Како су настала српска презимена

31. јануар 2012.

коментара: 595

Портал ПореклоСрпска презимена су најчешће настајала по имену оца, доста је и оних који су везана за занимања, личне особине, место порекла, племе из којег потичу.

Узимање презимена потпуно се укоренило у српском народу тек у 18. веку. До тог периода, прошло се кроз неколико фаза. Најпре презимена није ни било. Уместо презимена код Срба је било распрострањено да уз име додају назив племена из којег потичу. Касније су се почели користити тзв. патроними, изведени из имена очева – од Петра су настали Петровићи, од Николе Николићи, од Јована Јовановићи…

Мало је познато да је један Милош Обреновић заправо рођен као Милош Теодоровић, а да је 1810. одлучио да узме презиме по имену првог супруга своје мајке Обрена.

У то време настају и бројна друга презимена по следећим принципима:

1. По оцу – најчешће

2. По племену – Васојевић, Дробњак…

3. По звању – Поповић, Капетановић…

4. По занату – Ковачевић, Мајсторовић…

5. По особинама – Мудринић, Бјелоглав…

6. По месту, завичају – Гламочанин, Личанин…

7. По надимку, шпицнамету – Сурла, Затезало

8. По страној речи – Тинтор, Бомештар…

Како је настало ваше презиме, пишите овде и на Форуму Порекло, а наши чланови ће се радо придружити дискусији, и трудиће се допринети откривању порекла вашег презимена.

Коментари (595)

Одговорите

595 коментара

  1. Mile Santrac

    Kako je nastalo prezime SANTRAČ

    S postovanjem
    Mile Santrač

  2. Реч “САНТРАЧ“ има више значења, нпр. врста ражња, карирано платно, део сукнарске ступе, ограда или оквир итд. По народним тумачењима значи и горњи део зиданог бунара.

    • Srdjan

      Postovanje. Jel znate nesto o prezimenu Dekic? Ja sam, inace, iz Like. U ratu smo otisli u Srbiju, a naseg prezimena ima dosta u Bosni, a vidim da je i na Kosovu u Pristini zivela postovana i dobro stojeca porodica Dekic i da su starosedeoci tamo? Hvala

  3. живко дошен

    Интересује ме одакле су се населили Дошени који живе у Подкозарју тј. настањени су у горњој и доњој Јутрогушти (Приједор), а одатле су после другог светског рата колонизирани у селима око Кикинде.
    Слава нам је Свети Јован.
    Молио бих Дошене који славе Светог Јована да ми се јаве на маил [email protected]

  4. Синиша Јерковић

    Дошени или Дошеновићи су свакако српска православна породица која се први пут у историјским изворима помиње 1683. приликом сеобе једне групе буњевачких породица из подручја ријеке Зрмање у сјеверној Далмацији на сусједно Велебитско подгорје, тачније Баг. Сеобу је водио Јерко Рукавина из Ражанаца крај Задра, а међу досељеницима у Баг наведени су и Дошени, за које Ердељановић сматра да ће већ око 1700. године прећи из православља на католичанство. Њихови православни рођаци Дошени, који су остали на подручју сјеверне Далмације (мјесто Медвиђа код Бенковца наводи се као мјесто поријекла за Дошене) прећи ће преко Велебита у Лику, највише у крај око Грачаца гдје их и биљежи аустријски попис из 1712. и то као Дошеновиће. Католичка, буњевачка грана породице ће напредовати у аустријској војној служби па ће неки њени припадници добити грб и племство као аустријски официри. У сеобама Буњеваца ка унутрашњости Лике и даље у Славонију учествоваће и ови католички Дошени. Православни Дошени ће из околине Грачаца постепено насељавати све доње крајишке крајеве. С обзиром да је Поуње и Поткозарје, опустило готово сасвим за Лаудонова рата 1791. тек након тог периода почиње поновно насељавање тог простора Србима. Прво су се насељавали Срби из Змијања, а Срби из Лике тек у другој половини 19. вијека. Тако и насељавање Дошена у крај око Приједора није могло бити прије 1850. За већину Дошена у Поуњу наводи се управо та година и касније као датум досељавања и то из Лике.

    Укратко, Дошени као православни Срби насељени су у крај око Зрмање у Далмацији вјероватно крајем 16. вијека. Даље њихово поријекло треба тражити у западној Херцеговини. Из Медвиђе крај Бенковца један дио породице прелази на подручје Приморја око Бага и Сења гдје прелази на католичку вјеру око 1700. године, други дио породице који остаје православни прелази у крај око Грачаца и даље се расељава по свој Крајини. Дошена и Дошеновића нема у Херцеговини или у Црној Гори, дакле је ова породица сасвим вјероватно била старосједилачака на подручју западне Херцеговине.

    • РаДуКа

      Око Буњеваца хтио бих да појаснимо….. у Субтици срео сам инж. из тада”Сјевера”, који ми рече да задњих двјеста година су Буњевци, али има и родослов из којег се види да су дошли из Куча у Ц. гори!!! …… Буне су и земунице и мале колибице-кућице од блата!!! Нијесам се много батргао око Буњеваца, позната је ова варијанта да су дошли са ријеке Буне, зато сам и изнио ову другу, мање познату, варианту!!! Поздрав!!!

    • Dušanka Čugalj rođena Došen

      Moji Došeni su1945 kolonizirani iz Doljani kod Donjeg Lapca u Prigrevicu kod Apatina. Stric moga oca sa svojom porodicom je posle prvog rata koloniziran na Kosovo aposle drugog rata u Vršac. Moji slave Đurđevdan.

  5. predrag Zivadinovic

    Kako je nastalo prezime Zivadinovic u (Bizicana) SVILAJINAC. da li su Zivadinovici dobili prezime po mom pra pra dedi Zivadinu? U ovom mestu zivimo oko 150 godina

  6. Calić Slobodan

    Interеsuje me da li znate kao je nastalo prezime CALIĆ? Мoj deda je sa Rtanj Planine iz Sela Ilina, opstina Boljevac.
    Hvala

    • marko

      ja sam Calic iz like slavim sv.Jovana i koliko znam da nisam sreo da netko slavi drugu slavu.po nekim pricama poticrmo oko trstenika..ubili su agu i put pod noge preko Crne Gore uz more posto su imali puno stoke do Vrane kod Zadra. Bila 4 brata 2 ostala u Dalmaciji a 2 zbog ispase stoke u Lici

      • Calic021

        Postovanje Marko,
        Takodje se prezivam Calic, moji su se doselili u Vojvodinu posle 2 svetskog rata, iz srba, interesuje me ako uopste nekako mogu znaci odakle poticemo.
        Kroz istoriju dal smo menjali veru ili vec prézime ili bilo sta sto bih moglo da razjasni moje misli.
        Hvala tebi
        Hristos voskrse

      • И ја сам Ћалић. Порекло, село Пеуље код Босанског Грахова.Како сам чуо од деде, по предању порекло водимо са Косова, а после боја на Косову део племена сели у близину Бенковца у Далмацију, а у време присилног покатоличавања један предак сели се у Босну у село Пеуље.
        Поздрав.

  7. Milan

    Postovanje. Interesuju me koreni prezimena Kuzmanovic, i karakteristicne osobine ljudi sa tim prezimenom. I isto to za prezime Radunovic. Hvala Vam najlepse.

  8. Goran

    Zanima me kako je nastalo prezime Mrzić?Mrzići su iz sela Obrovac kod Banja Luke,a krsna Slava je Sv.Toma.Hvala.

  9. kako je nastalo nase prezime Dancetovic nase pleme zovemo Micolci

    • Sarko

      Zemljace moje misljenje o vasem prezimenu je da je nastalo od nadimka Danca – Dancetovic. Da li slavite Sv. Djordja Alimpija? U Babinom Mostu kod Obilica zabelezeni su 1935 godine: Micolci (7 k., Sv. Djordje Alimpije). Doseljenici su nepoznatog porekla iz sredine 18. veka. Skitali po mnogim selima, te im je daleka starina nepoznata.

  10. dragan

    interesuje me poreklo prezimena Birac