Драговић

7. март 2012.

коментара: 59

Коментари (59)

Одговорите

59 коментара

  1. Robert Dragovic

    Carna Dragovic
    Imam jedno pitanje. Kako si ti Poreklom iz Dragovic Polje, a slavite Slavu Djurdjevdan? Moji su isto iz Dragovic Polje Ali mi slavimo Slavu Svetoga Stevana.
    Pozdrav Robert

  2. Петар

    Укратко, Драговићи из Горње Мораче су огранак од Дуловића, одвојили су се средимом 18 ог вијека.
    Због крвних освета са турцима, у вријеме најезде њихове, наши су пребјегавали за Србију, БиХ, Хрватску, и мијењали су своје Крсне славе иили презимена. Јер у то вријеме турци су тражили ” по презимену и Крсној слави”.
    А Драговићи који су остали у Морачи и дан данас славе светог Стефана, а предслава им је свети Илија. Моји Драговићи су од којих ми је чукунђед Никодим иначе игуман у Манастиру Морачи “био”. На чело са прађедом Илија су прибјегли за Бијело Поље и славимо светог Луку 30 октобар. Иначе смо у Бијело Поље дошли 1900године. Иначе ово је укратко, а самим тиме историја нам је дуга а и само стабло..

    • Nikola Dragović

      I ja sam Dragovic, i naravno interesuje me naše poreklo.Davne 1999. negde početkom oktobra meseca naleteo sam u Blicu na intervju rusa, inače akademika i naj

      većeg poznavaoca slovena na svetu. On govori o tome da su Dragovici jedno pleme
      koje je poreklom iz poljskih moćvar, a stariji su od Anta.Po Jovanu Cvijiću možda
      I najstarije slovensko prezime, sa velikom pouzdanošću Cvijić tvrdi da današnji nosioci ovog prezimena vode poreklo sa prostora oko Belog Drima.

  3. Aleksandar Kojic

    Meni je deda Dragovic iz Crne Gore. On je iz Kosovi Lug kod Danilovgrada. Pripadao je Bjelopavlicima. Slava im Sveta Petka. Umro je pre dve godine u 96oj godini, znam da mi je pricao da je njegov pra deda isto bio Dragovic. Tako da su oni barem zadnjih 200 godina Dragovici. Inace je zadnjih 70 godina ziveo u Beogradu.

    • Дарко Драговић

      Како ти се звао дјед? Чиме се бавио? Ја сам Бјелопавлић

      • Aleksandar

        Zvao se Nikola Dragovic, bio je vojno lice potpukovnik u JNA.

        • Zoran Dragović

          Pozdravv svim Dragovićima.
          Ima nas od Hrvatske do Makedinije i svima je porijeklo imena u nekom pretku Dragu.
          Moji su u Foču došli iz Hercegovine prije odprilike 200 god,podijeli se u tri grane,Dragovići,Rudinci i Fuštari.
          Ni jedno prezime Fragović nam nije u zajedničkom porijeklu,pogotovo što slavio sv.Luku,kao marker.
          No to ne znači da ne treba ovako pisati i istraživati,posebmo što je malo pisanih tragova:nepismenost,spaljene crkvene knjige, nepričanje starih i sl.
          Ja živim u Petrovcu na moru i voljan sam na ovu temu sa svakim pričati,pogotovo što sam ušao u “crveno”-78 god.

  4. Vladimir Dragovic

    Postovani,ja sam rodjen u Beogradu,a otac mi je rodjen u Petrovom selu kod Kladova,slavimo Djurdjevdan,rekli su mi da smo iz doline Lima ?

  5. Aleksandar

    Mojoj majci je devojacko Dragovic. Deda mi je Nikola Dragovic, selo Curilac kod Danilovgrada. Oni su Bjelopavlici pleme…deda mi je rodjen 1923 godina a znam da je i njegov otac rodjen tu isto tako da su dugo tu dalje ne znam. Slave Sv Petku