Avatar photo

Аутор

Јовица Кртинић

Рођен 1969. у Госпићу (Лика). Основну и средњу школу завршио у родном граду. Студије започео на Факултету политичких наука у Загребу, а завршио на Факултету политичких наука у Београду стекавши звање дипломирани политиколог за новинарство и информисање. Од 1995. започео новинарску каријеру која је трајала до 2012. Радио редом у следећим листовима: недељник Време, дневни лист Дневни телеграф, дневни лист НТ Плус, недељник Недељни телеграф, дневни лист Данас, недељник Репортер, дневни лист Курир, недељник Стандард, дневни лист Ало, дневни лист Курир. Од 2012. запослен у Библиотеци "Милутин Бојић" као управник библиотеке. Исте године био међу оснивачима Друштва српских родословаца "Порекло" - портала Порекло и Српског ДНК пројекта.

Препис матичне књиге крштених из 1856. године за Томингај (Грачац, Лика)

Објављујемо препис црквене матичне књиге крштених храма Успења пресвете Богородице у Дерингају за годину 1856. годину (за парохију Горњи Грачац), које је водио тадашњи парох овог храма Филип Добрић. У матичној књизи пароха Филипа Добрића преовлађују уписи рођења и крштења за новорођене из села Томингај. Од укупно 68 уписа у…

› више информација

1. новембар 2023.

10

Отворен Дом српских родословаца, Задужбина “Порекло”

Трудом, несебичним и упорним одрицањем чланова Друштва српских родословаца “Порекло”, наше родбине, пријатеља и поштовалаца, на Бановом брду (Пожешка 118а), о Светој Петки, 27. октобра 2023. године, освештане су и званично отворене просторије Дома српских родословаца – Задужбине “Порекло”. Овим чином Порекло се по први пут од оснивања, октобра 2012,…

› више информација

Списак крајишких војника из села Кијани (код Грачаца) 1770. и 1807. године

У два пописа крајишких војника у Кијанима из 1770. и 1807. године пописани су носиоци следећих презимена: Болта, Инђић, Иваниш (или Иванић), Јелача, Кесић, Клепић, Колунџић, Кричковић, Лончар, Седлан, Совиљ, Сурла и Тинтор. На попису из 1948. у Кијанима су, поред напред наведених, пописани и носиоци следећих презимена: Баотић, Бркљач,…

› више информација

Списак крајишких војника из Граба (код Грачаца) 1770. и 1807. године

Насеље Граб поред Грачаца у јужној Лици према попису из 1768. године имало је 22 куће (Грачац је тада имао 43 куће). У два пописа крајишких војника из 1770. и 1807. године у Грабу су пописани носиоци следећих презимена: Цвијановић, Јелача, Кесић, Кривокућа, Прлина, Радусин, Санадер, Седлан, Тојагић и Терзић….

› више информација

Списак крајишких војника из Грачаца из 1770. и 1807. године

Грачац, централно место јужне Лике, имао је једну од најстаријих православних цркава, посвећену Вазнесењу Господњем, првобитно подигнуту око 1725. године, а битно реконструисану у периоду 1863-1875. године. Црква је до темеља срушена и уклоњена од стране комунистичких власти 1954. године. Црква је била од клесаног камена, а звоник од белог…

› више информација

Спискови крајишких војника из Дерингаја из 1770. и 1807. године

Село Дерингај једно је од најлепших у околици личког места Грачац. Красе га слапови реке Отуће, а некад и један од најлепших православних храмова у Лици – храм Успења Пресвете Богородице (саграђен 1863. године), који је оштећен у Другом светском рату и данас је напуштена руина. У црквеној порти сахрањени…

› више информација

Спискови крајишких војника из Томингаја из 1770. и 1807. године

Село Томингај код Грачаца у Лици у свету је најпознатије као родно место Георгине Ђуке Мандић, мајке великог научника Николе Тесле. Није познато кад су Теслини преци Мандићи дошли у овај крај, а ако је судити према краћем попису војника из 1770. године, тада их у Томингају још није било….

› више информација

Прича о чудотворном змијском камену из Лике

Етнолошки списи, у којима су обрађивана народна предања и приповедања о чудотворним и лековитим својствима твари потеклих из биљног или животињског света, каткад садрже и вредне родословне податке о стварним личностима из давно прохујалих времена. Такав запис о неколицини мештана Томингаја и Брувна у Лици садржан је у чланку којег…

› више информација

Списак крајишких војника из Брувна и Рудопоља из 1807. године

Личани су у пролеће 1809. године пружили жесток отпор Наполеоновој војсци, која је под командом чувеног војсковође Огиста Мармона, надирала из правца Далмације односно Зрмање. Огорчене борбе вођене средином маја код Грачаца натерале су Французе на прегруписавање, а Мармон, који је у овом окршају чак лакше рањен, извештавао је Наполеона…

› више информација

Запис о заборављеној цркви Св. Јована на Воденој глави у Лици

Одавно се не чује звоно с једне од најстаријих српских светиња у Лици. А било је то звоно које је некад позивало на устанак. Мукла тишина готово већ век и по обавија цркву Рођења Светог Јована Претече, подигнуту пре око 300 година на обронцима брда Водена глава недалеко од Брувна….

› више информација