Poreklo prezimena Milišić

24. februar 2012.

komentara: 53

Poštovani,

pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (53)

Odgovorite

53 komentara

  1. shone

    Prezime MILIŠIĆ,krsna slava sveti Stefan,selo Glavska kod Trebinja,tačnije izmečđu Trebinja i Cavtata,graniči se sa Konavlima,neki kažu da su se Milišići tu doselili iz Nevesinja,neki sa izvora bune poslije dolaska turaka a prema nekim podatcima Milišići su iz Trebinjske šume.
    Moje mišljenje je da su Milišići od starina iz Glavske jer se u Dubrovniku to prezime pominje još od prije kosovske bitke.Najstarije sačuvano zvono srpske pravoslavne crkve,po narudžbi despota Đurađa Brankovića je napravio izvjesni Radoje Milišić ,kako kažu putujući zvonolivac iz Dubrovnika(Glavska je 12 kilometara udaljena od straduna).U Kupresu ima Milišića pravoslavaca koji znaju da su porijeklom iz Glavske,Ima muslimana na bjelašnici i oni i ovi u Kupresu potiču od dva brata.Katolika Milišića ima mnogu u Splitu i Solinu i za njih se kaže da im je porijeklo iz Glavske ali to bi trebalo joz istražiti.Za sada toliko ako neko ima još podataka neka piše.

    • Žarko

      Poštovani, također mi je prezime Milišič, iz Solina, pa me zanima na temelju čega kažete da Milišići iz Solina također potječu iz Glavske. Inače, prvi put se Milišići spominju u Solinu cca 1705. godine, kad je krštena jedna djevojčica u Blacima, u zagorskom dijelu Solina. Neki kažu da smo došli iz Rame, a neki da smo došli iz Glavske. Pismenih podataka nema, ili nisu još pronađeni. Hvala, pozdrav!

  2. Hate mail

    Bio je u vojsci sa mnom jedan Milisic sa Kupresa. 1991-1992.

  3. Aleksandar Milisic

    Milisici poticu iz Nevesinja odakle su se kompletno preselili u okolinu Trebinja pred najezdom Turaka a potom raseljavali su se na 5 strana i to: 1.Glavska kod Dubrovnika koji su poprimili katolicku veru. 2.Kuti kod Herceg Novog i zadrzali srpsku veru. 3.Blagaj kod Kupresa koji su takodje zadrzali srpsku veru. 4.Solin kod Splita koji su poprimili katolicku veru. 5.Bjelasnica koji su poprimili muslimansku veru.

  4. shone

    @Aleksandar Milisic

    Podatak da su Milišići iz sela Glavska katolici je netačan.Volio bi doći do nekog podatka o Milišićima u Nevesinju,ime sela iz kog potiču ili bilo kakav podatak koji ukazuje na tačnost ove tvrdnje.Do sada nisam naišao ni na kakav opipljiv dokaz.

  5. Stefan

    Milišići sa Kupresa slave sv. Nikolu, a ne sv. Stefana, pa onda vjerovatno i ne potiču iz Glavske.

    • Nada Ulardžić

      Moje devojačko prezime je Milišić.
      Moji deda i baka po ocu su živeli u selu Blagaj kraj Kupresa,gde se rodio moj tata Lazo Milišić.
      Slavili su Svetog Nikolu.Posle rata su kolonizovani u Banatski Despotovac kod Zrenjanina.

      • Nada Ulardžić

        Moja baka Sanda, devojački Zjajić udata Milišić, rođena je u selu Malovan moj deda Stevo Milišić iz Blagaja slavili su svetog Nikolu.

        Posle rata su kolonizovani u Banatski Despotovac kod Zrenjanina. Na žalost u ovoj kući danas više nema nikog živog.

  6. Jovo Milišić

    Moji roditelji su iz Novog sela i Omara kod Kupresa i slavimo sv.Nikolu.Pozdrav svim Milišićima

  7. Slobodan Milisic

    Moji predci su iz novog sela kod Kupresa . Mi smo pravoslavci slavimo slavu sv. Nikolu zimskog 19. Decembra od pamtiveka naravno na posnoj trpezi. Pozdrav svim Milisicima !!!

  8. Milišić Anton

    Slusam sto velite. Pa zar ne znate da ima dosta katolika, a vidite da su jako blizu Dubrovnika iz tog sela Glavska. Je li itkome od vas palo na um da su mozda katolici presli ka sjeveru i uzeli pravoslavnu vjeru. Mislim na ove zitelje tog malog mjesta uz Hrvatsku. U Antona su sve bili Hrvati stoljecima. To ma najvise logike jer ih ima puno po Dalmaciji, vise nego na Sjeveru.

    • Dj. Milisic

      Mislim da imam zamerke na tvoj komentar, Dubrovnik i okokolina nisu oduvek bili iskljucivo Hrvatski i da granice danasnje Hrvatske drzave nemaju veze sa granicama i prostorima iz srednjeg veka pa i u narednim vekovima sto potvrdjuju istorijske i arheoloske cinjenice.
      Ja sam sa Kupreske visoravni, Novo Selo slavim sv. Nikolu i slazem se sa cinjenicom da su mi preci iz Hercegovine sto potvrdjuje i postojanje Radoja Milisica zvonolivca iz Dubrovnika.

  9. goran saponjic

    Milisici iz glavske izmedju trebinja i dubrovnika jesu starosedeoci u selu glavska slave sv arhidj.stefana seosku slavu glavske.poticu od Milise Starcica vlastelina iz glavske brata poznatog vlastelina baljina starcica od stare trebinjske vlastelinske porodice starcic.starcici su bili vrlo poznati kao pljackasi dubrovackih kiridzija i trgovaca ali i po nametanju svoje robe dubrovcanima sto su posle i njihovi potomci milisici iz glavske nastavili.bili su poznati trgovci ali su cesto zbog sukoba sa dubrovcanima milisici morali da beze iz dubrovnika po raznim trebinjskim selima.milisici stevanstaci su od starcica iz trebinja tj iz njihovog sela glavska.

    • Dejo

      Potuno netočni podaci. U Dubrovniku su bili i pravoslavni i katolici iz ovih obitelji. Milišići nisu bježali jer ih je jako puno bilo u Dubrovniku kroz svo vrijeme. U Dubrovniku su bili poznati i ugledni trgovci. Jednako kroz Dalmaciju. Ovo nema nikakve veze sa istinom i potpuno broj žitelja demantira to.

  10. Tamas Milisits

    Ja sam iz zapadne Madjarske (mjesto se zove Szentpeterfa, hrvatski Petrovo Selo). U selu i u okolnim gradiscansko-hrvatskim selima ima puno Milisica (po madjarsi Milisits). Jezik je cakavski-stokavski ikavski. Hrvati (katolici) su ovamo bjezali ispred Turaka prije 500 godina iz centralnih krajeva tadasnje Hrvatske (izmedju Save Une i Kupe).

    • Milorad Bogdanović

      I danas je ovo prezime dosta prisutno kod pravoslavnog i katoličkog stanovništva. Srbi-pravoslavci sa prezimenom Miliša i Milišić, nastanjeni su i u BiH kao i Republici Srbskoj, na prostou oko Sarajeva, Bugojna, Sanskog Mosta, Tešnja, odskle su se raseljavali se ka Slavoniji i dalje ka prostoru današnje Mađarske.