Boljevac i okolna sela

11. jun 2012.

komentara: 1

Opština Boljevac:

Bačevica, Bogovina, Boljevac (do 1955. godine naziv naselja je Boljevac varošica), Boljevac Selo (1955-1979. godine u sastavu Boljevca), Valakonje, Vrbovac, Dobro Polje, Dobrujevac, Ilino, Jablanica, Krivi Vir, Lukovo, Mali Izvor, Mirovo, Osnić, Podgorac, Rtanj (do 1959. godine Rudnik Rtanj), Rujište, Savinac i Sumrakovac.

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (1)

Odgovorite

Jedan komentar

  1. vojislav ananić

    Boljevac

    Prvi poznati popis stanovništva i domaćinstava potiče iz 1455. godine koji obuhvata posede na teritoriji Vidinskog sandžaka. U tom turskom popisu su se našla imena mnogih sela koja i danas postoje na teritoriji opštine Boljevac, kao što su: Bogovina, Ilino, Lukovo, Vrbovac, Jablanica, Dobrujevac … U tom popisu se nalaze crkve i manastiri Lapušnja, Lozica, Krepičevac.
    Boljevac, kao naselje na današnjoj teritoriji, nastaje nakon izgradnje kafane A.Gramanidisa 1762. godine i obrazovanja male čaršije na putu Paraćin-Zaječar, pored reke Arnaute. Promenjeni društveno-ekonomski uslovi posle odlaska Turaka i prisajedinjenje Timočke krajine Srbiji, doveli su do stvaranja novog varoškog naselja.
    U aktu Suda okruga crnorečkog krajem 1834. godine, na mestu današnjeg grada i Boljevca kao naselja, pominju se “Boljevačke mehane”, koje se smatraju prazačetkom ovog naselja.
    Pored ovih mehana, blizu boljevačke reke, počinju da se naseljavaju “došljaci” koji su tu otvarali zanatske radnje. Prvi seoski dućan za prodaju mešovite robe otvoren je 1836. godine.
    Na inicijativu meštana i uz materijalnu pomoć opštine, 1842. godine počinje sa radom osnovna škola.
    Formiranjem boljevačke opštine 1844. godine, i narednih desetak godina, počinje intenzivniji razvoj ovog područja.
    Ukazom Knjaza Miloša Obrenovića br. 649 od 28. februara 1860. godine, Boljevac postaje središte zaječarskog sreza. To je bio prelomni i važan momenat u daljem razvoju Boljevca. Kako je u Boljevcu bilo središte sreza, mesto je dobilo na značaju i privuklo je nove doseljenike iz drugih mesta da otvore zanatske i trgovačke radnje i mehane. To najbolje pokazuju popisi stanovništva iz 1844. i 1866. godine – broj stanovnika se za period od 20 godina udvostručio.
    Boljevac je proglašen varošicom 10. septembra 1875. godine. Od tada se još intenzivnije gradi i razvija. Zgrada pošte je sagrađena 1891, a 1895. godine i zgrada bolnice, u ono vreme, jedna od najlepših u Srbiji, kapaciteta 150 ležaja.
    Početkom 1902. godine počinje sa radom rudnik Rtanj u vlasništvu porodice Minh, a 1907. godine i rudnik mrkog uglja Bogovina.
    Godine 1912. izgrađena je pruga uzanog koloseka Zaječar-Boljevac-Paraćin, što otvorenim rudnicima kamenog uglja na Rtnju i mrkog uglja u Bogovini omogućava da se prirodna bogatstva ovoga kraja brže izvoze i tako intenzivno razvija trgovina, a stanovništvo lakše komunicira sa svojom bližom okolinom u razmeni dobara.
    Izvor: Internet