Poreklo prezimena Popović

22. mart 2012.

komentara: 201

[toggle title=”TESTIRANI POPOVIĆI NA SRPSKOM DNK PROJEKTU”]

Popović

Haplogrupa: R1a Z280 L1280

Poreklo: Zminjak, Šabac, Srbija / ogranak Damnjanovića iz Zminjaka, Šabac, Srbija

Krsna slava: Avramijevdan

Kontakt:
_________________________

Popović

Haplogrupa: R1a Z280 L1280

Poreklo: Čanići, Šekovići, Republika Srpska

Krsna slava: Avramijevdan

Kontakt:
_________________________

KOMPLETNE REZULTATE POGLEDAJTE OVDE[/toggle]

Prezime Popović je veoma često, prisutno u gotovo u svim krajevima gde je živeo ili živi srpski narod. Nastalo je po svešteničkom pozivu rodonačelnikovom.

U knjizi Rista Milićevića “Hercegovačka prezimena” pominje se u više krajeva Hercegovine, sa različitim krsnim slavama, i u različitim konfesijama.

Pravoslavni Popovići u Hercegovini su u selima Samoboru, Maloj Gračanici, Dražljevu (Gacko), Bjeloševu Dolu, Kruševici (Ljubinje), Ravnom, Dračevu, Drijenjanima (Popovo), Mostaru i drugim mestima.

U Samoboru su poreklom iz Pive. Predanje kaže da su u rodu sa Stevanom Musićem, junakom iz narodnih pesama.  Slave Savindan.

U Dražljevu su “od Kisića iz Prijevora” kod Bileće odakle je “došao jedan Glogovcima u najam, zagledao se u njihovu djevojku i oženili ga”. Sin ovog najamnika je postao pop, a iza njega je, kažu, bilo još deset popova iz ovog plemena. Slave Nikoljdan.

U Malu Garešnicu su Popovići doselili “poslije okupacije” iz Dražljeva. U Bjelošev Do i Kruševice su došli iz Zagore (Trebinje). Slave Đurđevdan.

Popovića ima u Žakovu i Mesarima (Podbrđe i Trebinje) i u Trebinju. Slave Jovanjdan.

Popovići katolici u Hercegovini su u Domanovićima (Čapljina). Potiču od Vratošića iz Trebimlje u Popovu, odakle su pobegli od gladi u Domanoviće.

Popovići muslimani su živeli u Bileći, a za njih se zna da su “do turske okupacije bile hrišćanske porodice”.

Popovića je bilo dosta i u Lici u mestima Brotnja (Srb), Vrebac, Vrhovine, Donji Lapac, Donja Švica, Zalužnica, Mutilić (Udbina), Nebljusi, Otočac, Ploča, Senj, Tomingaj, Vaganac (Ličko Petrovo Selo). U ovim mestima su pravoslavne vere i najčešće slave ili Svetog Jovana ili Svetog Nikolu.

_____________________

Prezime Popović sreće se i u crnogorskom primorju, u bokokotorskom naselju Mojdež (kod Herceg Novog). Vredan prilog o ovom bratstvu Popovića poslao je saradnik portala Poreklo Zoran Đurov Šabović.

Njegovo istraživanje o bratstvu Popović, objavljeno u knjizi „Mojdež – prilozi za hroniku sela i rodoslove“, iz 2007. godine, prenosimo u celini.

Tekst je u PDF formatu i možete ga videti ako klinkete na sledeći link: Bratstvo Popović iz Mojdeža.

_____________________

O drobnjačkim Popovićima pisali su Stojan Karadžić i Vuk Šibalić u knjizi „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ  ‘Stručna knjiga’:

POPOVIĆI (žive u Timaru)

Oni su ogranak Srbljanovića od kojih su se davno odvojili. Prezime su dobili po nekom popu, a kako se zvao, ne zna se. Imali su stari nadimak „Kokuri”. Poznato je da je ovo bila stara popovska porodica i da je dala više popova, ali se zna samo za Luku, koji je bio i posljednji pop iz ovog bratstva.

Braća Vuksan i Vujoš su se sedamdesetih godina 20. vijeka odselili u Mojkovac.

Slave Đurđevdan, a prislužuju Pantelijevdan.

*  *  *

POPOVIĆI (žive na Godijeljima)

Oni su od popa Arsenija, sina Marinka Pejanova Godijelja. Pop Arsenije bio je poznata ličnost svoga doba. Naročito se istakao za vrijeme Karađorđevog ustanka. Njega je Sulejman-paša Skopljak s ostalim Drobnjacima odveo u Travnik kao taoce, gdje je i umro. Arsenije je imao dva sina – Joksima i Milića, koji se po popu Arseniju prozvaše Popovići. Joksim je imao sina Bela, koji je odselio u Srbiju. Milić Arsenijev bio je poznati i istaknuti hajduk svoga doba. Imao je sina Mališu, a ovaj Sekula, Gavrila i Milića. Od Sekula Mališina je Petar, a od Petra su: Sekule, Sava, Mijajlo, Lazar, Rajko i Milić.

Sekule Petrov je bio žandarm, ali se rano opredijelio za NOP. Stupio je u 7. crnogorsku omladinsku brigadu na dan njenog osnivanja, u kojoj je bio komandir čete. Sekule je ranjavan.

Popovića ima odseljenih u Srbiju, gdje se odselio Bele Joksimov.

Slave Tomindan.

*  *  *

POPOVIĆI (u Tepcima, Podgori, Kočadolu i Žabljaku)

Njihova najdalja starina je od Popovića iz Bara odakle su, padom Bara pod Turke 1572. godine, izbjegli i privremeno se naselili u selu Dubi, u plemenu Bjelicama. Iz Duba su nakon dvanaest godina prešli u okolinu Nevesinja i naselili mjesto koje se po njima nazva Dubljevići, po mjestu Dubu, odakle su se doselili. Tu su se namnožili i izrazdvajali na bratstva Tomiće, Prstojeviće i Rnjeze. Učestvovali su u hajducima Baja Pivljanina i vršili su zulume Turcima u tom kraju. Turci udare i razure ih, a dva mladića uspiju da pobjegnu i nastane se u Pivi, u mjestu Otar, gdje zasnuju porodice. Njih prozovu Dubljevićima, a kasnije i mjesto po njima dobi ime Dubljevići. Ovo bratstvo se brzo namnoži i postade brojno.

Od njih je, oko 1775. godine, pop Stevan Dubljević sa svojom porodicom krenuo put Srbije i zanoćio u Tepcima. Pošto Tepci nijesu imali popa, uspiju ubijediti Stevana da ostane u Tepcima i da im bude paroh. On pristane pod uslovom da mu daju zemlju na kojoj će živjeti, i da ima pravo i u goru, i u vodu, i u planinu. Tepci mu ispune uslove koje je tražio i on ostane da živi sa svojom porodicom u Tepcima i da im bude pop.

Pop Stevan je imao sina Milutina, koji se nešto kasnije zapopio i naslijedio oca. Milutin je imao sedam sinova: Gavrila, Mijaila, Luku, Pavla, Petra, Lazara i Aleksu. Najstariji Gavrilo izučio je za popa u Moračkom manastiru i bio je pop u Tepcima. Imao je veliku ulogu u organizovanju naroda u borbi protiv Turaka. Potomci popa Stevana Dubljevića se po njemu prozvaše Popovići.

Pop Gavrilo Milutinov imao je sina Milovana; Milovan Blaga, Marka, Nela i Radovana; Luka Iliju i Đoku; Pavle Lala, Toka, Živka i Filipa; Petar Jakova; Lazar Obrada, Ivana, Milana, Milića i Draga; a Aleksa Mirka i Milinka.

Ovo brojno bratsgvo dalo je dosta izuzetno dobrih i viđenih ljudi u kraju u kome su živjeli. Neke od njih ćemo istaći.

Savo Novičin pripada prvim intelektualcima koji su završili fakultete poslije Prvog svjetskog rata. Bio je izvrstan pravnik i stručnjak iz oblasti prava. Prije rata je pripadao lijevom krilu Zemljoradničke stranke. Za vrijeme okupacije 1941. godine aktivno je radio za NOP u Aleksincu i Beogradu. Nakon oslobođenja imenovan je za prvog predsjednika Okružnog suda u Beogradu, a kasnije za sekretara Vrhovnog suda Srbije. I drugi Novičin sin Dragoje bio je ugledan i cijenjen čovjek u svom kraju. Biran je tridesetih godina 20. vijeka i za predsjednika opštine Žabljak. U toku NOR-a 1941-1945. godine aktivno se uključuje u NOP, u kome je imao značajnu ulogu u narodnoj vlasti; bio je komandir Posadne čete i komandant Komande mjesta u Žabljaku.

Dragojev sin Kostadin – Koća učestvovao je u NOP-u od prvih ustaničkih dana, u početku u Durmitorskom odredu, a od osnivanja Četvrte crnogorske proleterske brigade bio je u njenom stroju, kada prelazi u stroj 7. omladinske brigade na položaj zamjenika komesara čete. Na toj dužnosti junački gine u jednom jurišu na Pešteru 30. oktobra 1944. godine. Slobodan Radov, istaknuti aktivista i pripadnik NOP-a, bio je omiljen među borcima, a poginuo je na Zagarču 1944. godine. Lazar O. Popović iz Tepaca poginuo je na Sutjesci 1943. godine u jedinicama NOV-a. Radojica Isakov bio je istaknuti privrednik u opštini i predsjednik opštine Žabljak u dva mandata.

Popovića ima iseljenih u mnogim mjestima naše zemlje.

Slave Đurđic.

*   *   *

POPOVIĆI

(na Strugu)

Porijeklo im je od Popovića iz sela Zagrada, iz Nikšićke župe, odakle se oko 1880. godine doselio Radosav Miljkov Popović. Imao je dva sina Luku i Neđeljka. Lukini sinovi Vojin i Vladimir-Vlado i kćerka Julka, su bili istinski borci protiv tiranije. Vojin je stari član KP i aktivista iz studentskih dana i jedini Durmitorac koji je aktivno učestvovao u Španskom građanskom ratu. Jedan je od organizatora ustanka u svom kraju, a nalazio se na najodgovornijim rukovodećim dužnostima u Uskočkom bataljonu. Neprijatelj ga je uhvatio teško bolesnog u selu Godijelji, sproveden je u Kolašinski zatvor i strijeljan 1942. godine. Njegov brat Vlado je bio aktivista naprednog studentskog pokreta; u NOP-u je od prvih ustaničkih dana u Četvrtoj crnogorskoj brigadi je od njenog formiranja, gdje je u Petom bataljonu bio zamjenik komesara čete i bataljona; poginuo je na funkciji zamjenika komesara brigade kod Tuzle u mjestu Petrovići 27. aprila 1944. godine. Njihova sestra Julka je takođe bila u Petom bataljonu četvrte crnogorske brigade kao bolničarka.

Slave Lučindan.

 *   *   *

POPOVIĆI

(žive na Kršu i Gradini)

Potiču od popa Vida, sina Gleda Džakova. Gledo je, osim popa Vida, imao još sinove: Sekula, Čuna i Minu.

Pop Vid je bio dobar čovjek i istaknuti junak i po njemu se njegovi potomci prozvaše Popovići.

Pop Vid je imao sina Filipa koji je bio stotinaš i učesnik mnogih bitaka protiv Turaka vođenim u njegovo vrijeme. U njima se Filip isticao svojim junaštvom.

Pored Filipa, u ratovima su učestvovali i u njima se isticali i pop Pero i brat mu Pavle.

Ovo bratstvo je uvijek davalo dobre i pametne ljude i istaknute ratnike, koji su imali značajnu ulogu u plemenu u vremenu u kome su živjeli.

Bratstvenici ovog bratstva su u borbenim redovima jedinica koje su se borile protiv neprijatelja od privh ustaničkih dana.

Pero Vukosavljev iz Krša je poginuo u borbama za slobodu u Srbiji 1944, godine; istu sudbinu je doživio i Živko Radivojev koji je poginuo 1942. godine u svom rodnom mjestu. Pavle Krstov, veliki i nepomirljivi borac protiv nepriajtelja, zbog učešća i pripadnosti NOP-u od prvih ustaničkih dana, biva uhvaćen, zatvaran i mučen da bi na kraju bio strijeljan na Žabljaku 1942. godine. I Gledo Popović iz Krša bio je borac NOR-a od 1941. godine, istaknuti aktivista tokom rata, a u poratnom periodu nalazio se na odgovornim dužnostima u opštini i Durmitorskom srezu.

Popovići su živjeli na Podima do 1853. godine, kada su se preselili na Krš gdje i danas žive. Ima ih u Gradini i Studencima.

Slave Đurđevdan.

 

IZVOR: Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: Drobnjak i porodice u Drobnjaku i njihovo porijeklo, 1997, priredio saradnik portala POREKLO Vojislav Ananić

__________________

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (201)

Odgovorite

201 komentara

  1. Dragan D.MIZDRAK

    Milorade mislim da nisu istog porijekla Popovići iz Jelićke-Prijedor, sa Popovićima iz Kosijera sa Cetinja. Međutim znam da u Drakuliću-Banjaluka ima nekoliko porodica Popović koji slave Svetog Arhiđakona Stefana, pa vidite da li neko od njih zna nešto o vašem porijeklu, jer vi ste svakako isto pleme ! Nađite takođe na internetu, prezimena u Crnoj Gori, pa vidite koji su Popovići slavili Svetog Stefana i kojoj su liniji Popovića pripadali. Istina nije lak posao istraživati porijeklo svog prezimena, ali je interesantan i nadahnjujući posao. Bratski pozdrav !!!

  2. Poreklo brojnijih familija-prezimena valjevske Tamnave po knjizi „Antropogeografija valjevske Tamnave“ Ljubomire Ljube Pavlovića, izdanje 1912. godine.
    Mesto-kada su doseljeni-odakle su doseljeni-Krsna slava-napomena.
    POPOVIĆ

    -Gola Glava*, stara porodica, Nikoljdan, uz Balačane.
    *Balačani, nazvani po najstarijem delu sela Balačkoj, su doskorašnja svešteniča porodica i uvek su bili u granicama svoje Balačke, pa i danas.
    -Grabovac*, prva polovina 18. veka, Skopska Crna Gora, Đurđic.
    *Popoviće su doselili skopski kaluđeri, koji su bili starešine manastira Grabovac, a to se vidi što je kuća ove ugledne u čuvene zadružne kuće najbliža manastiru i u sredeini njegovog atara.
    -Zvečka*-1, prva polovina 18. veka, Čajniče, Miholjdan.
    *Popovići su stara sveštenička porodica od slatinskih Kovačevića.
    -Kamenica*, prva polovina 18. veka, Kotešica u Kolubari, Nikoljdan.
    *Ovu doskorašnju popovsku porodicu doselio je neki kaluđer iz Kaone, njihov srodnik.
    -Kršna Glava*, prva polovina 18. veka, Stari Vlah, Sv. Joakim i Ana.
    *Popovići ovog sela, doskorašnja sveštenička porodica, doseljena prvo u Dokmir i naseljena na manastirskom imanju, deobom ova dva sela, pripala je Kršnoj Glavi. Iz ove porodice je pop Timotije Radukić iz 1735. godine, sveštenik dokmirski.
    -Orašac, prva polovina 18. veka, Brezjaci u Jadru, Nikoljdan, doskorašnja sveštenička porodica.
    -Radljevo, prva polovina 18. veka, Nova Varoš, Sv. Vrači, uz Aćimoviće, stara sveštenička porodica.
    -Raduša*, prva polovina 18. veka, Peć, Alimpijevdan.
    *Popovići su nazvani po pretku popu Dimitriju, koji je zbog raznih zloupotreba i venčanja raspopa Janka Molovića iz Pambukovice po potajnoj neradbi valjevskog episkopa Gerasima ubijen na putu, kad se od episkopa vraćao svojoj kući u selo.
    -Sovljak, prva polovina 18. veka, Miličinica u Podgorini, Nikoljdan, stara sveštenička porodica.
    Nastaviće se…

  3. Poreklo brojnijih familija-prezimena valjevske Tamnave po knjizi „Antropogeografija valjevske Tamnave“ Ljubomire Ljube Pavlovića, izdanje 1912. godine.
    Mesto-kada su doseljeni-odakle su doseljeni-Krsna slava-napomena.
    POPOVIĆ

    -Stepanje*, prva polovina 18. veka, Kakmuža u Kolašinu, Nikoljdan.
    *Popovići ovog sela su potomci su paleškog prote Ostoje Janoševića i do skora su bili sveštenička porodica. U selu zovu se još i Molerovići i vrlo su ugledne porodice.
    -Tulari*, prva polovina 18. veka, Konavli, Petrovdan.
    *Popovići su neobično stara i ugledna sveštenička porodica, doseljeni kao takva u velikoj davnini iz Konavla u Dalmaciji, pa je isto i danas u sredini sela.
    -Đukovine*, prva polovina 18. veka, Godljevo-okrug užički, Lučindan.
    *Popovići su doskorašnja sveštenička porodica, kao takva i doseljena, a u selu se zovu još i: Savatići i Gavrilovići.
    -Urovci*, prva polovina 18. veka, Stari Vlah, Đurđic, uz Markoviće.
    *Markovići su neobično stara sveštenička porodica, doseljena kao takva. Ona je ne samo u selu nego i Srpstvu dala viđenih uglednih sveštenika i sinova, koji su svoje živote prinosili na oltar otadžbine. Iz ove porodice je viđeni i ugledni Tamnavac iz prve polovine 19. veka, pop Leontije Marković, koji je prvi podigao ustanak protivu Turaka i svojski ga pomagao, ne izostajući nigde iz prvih redova. Takav je i njegov u svakom pogledu primereni sin pop Živko, koji je onako vidnu ulogu vršio pri zauzeću Obrenovca 1815. godine. Od ovih Popovića su i zvečanski Ninkovići.
    -Gradojevići*, druga polovina 18. veka, Pljevlje, Nikoljdan.
    *Popovića veliku i uglednu zadrugu naselio je nekakav kaluđer iz manastira Kaone kao svoje srodnike i do skora su bili sveštenici iz ove kuće.
    -Dokmir*, druga polovina 18. veka, Pljevlje, Nikoljdan.
    *Popoviće je kao svoje srodnike i sveštenike doselio kaluđer Joakim, starešina manastira Dokmir u drugoj polovini 18. veka.
    -Zvečka-2, druga polovina 18. veka, Bačka, Đurđevdan, stara sveštenička porodica.
    -Jabučje-1, druga polovina 18. veka, Vrhovine u okolini, Jovanjdan stara sveštenička porodica.
    -Joševa, druga polovina 18. veka, Skupljan u Posavskoj Tamnavi, Lučindan, stara sveštenička porodica.
    -Kalenić, druga polovina 18. veka, Pričević u Podgorini, Nikoljdan, uz Panteliće, doskorašnja sveštenička porodica.
    -Paljuvi-1, druga polovina 18. veka, Piva, Đurđevdan, stara sveštenička porodica.
    -Skobalj, druga poslovina 18. veka, Kućani-Stari Vlah, Đurđevdan, velika i ugledna zadruga, stara sveštenička porodica.
    -Brgule-1, posle 1827. godine, Blizonje u Kolubari, Jovanjdan, današnja sveštenička porodica.
    -Brgule-2, posle 1827. godine, Popučke u Kolubari, Đurđic, današnja sveštenička porodica.
    -Vrelo, posle 1827. godine, Srem, Nikoljdan.
    -Zabrežje, posle 1827. godine, Osat, Lazarevdan.
    -Jabučje-2, posle 1827. godine, Šabac, Ivanjdan, zanatlijska porodica.
    -Koceljeva, posle 1827. godine, Ub u oblasti, Đurđevdan, zanatlijska porodica.
    -Novaci, posle 1827. godine, Krajina, Nikoljdan, zanatlijska porodica.
    -Paljuvi-2, posle 1827. godine, Piperi, Aranđelovdan.
    -Paljuvi-3, posle 1827. godine, Jabučje u susedstvu, Jovanjdan, od jabučkih Popovića, uljezi.
    -Stubline-1, posle 1827. godine, Temišvar, Jovanjdan.
    -Stubline-2, posle 1827. godine, Paljuvi, Đurđic.
    -Trlić, posle 1827. godine, Banat, Jovanjdan, pokršteni Cigani-Romi.
    -Trnjaci, posle 1827. godine, Dubica, Nikoljdan.

  4. dejan

    Ja sam Popović i potičem iz Crne Gore, tačnije sa Žabljaka.

  5. dejan popovic

    Ja slavim Sv. Arhangela, pozdrav za sve Popoviće širom sveta.

    • Tomislav Popović

      Moji slave Sv. Arhangela, oko 1830. se doselili iz Morače u Aleksandrovačku župu i to je sve žto znamo, kako da kopam dalje? Malo Popovića slavi ovu slavu.

  6. Nemanja Popovic

    Moji su poreklom iz Dragovoljica kod Niksica,slavim svetog Luku,koliko znam oko 1725.god Petar i njegov sinovac Simeun Milakovic su dosliu donje Crniljevo kod Koceljeve,tek nekih sto godina kasnije smo po popu postali Popovici,ako neko zna nesto o Milakovicima iz Dragovoljica kod Niksica nek se javi,hvala unapred.

    • Jovana Popovic

      Ima nas iz Kosijera, tacnije iz Dragovoljica, Niksicka zupa

      Moji su Popovici iz Subjela (selo kraj Kosjerica, zapadna Srbija). Vecina stanovnistva Kosjerica je upravo i dosla iz tog kraja Kosjeri, Rijeka Crnojevica, Niksicka zupa….

      Ima par porodica u Kosjericu koji se prezivaju Popovic ali mi konkretno poticemo od Jakovljevica iz Dragovoljica i slavimo Sv. Luku. Prezime smo dobili po profesiji rodonacelnika, koji je bio svestenik Luka Jakovljevic.

      Srdacan pozdrav

    • Srdjan Antonic Jovanovic

      Ja sam davno istrazivao Milakovice iz D.Crniljeva po tom tragu, doselili su 1827 iz Okletca, uzicki kraj. Znao sam samo da smo mi Jovanovici po Jovanu iz Ravnaje (II – 16023/20, str.730. Radjevina i Jadar). Stariji su prepricavali da smo iz Hercegovine sa Seobama pod Arsenijem Carnojevicem ili kao zidarske familije iz Osata, i nista vise od toga nisu znali i to se vremenom zaboravljalo i izvrtalo. Nazalost taj Milakovic koji je doselio u Donje Crniljevo (logicnije je 1825), nije imao dece tako da sa njim nema krvnog srodstva ili krvne linije porekla. Sve familije iz Crne Gore su bile stocari, planina-ravnica, uglavnom su prolazile kroz Kremna na Zlatiboru gde je bio prota Zaharije Zaharic (rodjen u Dragovoljicima a umro u dubokoj starosti 1918.) koji je zapisivao i tacno znao gde je koja familija odselila u Srbiji. Stari Milakovic-Pavlovic je bio bogat domacin u D.Crniljevu, slava je 6.Decembar, Sveti Luka (po antropologeografiji Valjeva Tamnave, Ljube Pavlovica), obzirom da nije imao dece, jednog decaka Jovana Antonica je posinio od familije Antonica-Popovica iz Ravnaje slave Svetog Nikolu (II-16023/18, str. 414, 506, 507, 634…), pa smo mi po njemu Jovanovici, (popisi Jovana Cvijica iz 1903. radio ucitelj Nenad Nenadovic, nazalost postojali su detaljni rodoslovi ali su izgoreli u pozaru u Geo Zavodu, pa kasniji podaci nisu bili tako detaljni kao oni iz 1904 kada je veliki broj stogodisnjaka bio jos uvek ziv). Milakovic je drugog momka Matija Pavlovic (1827) pobratimio, po njemu su Pavlovici iz D.Crniljeva. 1835/36 je u knjigama upisan Jovan kao brat Pavla Markovica Za prezime Popovic, je karakteristicno da je uglavnom neko u familiji bio svesteno lice, i pismen sto je tada bila retkost, a to znaci da postoji velika verovatnoca da je u crkvenim knjigama upisano mnogo vise podataka koji se mogu povezati, obzirom da iz 1904 nije ostalo mnogo. Crkvene knjige se uglavnom cuvaju u zivim manastirima, u blizini Ravnaje je Tronosa. Komunisti su posle rata zaplenili dosta tih knjiga, ali se one sada vracaju kroz restituciju, tako da ima nade da se pronadje puno podataka. Procedura je sledeca, treba traziti blagoslov od Lavrentija za boravak u manastiru Tronosa, i uz pomoc monaha pronaci i procitati crkvene knjige obzirom da su pisane staro slovenskim. Ja sam za Antonice pronasao da su starosedeoci iz Ravnaje slave Sv. NIkolu, cak sam i upoznao deo familije koji tamo zivi, interesantno i oni su znali za Jovana koji je kao dete usvojen u Donjem Crniljevu, kao i da su se godinama posecivali, to je samo 5-6 kolena, ali 150-200 god i nije tako mnogo. Srecno u nastavku, i dopisi novosti 😉

  7. Dejan Popovic

    Moj otac je iz Baraca kod Mrkonjic Grada, a njegov pradeda se po prici doselio negde iz Hercegovine. To je sve sto za sada znam, a pokusavam da saznam tacno iz kod mesta se doselio u Barace.

  8. Dejan Popovic

    Da dodam i najbitnije, slavimo Svetog Stefana!

    • Milorad Bogdanović

      Prezime Popović, kao slavljenici Svetog Stefana, 1882 godine ne spominje se u ŠEMATIZMU dabrobosanskom u parohiji Baraći koje je kao selo brojalo 37 kuća i 221 duša.
      Ali, Stefanjdan slave Popovići u parohiji Gerzovo koju još čine sela Brdo, Podkraj, Gromile, Lokolac? i Draginje.

    • vladimir popovićapi

      Prema mojim istraživanjima i saznanjima Popovići koji slave Svetog Stefana potiču sa kosova pa preko Crne Gore,Glamoča sele se sve do nekadašnjeg Varcav Vakufa tj.Mrkonjić Grada u Banjaluku gdje nas ima i danas ali samo dvije loze kao stričevići.od pamtivjeka se nisu tako prezivali ali nema pouzdanih podataka nigdje o ranijem prezimenu.to je istina za našu lozu,stim da je po pričama jedan ili dva predka ostao da živi na platou Manjače(selo Vilusi) a jedan doselio u Banjaluka sredinom 19 vijeka.To je moja loza koju sam istražio.

      • Milorad Bogdanović

        Vladimire, pošto navodiš da se baviš istraživanjem Popovića koji slave Stevanjdan, zamolio bih te da mi odgovoriš na nekoliko pitanja.
        1. Da li ste u srodstvu sa svešteničkom porodicom iz sela Jelići-Jelićka?
        2. Jeste li sigurni da Babići u Vilusima slave Stevanjdan, a koji se 1882 spominju kao slavljenici druge slave?
        3.Kako mogu doći do pisanih saznanja o migraciji Popovića od Kosova ka Glamoču, pa Maglaju, Tešnju, Ključu, Prijedoru, Banjaluci i Derventi?

        Pozdrav.

        • vladimir popovićapitrenutno na prva dva pitanja

          trenutno na prva dva pitanja nemam siguran odgovor jer večina autora koji se bave etničkim kretanjima ne obrađuju pojedinačno neku porodicu već opčenito seobe pravoslavnih porodica i više se bave kako je koje prezime nastalo kao npr.jovanovići od jovana tj.po imenu predka popovići su prezime dobili od zanimanja tj.popa a za popoviće nisam stigao istražiti seobe dalje od banjaluke ou nekom narednom vremene-gosp-bogdanoviću a da li ste vi u srodstvu sa lemićima iz banjaluke

          • Milorad Bogdanović

            Vi ste vjerovatno loza svešteničke porodice Popović iz Jelićke, koja je na ovim prostorima više od 300 godina.
            Lemići iz Jelićke, tj. roditelji Vladice u BL su u srodstvu sa Bogdanovićima iz Jelićke.

            • vladimir popovićapitrenutno na prva dva pitanja

              ne u srodstvu bar bližem sigurno niso naša loza je u banjaluca od 1830 moj čukundeda je jovan,pradeda Dorde,deda petar i jedini stričevići su od istog čukundede.među njima najpoznatiji je čuveni motorista i bivši prvak u moto trkama Pero.Ali i vaše mišljenje ću razmotriti poz.

      • Aleksandra

        Postovanje…ja slavim Svetog Stefana…ali moji poticu

  9. Familije-prezimena Popović, po mestima življenja u Kolubari i Podgorini. Prema knjizi Ljubomira Ljube Pavlovića „Kolubara i Podgorina“, prvo izdanje 1907. godine, najnovije izdanje 2011. godine – edicija „Koreni“ – JP Službeni glasnik Republike Srbije i SANU.

    Ostale podatke porodica Popović, odakle su i kada doseljeni kao i Krsnu slavu možete saznati u tekstovima pomenutih mesta.

    Babajić, Ba-1, Ba-2, Beloševac, Beomužević, Blizonje, Gornja Bukovica, Vrtiglav, Vujinovača, Dračić, Divci, Komanice, Lopatanj, Lukavac, Miličinica, Mionica, Mrčić, Planinica, Plužac, Pričević-1, Pričević-2, Radobić, Slavkovica, Struganik i Subao.

  10. Poštovani, zovem se Nikola Popović, 23 god, dolazim iz okoline Gradiške (Rep Srpska).
    Interesuje me porijeklo moje porodice. Krsna slava nam je Lazareva subota, i po predanju moga djeda, moj navrdeda ili otac od čukundede Đorđe se doselio iz Crne Gore. Da li postoji mogućnost da saznam iz koga mjesta je uslijedilo iseljavanje, ili iz kojih porodica vučemo korijene. Hvala.