Avatar photo

Аутор

Порекло

18. април 2024.

2

Акцијски попуст на књигу „Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине” до 28. априла 2024.

У току акције Y-ДНК тестирања поводом Светског ДНК дана, Друштво српских родословаца „Порекло” уз попуст на Y-ДНК тестирање, обезбедило је и попуст на књигу „Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине”. Цена књиге са попустом износи 7.000 динара, уместо редовне која износи 9.900 динара, и важиће до краја акције 28. априла 2024….

› више информација

2. април 2024.

1

Порекло презимена Стреличић

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’ СТРЕЛИЦЕ – СТРЕЛИЧИЋ (у Пасјем Нуглу) Воде поријекло од братства Томовића из Голије, одакле Малиша Томовић, око 1820. године, ускочи у село Љевишта, у Горњу Морачу, гдје се настанио. Малиша…

› више информација

2. април 2024.

0

Објављена књига “Свети Недељко Раковички из Дрвара код Вучитрна”

У издању Културно-просветне заједнице и у оквиру Библиотеке “Хронике села – Посебна издања”, бр. 164/2023, изашла је нова књига аутора Бранка Р. Радеча “Свети Недељко Раковички из Дрвара код Вучитрна”. Као аутор неколико монографија из свог завичаја, Дрвара и других подчичавичких села код Вучитрна на Косову и Метохији, аутор ову књигу…

› више информација

13. март 2024.

2

Протестно писмо упућено Новим циришким новинама (Neue Zürcher Zeitung) поводом помињања Порекла у негативном контексту

Поводом чланка објављеног на веб порталу Нових циришких новина (Neue Zürcher Zeitung) из Швајцарске, којег су пренели и медији у региону и Србији (DW, index.hr, n1info.rs, nova.rs, danas.rs), а у којем је Друштво српских родословаца “Порекло” стављено у изразито негативан контекст, редакцији поменутог швајцарског гласила послато је следеће протестно писмо:…

› више информација

Пројекат генетичко-генеалошког истраживања српског староседелачког становништва Подкалничког Пригорја, Подравине, Билогоре и Иванићке крајине

Друштво српских родословаца “Порекло” покренуло је пројекат генетичко-генеалошког истраживања српског староседелачког становништва Подкалничког Пригорја, Подравине, Билогоре и Иванићке крајине. Пројекат је покренут средином 2023. године с циљем да се испита генетичко порекло српског староседелачког становништва Подкалничког Пригорија, штокавске оазе на простору између Копривнице, Крижеваца и Вараждина у северозападној Хрватској. На…

› више информација

11. март 2024.

0

Порекло презимена Бечелић

Презиме Бечелић присутно у Војводини, у месту Гардиновци. Међу Србима досељеним у северна велешка села у Македонији, пописана је и једна кућа Бечелића из Гардиноваца. Доселили су се 1928. у село Махмучево (или Мамучилар). Наводи се да је предак (шукундеда) ових Бечелића био из Бечеја, те да су се раније…

› више информација

11. март 2024.

0

Порекло презимена Шоја

Презиме Шоја присутно је у Барањи, у околини Сарајева. На попису становништва из 1948. године пописана је једна породица са шест чланова у месту Кнежеви Виногради, општина Бели Манастир. Презиме Шоја забележено је у месту Ос(и)јек код Илиџе. Наводи се да су пореклом од Бајовића из Пиве те да су…

› више информација

Пројекат генетичко-генеалошког истраживања српског староседелачког становништва Сомбора

Друштво српских родословаца “Порекло” покренуло је пројекат генетичко-генеалошког истраживања српског староседелачког становништва Сомбора. Циљ пројекта је да се на узорку од 118 кандидата истражи Y-ДНК порекло старих српских породица које су у Сомбору живеле пре Сеобе Срба под патријархом Арсенијем Чарнојевићем 1690. године и још оне које су се доселили…

› више информација

27. фебруар 2024.

3

Објављена књига “Порекло становника Великог и Малог Цвјетнића” нашег сарадника Милана Кнежевића

Крајем 2023. године изашла из штампе монографија „Порекло становника Великог и Малог Цвјетнића“ аутора Милана Кнежевића, члана Друштва српских родословаца „Порекла“. У наставку следи реч из рецензије Бошка Пилиповића, професора историје и пуковника у пензији. Цвјетнићи, Велики и Мали су једно место. Имају заједничко порекло, једну месну заједницу, једну цркву,…

› више информација

Равно и околна села

Баљивац, Баонине, Беленићи, Бобовишта, Величани, Веља Међа, Влака, Вуковићи, Главска, Гола Главица, Голубинац, Горогаше, Гребци, Грмљани, Дврсница, Диклићи, Завала, Заградиње, Запланик, Зачула, Иваница, Калађурђевићи, Кијев До, Кликовићи, Котези, Крајковићи, Кутина, Лушница, Мрњићи, Невада, Неновићи, Орах, Орахов До, Орашје Попово, Пољице Чичево, Просјек, Равно, Рапти Бобани, Рупни До, Седлари, Славогостићи, Сливница…

› више информација