Порекло презимена Ковачевић

19. фебруар 2012.

коментара: 216

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ КОВАЧЕВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Ковачевић

Хаплогрупа: I2a

Порекло: Доњи Богичевци, Хрватска

Крсна слава:

Контакт:
_________________________

Ковачевић

Хаплогрупа: I2a

Порекло: Бјелопавлићи, Даниловград, Црна Гора

Крсна слава: Јовањдан

Контакт:
_________________________

Ковачевић

Хаплогрупа: I2a

Порекло: Вилуси, Црна Гора

Крсна слава: Ђурђевдан

Контакт:
_________________________

Ковачевић

Хаплогрупа: R1a Z280 L1280

Порекло: Коцељева, Србија

Крсна слава: Аврамијевдан

Контакт:
______________________

Ковачевић

Хаплогрупа: E1b род Н

Порекло: Газије, Ораховица, Западна Славонија

Крсна слава: Никољдан

Контакт:

_____________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Презиме Ковачевић је код нас и у свету једно од најраширенијих презимена настало по занимању родоначелника или породице, у овом случају ковачком занату (руски – Кузњецов, француски – Лефевр, јерменски – Налбантијан, португалски – Переира, енглески – Смит, шпански – Херера, немачки – Шмит, италијански – Фабри).

Како пише Мирослав Нишкановић у књизи “Српска презимена”, сви Ковачевићи нису истог порекла и нису у сродству, а он се посебно бавио пореклом Ковачевића из Дробњака који славе Ђурђевдан.

О њиховој старини забележена је традиција да су у слеу Бучу у Херцеговини живелиа два брата Ковача. Пређу у Бањане и Велимље и ту начине ковачницу. Касније је један прешао на Вилусе у Грахову, а другог одведу озринићке крииџије и населе у Озринићима. Претпостављамо да се напред речено могло десити у првој половини 17. века.

Од брата који је остао у Вилусима данашњи су Ковачевићи на Грахову, којих је у првој половини 20. века било на Грахову и по Херцеговини преко 300 кућа.

Брат који је одселио у Озриниће имао је једног сина и од њега су Ковачевићи у Озринићима. Никад их није било много, свега неколико кућа. Бавили су се ковачким занатом до 1812. године.

Око 1848. године Туко из Озринића је прешао код Јакића у Добра Села, оженио се од њих и ту населио. Имао је синове Марка и Милоша. У исто време његови рођаци: Петар, Мина, Радован, Милован и Велисав преселили су се из Озринића у Језеро и населили у једну долину код Жабљака. Та долина је прозвана по њима Ковач-Долина. Одатле је Мина отишао на Гласинац.

Истог порекла би требали бити Даковићи и Ковачевићи на Грахову (Црна Гора).

У Церово (Рађевина) Ковачевићи су доселили у 17. веку из Пиве. Славе као и дробњачки Ковачевићи Ђурђевдан. У Паскову (Јадар), Ковачевићи такође славе Ђурђевдан, пореклом су и они из Пиве, одакле су доселили у 18. веку.

У Рисну је једна кућа Ковачевића, доселили су из Грахова 1750. године. Такође славе Ђурђевдан.

Више у књизи “Српска презимена” Мирослава Нишкановића.

КРСНА СЛАВА: Ђурђевдан (дробњачки Ковачевићи)

ПОЗНАТИ:

_________________

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

КОВАЧЕВИЋИ

(у Ковачкој Долини и Добрим Селима)

Старином су из Херцеговине, гдје су живјела два брата која су се бавила ковачким занатом. Из Херцеговине пређу у Бањане код Велимља, гдје су једно вријеме живјели. Један од браће пређе на Вилусе код Грахова, а други оде у Озриниће код Никшића. Од овог брата што је прешао на Вилусе сви су Ковачевићи у Грахову и по Херцеговини, а од оног што је прешао у Озриниће био је само један син и од њега су Ковачевићи у Озринићима. У Озринићима су се бавили ковачким занатом. Средином 19. вијека Туко Ковачевић из Озринића пређе на Добра Села код Шавника, гдје се ожени од Јакића и ту се стално насели. Имао је синове Милоша и Мирка.

Отприлике у исто вријеме Тукови рођаци Петар, Мина, Милован и Велисав преселе се на Језера код Жабљака у једну долину, која се по њима назове Ковачка Долина. Након краћег времена, Мина се одсели на Гласинац.

Лука Ковачевић из Ковачке Долине је као комитски четовођа са синовима Јаковом и Филипом учествовао у Комитском покрету 1916-1918. године, а његов син Перко као десетогодишњак налазио се у логору у Тузима, гдје је са својом мајком провео око двије године. Перко је учесник Пљеваљске битке 1. децембра 1941. године, у којој је и рањен.

Јоко Ковачевић погинуо је као комита 1918. године на Пирликтору, а њихов братственик Милош гине као зеленаш 1920. године.

У НОР-у 1941-1945. године ово братство је активно учествовало од првих ратних дана и дало велики допринос побједи над непријатељем. Светозар-Зелен Драгојев, истакнути комуниста и активиста у предратном периоду, био је у НОП-у од првих устаничких дана 1941. године; илегалац на терену, ухваћен је и стријељан у Колашину 1943. године. И његов брат Душан је био у НОП-у од првих ратних дана, а погинуо је на Пљевљима 1. децембра 1941. године. На Пљевљима је погинуо и Јагош Мирков из Добрих Села, који је убијен као рањеник на звјерски начин. На Пљевљима су још погинули Милосав и Ђурко из Добрих Села 1941. године. Миљан из Ковачке Долине погинуо је на Жабљаку 1941. године.

У пролетерским бригадама из овог братства учествовали су: Стојан Спасојев у НОП-у је од 1941. године, а у строју Четврте црногорске бригаде је од њеног оснивања, гдје је у Петом батаљону био десетар и економ чете; погинуо је у јуну 1943. године на Сутјесци. И његова браћа Радоман и Драго били су учесници НОР-а. Јово Крстов је у НОР-у од првих устаничких дана, а у строју Четврте црногорске бригаде је од њеног оснивања гдје је био интендант у Петом батаљону. Носилац је Партизанске споменице 1941. И његов синовац Војо Милованов је борац Четврте црногорске бригаде у чијим редовима гине 1943. године на Сутјесци. Радомир-Мушо Неђељков је борац НОР-а од првих ратних дана у Четвртој црногорској бригади од њеног оснивања, а у Дурмиторском одреду замјеник интенданта Одреда и замјеник команданта за позадину Команде подручја у Шавнику. Он је ратни војни инвалид и носилац Партизанске споменице 1941. Мињо Велисављев је био у строју Четврте црногорске бригаде, у коју је ступио из Дурмиторског одреда. Млади и још недорастао Милорад Микаилов је био борац 9. црногорске бригаде у чијим редовима гине код Андријевице 1944. године. Војин Илијин и Мато Милованов су припадници НОП-а у чијим су јединицама активно учествовали од првих ратних дана на разним дужностима.

За ово се братство може рећи да су сви били опредијељени за циљеве НОБ-а, они који нијесу били у јединицама, били су организовани у позадини и на терену. Треба истаћи за примјер Стевана, познатог патриоту и родољуба, који је својим угледом и ауторитетом дао велики допринос у организовању народне власти.

Славе Ђурђевдан.

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (216)

Одговорите

216 коментара

  1. Dalibor Kovačević

    Pozdrav Kovačevići!

    Moje poreklo vodi od Kovačevića iz mesta Liplje koje se nalazi u Republici Sprskoj, opština Kotor Varoš. Sada smo naseljeni u selu Gornji Vijačanai, opština Prnjavor, Republika Srpska. Imam podatak da se moj predak David Kovačević doselio u selo G.Vijačani 1883 godine, slavimo slavu SV. Trifun. 14. februar.
    Ima li neko više informacija o mom poreklu.

  2. Igor Kovačević

    Moji Kovačević su iz Grblja, selo Dub, Boka Kotorska. Po predanju su se doselili sa Grahova prije više od 300 godina. Slave Začeće Svetog Jovana Krstitelja Preteče (6.oktobar). Danas ih ima dvadesetak porodica, koje žive širom Boke Kotorske.
    Takođe Kovačevića ima u Grblju i u selu Prijevor, Boka Kotorska, koji slave Sabor Svetog Jovana Krstitelja Preteče (20.januar). Iz ovog bratstava su poznate ličnosti prota Mitar Kovačević, jedan od vođa Bokeljskog ustanka protiv AustroUgarske 1869. i Filip Kovačević, profesor i književnik, skretar Knjaza Nikole Petrovića, na Cetinju.

  3. Војислав Ананић

    КОВАЧЕВИЋ, једна од најраширенијих породица код православаца, католика и муслимана, а названа по занимању њених чланова или родоначелника (ковачлук). Доста их је који међусобно нису у сродству, па славе различите славе.
    У великој већини поријеклом су из Дробњака и Пиве (Црна Гора). На Грахову (црногорском) и по Херцеговини било их преко 300 кућа (34, 134—135).
    Ковачевићи су по Херцеговини распрострањени око Билеће, Гацка, Невесиња, Љубиња, Требиња, Стоца, Попова и других мјеста. Досељеници су из Грахова у Црној Гори, већином. Нису истога рода (35, 430-431).
    Из матичне области Грахова селили су се у сјеверну Далмацију, Гламоч и Унац, а одатле још даље. Како тврди Лопашић, Унац је већ 1573. био толико пренасељен крај досељеницима да је могао дати велики број војника. Од давнина, Ковачевићи су били познато свештеничко братство, “јер је познато да се звање и част свештеничка нашљеђивала” по правним традицијама донесеним из Рашке (4, 248). Ковачевићи у Стригови славе Никољдан.

  4. vuk

    Moj cukun deda mi je neki obrad I imao je zenu maru a njegov otac tjst moj cukun cukun deda je sreten kovacevic I imao je zenu jelenku.

  5. Vedrana

    Zna li itko išta o porijeklu mojih Kovačevića ,mi smo iz Miškovaca,opština Derventa . slavimo sv.Georgija…

  6. Војислав Ананић

    КОВАЧЕВИЋ (п.к.м). Ковачевићи (п) су распрострањени по Херцеговини. Настањени су у Засади (Билећа); Добрељима и Срђевићима (Гацко); Муцаловићима Кључанима, Биограду, Џинов Долу, Жиљеву, Колешку. Сопиљима (Невесиње), Вођенима (Љубиње), Опличићима (Чапљина), Бобовиштима (Требиње), Туљу (Попово). Има их у Невесињу, Гацку, Стоцу, Мостару… У Засаду су доселили “веома давно” из Грахова у Црној Гори. Славе Никољдан. У Добреље су дошли из Срђевића, а у Срђевиће из Кнеж – Дола. Славе Игњатдан. Ковачевићи у Кључанима кажу да су старином из Јајца. Према предању, потомци су Вука Бранковића. Из Јајца су преселили на Грахово, гдје су “девет брата начинили цркву Св. Ђурђа и Аранђела Михаила”. Од њих су и Ковачевићи у Невесињу, Гацку, Стоцу, Мостару, а и у Црној Гори. Прије доласка у Кључане били су у Раникућама, одакле су доцније прешли у Кључане. Зову их Сладојима и Ћалима. Славе Ђурђевдан. У Биограду и Џинов-Долу су старином из Грахова. У Жиљево и Сопиље су дошли из Колешка. Славе Васиљевдан. У Рибљи Тег су доселили, око 1790. из Сливља. Према предању, старином су из Нудола у Црној Гори. У Нудолу се посвађаше два брата Ковачевића “зато што је старији на тапији Аранђелове цркве метнуо само своје име”. Млађи је прешао у Никшић и саградио цркву. Одавде се преселио у Југовиће “па и ту начини цркву”. У некадашњој општини Колешко (у којој је био и Рибљи Тег) било је “триста пушака Ковачевића. Сви су од тога млађег брата.” Славе Аранђеловдан. У Опличиће су дошли из Прења. Славе Митровдан. У Вођене је Ковачевић дошао “као поп” из Туља око 1870. године. Славе Јовањдан. У Туљу су “од попа Риста из Пољица”, гдје су се настанили послије његове смрти. Било их је и у Ораховом Долу, али су се иселили из овог села (59:187,199,213,219.231.255. 277:84:153,170). Ковачевићи у Бобовиштима су, такође, старином из Грахова, одакле је “први дошао” око 1620. године и настанио се у Старом Селу, гдје им се “и данас познају омеђине и гумна”. Одавде су прешли у Бобовишта. Славе Ђурђцвдан (75:1223). Има их и у Мостару. Ковачевићи (к) су у Радешинама (Коњиц) и Румбоцима (Прозор). У Радешине је Ковачевић „или Џамбо” доселио око 1800. године “из Раме на читлук”. У Румбоцима су старосједиоци “с надимком Пелушићи” (59:337; 79:95). Ковачевићи (м), у Кранчићима и Клеку (Прозор). У Кранчићима им није познато поријекло, а “католици у селу тврде” да су им преци били католици. У Клек је Ковачевић дошао “из Родића у Неретви, пре 1787. у кућу у којој су били Тадићи” (79: 127,137). Има их и у Мостару.

    Извор: Ристо Милићевић – Херцеговачка презимена, Београд, 2005.

  7. Saška

    Mi Kovačevići smo iz sela Čardačani pored Klašnica (Laktaši-Banja Luka),slavimo krsnu slavu sv.Toma (Tomindan).Jedino što znam je za djeda da je Čedo (Čedomir),ima 4 sina Milan,Rade,Momčilo i pokojni Borko i 2 kćerke Persa i pokojna Staka.Molila bih ako bilo ko zna ista o nasem porijeklu moze mi poslati na [email protected] za sve prezimenjake ma gdje bili 😉

  8. Урош

    Prezivam se Kovacevic,preci su mi iz okolice Banja Luke,krsna slava Ilindan,sad u Novom Slankamenu

    • Бранко Тодоровић

      Занимљива је слава, јер је ретка. Да ли знате тачно из ког места су ваши Ковачевићи? Можда се може наћи нешто више о њима.

  9. Kovacevici s Uvca

    Pozdrav svim Kovacevicima!

    Pisem o familiji Kovacevic koja se naselila u opstini Rudo, mesto Uvac. Gde se reka Uvac uliva u Lim. Tu je granica izmedju Srbije i Bosne. 4-5 kuca Kovacevica ima na tom podrucju.
    Odmah preko granice, u opstini Priboj je selo Pozgrmac tu takodje ima Kovacevica, kao i u Cajetinskoj opstini mesto Dobroselica.
    Kovacevici sa Uvca slave Djurdjevdan i na osnovu nekih starijih dokumenta vode poreklo iz Grahova.

  10. Ratko

    Molim vas recite mi ako imate saznanja za Kovacevice iz Orahovice, Bijelo Polje slava Sv. Andrej Prvozvani