Порекло презимена Митровић

3. фебруар 2012.

коментара: 182

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ МИТРОВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Митровић

Хаплогрупа: I2a

Порекло: Ариље, Србија

Крсна слава: Ђурђиц

Контакт:
________________________

Митровић (Ђокини)

Хаплогрупа: R1a Z280 L1280

Порекло: Главичорак, Бијељина, Република Српска

Крсна слава: Аврамијевдан

Контакт:
_________________________

Митровић

Хаплогрупа: I2a M223

Порекло: Шишмановац, Прокупље, Србија

Крсна слава: Ђурђевдан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

MИТРОВИЋИ

(на Грацу)

Поријекло им је од Митровића из Марковине. Након погибије Милутина Јакшина Митровића 1796. године и борби против војске Махмут-паше Бушатлије, остану му три малољетна сина: Лазар, Иван и Митар, које њихова мајка из сиромаштине и разурене Марковине одведе на манастирску земљу у село Рсојевицу, под Острогом, гдје су живјели тридесетак година. Кад су одрасли, прешли су на Градачку пољану, на Крнову, на катун Аџимусића, а одмах затим преселе се на Градац, око 1820. године, гдје и данас живе њихови потомци. Истицали су се као хајдуци који су четовали по Затарју, гдје је Иван и погинуо (негдје поред Лима) и од њега није остало потомство.

Послије погибије Смаил-аге Ченгића 1840. године, Митровићи пређу на Малинско, гдје су живјели четрдесетак година; одатле се поново врате на своја имања на Градац. Лазар Митровић се истакао као познати јунак, а његови се потомци по њему прозову Лазаревићи.

Митар Митровић био је најмлађи од браће; бавио се кућним пословима, планиновао је, па његове потомке на уже зову Планинчићи. Имао је синове Милутина, Јакша и Сава. Од Милутина је остао син Милутин, који се родио посмртно, а од Јакше Неђељко, Живко и Митар. Митар Јакшин одлази на рад у Америку и отуда се, на позив краља Николе, враћа као добровољац и учествује у освајању Скадра. Послије завршених балканских ратова поново одлази у Америку, одакле као добровољац долази на Солунски фронт 1918. и бори се до коначног ослобођења од аустроугарског окупатора. Касно се жени, у шездесетој години, и добија сина Божидара, који је као командант батаљона НОВ-а погинуо 1944. године у борби против фашистичког окупатора.

Лука Митровић са Граца је учесник балканских и Првог свјетског рата, а погинуо је на Мојковцу 1916. године.

Стара им је крсна слава била Аранђеловдан, а прислуга Спасовдан, али доласком у Дробњак, узели су за своју племенску славу Ђурђевдан. Данас славе Спасовдан.

______________

МИТРОВИЋИ

(у Сировцу)

Они су од братства Јечменица из Јечмишта код Пљеваља, одакле је око 1870. године дошао Митар код Шећковића, гдје се оженио. Његови се потомци по њему прозваше Митровићи.

______________

МИТРОВИЋИ

(у Меруљи)

Јован Јовичин из Глиснице код Пљеваља доселио се у Меруљу крајем 19. вијека. Даљња старина им је из Марковине, одакле се Стеван, са синовима Јовицом, Митром, Илијом и Милованом, доселио у Глисницу. Род су с Митровићима на Грацу код Шавника.

Јовица је у Меруљи имао сина Митра, који живи у Меруљи са својом породицом и један је од имућнијих домаћина пољопривредника у том крају.

Славе Ђурђевдан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Митровићи се срећу и у пљеваљском крају:

Према казивању старих Бољанићана, Митровићи су око 1750. године дошли негде из Херцеговине и населили се у Поблаћу. Једна њихова невеста (изгледа да јој је било име Митра), напустила је мужа и са сином Стеваном у колевци, око 1820. године, населила се у Пустом Брду – Бољанићи. Касније се Митра преудала за Љиљанића. Стеван је имао 4 сина: Митра, Илију, Јовицу и Милана. Миланов је Дико (1886). Илијини синови су: Богдан, Илија и Тодо. (Богданов је Момир).

Из Глиснице је 1909. године побегло 28 Глисничана од аскера у Црну Гору. Побегао је Дико са 5 Митровића. Дико је радио код Видака, оца Живка Милића, на Жабљаку, док су остали отишли да граде мост на Пиви. Вратили су се са црногорском војском 1912. године као ратници.

У црногорској војсци у I светском рату 1914-1915. године, учествовало је 10  Митровића. Рањен је Илија. Мико је био официр и командир чете Бољанићког баталлна.

Митровића је у Поблаћу било до 1912. године две куће. Од њих су Миловићи у општини Чајниче. Има их преко 30 кућа. Можда су од њих и Лучићи у Крћама. Памте имена предака од Митра (1830). Њега су Швабе 1915. године интернирале у Мађарску и тамо је умро. Митров је Симо (1860). Симо је био угледан човек и коџобаша. Једног дана рекла му је најамница, која је чувала овце, да је читав дан грејала руке на ватри, али се није могла огрејати. Оде Симо тамо (око 1890) и нађе казан златника крај пећине у Кулини. Кад су дошле Швабе 1915. године, претресли су му кућу, нашли у сандуку око 4 оке златника и однели. Опљачкали су му читаву кућу и отерали стоку. Симов је био Тане, а Танов Раде. У црногорској војсци у I светском рату били су Тане и Милан.

ИЗВОР: Милета Војиновић – Пљеваљски крај, прошлост и порекло становништва, 2008, приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (182)

Одговорите

182 коментара

  1. Mitar

    Mitrovici iz Milocana,kraj Niksica,kolonizirali posle II svetskog rata u Vojvodinu,Vrbas-slave Svetog Arhandjela Mihajla,tj.Arandjelovdan 21.novembar.
    Malo nas je,al se ne damo.

  2. dejan

    Mitrovici iz Brezovica na Povlenu,krsna slava Miholjdan.

  3. Milan Mitrovic

    Породица Митровићи, на Златибору, у селу Сирогојно, дали можда неко зна нешто, о њима, Крсна Слава Св. Никола?

    • Александар Маринковић

      Милане,
      из књиге Љубомира Ж. Мићића ”Златибор”:
      СИРОГОЈНО – Митровића је било 16 кућа. За њих је речено да су досељени 100 године пре скупљања података (што значи око 1800. године) из ариљске Чичкове од Велимира. Уз презиме Митровић наведено је и презиме Гичевић. Наравно, славе Св. Николу.
      Можда ће вам бити занимљив и податак да је у граду Пожеги, Љ. Павловић навео и једну породицу трговца Митровића, која такође слави Св. Николу, а досељена је из Ариља. Може се сматрати да се ради о блиском рођаку Митровића из Сирогојна који су такође и ариљског краја.

      • zoran mitrovic

        ima mitrovica i u gostilju [zlatibor] slave jovandan

        • марко Митровић

          Поздрав Митовићи!
          Село Гостиље, Општина Чајетина.
          “Митровићи (Јањићи, Тановићи, Дридићи и Мијаиловићи), дошли из Пиве у Херцеговини. Славе Св. Јована.”
          То пише на овом сајту. Такође, исти податак сам чуо давно од једног човека који се бавио пореклом. Даље од Пиве у Херцеговини нисам нашао.

      • Милан Митровић

        Да, Александре, моји јесу пореклом од Гичевића, велика вероватноћа је да је у питању тај Велимир из ариљске Чичкове. То се код нас у фамилији стално провлачило Гичевић, и то је сто посто сигурно, доласком у Сирогојно моји су преци из Гичевића прешли у Митровиће, или још у Чичковцима се тај Велимир презивао Митровић то не знам, ја знам моје порекло све до 1830 године, када су дошли у Сирогојно, али Велимира нема у Сирогојну, стигао сам до Петра и Павла, два брата, дал су они Велимирови синови то не могу да утврдим.

    • R. Markovic

      Srbsko bratstvo ili pleme Bratonozici , Veliki pozdrav

    • zoran mitrovic

      ja sam iz sirogojna ima nas7 kuca a nadimaknam je gicevic

  4. Njegoš Mitrović

    Prvo veliki pozdrav za sve Mitroviće gde god i odakle god dasu.Postoji veliko bratstvo Mitrovića iz kuča raseljenih po Podgorici i Metohiji odakle su se raselili u Beograd i Bar.Svi slave svetog nikolu i ako ima neko iz okoline Ulcinja nek se javi sigurno smo rodjaci.

    • Goran Mitrović

      Pozdrav ”rođače”

      Ovako ja sam takođe Mitrović ( slavim Sv. Nikolu ) inače to nam je prezime od starina ,kako mi je preneo moj pokojni deda, inače pradeda mi se prezivao Đorđević pa je moj deda vratio Mitrović. Moj deda-stric ( tj.brat od strica mog dede) istraživao je poreklo i došao je do Danila Mitrovića sa ”korita iz Crne Gore”, kad sam ga pitao rekao mi je da pretpostavlja da je sa Ivanova korita, jer u dokumentu koji je on našao i to iz Carigradske ( Istanbulske) biblioteke kako je do toga došao duga priča, piše samo ”korita”, tako da me je veoma zainteresovao ovaj vaš podatak, jer takođe znam da postoje i Kučka korita. Takođe mi je rekao da u tom dokumentu(knjizi) piše da smo bežeći pod najezdom Turaka došli na korita negde iz stare Srbije (bukvalno ovim rečima) ali ne piše iz kojeg mesta( stara Srbija- Kosovo, Makedonija). Ovako on mi je ispričao da je taj Danilo imao brata (nezna se ime) koji je ubio nekog turčina agu, pa su morali svi da se sele. Taj brat je pobegao u Hercegovinu i otišao u hajduke ( i dan danas postoje Hajdukovići, većina su pravoslavci koji isto slave sv.Nikolu,neki muslimani i katolici), a Danilo je sa ogrankom svoje porodice otišao negde u okolini Skadra, gde je i umro.Njegovi sinovi ( nezna se koliko i koji su ) kad su ih turci otkrili, preselili su se negde u okolini Kosovske Mitrovice gde su se generacijama bavili katranom i bili poznate katrandžije u to vreme. Imao sam prilike sasvim slučajno da se sretnem sa čovekom, preziva se Mitrović iz K.Mitrovice, gde mi je potvrdio kroz priču, da su se njegovi bavili katranom i da i dan danas tu žive Mitrovići i zajedno smo usaglasili naša saznanja, ispostavilo se da potičemo iz istog korena, jer je i njegova priča veoma slična mojoj.
      Međutim, 1810 god (tačan podatak i god.), tri brata Đorđe, Janko i Mitar Mitrović, dolaze u Prištinu kod Jašar-paše Đinića, da rade kao čifčije gde im on daje zemlju -čitluk i oni osnivaju selo Sofalija ( po turskoj reči ”safa” što znači banja), ispod planine Grmija, gde se množe i kad sam ja rođen 1975, selo je brojalo 50-tak kuća. U selu niko nije smeo između sebe ( a to stoji i dan danas) da se uzima tj, da se venčavaju. Ja vodim poreklo od Đorđa ( za Mitra znam da nije imao poroda), a inače u selu postojala su prezimena Đorđevići, Jankovići, Mitrovići, a ima i drugih prezimena ( Tonići,Stanimirovići) ali su prezimena menjali zbog krvne osvete inače su svi Mitrovići što oni i dan danas ne spore, moj deda i još neka njegova braća, vratili su staro prezime Mitrović. Posle 1999. godine svi smo se raselili po celoj Srbiji, ja sam i još jedan deo ogranka Mitrovića u Kraljevu, a ima nas u Nišu,BG,NS,KŠ itd…a selo i danas postoji pod istim imenom samo su sad tamo šiptari. Inače poznatu crkvu svetog Nikole u Prištini, koju su šiptari spalili, a sad je renovirana, na neki način moji iz sela su bili i ktitori i održavali su je godinama, tu sam i ja kršten svojevremeno.
      Veoma me je zainteresovao ovaj vaš podatak da ima kako ste naveli ”veliko bratstvo Mitrovića” iz Kuča ( inače moja supruga je iz Kuča, od Vujoševića, slave sv. Dimitrija) voleo bih da mi možete reći vaša saznanja o Mitrovićima, ja sam povezao ovu vašu priču sa mojim saznanjima ( Kuči – znam za Kučka korita, slava sv. Nikola, isto prezime) bila bi mi veoma interesantna, jer poznato je da su se porodice , plemena, ranije delili po slavama i da u većini slučajeva ako slave istu slavu, a iz sličnog su predela i istog prezimena, verovatno potiču iz istog korena, tj. iste su krvi.
      Puno pozdrava rođače voleo bih da mi se javite na ovaj e-mail: [email protected], takođe ko god ima bilo kakve podatke približno vezano za ovu moju priču neka mi se javi na e-mail. imam u planu da sakupim sve relevantne podatke i da sačuvam za potomke. Pozdrav Mitrovići …

      • Раде Бракочевић

        Горане најбоље је да неизоставно урадите днк тест по мушкој линији. Сада је повољна акција у организацији Друштва српских родословаца “Порекло”. Једино тако ће те знати да ли припадате кучком кластеру, или неком другом. Пожурите, пријавите се одмах. Постоје Корита – предио између Би(х)ора и Пештери, сада у Републици Црној Гори. То је Рашка област – некада Стара Србија. У тим предјелима има много исламизованих Куча и других црногорских брђанских племена. Напомињем, без утврђивања днк, само ће те лутати.

      • Samanta

        Evo javljam Vam se iz Slovenije… otac mi zivi u Zvorniku zove se Slobodan Mitrovic(1965godiste je) i isto slave Sv. Nikolu.

      • Gorane, Mitar je imao tri sina Nesu, Tonu i jos jednog. Nesa je imao sina isto Stolu i mi Filipovici smo njegovi potomci. Od Tone su Tonici.

      • Dejo

        Ја сам Митровић из Куча село мМомче слава ми је СВЕТИ НИКОЛА

    • Nikola

      Zdravo rodjace
      Ja sam potomak Mitrovica iz Ulcinja
      Ako imas nekih blizih saznanja o nasem poreklu voleo bih da ih podelis samnom .inace sam unuk Vlada, praunuk Đoka i cukununuk Spasa
      E mail : [email protected]

  5. Minja

    zanima me poreklo Mitrovica iz Gornjih Kosalja, opstina Ljubovija, krsna slava Jovanjdan…..?

  6. Nas predak Nikola oko 1820. god., po kazivanju mog pradede Vasilija ( Mitrov ) ciji je on bio deda, poteran je od Turaka iz Crne Gore ili Kosmeta, prvo u okolinu Uzica pa zatim u Levač. Slava nam je Sv. Dimitrije. Ima li nas jos po Nikolinim granama.

  7. Фамилије-презимена Митровић по местима живљења и Колубари и Подгорини. Према књизи Љубомира Љубе Павловића „Колубара и Подгорина“, прво издање 1907. године, најновије издање 2011. године – едиција „Корени“ – ЈП Службени гласник Републике Србије и САНУ.

    Остале податке породица Митровић, одакле су и када досељени као и Крсну славу можете сазнати у текстовима поменутих места.

    -Бабина Лука
    -Балиновић
    -Бобова
    -Богатић
    -Брезовице
    -Брежђе
    -Веселиновци
    -Врачевић
    -Голубац
    -Грабовица
    -Дупљај
    -Дучић-1
    -Дучић-2
    -Дучић-3
    -Ковачица
    -Козличић
    -Котешица-1
    -Котешица-2
    -Крчмар
    -Латковић-1
    -Латковић-2
    -Лесковице
    -Лозница
    -Лопатањ
    -Мајиновић
    -Маљевић
    -Оглађеновац
    -Пауне
    -Пепељевац
    -Причевић
    -Прњавор (Боговађа)
    -Славковица
    -Совач
    -Суводањ
    -Табановић

  8. Vladimir Mitrovic

    Porodice Mitrovic iz sela Dvorska opstina Krupanj, krsna slava Sv. Avramije 11.novembar. Da li neko zna nesto o njima? Pozdrav svim Mitrovicima!

    • Младен Гајић

      Тема о ”Аврамијевштацима” на форуму: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=214.0

      Моја крсна слава је такође Аврамијевдан.
      Тренутно вршимо једно мало шире истраживање о породицама које славе св.Аврамија, имам пар података о Митровићима из Дворске…ако те интересује, можеш ми писати на: [email protected]

      У Дворској се налази један велики род Аврамијевштака, до данас ”новембар 2017” тестирали смо Јаковљевиће (који су по мушкој линији сродни са Митровићима из Доврске), исти припадају хаплогрупи R1a L1280.

  9. Miroslav B Mladenović Mirac lokalni etnolog i istoričar Vlasotince

    Родова Митровића(Гмитровића) црнотравско-власотиначком крају доста. Има у неким селима славе Свети Николу, у некима славе Свети Ранђел. У власотинчакој општини их има у селима:Добровиш, Јаворје, Равни Дел, Липовица ….
    Неки су потомци досељеника из Херцеговине и Црне Горе, а неки су добијали своја презимена према имену претка(деде или парадеде) МИТАР(Гмитар) а има и по женксој линији МИТРА.

    Често на југу Србије има презиме Митровић(Гмитровић). Имају порекло од својих предака сточара-номада на Власини, према имену МИТАР (Гмитар) свога претка.

    Сматра се да су били храбри-хајдуци, па се често у шали каже да сје крсна слава Митровића често била и Гмитровдан- МИТРОВДАН(“Митровданак хајудчи растанак)-где су се после крсне славе растављали и јатаковали све до ЂУРЂЕВДАНА.

    Мирослав Б Младеновић локални етнолог и историчар Власотинце, Србија
    11.новембар 2013.г. Власотинце, република Србија

  10. Miroslav B Mladenović Mirac lokalni etnolog i istoričar Vlasotince

    Допуна: Има Митровића насељених у само Власотинце, Црној Трави и црнотравским селима:Дарковце, Гаре и другим селима. Поред насељавања из Црне Горе и Херцеговине има родова пореклом са Косова и Знепоља (Стара Србија-данас Бугарска); који су се у овај крај насељавали вишеетапно.
    Занимљиво је и порекло данас младог репрезативца Србије у фудбалу(сада је из ФК Партизан отишао да игра фудбал у иностраном клубу у Европи) по имену Александар Митровић(чији се оттац изз власотиначког села Алексине дослеио у Власотинце, потом у Београд).
    Мирослав б Младеновић локални етнолог и историчар Власотинце
    11.новембар 2013.г. Власотинце, република Србија