Vučitrn i okolna sela

11. jun 2012.

komentara: 6

Opština Vučitrn:

Balince, Banjska, Benčuk, Bečić, Bivoljak, Bošljane, Brusnik, Bukoš, Velika Reka, Vesekovce, Viljance, Vrnica, Vučitrn, Galica, Glavotina, Gojbulja, Gornja Dubnica, Gornja Sudimlja, Gornje Stanovce, Gornji Svračak, Grace, Gumnište, Dobra Luka, Doljak, Donja Dubnica, Donja Sudimlja, Donje Stanovce, Donji Svračak, Drvare, Dubovac, Žilivoda, Zagorje, Jezero, Karače, Kolo, Kunovik, Kurilovo, Lug Dubnica, Mavrić, Mijalić, Miroče (do 1975. godine Mirače), Nevoljane, Nedakovac, Novo Selo Begovo, Novo Selo Mađunsko (do 1975. godine Novo Selo), Okraštica, Ošljane, Pantina, Pasoma, Pestovo, Prilužje, Resnik, Ropica, Samodreža, Skočna, Skrovna, Slakovce (1975-1991. godine Slavkovce), Slatina, Smrekovnica, Strovce, Taradža, Trlabuć, Hercegovo, Cecelija, Šalce, Šljivovica i Štitarica.

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (6)

Odgovorite

6 komentara

  1. dragisa

    Gospodine Ananiću,kao u studiji “Kosovo” Atanasija Urosevica tako i na ovom forumu nema reči o poreklu stanovništva varoši-grada Vucitrna.Urošević je objavio i posebne monografije-Kačanika,Uroševca,Janjeva,Lipljana i Vučitrna, pa bi ,možda,na osnovu podataka u njima mogla da se vodi diskusija o poreklu stanovništva i traga za korenima čime bi bilo moguće razjašnjavanje porekla stanovništva i porodica ne samo ovih varoši-gradova,već i šire..
    Hvala na razumevanju.

  2. Vojislav Ananić

    Gospodine Dragiša, ovo pitanje i Vaš predlog su više upućeni administratoru nego meni. Ne znam da li raspolažemo navedenim monografijama. Ako ih Vi imate, dostavite nam, a onda ćemo već videti ko će to da odradi. Ja samo pripremam materijal za postavljanje koji obično dobijem, ili ga nađem sam na internetu.
    Pozdrav,
    Vojislav

  3. DEJAN MISKOVIC

    STA JE GOSPODINE ANANI’U SA PREYIMENOM ADJANCIC

  4. Vojislav Ananić

    Gospodine Miškoviću, kad otvorite portal Poreklo, kliknite gore na PREZIMENA (od A do Š), pa na A pod Ađanski, gde se govori o prezimenu koje Vas interesuje.
    U monografiji “OTETA ISTINA” (E-mail: [email protected]), među nestale osobe nalaze se AĐANČIĆ DUŠAN, AĐANČIĆ PETAR i AĐANČIĆ ZORAN.
    Za RTK2 pisala je Snežana Perić, gde između ostalog kaže: “Porodica Ađančić je u Miloševu (nadomak Prištine) važila za veliku i uglednu familiju, za starosedeoce…. Danas je od ove porodice ostalo svega nekoliko članova… Ađančić je jedna od devet srpskih porodica koje su ostale u selu smeštenom pored magistralnog puta Priština – Mitrovica. Do 1999. godine Miloševo je važilo za jedno od većih srpskih sela, u kome je živelo preko 600 Srba. Danas ih je ostalo svega tridesetak”…
    Sada već, ko zna?

    Pozdrav,
    Vojislav

  5. vojislav ananić

    Srbine sa Kosmeta, turski popisi su među najvalidnijima (zbog danka – nameta). Oni su 1445. godine popisali na Kosmetu 646 srpskih naselja, a nijedno albansko. Da na toj teritoriji živi narod pravoslavne vere potvrđuje i mletački poslanik Sorceno 1575. godine, kao i nadbiskup barski Martin Bici 1610. godine. Tek početkom 17. veka Albanci naseljavaju Kosmet, kada je deo Srba napustio te prostore (prva albanizacija). Drugo naseljavanje je pod fašističkom okupacijom 1941-1943. godine, kada su popaljena mnoga srpska sela, a Srbi pobijeni. Treća faza obavljena je posle Rezolucije IB jer su, navodno, Albanci bežali kod nas od terora Envera Hodže. Četvrto naseljavanje je obavljeno uz patronat NATO snaga. Peta je počela ranije. Još je Enver Hodža Albankama sa Kosmeta poručio: “Koja rodi manje od šestoro revizionista je”.
    Sve ovo je uticalo i na danšnja događanja na Kosmetu.