Порекло презимена Алексић

27. фебруар 2012.

коментара: 69

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ АЛЕКСИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Алексић

Хаплогрупа: I1 род Б

Порекло: Сврзигаће, Славонија

Крсна слава: Ђурђевдан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Презиме Алексић је широко распрострањено у свим крајевима. Овде ћемо навести податке везане за порекло личких и херцеговачких Алексића.

Алексића у Лици је било у селима Горићи (Оточац), Кијани (Грачац), Мелиновац, Понори (Оточац), Рибник, Оровац (Оточац), Оточац, Старо Село. Милан Дивјак Лички у “Личком календару за сваку годину” наводи да Алексићи (заједно са Мандићима, Павичићима, Радуловићима, Војновићима, Машићима и Вукмировићима) припадају братству Косовчића, а племену Дробњака из Херцеговине.

“Према народној традицији, у вријеме Косовске битке 1389. био је дробњачки војвода Ћурјан Косовчић, који је водио Дробњаке на Косово, у тој борби је задобио седам рана и изгубио много Дробњака. Војвода Ћурјан имао је синове: Милана, од кога су Барци, па Вукана од кога су Вукмировићи, Данчула од кога су Данчуловићи, и још двојицу чија имена није сачувала народна традиција. Данас се нико не презива старим презименом Косовчићи. Они су се разбратствили на многе породице. Дијеле се на двије главне групе, на: Ћурјановиће и Омакаловиће. Одве двије групе дијеле се опет на мање, и то: Ћурјановићи на: Барце, Вукмировиће и Данчуловиће, а Омакаловиће на: Абазовиће и Грбовиће. Од Ћурјана су породице: Барци, Филотијевићи, Маловићи, Мандићи, Машићи, Мемедовићи, Пејовићи, Ћеранићи и Павичићи. Од Омакала су породице: Алексићи, Абазовићи, Башовићи, Војновићи, Головићи, Грбовићи, Дуковићи, Ковијанићи, Одовићи, Пушеље, Перишићи, Радуловићи, Ћоровићи, Кадићи, Вуковићи, Кочовићи, Симуновићи и Сандићи. Огранци Мандића су: Јауковићи, Шаулићи, Дурковићи, Даниловићи, Делићи, Остојићи, Андријашевићи, Терзићи и Јакшићи.

У Дубровачким архивским књигама још 4. априла 1407. записана су горен наведена презимена.

1605. године исели се већа група породица из Дробњака у сјеверну Далмацију, околина Земуника, али не остадоше дуго већ се преселише у Лику. Тада дођоше: Мандићи, Павичићи, Вукмировићи, Машићи, Војновићи и Ћеранићи. У Лици се толико размножише и из ње се раселише по свој Босанској Крајини, Кордуну и Далмацији”. (Милан Дивјак Лички: Лички календар за сваку годину).

У књизи “Херцеговачка презимена” Риста Милићевића, Алексићи се помињу Богдашићима (Билећа) и Колешко (Невесиње). Алексића има у Требињу и Мостару. Старином су из Малине – селишта у Рудинама. Из Малине су преселили преко Требишњице у Површ и Видање. Из Површи су се Алексићи преселили у Богдашиће “због тога што су убили Луку Пешикана”. У Колешко су доселили “од Билеће”. Пошто потичу из познатог племена Малешевци, то им је било и прво презиме. Славе Игњатдан.

Алексића је, према наводима Јанићија Памучине, било и у Гацку крајем 18. века и у првој половини 19. века. Мирко, син Алексе Дамјановића, рођен у Гацку 1788. по оцу Алекси прозван је Алексин, а затим Алексић. Мирко Алексић је био гатачки ускок. Учествовао је у више битака против Турака. На скупштини у Дробњаку 1820. изабран је за кнеза. Избор је потвдио и Смаил-ага Ченгић, који је, у знак познанства, даровао Мирку један хандџар. Мирко је, неком приликом са Шујом Караџићем ишао на Цетиње, у посету Његошу. Тада је дао реч да ће убити Смаил-агу. У обрачуну на Млетичку ова му се жеља испунила. Поклоњеним ханџаром заклао је Смаил-агу и главу однео на Цетиње.

КРСНА СЛАВА: Игњатдан (у Херцеговини)

__________________________

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

АЛЕКСИЋИ

(на Малинску и Пашину Пољу)

Алексићи потичу од Алексе Ристова Дамјановића, који се доселио на Малинско 1796. године, из Горње Мораче, а у Горњу Морачу су ускочили из Гацка 1795. године Ристо и синови Алекса и Перо. Касније се код њих доселе Илијини синови Мићо и Ђорђије. Сви су се тада презивали Дамјановићи. Дамјановићи су с осталим Ускоцима из Малинска четовали и прочули се као јунаци.

Алекса Ристов имао је пет синова – Мирка, Максима, Марка, Милоша и Илију, а Перо Ристов, Алексин брат, имао је Јола и Баја. Мићо Илијин није имао потомста, а брат му Ђорђије имао је Рада и Сима.

Сви потомци до сада набројаних се, по Алекси Ристову Дамјановићу, прозову Алексићи, иако не потичу сви од њега; ово је зато што се Мирко Алексин проучуо због великог јунаштва које је показао приликом погибије Смаил-аге Ченгића 1840. године – Мирко је Смаил-аги одсјекао главу и понио је владици Раду на Цетиње.

Ово братство је дало доста јунака и чувених хајдука. Симо Ђорђијев био је поткомандир гарде 1858-1862. године; били су чувени као јунаци и Милош и Гале; Гале је погинуо код Бара 1877. године.

Посебно треба истаћи Мирка Алексина, кнеза и харамбашу ускочког- родио се у Гацку 1795. године, а умро на Малинску 1889. године.

Јаков Алексић био је барјактар Дурмиторске бригаде. Погинуо је у Другом балканском рату у бици на Брегалници против Бугара 1913. године, а барјак послије његове погибије преузео је Неђељко Галов Алексић, па кад је и он рањен у истој бици, барјак је од њега прихватио Ђорђије Пушељин.

У чувеној Мојковачкој бици истакао се официр Коста Алексић-Дамјановић, који је тада рањен.

Једна породица Алексић одселила се у село Бојате на Пивској планини, а једна је прешла у Шаранце, у село Пашино Поље.

У комитском покрету 1916-1918. године комитовали су: Петар, Секуле и Ђорђије.

У НОР-у 1941-1945. године учествовали су: Вељко Петров, борац НОП-а од првих устаничких дана; погинуо је 27. јануара 1942. године на утврђеном усташком упоришту Дујмовићима код Трнова.

Милорад Машанов, борац Четврте и Пете црногорске бригаде, у којој је био командир чете; носилац је Партизанске споменице 1941.

Владимир Мидов, Владо Радов, Никола Душанов и Радомир Мијаилов су били борци Четврте црногорске пролетерске бригаде.

Радош Јованов је у строју 7. црногорске омладинске бригаде од њеног формирања у чијим је редовима и рањаван. Мирко Ђорђијев је један од чувених пушкомитраљезаца и један од најхрабријих бораца 7. омладинске црногорске бригаде.

Даница Николина, борац НОР-а, рањена је на Сињајевини

1940. године; стријељана је исте године у Никшићу.

Алексића има у разним мјестима широм наше земље, гдје су одлазили ради запослења и школовања.

Славе Ђурђевдан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

 

Коментари (69)

Одговорите

69 коментара

  1. Фамилије-презимена Алексић, по местима пребивалишта. Према књизи Тодора Радивојевића “Лепеница”.

    -Грошница
    -Поскурице
    -Брзан
    -Марковац
    -Ракинац
    -Баре
    -Драча

  2. ivan Aleksic

    Moj pradeda Lazar Aleksic, deda Stojan,otac Dragan svi smo iz Bavanista (Vojvodina) i slavimo slavu sv. Dimitrije – Mitrovdan.

    da li neko nesto zna nesto za ove moje Aleksice?
    Pozdrav za sve vas!

    • Dušan

      Ivane ja sam sin Branka, unuk Dušana Aleksića koji je rođen u Trgovištu i koji se preselio Na Pustaru pa u Bački Maglić. Deda je imao još petoro braće i sestru.

  3. Раде Бракочевић

    Иване,
    Јован Ердељановић у књизи ” Срби у Банату”, наводи међу родовима познатог порекла: “Алексићи – Дујићи ( 6-7, Митровдан),дошли из Алексинца”. У Домовнику Баваништа, сачињеном по устројавању грунтовних књига 1809.године, под бројем 17. налази се име Максим Алексић. Бројеви иду од јужне стране села ( Прве нумере) па према сјеверу. Даље – распитајте се у цркви у Баваништу.

  4. Aleksaa

    Pozdrav !

    Da li moze neko vise da kaze o Aleksicima iz Sumadije odnosno Guncata, odakle su dosli ko je rodonacelnik, slavimo Svetog Luku, a sumnja se da su poreklom iz okoline Raske, mada to ne vidim nigde u komentarima.

    Hvala!

  5. Миленко

    Помоз Бог свима!
    Алексић сам из села Магнојевић Доњи, равна Семберија,општина Бијељина.
    Интересује ме порекло мојих Алексића,
    а и име села је интересантно,мени непознатог порекла.
    Може ли ми неко помоћи?

  6. Дејан

    Поздрав !
    Моји су из села Велико Поље код Обреновца ,славимо Св.Николу,волео бих да знам нешто више о свом пореклу.Мој деда се звао Радисав Алексић.

    • Nikola

      Dejane,
      Moj deda je iz Velikog Polja. Zvao se Miodrag Aleksić a njegov otac je bio u Zveckoj ako se dobro secam, moj pradeda i zvao se Jovan Aleksić. Bio sam mali ali se sećam da su mi pricali u Velikom Polju da nam je poreklo iz Hercegovine ali niko nije dalje istrazivao. Slavimo Djurdjevdan. Mozda bi mogli da istrazimo malo vise ti i ja?

    • aleksandar

      Novo selo kod Debrca Aleksici slave svetog Nikolu ako ti je deda imao brata ili strica Zivojina ili Lazara onda si moj rod ako imas nekog u Debrcu pitaj Nikolice to nam je kumstvo oko 300 godina staro. Mozda mozes nesto naci u crkvi svi smo pravoslavci . tu ima mali problem posto je u tom delu jedno vreme bila valjevska pa onda sabacka nahija. Najbolje da probas u Vladimircima u uredu. Zivi i zdravi bili svi Aleksici

  7. Danijel

    Pozdrav!
    Ja sam Aleksić, danas živim na području opštine Zvornik. moji su se doselili sa područja opštine Olovo, iz centralne Bosne. Slavimo svetog Nikolu.
    Molio bih nekog da mi kaže nešto više o Aleksićima iz Bosne, jer su mi neke starine govorile da vodimo porijeklo od Mirka Aleksića.
    Hvala unaprijed.

  8. miki

    postovanje znali neko nesto o aleksicima iz sela jazovik u valjevu kodkozlucica krsna slava je sveti lazar ili ti lazareva vrbica?

  9. Петар Савов Бубања је, у Блишкову, имао жену о чијој се љепоти причало. У браку су добили сина, коме су, по стрицу који је погинуо, дали име Алекса. Свиђала се и Турцима, па су вребали згодну прилику да је уграбе. Петар и супруга једном пођу у шуму да донесу дрва. Турци су их пратили па им поставе засједу; у пушкарању Петар погине, а жену ухвате. Чим су Петрова браћа и синовци чули пуцњаву и женско запомагање, дотрче, убију два Турчина и спасу снаху. Плашећи се одмазде, она се са сином Алексом одселила у Шушуре близу Сјенице. Њихови потомци су по Алекси узели презиме Алексић. Као и Бубање, славе св. Алимпија.

  10. Milos

    Pozdrav, da li neko zna nesto o Aleksicima iz sela Sesti Gabar blizu Knjazevca…