Како су настала српска презимена

31. јануар 2012.

коментара: 595

Портал ПореклоСрпска презимена су најчешће настајала по имену оца, доста је и оних који су везана за занимања, личне особине, место порекла, племе из којег потичу.

Узимање презимена потпуно се укоренило у српском народу тек у 18. веку. До тог периода, прошло се кроз неколико фаза. Најпре презимена није ни било. Уместо презимена код Срба је било распрострањено да уз име додају назив племена из којег потичу. Касније су се почели користити тзв. патроними, изведени из имена очева – од Петра су настали Петровићи, од Николе Николићи, од Јована Јовановићи…

Мало је познато да је један Милош Обреновић заправо рођен као Милош Теодоровић, а да је 1810. одлучио да узме презиме по имену првог супруга своје мајке Обрена.

У то време настају и бројна друга презимена по следећим принципима:

1. По оцу – најчешће

2. По племену – Васојевић, Дробњак…

3. По звању – Поповић, Капетановић…

4. По занату – Ковачевић, Мајсторовић…

5. По особинама – Мудринић, Бјелоглав…

6. По месту, завичају – Гламочанин, Личанин…

7. По надимку, шпицнамету – Сурла, Затезало

8. По страној речи – Тинтор, Бомештар…

Како је настало ваше презиме, пишите овде и на Форуму Порекло, а наши чланови ће се радо придружити дискусији, и трудиће се допринети откривању порекла вашег презимена.

Коментари (595)

Одговорите

595 коментара

  1. Goran Vojlovce

    Интересује ме порекло презимена Пејковић, слава Св.Аранђел?

  2. kRAJISNIK (MILORADA)ZORAN

    ZDRAVO. INTERESUJE ME PORIJEKLO PORODICE KRAJISNIK IZ OKOLINE SARAJEVA (DOBROSEVICI). SLAVIMO SVETOG NIKOLU I CUO SAM OD NEKIH LJUDI DA SMO DOSLI IZ KRAJINE I DA SMO SE PREZIVALI PERICI. HVALA UNAPRED

  3. stojan

    ПРЕЗИМЕ ЈЕ ОЧЕВ БИЉЕГ,
    А ИМЕ ЈЕ МАЈЧИНА НАДА.

    МИЛАН ДИВЈАК ЛИЧКИ
    Нови Сад

  4. Милош

    Поздрав, интересује ме порекло породице Ђокић из Горње Зелиње. Одакле долазе и има ли нешто више о њима? Не могу нигде да пронађем никакву информацију. Данас их има у Модричи, Новом Саду, Београду, Сурчину, онда по Немачкој и Швајцарској, неколико њих је и остало у Горњој Зелињи и Градачцу. Славимо Св. Јована. Поздрав

  5. Rade

    Interesuje me prezime Lastavica. Slave Lazarevu subotu i nastanjeni su Kosinj Lika. Hvala.

    • Defendor

      Занимљиво, носилаца овог ретког презимена до тридесетих година прошлог века, било је у Мађарбоји, некад мешаном српско-мађарско-немачко селу у Барањској жупанији, смештеном на граници Републике Мађарске и Републике Хрватске.

      Сасвим је могуће да су то неки ваши даљи рођаци. Тридесетих година прошлог века они су се преселили у Јужну Барању која је после Првог светског рата остала у Краљевини Југославији.

      На Попису становништва из 1948. године презиме Ластавица забележено је на подручју Лике у Кршу (5), Плашком (2) и Перушићу (1). Такође је забележено још у Славонији, Срему и Барањи. Највише Ластавица и тада и данас забележено је у Даљу у Славонији.

  6. Pozdrav, interesuje me porijeklo porodice Đuric. Bili su nastanjeni u Donjoj Lohinji kod Gracanice, sad su nastanjeni u Velikoj Bukovici kod Doboja. Slave Đurđevdan.

  7. Marko Stefanovic

    Interesuje me prezime Stefanovic i poreklo porodice..naseljeni su u Selistu..danas zivim u Velioj Drenovi kod Trstenika..slavimo Svetog Nikolu..

  8. Zdrave

    Lijep pozdrav.

    Zanima me,da li možda znate porijeklo prezimena ili porodice Kvržić. Naš predak Jovo Kvržić se spominje na internetu, da je živjeo 1890. godine u Bosni, tačno u Donji Radnji, što je naše selo. Bio je paroh. Slavimo Sv. Simeona. Ostalo mi je nepoznato. Hvala na odgovoru.

  9. Srđan Draganović

    Da li znate poreklo prezimena Draganović?

  10. Nikola Desperado

    Велики поздрав и драго ми је да сам вас нашао…
    Интересује ме како је настало презиме Цојић? (има их у Босни, Црној Гори и на југу Србије?.) Сигурно да нешто значи кад су га на различитим крајевима људи узимали, али ја никако да нађем информацију…
    Унапред хвала
    П.С. Ја сам Цојић и славим Светог Јована