Порекло презимена Митровић

3. фебруар 2012.

коментара: 182

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ МИТРОВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Митровић

Хаплогрупа: I2a

Порекло: Ариље, Србија

Крсна слава: Ђурђиц

Контакт:
________________________

Митровић (Ђокини)

Хаплогрупа: R1a Z280 L1280

Порекло: Главичорак, Бијељина, Република Српска

Крсна слава: Аврамијевдан

Контакт:
_________________________

Митровић

Хаплогрупа: I2a M223

Порекло: Шишмановац, Прокупље, Србија

Крсна слава: Ђурђевдан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

MИТРОВИЋИ

(на Грацу)

Поријекло им је од Митровића из Марковине. Након погибије Милутина Јакшина Митровића 1796. године и борби против војске Махмут-паше Бушатлије, остану му три малољетна сина: Лазар, Иван и Митар, које њихова мајка из сиромаштине и разурене Марковине одведе на манастирску земљу у село Рсојевицу, под Острогом, гдје су живјели тридесетак година. Кад су одрасли, прешли су на Градачку пољану, на Крнову, на катун Аџимусића, а одмах затим преселе се на Градац, око 1820. године, гдје и данас живе њихови потомци. Истицали су се као хајдуци који су четовали по Затарју, гдје је Иван и погинуо (негдје поред Лима) и од њега није остало потомство.

Послије погибије Смаил-аге Ченгића 1840. године, Митровићи пређу на Малинско, гдје су живјели четрдесетак година; одатле се поново врате на своја имања на Градац. Лазар Митровић се истакао као познати јунак, а његови се потомци по њему прозову Лазаревићи.

Митар Митровић био је најмлађи од браће; бавио се кућним пословима, планиновао је, па његове потомке на уже зову Планинчићи. Имао је синове Милутина, Јакша и Сава. Од Милутина је остао син Милутин, који се родио посмртно, а од Јакше Неђељко, Живко и Митар. Митар Јакшин одлази на рад у Америку и отуда се, на позив краља Николе, враћа као добровољац и учествује у освајању Скадра. Послије завршених балканских ратова поново одлази у Америку, одакле као добровољац долази на Солунски фронт 1918. и бори се до коначног ослобођења од аустроугарског окупатора. Касно се жени, у шездесетој години, и добија сина Божидара, који је као командант батаљона НОВ-а погинуо 1944. године у борби против фашистичког окупатора.

Лука Митровић са Граца је учесник балканских и Првог свјетског рата, а погинуо је на Мојковцу 1916. године.

Стара им је крсна слава била Аранђеловдан, а прислуга Спасовдан, али доласком у Дробњак, узели су за своју племенску славу Ђурђевдан. Данас славе Спасовдан.

______________

МИТРОВИЋИ

(у Сировцу)

Они су од братства Јечменица из Јечмишта код Пљеваља, одакле је око 1870. године дошао Митар код Шећковића, гдје се оженио. Његови се потомци по њему прозваше Митровићи.

______________

МИТРОВИЋИ

(у Меруљи)

Јован Јовичин из Глиснице код Пљеваља доселио се у Меруљу крајем 19. вијека. Даљња старина им је из Марковине, одакле се Стеван, са синовима Јовицом, Митром, Илијом и Милованом, доселио у Глисницу. Род су с Митровићима на Грацу код Шавника.

Јовица је у Меруљи имао сина Митра, који живи у Меруљи са својом породицом и један је од имућнијих домаћина пољопривредника у том крају.

Славе Ђурђевдан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Митровићи се срећу и у пљеваљском крају:

Према казивању старих Бољанићана, Митровићи су око 1750. године дошли негде из Херцеговине и населили се у Поблаћу. Једна њихова невеста (изгледа да јој је било име Митра), напустила је мужа и са сином Стеваном у колевци, око 1820. године, населила се у Пустом Брду – Бољанићи. Касније се Митра преудала за Љиљанића. Стеван је имао 4 сина: Митра, Илију, Јовицу и Милана. Миланов је Дико (1886). Илијини синови су: Богдан, Илија и Тодо. (Богданов је Момир).

Из Глиснице је 1909. године побегло 28 Глисничана од аскера у Црну Гору. Побегао је Дико са 5 Митровића. Дико је радио код Видака, оца Живка Милића, на Жабљаку, док су остали отишли да граде мост на Пиви. Вратили су се са црногорском војском 1912. године као ратници.

У црногорској војсци у I светском рату 1914-1915. године, учествовало је 10  Митровића. Рањен је Илија. Мико је био официр и командир чете Бољанићког баталлна.

Митровића је у Поблаћу било до 1912. године две куће. Од њих су Миловићи у општини Чајниче. Има их преко 30 кућа. Можда су од њих и Лучићи у Крћама. Памте имена предака од Митра (1830). Њега су Швабе 1915. године интернирале у Мађарску и тамо је умро. Митров је Симо (1860). Симо је био угледан човек и коџобаша. Једног дана рекла му је најамница, која је чувала овце, да је читав дан грејала руке на ватри, али се није могла огрејати. Оде Симо тамо (око 1890) и нађе казан златника крај пећине у Кулини. Кад су дошле Швабе 1915. године, претресли су му кућу, нашли у сандуку око 4 оке златника и однели. Опљачкали су му читаву кућу и отерали стоку. Симов је био Тане, а Танов Раде. У црногорској војсци у I светском рату били су Тане и Милан.

ИЗВОР: Милета Војиновић – Пљеваљски крај, прошлост и порекло становништва, 2008, приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (182)

Одговорите

182 коментара

  1. Породице-фамилије по местима пребивалишта у Шумадијској Колубари, Митровић.
    Према књизи Петра Ж. Петровића „Шумадијска Колубара“, прво издање 1939. године, друго издање 1949. године, најновије издање 2011. године у саставу књиге „Шумадија и Шумадијска Колубара“ – едиција „Корени“ – ЈП Службени гласник Републике Србије и САНУ.

    Остале податке породица Митровић, одакле су и када досељени као и Крсну славу можете сазнати у текстовима поменутих места.

    -Мислођин
    -Баћевац
    -Бождаревац
    -Барзиловица
    -Венчани
    -Вранић
    -Вреоци
    -Даросава
    -Дудовица
    -Жупањац
    -Јунковац
    -Лесковац
    -Лукавица
    -Миросаљци
    -Барајево
    -Велики Црљени
    -Шушњар-изумрли

  2. miodrag mitrović

    Da li neko zna o poreklu Mitrovica naseljeni u Prnjavoru [BIH- Rep.Srpska] Krsna Slava JOVANDAN.

  3. Ranko Mitrović

    Da li neko zna nešto o Mitrovićima iz Mitrovića kod Zavidovića , krsna Slava Miholjdan.
    Hvala

  4. Aleksandar Mitrovic

    Ja sam Mitrovic iz Krupnja, slavimo Sv. Jovana, a koliko ja znam poreklom smo iz okoline Nevesinja, doselili se negde u 18 veku…:) ako neko zna nesto vise, neka pise…:)

  5. Презимена-фамилије у Шумадији, Митровић.
    Према књизи „Етнолошка грађа о Шумадинцима“академика Јована Ердељановића, прво постхумно издање 1948. године – последње издање Службени Гласник и САНУ – Едиција „Корени“ 2011. године у склопу књиге „Шумадија и Шумадијска Колубара“.

    -Баничина
    -Белосавци
    -Велика Плана
    -Радовање

  6. Никола Митровић

    У било који град или варош па и у село да одете било то у данашњој Србији или ”Старој Србији” увек али увек се нађе по који Митровић,а то не може да буде случајност 😀

  7. Фамилије-презимена Митровић по местима живљења. Према књизи Љубомира Љубе Павловића „Соколска нахија“.

    -Вољевци
    -Селанац
    -Постење 1
    -Постење 2
    -Доња Љубовиђа (Матејићи)
    -Гуњаци
    -Леовић (Дробњаци)
    -Грчић
    -Стрмово 1
    -Стрмово 2
    -Рача (Живановићи)
    -Пилица (Пачаџије)
    -Обајгора
    -Вишесава
    -Костојевићима (Чугури)

  8. ljiljana mitrović

    Po pričama : Došli smo iz stare hercegovine . 2 brata Mitar i pop. u Paune selo u okolini Valjeva , period pre 1800 – krsna slava sv. Nikola . zanima me odakle su došli i dali posoje neki tragovi u hercegovini o tom.

  9. Поздрав свим Митровићима, нисам се нарочито занимала за своје порекло док ми отац није остарио. Крсна слава нам је Св. Стефан, и већ од 14 в. смо у Срему. На основу црквених књига, дошли смо из Паштровића – Црна гора. Уколико неко има Паштровићевско порекло и славу Св Стефан волела бих да ми се јаве. Осталима срдачан поздрав

    • Небојша Новаковић

      Митровићи су једно од најјачих и најпоштованијих братстава у Паштровићима. Тамошњи Митровићи славе Митровдан, а у ово српско племе дошли су са Косова, још тачније из данашње Косовске Митровице.

      Да ли је неко од мушких наследника размишљао о днк тестирању? На тај начин би добили прецизне информације о даљем пореклу Митровића.

      • Игор Митровић

        Типично за Паштровиће….нај…нај…,
        Поздрав од “најближег” братства Митровића из Сотонића, Црмница, који славе Аранђеловдан.

  10. Бранимир

    Мој чукундјед Томо 1837-1884, са братом Лазаром 1833-1888, и супругом Илинком 1836-1906, је доселио на беговску земљу код Брода у Републици Српско 1856 године.Мјесто рођења уписано им је село Буковица код Добоја.Ако има неко од Добоја са славом Ђурђевдан нек ми се јави, поздрав свима Митровићима!