Порекло Душана Маравића, фудбалске легенде
Рођен: У Француској, у месту Injoux-Genissiat (Енжу Женисја) 7. марта 1939. године. Преминуо: У Београду, 6. јануара 2025. године Породица: отац Мане (Маравића Драга, Лика), мајка Даница (рођ. Маравић, Шкипина, Лика), браћа Никола и Раде, сестра Марта (страдала у Немачкој), супруга Јованка (дев. Спасојевић, Београд), синови Антони и Алфредо Kрсна…
› више информацијаПопис Личана официра у Личкој граничарској регименти (1746-1861)
Овај попис Личана официра у Личкој граничарској регименти заснован је на препису који је у листу “Личка слога” објавио Милан Миле Јапунчић. Пописом су обухваћени официри из следећих 12 кумпанија: 1. Зрмањска кумпанија (обухвата места Врело, Ком и Попина). Помињу се следећа презимена: Богуновић, Будимир, Ћук, Грубишић, Стоисављевић 2….
› више информацијаПрепис матичне књиге крштених из 1856. године за Томингај (Грачац, Лика)
Објављујемо препис црквене матичне књиге крштених храма Успења пресвете Богородице у Дерингају за годину 1856. годину (за парохију Горњи Грачац), које је водио тадашњи парох овог храма Филип Добрић. У матичној књизи пароха Филипа Добрића преовлађују уписи рођења и крштења за новорођене из села Томингај. Од укупно 68 уписа у…
› више информацијаОтворен Дом српских родословаца, Задужбина “Порекло”
Трудом, несебичним и упорним одрицањем чланова Друштва српских родословаца “Порекло”, наше родбине, пријатеља и поштовалаца, на Бановом брду (Пожешка 118а), о Светој Петки, 27. октобра 2023. године, освештане су и званично отворене просторије Дома српских родословаца – Задужбине “Порекло”. Овим чином Порекло се по први пут од оснивања, октобра 2012,…
› више информацијаСписак крајишких војника из села Кијани (код Грачаца) 1770. и 1807. године
У два пописа крајишких војника у Кијанима из 1770. и 1807. године пописани су носиоци следећих презимена: Болта, Инђић, Иваниш (или Иванић), Јелача, Кесић, Клепић, Колунџић, Кричковић, Лончар, Седлан, Совиљ, Сурла и Тинтор. На попису из 1948. у Кијанима су, поред напред наведених, пописани и носиоци следећих презимена: Баотић, Бркљач,…
› више информацијаСписак крајишких војника из Граба (код Грачаца) 1770. и 1807. године
Насеље Граб поред Грачаца у јужној Лици према попису из 1768. године имало је 22 куће (Грачац је тада имао 43 куће). У два пописа крајишких војника из 1770. и 1807. године у Грабу су пописани носиоци следећих презимена: Цвијановић, Јелача, Кесић, Кривокућа, Прлина, Радусин, Санадер, Седлан, Тојагић и Терзић….
› више информацијаСписак крајишких војника из Грачаца из 1770. и 1807. године
Грачац, централно место јужне Лике, имао је једну од најстаријих православних цркава, посвећену Вазнесењу Господњем, првобитно подигнуту око 1725. године, а битно реконструисану у периоду 1863-1875. године. Црква је до темеља срушена и уклоњена од стране комунистичких власти 1954. године. Црква је била од клесаног камена, а звоник од белог…
› више информацијаСпискови крајишких војника из Дерингаја из 1770. и 1807. године
Село Дерингај једно је од најлепших у околици личког места Грачац. Красе га слапови реке Отуће, а некад и један од најлепших православних храмова у Лици – храм Успења Пресвете Богородице (саграђен 1863. године), који је оштећен у Другом светском рату и данас је напуштена руина. У црквеној порти сахрањени…
› више информацијаСпискови крајишких војника из Томингаја из 1770. и 1807. године
Село Томингај код Грачаца у Лици у свету је најпознатије као родно место Георгине Ђуке Мандић, мајке великог научника Николе Тесле. Није познато кад су Теслини преци Мандићи дошли у овај крај, а ако је судити према краћем попису војника из 1770. године, тада их у Томингају још није било….
› више информацијаПрича о чудотворном змијском камену из Лике
Етнолошки списи, у којима су обрађивана народна предања и приповедања о чудотворним и лековитим својствима твари потеклих из биљног или животињског света, каткад садрже и вредне родословне податке о стварним личностима из давно прохујалих времена. Такав запис о неколицини мештана Томингаја и Брувна у Лици садржан је у чланку којег…
› више информација