Poreklo stanovništva sela Novoseoci, opština Sokolac. Prema knjizi Milenka S. Filipovića “Glasinac”, antropogeografsko-etnološka rasprava, SANU, Beograd, 1951. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
Položaj naselja.
Selo je gornjom ivicom polja Tonica, a kuće su u stranama južno ispod bregova Gunja i Male. Pričaju da su Šiljcima prozvani zbog ovoga: neki njihovi Gradine i rastavljene dolom Dugim Vrtačama. Oko polja su brda: Velika Gradina, Karačića Brdo, Kicelj, Njivice Šerino Brdo, Jastrebnjak.
Vode, zemlje i šume.
Selo je bezvodno. Vodu za piće donose iz Bjelosavljevića, a stoku poje na Rešetnici.
Po pomenutim brdima ima sitne šume, i tuda su i seoske ispaše. Zirati su: Tonice, Stup, Merdanove Vrtače, Bašine Kuće, Pozanice i Zalokvenice.
Tip sela
Kuće su, sem jedne, na okupu oko veoma prostrane ulice na sredini sela, c koje je slobodan prilaz kućama. Ima ih svega 28. Groblje je pod selom, i tu je 1928 podignuta džamija. Na Velikoj i Maloj Gradini nad selom su stare gradine. Za starinske bašluke kod džamije vele da su iz doba „od Fatiha”. Početkom prvog svetskog rata, crnogorska vojska je upalila selo, i tom prilikom od 66 zgrada ostale su samo 3 kuće.
Poreklo stanovništva.
U selu žive samo muslimani.
-Oćuzi (4 k.) su prešli iz Bjelosavljevića, pre osamdeset godina. Bili su spahije.
–Selmanovići (Z k.),
-Omanovići (4 k.) i:
-Kabaši (5 k.), jedan rod.
Kabaši vele da su to ime, koje podseća na arbanaški fis Kabaše, dobili po pretku koji je brijao Begefendiju i okretao ga, pa mu beg dao to ime.
-Karići (11 k.) su poreklom s Modrika kod Donje Prače.
-Zahiragići (1 k.) su došli s Vrbarja, 1923.
IZVOR: Prema knjizi Milenka S. Filipovića “Glasinac”, antropogeografsko-etnološka rasprava, SANU, Beograd, 1951. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.




Komentari (0)