se njegov deda zvao isto petar a petrov deda nikola koji je dosao iz bileca iz hercegovine- slavimo slavu sv.ignjatije bogonosac.jel mogu kakvu informaciju dobiti koji su ostali preci.

      • Milica

        I nama je ista slava, ali su nam pretci se prezivali Nikolici, onda su Dosli iz Srpske Crnje u Sremske Karlovce i tu nastade prezime Crnojacki.

  6. vojislav Ananić

    Baron Fedor Nikolić je imao posed u Rudni, u rumunskom delu Banata, istočno od Itebeja. Rođen je u Temišvaru 1836. Po materi je bio unuk kneza Miloša Obrenovića, čija je ćerka Savka bila udata za barona Jovana Nikolića zvanog “Svileni”. Prava je završio u Gracu i postao je stalni član županijske skupštine u Zrenjaninu, gde je 1894. godine bio jedan od osnivača Fabrike tepiha. Od 1882. do 1886. bio je pomoćnik zapovednika u Bosni i Hercegovini, a od 1884. imao je titulu tajnog carskog savetnika. Od 1886. uvršten je kao doživotni član ugarske vladarske kuće. Godine 1892. je postao carski poverenik na srpskom crkvenom i narodnom saboru u Karlovcima, a od 1897. i pri Sinodu. Kao najbliži srodnik kralja Aleksandra Obrenovića prema pisanju nekih bečkih listova, bio je još 1901. određen za naslednika, za slučaj da kraljica Draga ne bude imala dece. I prema iskazu nekih očevidaca, godine 1903. posle ubistva kralja Aleksandra Obrenovića, na Nikolićevom imanju u Rudni osvanula su dva srpska oficira koja su mu ponudila krunu, ali je on to odbio. Umro je u Rudni, gde je i sahranjen.

  7. vojislav Ananić

    CRTICE O BARONSKOME DOMU NIKOLIĆA – PODRINSKIH

    Prvi od Nikolića, koji je dobio priznanje plemićskoga dostojanstva i ugarsku baronsku titulu bio je Vojvoda Sava Nikolić. Teško je naći srpskije ime i prezime pod kapom nebeskom! Vojvoda i Baron Sava Nikolić – Podrinski, zapovednik krajiške vojne komande u Bjelovaru je potomak blagorodne porodice iz Podrinja. Visokoblagorodni Gospodar Sava je plemićsku Povelju i Grbovnicu primio 1688. godine Gospodnje, blagovoljenjem NJ.C.V.Cara Leopolda I.
    Prvi su se od Nikolića u Zagreb doselili Baron Ivan 1816., a za njim i njegova braća Nikola, Andrija i Aleksandar, 1918. godine. Interesantno je da su Baroni Nikolići napustili Bjelovar pod vrlo dramatičnim okolnostima. Naime, potomci Vojvode i Barona Save su u jednome trenutku okrenuli svoje mačeve protiv legitimne vlasti Cara Leopolda II. Tada su mnogi od Nikolića stradali u odmazdi, a preostali su se nastanili u Karlovcu. Dr Vladimir Pl. Nikolić – Podrinski bio je Podban Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije.

  8. vojislav Ananić

    “…Nikolići su najverovatnije potomci Nikole župana u Popovu,odnosno Miroslava,humskog kneza,Nemanjinog brata ili kako narod veli polubrata tj.Nikola je unuk humskog kneza Andrije,Miroslavljevog sina.Nikolini sinovi,Vladislav i Bogiša pominju se ‘na jugu Zahumlja’1342-e godine, čija je majka Katarina (tj.žena Nikole),sestra srbskoga bana Stefana Kotromanića,pa su njegovi nećaci ‘srodnici srbske kraljevske kuće’.
    Godine 1349-e Vladislav i Bogiša bili su u zavadi sa ujakom. Nikola i Toljen potomci su kneza Andrije i Petar Tomljenović se spominje u drugoj i trećoj deceniji 14-og vijeka.
    Jedni Nikolići,gospodari Popova potomci su humskog kneza Miroslava,polubrata Stefana Nemanje,oni su i sestrići Stefana prvog Kotromanića.
    Jedni Nikolići se pominju u Dečanskim hrisovuljama1335-e godine,a Bogoslav i Beran Nikolići upisani su u Dečansku hrisovulju 2. Po povratku s južnih granica Srbske države ‘Novi Nikolići’,kako ih neki istoričari nazivaju,Vukosav,Petar i Miliša,javljaju se u Popovu iza 1391-e godine.Sva tri su,kao vlastela srbskoga kralja Dabiše,primljeni za dubovačke građane,a kralj Dabiša prenese na kneza Milišu pravo primanja mogoriša koga su Dubrovčani ‘davali vazda i ocu mu i stricu’. I za vlade Jelene Dabišinice,Nikolići su uživali naklonost’ srbske krune oblasti Bosne, i dizali po Jeleninoj želji mogoriš na račun Huma. Kasnije su Nikolići bili desna ruka i velikom vojvodi Sandalju i hercegu Šćepanu. NMS: SPVSS*,na str.150 piše:’Grgur Vukosalić (Nikolić) na prvom mjestu’ugovara s Dubrovčanima 10.oktobra 1435.godine kao knez i svjedok ‘izabrane vlastele’, koga je izdao herceg Stefan u Nevesinju’pod gradom Vinčacem’.
    (Nevesinje je odvazda pripadalo Nemanjićkoj Srbiji i tako se i danas osjeća).
    Prve nesuglasice oko granica između dubrovačke zemlje i Zemlje sinova Grgura Nikolića su 1438-e godine kod sela Trnovice i Mravinaca.
    Jedni Nikolići iz Volujcas (kod Trebinja) su od 17-og vijeka Kneževići…
    …U Popovu su od Nikolića koji sde pominju,od 1342-e nastali Vukosalići,Bogišići i Grgurevići.
    Jedni Nikolići žive u mjestu Šetonje (Petrovas,Srbija).

    (iz knjige “SRBIJA”/iliZAGORJE,stara srbska prezimena,seobe…/druga knjiga,ZAGORJE,2008.-stranica 585-586-a),autor Petar Aškraba Zagorski, izdavač Književni fond “Sveti Sava”,Pale,štampa “Mićo Sokolović”,Rogatica)

  9. Milojko nikolić

    Molim sve koji znaju da mi pomognu da saznam poreklo familije Nikolić iz Velike Reke. Moj otac zvao se Drago deda Mladen pradeda Drago čukundeda Nikola. Dalje ne znam.

  10. Poreklo brojnijih familija-prezimena valjevske Tamnave po knjizi „Antropogeografija valjevske Tamnave“ Ljubomire Ljube Pavlovića, izdanje 1912. godine.
    Mesto-kada su doseljeni-odakle su doseljeni-Krsna slava-napomena.
    NIKOLIĆ

    -Trstenica-1, stara porodica, Đurđevdan.
    -Grabovac*-1, prva polovina 18. veka, Drobnjaci, Đurđevdan.
    *Nikolići starinom, danas Brankovići, najuglednije grabovačke porodice su od takovskih Markovića i iz njihove porodice je Branko Nikolić, buljubaša kneza Alekse Nenadovića. U selu se zovu još i: Čolići, Tankosići i Brankovići.
    -Zukve-1, prva polovina 18. veka, Cvetulja u Rađevini, Nikoljdan.
    -Kalinovci*, prva polovina 18. veka, Birač, Mitrovdan.
    *Ova je porodica starinom od Birča, prvo naseljena u Tomnju kod Krupnja, pa odatle došla dva brata: Dimitrije i Marinko. Marinko, zvat Maša ode, kao udovac bez dece, udovici u kuću u Kalenić i od njega su tamošnji Mašići a Dimitrije ostavi posle sebe sina Nikolu, čiji su potomci ovi Nikolići.
    -Ljubinić, prva polovina 18. veka, Krnule u Posavskoj Tamnavi, Nikoljdan.
    -Stublenica*-1, prva polovina 18. veka, Priština, Jovanjdan.
    *Nikolići su potomci malog Nikolice i njegovih pet sinova i zovu se još i: Ivanovići, Milovanovići, Živanovići, Leontići, Mirkovići, Jankovići, Alimpijevići i Kosanići i svi su u Gornjem Kraju do Paljuva.
    -Trstenica-2, prva polovina 18. veka, Sipić u Staroj Srbiji, Đurđevdan, uz Kovandžiće.
    -Zukve-2, druga polovina 18. veka, Tuđin u Podgorini, Jovanjdan, poveća i ugledna zadruga.
    -Koceljeva, druga polovina 18. veka, Šljivova u Rađevini, Lučindan, poveća i ugledna zadruga.
    -Krtinska-1, druga polovina 18. veka, Vranić-okrug beogradski, Jovanjdan.
    -Murgaš, druga polovina 18. veka, Miličinica u Podgorini, Đurđevdan.
    -Ratari, druga polovina 18. veka, Mojkovići u Rađevini, Stevanjdan.
    -Ruklada, druga polovina 18. veka, Vražegrmci u Crnoj Gori, Sv. Petka.
    -Stubline*, druga polovina 18. veka, Osat, Đurđevdan.
    *Nikolića predak slavio je Aranđelovdan, pa kako mu se u zidarskom poslu desio neki nesrećan slučaj, promenio je slavu i uzeo slaviti Đurđevdan.
    -Vrelo, posle 1827. godine, Stara Reka u Podgorini, Nikoljdan i Jovanjdan, uljezi u Marinkoviće.
    -Vukona, posle 1827. godine, Srem, Nikoljdan.
    -Gvozdenović, posle 1827. godine, Ljubanje u Starom Vlahu, Nikoljdan.
    -Grabovac-2, posle 1827. godine, Banjaluka, Pantelijevdan.
    -Dokmir, posle 1827. godine, Gvozdac-okrug užički, Nikoljdan.
    -Dren-1, posle 1827. godine, Bačka, Aranđelovdan.
    -Dren-2, posle 1827. godine, B. Krajina, Nikoljdan.
    -Zabrežje-1, posle 1827. godine, Valjevo, Jovanjdan trgovačka porodica.
    -Zabrežje-2, posle 1827. godine, Petrovčić u Sremu, Nikoljdan.
    -Jabučje, posle 1827. godine, Makovište-okrug užički, Đurđevdan.
    -Joševa, posle 1827. godine, Vrelo u susedstvu, Đurđic, dovodci.
    -Krtinska-2, posle 1827. godine, B. Krajina, Nikoljdan.
    -Svileuva, posle 1827. godine, Stara Reka u Podgorini, Nikoljdan.
    -Skela-1, posle 1827. godine, Ušće u susedstvu, Nikoljdan, zanatlije.
    -Skela-2, posle 1827. godine, Ratari u susedstvu, Nikoljdan, od ratarskih Krstića.
    -Stublenica-2, posle 1827. godine, Batalage u oblasti, Đurđic, dovodci.
    -Stublenica-3, posle 1827. godine, Ljutice-okrug užički, Nikoljdan i Đurđic, uljezi u Laziće.
    -Tvrdojevac, posle 1827. godine, Kotešica u Kolubari, Jovanjdan.
    -Trlić-1, posle 1827. godine, Gvozdac-okrug užički, Nikoljdan.
    -Trlić-2, posle 1827. godine, Lug u Jadru, Jovanjdan.
    -Trnjaci, posle 1827. godine, Krajina, Nikoljdan.
    -Urovci, polse 1827. godine, Vlaška, posrbljeni Rumuni, uljezi u Gajiće.
    -Čučuge, posle 1827. godine, Kozličić u Kolubari, Nikoljdan.
    -Šarbane, posle 1827. godine, Bojić u Pocerini, Đurđic.