Genetska slika Lepenskog Vira i Vinče

15. jun 2018.

komentara: 21

U poslednjih nekoliko godina, sa napretkom tehnologije i posledično sve bržim razvojem populacione genetike i arheogenetike, istraživanje i razumevanje arheoloških kultura dobilo je sasvim novu dimenziju. Naime, danas je moguće izolovati i analizirati genetski materijal iz skeleta starih i do nekoliko desetina hiljada godina, i poređenjem sa genetikom savremenog stanovništva donositi mnogo sigurnije zaključke o nastanku, razvoju i kretanju praistorijskog stanovništva nego što je to bilo moguće samo uz pomoć arheologije i antropologije.

Iako je već objavljen veliki broj uzoraka iz različitih perioda prošlosti, iz raznih delova Evrope, pa i iz nekih nama susednih država, do sada nisu bile rađene analize uzoraka sa teritorije Srbije. Pre nekoliko dana, u velikoj studiji Mathieson et al. – The Genomic History Of Southeastern Europe, konačno smo dobili i rezultate prvih analiziranih skeleta sa teritorije Srbije, i to iz tri verovatno najpoznatije arheološke kulture koje se vezuju za naše prostore, Lepenskog ViraStarčeva i Vinče. Doduše, od 39 analiziranih uzoraka, samo 1 pripada Starčevačkoj kulturi, 3 su iz perioda Vinčanske kulture, sa nalazišta Gomolava kod Rume, a čak 35 uzoraka je sa četiri lokaliteta kulture Lepenski Vir: Vlasca, Padine, Hajdučke Vodenice i eponimnog nalazišta Lepenski Vir. Analizom su obuhvaćeni ipsilon hromozom, koji se nasleđuje isključivo po muškoj liniji, mitohondrijalna DNK, koja se nasleđuje samo po ženskoj liniji, kao i ukupna (autozomalna) genetika, koja obuhvata analizu svih hromozoma osim polnih.

Pre prelaska na rezultate analiziranih uzoraka valjalo bi se podsetiti kakva je genetska slika današnjeg stanovništva Srbije. Gledano po muškoj liniji (ipsilon hromozomu), Srbi su dominantno potomci Slovena. Ipsilon haplogrupe koje predstavljaju genetski signal Slovena, I2a-CTS10228 (poznata još i kao I2a-Dinarik), R1a-Z280 R1a-M458 nosi preko polovine Srba (I2a-CTS10228 ~ 34%, R1a (Z280+M458) ~ 17%). Haplogrupe koje se mogu vezati za predslovensko stanovništvo Balkana (Ilire, Tračane, Kelte itd.) nosi približno 35% muških stanovnika  (E-V13J2-M172R1b-Z2103R1b-P312G2a-L497). Oko 10% poreklo po muškoj liniji vuče od raznih germanskih plemena, pre svega Gota, Normana i Sasa (haplogrupe I1-M253R1b-U106I2a2a-M223), dok ostatak čine neke manje zastupljene haplogrupe (N2-Y6503J1-M267Q-M242), čije poreklo u našem narodu još uvek nije do kraja razjašnjeno.

Kada su u pitanju mitohondrijalne haplogrupe, slika je mnogo šarenija, kao i u većini evropskih zemalja, pa se tim brojkama nećemo preterano zamarati. Gledajući ukupnu (autozomalnu) genetiku, Srbi u približno jednakim procentima (50-50) nose genetiku predslovenskog stanovništva Balkana sa jedne, i Slovena, Germana i nekih drugih kasnije pridošlih naroda  sa druge strane.

Kultura Lepenskog Vira je jedna od najznačajnijih i najsloženijih praistorijskih kultura u Evropi. Njeno matično područje obuhvatalo je prostor Đerdapske klisure, a radiokarbonskim merenjima ustanovljeno je da je ovaj prostor bio naseljen skoro 4000 godina bez prekida, od otprilike 9500. do 5500. godine p.n.e. Lokalitet Lepenski Vir je otkriven 1960. godine, a prva istraživanja su vođena u periodu 1965-1970. pod vođstvom profesora dr Dragoslava Srejovića, arheologa, akademika i profesora Univerziteta u Beogradu. Skorijim istraživanjima u periodu 2006-2009. rukovodio je profesor Dušan Borić. Najznačajnije naseobine ove kulture su, sa srpske strane Dunava, Lepenski VirPadinaStubicaVlasac i Hajdučka Vodenica, a sa rumunske strane AlibegIkoanaRazvrataSkela Kladovei i Ostrovul Korbului. Dušan Borić je na osnovu istraživanja lokaliteta Lepenski Vir predložio podelu kulture na četiri faze:

1. 9500-7300 p.n.e. rani i srednji mezolit – Proto-Lepenski Vir I-II

2. 7300-6200 p.n.e. kasni mezolit (u ovoj fazi nisu zabeleženi tragovi okupacije na lokalitetu Lepenski Vir, ali je faza dobro reprezentovana nalazima sa Vlasca, Padine i Hajdučke Vodenice)

3. 6150-5950 p.n.e. transformacioni/rani neolit – Lepenski Vir I-II

4. 5950-5500 p.n.e. srednji neolit – Lepenski Vir III

Arheološki lokaliteti iz kojih potiču analizirani uzorci

Arheološki lokaliteti sa kojih potiču analizirani uzorci iz ove studije

Analiza uzoraka sa četiri lokaliteta kulture Lepenskog Vira pokazuje nam da su njeni stanovnici nosili ipsilon (I+R1b=100%) i mitohondrijalne haplogrupe (U5+U4+U8=80%) koje su i ranije nalažene kod paleolitskih i mezolitskih lovaca-sakupljača širom Evrope. Ono po čemu su se razlikovali od njih upravo je prisustvo nekih mitohondrijalnih haplogrupa (K1+H+J2=20%) čije se dalje poreklo vezuje za Bliski Istok, i za koje se smatra ili da su došle direktno sa najranijim neolitskim zemljoradnicima iz Anadolije, ili da su bile prisutne među lovcima-sakupljačima jugoistočnog Balkana i Anadolije, koji su među prvima apsorbovani u najranije neolitsko stanovništvo po njegovom dolasku na Balkan. Drugoj teoriji u prilog ide i činjenica da je haplogrupa K1 takođe pronađena i kod dva grčka mezolitska uzorka iz Tesalije. I po autozomalnoj genetici nosioci kulture Lepenskog Vira bili su, pogotovo u starijoj mezolitskoj fazi, jako slični lovcima-sakupljačima iz zapadne i centralne Evrope. Dva uzorka iz Lepenskog Vira (I4665 i I4666), koji se datiraju u period ranog neolita – Lepenski Vir I-II, su po autozomalnoj genetici skoro identični najranijim anadolskim i balkanskim zemljoradnicima, a jedan uzorak iz Padine (I5232) iz istog perioda imao je skoro podjednak udeo genetike mezolitskih lovaca-sakupljača i neolitskih zemljoradnika. Indikativno je da su sva tri uzorka sa značajnim udelom genetike neolitskih zemljoradnika takođe bili nosioci neolitskih mitohondrijalnih haplogrupa koje nisu prisutne kod lovaca-sakupljača iz ranijih perioda. Sve ovo nam govori da je Đerdapska klisura bila jedan od regiona gde je došlo do uspostavljanja najranijih kontakata, kako kulturnih tako i genetskih, između mezolitskih lovaca-sakupljača i ranih neolitskih zemljoradnika. Ovi nalazi podupiru ranije arheološke dokaze, koji su ukazivali da je u periodu ranog neolita došlo do određenih promena u materijalnoj kulturi (pojava keramike, sahranjivanje pokojnika u zgrčenom položaju), uzrokovanih prilivom novog stanovništva. Analize izotopa stroncijuma su takođe pokazale da su mnoge individue sahranjene posle 6100. p.n.e. u Lepenskom Viru (uključujući i uzorak I4665) bile nelokalnog porekla, odnosno da nisu bile originalno iz regiona Đerdapske klisure. Još jedna zanimljiva činjenica koja se može izvući iz ovih rezultata je da su prvobitni kontakti dve populacije po svoj prilici bili jednosmerni, tj. da su zemljoradničke pridošlice bile velikim delom ili u potpunosti ženskog pola, jer ni u jednom uzorku nisu pronađene ipsilon haplogrupe karakteristične za najranije neolitske zemljoradnike (G2a2H2C1a2I2cJ2T1a).

Tabela sa osnovnim podacima za 35 uzoraka sa četiri lokaliteta kulture Lepenskog Vira

Tabela sa osnovnim podacima za 35 uzoraka sa četiri lokaliteta kulture Lepenskog Vira

Sada ćemo se malo detaljnije pozabaviti ipsilon haplogrupama, pošto su one najkorisnije za interpretaciju kretanja stanovništva u dalekoj prošlosti. Od 17 muških uzoraka iz ove studije, 10 je pripadalo haplogrupi I, čiji nosioci su bili jedni od najranijih modernih ljudi koji su naselili Evropu, a 7 haplogrupi R1b-L754 (svi osim jednog xP297), što znači da nisu predstavljali predačku populaciju za više od 99% današnjih nosilaca ove haplogrupe u Evropi, koji pripadaju grani P297>M269. Pomenućemo da jedan uzorak sa lokaliteta Padina pripada grani I2a1-P37, dakle liniji koja je, između ostalih, predačka i za granu I2a-CTS10228 koja je dominantna među Srbima. Nažalost, kod ovog uzorka nije utvrđena nijedna dublja podgrana, a grane P37 i CTS10228 deli više od 13000 godina, pa na osnovu njega ne možemo donositi nikakve bitne zaključke, a nagađanjem se nećemo baviti. Svi ostali uzorci sa utvrđenim dubljim podgranama pripadaju grani I2a2a-M223, koja nam takođe, sama po sebi ne bi preterano značila, međutim činjenica da je za nekoliko pripadajućih joj uzoraka utvrđena još dublja podgrana Z161 značajno menja stvar.

Ova grana je danas, u obliku svoje najbrojnije podgrane L801, najzastupljenija kod germanskih naroda, a najveće procente beleži u Danskoj, severnoj Nemačkoj, Holandiji i Belgiji, Engleskoj i severozapadnoj Siciliji (posledica naseljavanja Normana), a u manjem procentu je zastupljena u skoro svim delovima Evrope (izuzetak su zapadni Balkan, severna Ukrajina i južna Belorusija, Finska i centralna Španija. Gledajući mapu njenog rasprostiranja čini se da je bila zastupljena kod većine germanskih plemena koja su u različitim periodima naseljavala navedene teritorije (GotaFranakaSvevaLombarda, danskih Vikinga i švedskih Varjaga).

Postavlja se pitanje na koji način je ova grana dospela među Germane. Pošto je ova grana pronađena kod još nekih uzoraka iz kasnijih perioda i arheoloških kultura, pokušaćemo dati odgovor kada i kojim putem su se njeni nosioci mogli kretati u dalekoj prošlosti. Dakle, najstariji nosioci ove grane otkriveni su upravo u kulturi Lepenskog Vira. Ova kultura prestaje da postoji oko 5500. godine p.n.e, a svega nekoliko stotina godina kasnije nailazimo u istočnoj Mađarskoj na kasnoneolitski uzorak koji je testiran kao I2a2a1b-CTS10057 (xL701), što u prevodu znači da je skoro sigurno pripadao grani Z161, jer osim L701 i Z161 nema drugih grana ispod CTS10057. Možemo zamisliti situaciju gde je deo stanovništva poslednjih faza kulture Lepenskog Vira iz nekog razloga napustio svoja staništa, i kretao se uzvodno uz Dunav i Tisu do ravnica istočne Mađarske. Još jedan CTS10057 (xL701) uzorak je pronađen na istoj teritoriji, u narednoj eneolitskoj Tisapolgarskoj kulturi (4500-4000 p.n.e.). Sledeće pojavljivanje grane Z161 je među uzorcima Kulture kuglastih amfora (Globular Amphora Culture, 3200-2600 p.n.e.), koja se prostirala na teritoriji današnje zapadne UkrajinePoljske i severoistočne Nemačke. Opet možemo zamisliti situaciju gde se deo nosilaca ove grane kretao iz istočne Mađarske na sever uz Tisu, i učestvovao u formiranju Kulture kuglastih amfora. Ovde treba napomenuti da su lingvistički stručnjaci odavno utvrdili da u germanskim jezicima postoji neindoevropski supstrat, za koji se smatra da je posledica mešanja dela indoevropskih plemena iz crnomorskih stepa (nosilaca danas najkarakterističnije germanske haplogrupe R1b-U106) sa kasnoneolitskim stanovništvom centralne Evrope, na koje su naišli u svojim seobama na zapad. Kasnoneolitsko stanovništvo Kulture kuglastih amfora (koje je po svoj prilici imalo značajan, ako ne i dominantan udeo haplogrupe Z161) bi se savršeno uklopilo u tu priču, tim pre što i U106 i Z161 imaju pangermanski karakter, i pokazuju nedvosmislenu korelaciju sa današnjim germanskim narodima. Ova pre-proto-germansko stanovništvo se kasnije kretalo na zapad i sever, i najverovatnije u južnoj Skandinaviji pomešalo sa stanovništvom Kulture bojnih sekira (2900-2200 p.n.e.), koje je i samo bilo mešavina druge dve danas pangermanske haplogrupe (I1-M253 i R1a-Z284), što je predstavljalo prvi stupanj u formiranju proto-germanskih plemena.

Kada su u pitanju uzorci koji su testirani kao R1b1a-L754 (xP297), postoje dve osnovne mogućnosti. Prva je da su pripadali nekoj retkoj grani (L754* ili L389*), koja se vremenom ugasila, a druga, verovatnija varijanta je da su pripadali grani R1b1a2-V88, koja se danas može naći širom Evrope u izuzetno malom procentu, s tim da je nešto značajnije zastupljena u južnoj Evropi, pre svega na Apeninskom i Iberijskom poluostrvu. Nešto značajniji procenat (do 4%) ova grana beleži u regionu Levanta, među LibancimaDruzima i Jevrejima, a najveće frekvencije dostiže među pojedinim narodima severne Afrike, sudanskim Koptima (15%)Berberima iz granične regije Egipta i Libije (23%)Hausa narodom iz Sudana (40%)Fulani narodima Nigera i Kameruna (54%), dok kod nekih čadskih plemenasevernog Kameruna i Nigerije dostiže i neverovatnih 95%. Gotovo svi pripadnici grane V88 u Africi i Bliskom Istoku pripadaju podgrani Y7771, i visoki procenti među navedenim afrčkim narodima posledica su naglog demografskog širenja ove podgrane u poslednjih 6000-7000 godina. Grana V88 je među drevnim uzorcima do sada pronađena kod jednog mezolitskog lovca-sakupljača iz Ukrajine, i kod jednog neolitskog zemljoradnika iz Španije, pa se kao najlogičnije izvorište ove grane nameće upravo područje Balkana i kultura Lepenskog Vira, odakle su se kasnije nosioci ove grane raseljavali u raznim pravcima.

Vinčanska kultura (oko 5400-4500 p.n.e.) je bila najznačajnija i tehnološki najnaprednija kultura srednjeg i kasnog neolita na Balkanu. Obuhvatala je skoro celokupnu teritoriju današnje Srbije, kao i delove prema Srbiji graničnih područja svih okolnih zemalja. Na tom području je nasledila stariju Starčevačku kulturu (6000-5400 p.n.e.), ali po svoj prilici nije predstavljala njenog „prirodnog“ naslednika, jer je novijim istraživanjima ustanovljeno da je vinčanska populacija najverovatnije predstavljala novi talas zemljoradničkog stanovništva, koji je došao iz pravca juga i jugoistoka, dolinama Vardara, Južne i Velike Morave. Na Vinčanskom nalazištu Belovode kod Petrovca na Mlavi pronađeni su najraniji dokazi metalurgije bakra iz oko 5400 p.n.e, a simboli urezani na grnčariji i figurinama vinčanske kulture ranije su po pojedinim arheolozima smatrani za tragove najstarijeg pisma na svetu, međutim ta teorija je danas napuštena. Najznačajniji lokaliteti ove kulture su Vinča-Belo BrdoGomolavaPločnikGradacBelovode i Rudna Glava.

Tabela sa uzorcima iz Starčevačke (Saraorci) i Vinčanske kulture (Gomolava)

Tabela sa osnovnim podacima za uzorke iz Starčevačke (Saraorci) i Vinčanske kulture (Gomolava)

Stanovnici Vinčanske kulture bili su u genetskom smislu klasični neolitski zemljoradnici, nosili su i ipsilon (G2a2a-PF3147), i mitohondrijalne haplogrupe (K1a, HV, H) karakteristične za neolitsko stanovništvo Anadolije i Evrope. I po autozomalnoj genetici bili su gotovo identični najranijim anadolskim, i nešto kasnijim evropskim zemljoradnicima Starčevačke i Kulture linearnotrakaste keramike. Konkretno, grana G2a2a-PF3147, kojoj pripadaju sva tri uzorka sa Gomolave, je uz svoju sestrinsku granu G2a2b-L30 bila najbrojnija među neolitskim zemljoradnicima, pronađena je u skoro svim neolitskim kulturama, između ostalih i među ranije objavljenim rezultatima Vinčanske kulture iz južne Mađarske. Ovoj grani pripadao je i čuveni „ledeni čovek“ Oci. Danas je zastupljena skoro isključivo u Evropi, a najveće procente beleži među stanovništvom Korzike (11%) i Sardinije (6%), dok u ostatku Evrope retko gde prelazi 1%.

Da zaključimo, ova studija je definitivno dokazala da nije bilo hiljada godina kontinuiteta stanovništva na ovom prostoru, od Lepenskog Vira, Starčeva i Vinče do danas. Ovo je pre svega uočljivo kod muških linija, jer haplogrupe pronađene u praistorijskim stanovnicima Lepenskog Vira i Vinče ne prelaze ni 1% kod savremenog srpskog stanovništva, a i taj mali procenat bez sumnje potiče od stanovništva doseljenog u kasnijim periodima. Naravno, ovakav zaključak ne treba da čudi, jer je to bilo jasno i pre ove studije, ali dužan sam naglasiti, jer i danas često čujemo priče da su Srbi neposredni naslednici i potomci stanovništva Lepenskog Vira i Vinče, i da su na ovim prostorima hiljadama godina, što jednostavno nije tačno. Znamo svi koliko je „prometan“ bio ovaj deo Balkana tokom zabeležene istorije, i kakve turbulentne promene su se dešavale samo u poslednjih 2000 godina, pa bi bilo krajnje suludo očekivati da je stanovništvo ostalo nepromenjeno tokom celog tog perioda. Određeni kontinuitet neolitskog stanovništva možda bi se mogao očekivati u planinskim oblastima zapadnog Balkana (Dinaridima), gde je nepristupačniji reljef često predstavljao prepreku mnogim osvajačima kroz istoriju, i pružao koliku-toliku zaštitu starom stanovništvu, ali za potvrdu toga moraćemo da sačekamo neku novu studiju.

Neki će se možda zapitati, kako to nismo direktni potomci stanovništva Lepenskog Vira i Vinče, kada Srbi i danas imaju približno jednak udeo predslovenske i slovenske autozomalne genetike, a mitohondrijalne haplogrupe prisutne kod praistorijskog stanovništva Lepenskog Vira i Vinče zastupljene su i danas među Srbima? To jesu činjenice, ali one i dalje nisu dokaz hiljada godina kontinuiteta stanovništva na istom prostoru. Da pojasnim na jednom praktičnom primeru. Kod Srba je i danas u malom procentu zastupljena haplogrupa I2a2a-M223>Z161, pronađena kod stanovnika kulture Lepenskog Vira, ali svi njeni nosioci pripadaju još dubljoj podgrani L801, i svi oni potiču od jednog jedinog pretka, koji je živeo pre oko 4000 godina. Kao što smo ranije pomenuli, ova grana se sasvim jasno može povezati sa germanskim narodima, što znači da je njeno prisustvo kod Srba posledica doseljavanja germanskih naroda tokom kasne antike (Gota) i/ili tokom srednjeg veka (Normani, Sasi), a ne njenog kontinuiranog razvoja na ovim prostorima od Lepenskog Vira do danas.

Autor: Urednik Srpskog DNK projekta Milan Rajevac

Avatar photo

Autor članka:
Milan Rajevac

Komentari (21)

Odgovorite

21 komentara

  1. Jovica Vucelja

    Da li je utvrđeno koji su razlozi zbog čega postoji jako malo pronađenih skeletnih ostataka koji pripadaju stanovnicima “Starčevačke” “Vinčanske” i kulture “Lelenskog Vira”. Ukoliko se uspe odgovoriti na to pitanje na koji način su pomenute kulture naroda sahranjivali svoje pretke mogu se utvrditi da mnoge važne činjenice.

  2. Rada

    Poštovani članovi udruženja Poreklo, izuzetno cenim vaš trud ali mislim da ne ulazite u suštinu na pravi način. Oprostite, to je samo moje mišljenje, nikako ne znači da je tačno.
    Recimo, po vama Srbi koji imaju haplogrupu I2a2a–M223 su došli sa severa, i, maltene su Germani po poreklu, a bojite se da začeprkate u dubinu a tamo biste našli vrlo interesantne stvari. Kao prvo, videli biste da i danas u Nemačkoj žive Srbi ( Lužički) koji su tamo od pamtiveka i koji su istrebljeni severnim krstaškim ratom u velikoj meri, a značajan broj preživelih je asimiliran. Nije li tu ključ prisustva značajnog % te haplogrupe među Nemcima danas? I još puno toga ima ali da komentar ne bude suviše dugačak.
    Naravno da je svaki realan čovek svestan da nije moguće da su svi naši preci živeli ovde u kontinuitetu, ali je isto tako realno da neki jesu 100% i to je moguće dokazati čak danas uz multidisciplinarni pristup, ali je preduslov za tako nešto da čovek ne bude kukavica, već prvo da pravilno donosi zaključke, a potom da ima hrabrosti i da ih prezentuje i zastupa.
    Pozdrav i svako dobro.

    • Mihailo

      Rado,
      naši profesori u školama i SANU ako je to uopšte Srpska Akademija,oni nikada neće prihvatiti da su Srbi autohtoni narod jer germani su to nametnuli u zadnjih 200 godina.Ja živim u Nemačkoj i meni je poznato za Lužičke Srbe ali oni sebe ne zovu Lužički jer to je kao kad bi rekao Kraišnici.. Neželim da se raspravljam s bilo kim niti da delim savete ali svako neka samo malo logički razmisli šta je istina.I dalje nam proturaju priču kako su Srbi došli na Balkan i kako je bila Vizantija itd. Nije sramota ne znati ali je sramota znati a prećutati! Ko neće Brata za Brata taj hoće tuđina za gospodara! Tuđini gospodare nama za one koji nerazumeju. Pozdrav svima Mir Božji Hristos Voskrese!

      • Denis

        Kako vas samo nije stid ! Patite od nekog kompleksa manje vrednosti i stidite se srpske istorije koja je jedna od najbogatijih na svetu. Ko da će ti neko dati pare ako ti je deda bio Agamemnon Boginović Karanović. Isti ste kao Makedonci i Albanci koji će i Napoleona, Hanibala i Acteke da proglase svojima, da naravno samo vas Nemci lažu, verovatno vas lažu i sada, i Vučić je u stvari vladar Srbije od Atlantika do Japanskog mora.

  3. Sava

    Jasno je u potpunosti da ne postoji kontinuitet u genetičkom smislu nekadašnjeg stanovništva iz gore navedenih kultura sa današnjim stanovništvom na srpskim prostorima i da sva genetička podudarnost sa pojedinim nalazima sa lokaliteta potiče iz mnogo kasnijih migracija. Pomenuli ste da u planinskim teško prohodnim oblastima Dinarida postoji mogućnost određenog genetskog kontinuiteta stanovništva od neolita do danas, ali da nije bilo genetičkih studija o tome. Mene interesuje da li je bilo antropometrijskih studija zemnih ostataka starih populacija iz Dinarskih krajeva, ako je bilo do kakvih podataka se došlo i koliko su pouzdana ta istraživanja? Konkretno mislim na takozvane “kamene gomile” u dinarskim krajevima, ali i ostale nalaze uopšte. Odnosno da li takva vrsta studije može dati određene dokaze ili naznake o kontinuitetu do danas?
    Veliki pozdrav.

  4. Feđa

    Zašto se semitska grupa E2 (E-V13) prikazuje kao “ilirska”? Albanci nemaju ama baš ništa sa Ilirima. Dobro je poznato kako su se i kada doselili na Balkan – u 11. veku gde su ih dopremili Rimljani. Dakle priča o njihovom “autohtonom” balkanskom poreklu jednostavno ne stoji. To se može videti ne samo po genima, već i po njihovom jeziku, nošnji, kulturi, geografskim tačkama gde je ova grupa pronađena i po istorijskim spisima, gde njih jednostavno nema na Balkanu sve do 11. veka.

    • Slobodan Zrnić

      Semitska E-V13? Rimljani u 11. veku? Vidi se po genima da nisu autohtoni?

      • Pa sad...

        Rimljani (Romeji) postoje do 1453, tj pada Rimskog (Romejskog) Carstva u vlast otomanskih varvara.

        • Denis

          Slobodno kaži Vizantija, tako se naziva u srpskom jeziku, zar nema psihijatara na Balkanu da vam leče te komplekse manje vrednosti ? Svi vi autohtoni Srbi, antički Makedonci, ilirski Albanci ste jad i beda.

          • Tomislav

            Ništa, konstruktivno nismo čuli od tebe, osim pljuvanja srba. Očigledno da nemaš odgovor samo šovinistička osećanja

  5. Dragan Ristanović

    Poštovani,

    1. Molim vas za komentar na nalaze Eupedije:
    https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_I2_Y-DNA.shtml
    Citat:
    “…The high concentration of I2a1b-L621 in north-east Romania, Moldova and central Ukraine reminds of the maximum spread of the Cucuteni-Trypillian culture (4800-3000 BCE).
    No Y-DNA sample from this culture has been tested to date, but as it evolved as an offshoot from the Starčevo–Kőrös–Criş culture, it is likely that I2a was one of its main paternal lineages, and a founder effect could have increased considerably its frequency.
    The Cucuteni-Trypillian culture was the most advanced Neolithic culture in Europe before the Indo-European invasions in the Bronze Age and seems to have had intensive contacts with the Steppe culture before the expansion of Yamna to the Balkans and Central Europe (see histories of R1a and R1b).” kraj citata.
    Molim vas za komentar na nalaze Eupedije da je starčevačka kultura nosilac I2a halpogrupe čiji smo mi Balkanci potomci 35% (Srbi 34%, Hrvati 37%, Hrvati iz Bosne 71%, Muslimani iz Bosne 53% – izvor Eupedia). Gde su naši preci nestali? otišli u pravcu Ukrajine, Indije… pa se u 5. i 6. veku vratilii na Balkan…?

    2. Ko je vršio odabir uzoraka, na osnovu kog kriterijuma i između koliko dostupnih uzoraka,
    3. Ko je vršio genetsku analizu uzoraka čije rezultate testiranja ste predstavili?

    Unapred zahvalan,
    Dragan Ristanović

  6. Goran Bras

    Nesto nije jasno ,zasto se koriste rezultati Eupedije ?ako imamo srpski DNK projekat ,hvala !

  7. Dinarske haplogrupe postaju karpatske, bavite se egzaktnom naukom, a pozivate se na propagndne materijale iz 16. vijeka (“De Administrando Imperio”), pozivate se na “većinu arheologa i istoričara” i izvodite zaključke koristeći iste i nesumnjajući u njihovu vjerodostojnost.
    Kada zaključak ide nesumnjivo u našu korist tada se ne bavite nagađanjima, a kada postoji i zrno sumnje, tada pričate bajke o Kelto-Germano-Ezop-Andersen-Grim-Šćipetar glupostima.
    Pametnom dosta.
    Jedina korisna stvar su egzaktni podaci koje prikazujete, pa čak i kada ih preuzimate sa Eupedije.

    • Denis

      Koju našu korist ? Jel to imate neko takmičenje sa “antičkim severno Makedoncima” i “ilirskim Albancima”, da ustanovite ko je prvi ukrotio tiranosaurusa reksa i pretvorio ga u šarplaninca ?

  8. Nikola Čarović

    Imam par pitanja:
    1. Od 17 uzoraka 10 pripadaju haplogrupi I, vi analizirate samo jedan uzorak I2a1-P37, za koji kažete da “nije utvrđena dublja podgrana” i 3 uzorka I2a2a1b2-Z161 (odnosno jedan uzorak I2a2a1b-CTS10057), zašto niste analizirali ostaih 5 uzoraka haplogrupe I (dva I-M170, jedan I2-M438, jedan I2a2-M436 i jedan I2a2a-M223) jer mislim da bi se tako dobila šira slika na analizu?
    2. Ako se analiziraju svi uzorci haplogrupe I, dobije se sledeći redosled nastanka haplogrupa:
    I-M170 je najstarija i nastala je iz drevne haplogrupe IJ (2 uzorka nađena)
    iz I-M170 kasnije nastaje I2-M438 (1 uzorak nađen)
    iz I2-M438 nastaju I2a1-P37 – Predačka za Srbe (1 uzorak) i I2a2-M436 (1 uzorak)
    iz I2a2-M436 nastaje I2a2a-M223 (1 uzorak)
    iz I2a2a-M223 nastaje I2a2a1b-CTS10057 (1 uzorak)
    iz I2a2a1b-CTS10057 nastaje I2a2a1b2-Z161 (3 uzorka)
    Mislim da kada se ovako sagledaju podaci, da su 4 uzorka povezana sa Srbima, a ne 1, iako je velika razlika u godinama.
    3. Grana R1b1a-L754 nije retka i nije se ugasila, od nje vode poreklo grane R1b1a2-V88 i  R1b1a1-L388, a od R1b1a1-L388 nastala je grana R1b1a1a – P297 koja je predačka za Italo-Kelte i Germane. Zar to nije logičniji zaključak?

    • Milan Rajevac

      Nikola,

      nije logičniji zaključak, jer haplogrupe i mutacije ne funkcionišu na način kako vi zamišljate. Nijedan uzorak iz Lepenskog Vira nije povezan ni sa Srbima, ni sa Germanima, ni sa Italo-Keltima, to su populacije koje su formirane hiljadama godina kasnije. U međuvremenu (od vremena pisanja ovog teksta) svi R1b uzorci su detaljno analizirani, i svi pripadaju grani V2219, ali nijedan nizvodnoj grani V88, tako da se po svemu sudeći o izumrloj populaciji. Nijedan ne pripada grani L389, čija jedna mnogo mlađa podgrana (L51) je danas najzastupljenija u Zapadnoj Evropi.

      https://www.yfull.com/tree/R-V2219/

      Takođe, analiziran je detaljno i jedini I2a1 skelet, i očekivano ne pripada grani koja je predačka za Srbe i ostale slovenske narode, već jako retkoj grani M838, koja je zabeležena kod svega nekoliko pojedinaca iz Francuske i Nemačke.

      https://www.yfull.com/tree/I-M838/

      • Bungi

        U ovoj DNK analizi nije ništa sporno osim onog najbitnijeg-veličine uzorka.Od nekih 400 skeleta koji pripadaju kulturi Lepenskog Vira i Vinčke za uzorak je uzeto 39 skeleta, dakle jedva 10%.Znam da je na skeletima starim više hiljada godina jako teško uzeti upotrebljiv DNK uzorak, znam da je na nekima nepovratno propao ali samo 10%???Da karikiram, u dalekoj budućnosti genetičar želi da istraži YDNK bivših stanovnika Novog Zelanda.Od 400 nađenih skeleta od uzme 40 skeleta i na njegovu nesreću svi budu roda R1b, potomci doseljenih Engleza.Istraživač zaključi da su najstariji stanovnici Novog Zelanda bili engleski doseljenici a Maore prekrije istorijski zaborav statističke greške.

  9. Aleksandra Rancic

    Da li biste Milane Rajevac bili ljubazni da nam ilustrujete ovaj naučni rad uz pomoć mape na kojoj bi bili prikazani uzorci poimence uz tabelu sa šest kolana sa strane. Tabela bi uz svaki istorijski obrđeni uzorak, a verujem da ih je do sad barem pedesetak, navela tip kulture, vrednost obe haplogrupe, i numeričku i opisnu vrednost vremenskog perioda . Vrednost Ipsilon haplogrupe bi naravno bila izostavljena kod ženskog sveta. Zgodan softver za prikaz ovakve mape i tabele je GIS. Koristim ga već dugo kao hidraš. Ako mi pošaljete tabelarno podatke uz koordinate i shapefile geografskih jedinica rado bih uložila sopstveni trud. U Australiji sam, pa nemam GIS podatke o lokalitetima i geografiji Srbije. Dušan Prodanović koji vodi katedru Hidrotehnike na Građevinskom fakultetu ih sigurno ima. Takav poster bi došao uz ovaj rad ko šlag na tortu.
    Pozdrav od Sanje

  10. Marina

    I2 halogena grupa je zapravo NAJZASTUPLJENIJA kod Srba. Po svakom stranom istrazivackom radu je utvrdjeno da ljudi iz Bosne, Hrvatske i Srbije od 50 % do 30 % imaju i2 halogenu grupu i da je to najpre prva grupa, jer r1a sledi kao druga grupa kod Srba do nekih 20 % najvise.
    Takodje vase ispitivanje obaraju drugi strani naucnici ali iz ljudi iz Bosne, Hrvatske koji navode da Srpsko stanovnisto , musko stanovnisto na njihovim prostorima imaju i2 halogen grupu , a ovde izgleda samo u Beogradu ljudi imaju potpuno drugu grupu.
    Kako je to moguce, ukoliko vi ljude iz Republike Srpske nazivate Srbima, posto po vasem radu oni nisu onda Srbi, verovatno su Hrvobosanac kao nova etnicka grupa.
    Nazalost ljudi imaju logiku da uporede da procene da analiziraju sami.
    Steta je sto vi nas arhitekte ali i arheologe na ovakav nacin vredjate.