Порекло становништва села Сараново, општина Рача. Према истраживању Боривоја М. Дробњаковића „Јасеница“ од 1920. до 1922. године.
Топографске прилике.
Куће овога села налазе се по странама брда Звездана, Покозице и Јелена и спуштају се до у долину Јасенице, где су школа и црква. Услед деоба куће се пењу све више уз ова брда. На левој обали Јасенице, у њеној долини, на месту где се укрштају путеви из Раче и Наталинаца и одатле воде за Паланку, налази се крај Поља.
Село употребљава воду са ђермова и извора. Главнији су извори: „у Дубочару“, „Бунар у Змајевцу”, „Бунар у Дугићима”.
Село је разбијеног типа, подељено на крајеве: Граца, Бодљик, Буковија, Дубочар и Поља. Остојања између крајева су неједнака. Поља су од школе удаљена 2—3 км.
Порекло породица и старине.
Најстарије породице су:
Богдановићи 11 к. Слава: св. Никола. Куће им биле у Селишту до Блатара. Не знају порекло.
Обренски (Игњатовићи, Илићи, Милошевићи, Пантићи, Миливојевићи, Савићи, Гавриловићи, Тодоровићи, Андрићи) 40 к. Слава: св. Јован. Доселио се чукундеда Обрен. Не знају кад и одакле. После ових су су доселили Дугићи, Ивановићи, Арнаутовићи и остале породице.
Дугићи (Кидишевићи, Лазаревићи, Симићи) 83 к. Слава: св. Аранђел. Доселили се чукундедови Дуга и Кидиш од Сјенице. За време пропасти бежали у Срем где су неки и остали, и ови се врате. Од њих су отишли на своје имање у Ђурђево (лепенички) Дугићи (Павловићи, Прокићи).
Ивошевићи 35 к. Слава: св. Ђорђе. Доселио се чукун-деда Ивош. Стара породица. За време пропасти* пребегли у Срем:, где је остало пола фамилије. Из Срема се вратила четири човека и три жене. Један брат отишао у Лапово (лепенички) и од њега су Којанићи.
Арнаутовићи (Радосављевићи, Обрадовићи) 26 к. Слава: св. Игњат. Доселио су чукундеда Радован „из Арнаутске“.
Лакићи (Бранисављевићи) 23 к. Слава: св. Ђорђе. Старином су од Пирота. Николићи у Сипићу (лепенички) и Павловићи – Вићентијевићи у Сепцима род су са овима. Бежали у Срем 1813. г.
Стевановићи (Топаловићи) 6 к. Слава: св. Аранђел. Деда Стеван пре деведесет година дошао из Кнића (гружански) жени у кућу.
Шћекићи (Ранковићи, Милојевићи, Живковићи) 13 к. Слава: св. Аранђел. Дошао од Берана (Црногорска Брда) прадед Шћека. Неки су се одселили у Баре (Ђурђево) на имање.
Карићи (Станкићи) 22 к. Слава: св. Никола. Доселио се прадед из Бједине Вароши (Стари Влах). Од ових су Карићи у Ђурђеву, где су отишли на трла.
Ђурићи (Јанићи) 26 к. Слава: св Ђурђиц. Досељени „од Бијелог Поља—Сјенице“.
Николчићи 6 к. Слава: св. Аранђел. Доселио се деда Николча „Бугарин“ од Тимока. Дошао „пошто се у Шумадији смирило”.
Милановићи 20 к. Слава: св. Аранђел. Доселио се прадед од Новог Пазара.
Миленовићи (Радосављевићи) 10 к. Слава: св. Никола.. Доселио се деда Милен из Петруша (заглавски-тимочки) где имају фамилију.
Стамболићи 3 к. Слава: св. Аранђел. Фамилија су са Милановићима.
Настићи 7 к. Слава: св. Аранђел. Дошли пре 130 година од Сјенице.
Карићи 3 к. Слава: св. Лука. Мати их довела из Поповића (ресавски, моравски).
Стаменовићи (Костићи, Павловићи) 16 к. Доселила се три брата из Ошљана (тимочки).
Савковићи (Јоцићи, Ивановићи) 10 к. Слава: св. Ђурђиц. Доселили се из Јаковца (заглавски, тимочки) за време Устанка.
Дунићи 6 к. Слава: св. Мрата. Стари се доселили из Црне Горе. За време пропасти 1813. бежали преко.
Цветковић 1 к. Слава: св Пантелија. Дошао пре 30 г. из Врање.
Живуловићи (Арсићи) 16 к. Слава: св. Петка. Доселио се деда Живул од Тимока.
Миљковић 1 к. Служио код Живуловића и ту остао.
Филиповићи 2 к. Слава: св. Врачи. Мати довела њиховог оца као дечка из Страгара.
Пре 30—40 г. поједине породице су се почеле спуштати преко Јасенице на своја имања и засновале су крај Поља, где су данас:
Лакићи 2 к. од Лакића.
Марковићи 2 к. 0д Игњатовића.
Бранисављевић 1 к. од Бранисављевића.
Дугићи 6 к. од Дугића.
Богдановић 1 к. од Богдановића.
Димитријевић 1 к. Слава: св. Аранђел. Доселио се из Клоке. У Клоку дошао из Маловишта.
Голобочани 2 к. Доселили се из Голобока. Они су се први доселили у овај крај, где су имали воденицу. У Голобоку имају фамилију (Шилопајци досељени из Шилопаја — качерски).
Из Саранова су се одселила пре 130 г. два брата Никола и Стека у Селевац (смедеревски). Од њих је данас велика фамилија Гитарића у Селевцу и Добродолу. Славе: св. Климентија и доселили су се у Сараново у исто време и из истог краја одакле су и Кузмићи у Мраморцу.
Село има два гробља: старо гробље у Сирчану и ново на Звездану. Има трагова од старог „џидовског гробља“.
ИЗВОР: Боривоје М. Дробњаковић, „Јасеница“. НАСЕЉА И ПОРЕКЛО СТАНОВНИШТВА (књига 13) – СРПСКИ ЕТНОГРАФСКИ ЗБОРНИК (књига XXV), Београд 1923.
18. октобра 2013. у 21:53
vladimir
pokusavam da nadjem svoje poreklo,prezivam se todorovic,moj deda miodrag,u nekim dokumentima mihajlo,imao je starijeg brata vladimira,rodjeni su u raci kragujevackoj,otac im se zvao dragutin,ili dragic,a majka navodno marija,ili mara.roditelji su im umrli kad su bili mali,pa su oni navodno odrasli u nekom sirotistu za decu oficira vojske kraljevine srbije u beogradu.sve to znam ili neznam iz dedine price,na zalost njega vise nema a istina je tamo negde,slava nam je navodno sveti nikola.voleo bih da znam pravu isinu,ako neko moze da mi pomogne…..hvala