Порекло браће потпуковника Александра Глишића (1873-1912) и потпуковника Душана Глишића (1875-1915)
ПИШЕ: Сарадник портала Порекло др Милош Тимотијевић Ослободилачки ратови Србије 1912-1918. однели су на стотине хиљада живота официра и војника. Не само да никада није направљен списак свих погинулих, већ се и за веома истакнуте појединце мало тога зна, укључујући и њихово порекло. У такве људе спадају браћа Александар и…
› више информацијаДраган Кићановић – легенда југословенске и чачанске кошарке
ПИШЕ: Сарадник портала Порекло Милош Тимотијевић Спорт је незамислив без надметања и борбе за освајање трофеја. У модерно доба број медаља и постигнутих рекорда постао је једини критеријум успешности сваке екипе и појединца. Малим земљама као што је била Југославија (данас још мања Србија) никада није било лако да се…
› више информацијаПорекло чачанске кошаркашке породице Мишовић
ПИШЕ: Сарадник портала Порекло Милош Тимотијевић Мишовићи из Чачка су у више генерација везани за кошарку као мало која породица у Србији. Чувени Радмило Мишовић на много начина симболизује кошарку у свом граду, коју су са доста успеха играли и његова браћа и сестре. Мишовићи старином потичу из Нове Вароши,…
› више информацијаЛегенде чачанске кошарке: Миољуб Боле Денић
ПИШЕ: Сарадник портала Порекло Милош Тимотијевић Миољуб Денић је по много чему „отац” чачанске кошарке, у томе су сви сагласни. За сваки колективни спорт који се организује преко клубова подједнако су важни играчи, тренери и функционери, а Боле Денић је на са три поља дао немерљив допринос чачанској кошарци. Стицајем…
› више информацијаНова пошта из 1938. године: Први објекат у стилу модерне архитектуре у Чачку
ПИШЕ: Милош Тимотијевић Први објекат у стилу модерне архитектуре, Чачак је добио 1938. године. Била је то зграда нове Поште, рад архитеката Јована Ранковића и Бранка Петричића. Пројекат је настао у атељу Министарства грађевина Краљевине Југославије. После Првог светског рата Пошта у Чачку је смештена у Кућу Драговића, у…
› више информацијаАрхитекта Драгутин Маслаћ и зграда Гимназије у Чачку
ПИШЕ: Милош Тимотијевић Као и многе друге установе у Чачку и Гимназија је основана у доба Обреновића. Иако је Чачак тридесетих година 19. века био једна од мањих вароши у Србији, Обреновићи су улагали у насеље које су доживљавали као део свог ширег завичаја, као и у људе који су…
› више информацијаПријем Сокола Краљевине Југославије у ФИБА 1936. и прва међунарнодна кошаркашка утакмица 1938.
ПИШЕ: Милош Тимотијевић Кошарка је као амерички спорт релативно брзо прихваћена у Европи, где се ипак дуго нису устали јасна правила игре. Заправо све до 1932.године може се углавном говорити о америчким кошаркашким правилима, док се у осталом делу света овај спорт развијао се под утицајем многобројних ентузијаста који нису…
› више информацијаЗаборављене српске грађанске породице – браћа Сокићи из Ивањице
ПИШЕ: Милош Тимотијевић Велики дисконтинуитети који прате прошлост српског народа могу се анализирати на много поља. Један од најпогубнијих ломова био је прекид развоја српске грађанске елите која је обликовала и водила цело друштва. Међу најизразитијим примерима породица које су скоро па потпуно заборављене су и браћа Сокићи, новинари, директори…
› више информацијаПорекло америчког ратног обавештајца Николе Ника Лалића (1916-2001)
ПИШЕ: Милош Тимотијевић Амерички обавештајац Никола Ник А. Лалић (Nikola „Nick” A. Lalich 8. мај 1916 —11. мај 2001) рођен је у Лорејну у савезној држави Охајо (САД), у породици српских емиграната. Одрастао је у Кливленду, а основне студије је завршио на Државном универзитету Охајо и 1938. стекао диплому из…
› више информацијаПорекло породице књижевника Драгише Васића
Пише: Милош Тимотијевић Драгиша Васић (Горњи Милановац, 02.10.1888 – Стара Градишка, април 1945) је по месту рођења, школовању, животним узорима, идеологији, политичком деловању и уметничком стваралаштву припадао српској грађанској класи. Као и већина варошких фамилија у Србији и Васићи потичу са села, из Горње Трепче испод планине Вујан, насељу које…
› више информација