Bratstva plemena Kosijeri

9. februar 2016.

komentara: 33

PRIREDIO: Saradnik portala Poreklo Nebojša Babić

Pregled je pravljen prema radu Andrije Jovićevića „Riječka nahija u Crnoj Gori“ (1911) i pokazuje stanje s početka 20. stoleća.

Pleme Kosijeri nalazi se u najseverijem delu Riječke nahije. Na severu se graniči sa područjima katunskih plemena Cetinja, Ćeklića i Bjelica, kao i Lješanske nahije, a sa svih drugih strana okruženo je Ceklinom. Kosijerima je pripadao i jedan deo današnje bjeličke teritorije, no, tokom 18. stoleća, Bjelice su ga preoteli od Kosijera. U turskim defterima za Crnu Goru sa početka 16. stoleća (1521, 1523) kao zaselak Kosijera upisani su Mikulići, koji su kasnije ušli u sastav plemena Bjelica. Starije stanovništvo Bjelica najverovatnije je bilo blisko ili možda i srodno / orođeno sa starijim stanovništvom Kosijera. Novi doseljenici u Bjelicama (Orlovići i dr.) su, nakon što su se umnožili i ojačali, u 18. stoleću činili veliko nasilje i otimačine okolnim plemenima, naročito Kosijerima koji su im bili prvi na udaru, pa čak i svojim bjeličkim susedima u Tomićima i Mikulićima. Tada se ovo starije stanovništvo južnih sela u Bjelicama raselilo, delom i u Kosijere. Zbog stalnih pritisaka većih plemena oko Kosijera, kosijersko stanovništvo se mnogo iseljavalo, te je matično pleme uvek bilo malobrojno.

Prema bratstvenom predanju, zasnivači varošice Kosjerić u zapadnoj Srbiji su tu došli iz Kosijera, i mesto gde su se nastanili nazvali prema zavičaju: http://www.poreklo.rs/2014/01/03/poreklo-prezimena-selo-kosjeric-kosjeric/

Naselje Kosijeri je veoma staro. Ovuda je u srednjem veku prolazio važan put iz Primorja prema unutrašnjosti Zete, te se uz drum razvilo naselje. Takođe, postojala je i tvrđava pod nazivom Soko-grad, čije razvaline i danas postoje. Oblast gde se začelo naselje nazivana je Korito, u današnjem zaseoku Kosijera, Ploča.

U plemenu postoje dve veće celine, Kosijeri i Đinovići, koje se mogu smatrati zasebnim selima, a sastoje se od više zaselaka. Kosijeri se sastoje od zaselaka: Orašani, Ploča, Selišta i Posajke, a u Đinovićima su zaseoci: Studeni Do, Duboki Do, Jablan-do, Kulendrija, Vukov Do, Crna Korita, Ljeskovci, Vodnički Do, Pod-soko, Podajglas, Zogove Lazine.

Prvi pomen Kosijera je iz 1435. godine u jednom kotorskom dokumentu (Cossieri). Naziv Kosijer je verovatno korišćen i kao prezime, tako je ostao upamćen pisar Ivana i Đurđa Crnojevića, Nikola Kosijer. A 1565. u Kotoru se javlja neki Franjo Kosijerić, najverovatnije poreklom iz Kosijera. Nije isključeno da je naziv plemena nastao od bratstvenog imena starog bratstva koje se ovde prvo naselilo.

Plemenska slava Kosijera je Mala Gospođa (Rođenje Presvete Bogorodice, 8/21. septembra).

Bratstva u Kosijerima:

Starinci:

Perišići (Mala Gospođa) u Kosijerima su jedino živo bratstvo za koje se pouzdano zna da je starinačko u plemenu.

Đinovićisu bili veliko starinačko bratstvo, po kojem je nazvano i matično selo. U jednom kotorskom dokumentu iz 1496. godine pominje se Brajan Đinović iz Kosijera, dok je u turskom defteru iz 1521. godine, jedan Đinović upisan u posedu baštine u Dragosalićima u Ljubotinju. Đinovići su se tokom 16, 17. i 18. stoleća iseljavali, sve dok se bratstvo nije sasvim iselilo iz Kosijera.

Od rodova za koje se zna da potiču od kosijerskih Đinovića su Đinovići u Vasojevićima (Kralje), Vukićevići u Primorju (Lastva) i Sakari u Lješanskoj nahiji i Vraki.

Radijevićisu bili veliki starinački rod u Kosijerima, koji se verovatno iselio tokom stoleća. Oni su upisani kao zaselak Kosijera u turskim defterima iz 1521. i 1523. godine.

Doseljenici iz vremena Crnojevića (druga polovina 15. stoleća):

Adžići (Mala Gospođa) u Đinovićima su doseljeni iz Zete u vreme kad je Ivan Crnojević preneo prestonicu na Cetinje.

Početkom 18. stoleća celo bratstvo se iselilo u Dalmaciju, u okolinu Knina, gde su bili veliko bratstvo. Posle nekog vremena, četvorica braće Adžića reše da se vrate bliže Crnoj Gori, te se nasele u Pivu. Od trojice su pivski Adžići (slave Svetog Jovana), dok se četvrti, Vukosav, vrati u Đinoviće, i od njega su svi kosijerski Adžići.

Kasniji doseljenici:

Bratićevići“ (Mala Gospođa) su bratstvo nastalo od pretka Bratića, koji se oko 1650. godine doselio iz Pipera, Od njegova tri sina su sledeći rodovi: od Rajka su Rajkovići, od Rada Radovići, i od (V)Latka Latkovići. Rajkovići i Radovići su u Kosijerima, a Latkovići u Đinovićima. Bratićevići su ranije slavili Đurđev-dan, što možda, kao i vreme doseljenja, ukazuje da su oni od piperskih Lužana.

Od Rajkovića potiču Mitrovići u Paštrovićima (Morović), kao i Rajkovići u Lici (kod Otočca), koji su većinom pokatoličeni.

Zajedno sa Bratićem, u Kosijere je došao i Marić, isto iz Pipera, te bi se moglo zaključiti, a i po međusobnim odnosima ovih bratstava, da su u pitanju srodnici. Od Marića su Marićevići (Mala Gospođa) u Kosijerima.

Đurkovići (Sveta Petka) u Kosijerima su od bjeličkih starosedelaca iz Mikulića, koji su se ovamo sklonili zbog nasilja novih doseljenika u Bjelice, oko 1750. godine.

Savićevići (Mala Gospođa) u Đinovićima su od pretka Savića Vojvodića koji se doselio oko 1770. godine iz plemena Građana (Radomir). Savićeva majka je bila od kosijerskih Marićevića, te se on doselio na majčino imanje. Vojvodići su starinom sa Kosova (Mitrovica), a u Riječku nahiju su došli iz Crmnice.

IZVORI: 

Riječka nahija u Crnoj Gori – Andrija Jovićević

Stara Crna Gora – Jovan Erdeljanović

Dva deftera Crne Gore iz vremena Skender-bega Crnojevića – Branislav Đurđev i Lamija Hadžiosmanović

„Pomeni crnogorskih plemena u kotorskim spomenicima (14-16. vijek)“ – Risto Kovijanić

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (33)

Odgovorite

33 komentara

  1. Jovan Eror

    Na Kordunu je do 1995. bilo brojno prezime Kosijer/Kosjer. Većinom slave Mitrovdan, a prema “Karlovačkom vladičanstvu” Milana Radeke i Nikoljdan. Genetika bi verovatno mogla da da neki odgovor na njihovo poreklo.

  2. Aleksandar

    Meni je baš nešto interesantno poreklo one voditeljke Dragane Kosjerina.

  3. Nebojša Babić

    Je l’ ti interesantno poreklo ili voditeljka?
    Meni oba 😉

  4. goran saponjic

    Radijevici su iz kosijera otisli na sever u stari vlah na reku uvac.po njima je danasnje selo radijevici dobilo ime.po recima istoricara iz nove varosi selo se u 17veku zvalo drukcije a danasnje ime je po bratsvu koje je tu doselilo iz crne gore.radijevici su odatle otisli u bosnu gorazde gde takodje postoji selo ovog imena.

  5. Nebojša Babić

    Da, video sam da postoji selo Radijevići u Starom Vlahu, ali u pobrojanoj literaturi nisam našao vezu sa Kosijerima. Hvala na važnom podatku, Gorane.

  6. Nebojša Babić

    Na Srpskom DNK projektu imamo testiranog Adžića iz Pive, sa utvrđenom haplogrupom E1b:
    http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=E
    (red.br. 24)
    Pivljanski Adžići su ogranak kosijerskih, o čemu je pisano u ovom tekstu.

  7. Banjo Sakar Perišić

    Poštovanje.
    Ako ima saplemenika iz Kosijera, veliki pozdrav.
    Moji su se prezivali Sakar, pradeda je promenio u Perišić.
    Posedovao je veliku zemlju u Lješanskoj nahiji, što se i podudara sa
    ovim pisanjem, da su Sakari prešli iz Đinovića u Lješansku nahiju.
    Naravno slavimo Malu Gospojinu.
    Zanimljivo je i to da se Soko grad nekada zvao Sakarkut ili Sakurkut,
    po kome su Sakari dobili prezime. Moja familija ima neku drugu priču,
    a to je da je Sakar došlo od talijanske reči saketa, u prevodu vreća, jer je po predanju
    neko od njih bio blagajnik na dvoru ili tako nešto, čuvao zlato u vrećama.
    Nije spomenuto u tekstu odakle ime Kosijeri.
    Kosijei su nešto kao srp, ali drugačijeg oblika i služe za potkresavanje loze.
    Kad smo kod loze mmmm…
    Pozdrav.

    • Marko Djurkovic

      Pozdrav plemenice 🙂 Kosijer je orudje nalik srpu al je drska kao kod sjekire a svrha im je ista(za potkresivanje).Citajuci,prvi put cujem za prezime Sakar al cu naseg/vaseg Perisica upitat za isto.Nema nas puno al se okupljamo par puta tokom godine kao i na “Po$edak u zavicaju”,..Organizuje se svake godine krajem avgusta pa eto prilike da Vi i ostali iz naseg kraja a i sire,dodjete u stari zavicaj.
      Veliki pozdrav iz Kosijera 👍👋👋

  8. Joksim

    Kosijer služi i za potkresivanje drveća, i sječenje tanjih grana, motki, pritaka, prutova, pravljenje lisnika…

  9. Nebojša Babić

    Pozdrav, Banjo!
    S obzirom da si potomak Starih Đinovića, bilo bi veoma zanimljivo utvrditi kojoj dnk haplogrupi pripadaš.
    Taj rezultat bi, možda, razjasnio i samo poreklo bratstva i njegovu etničku pripadnost u srednjem veku. Pa, utoliko, i poreklo naziva plemena. Da li od slovenskog “kosijera”, ili od nekog stranog prezimena poput Cossieri, ili tome slično.
    Staro bratstveno prezime Đinović je mnoge autore odvuklo u uverenje da se radi o patronimiku Đin = Jovan, koje ukazuje na poreklo sa albanskog područja.

    • Banjo Sakar Perišić

      Kako se može utvrditi kojoj grupi pripadam?
      Najstariji porodični dokument koji posedujem je iz 186o. god.
      U potpisu stoji Živo ili Živko Sakar.
      Njegov sin se zvao Filip Sakar, sledeći je moj pradeda Đoko Filipov Perišić.
      Đoko je promenio prezime u Perišić. Posedovao je veliki deo Lješanske nahije
      i bio je poznat pod Đoko Dolar.

  10. Nebojša Babić

    Banjo,
    na našem sajtu, a naročito na forumu, imaš mnogo podataka o načinu testiranja.
    Evo, konkretno, danas imamo organizovano testiranje u okviru Srpskog DNK dana. Cena je 6000 dinara. Po istoj ceni možeš i inače da se testiraš preko nekog člana Porekla. Pa, ako si voljan, dojavi, organizovaćemo!