Poreklo prezimena Novaković

28. februar 2012.

komentara: 198

[toggle title=”TESTIRANI NOVAKOVIĆI NA SRPSKOM DNK PROJEKTU”]

Novaković

Haplogrupa: J2b M205

Poreklo: Novi Grad, Republika Srpska

Krsna slava: Nikoljdan

Kontakt:
_________________________

KOMPLETNE REZULTATE POGLEDAJTE OVDE[/toggle]

Prezime Novaković je veoma rašireno na celom području bivše Jugoslavije. Kako piše naš saradnik Vladimir Novaković iz Zrenjanina, njegovi Novakovići vuku poreklo iz Dalmacije. Njegova saznanja o poreklu ovog prezimena i različitim familijama koje ga nose, objavljujemo u celini:

 

U Dalmaciji postoje tri raznorodne grane Novakovića, koje nisu istovetnog bližeg porekla.

Jedna grana slavi Sv. Jovana (Kninska krajina) i poreklom su iz Bosanske Krajine iz vremena naseljavanja opustele Dalmacije pravoslavnim življem. Od te grane ima Novakovića u Drvaru i po celoj Bosanskoj krajini koji takođe slave Sv. Jovana.

Druga grana slavi Sv. Kozmu i Damjana i o njima nemam bližih podataka.

Treća grana, od koje sam i ja, iz Bukovice je i nastanjivala je selo Bjelina iz opštine Benkovac (u vreme Kraljevine Jugoslavije, opština Kistanje) i slavi Sv. Nikolu. Poreklom je iz Like, iz mesta Velika Popina, odakle su se tri brata u 17. veku preselila u Bjelinu u Bukovici. Prema porodičnom predanju, jedan od njih je u Lici ubio Turčina, a samo dva brata su ostavila u Bjelini potomke po muškoj liniji. Novakovići u Velikoj Popini slave Sv. Arhangela Mihaila (Aranđelovdan) i daljim su poreklom iz Stare Hercegovine (današnja Crna Gora) od Novakovića koji takođe slave Aranđelovdan. Nepoznat je tačan razlog zbog kojeg su Novakovići u Bukovici prestali da slave Aranđelovdan, ali se može raditi o bilo kojem od uobičajenih razloga: ranije prislavljanje Sv. Nikole ili poseban događaj vezan za tog svetitelja, zametanje traga, ukoliko se zaista radilo o prebegu iz Like, prihvatanje tzv. „slave ognjišta“ ukoliko su se naselili na imanje u kojem se slavio Sv. Nikola i sl. Na istom području Crne Gore (Stara Hercegovina) i danas ima Novakovića koji slave Aranđelovdan.

Novak, akcentovano Nȍvak ili Nòvāk, slovensko je ime indoevropskog porekla i ima značenje nečega što je novo. Takođe je i slovenska reč za mladog vojnika, ili pridošlicu, novog člana zajednice. Prezime Novaković je patronim i označava one koji su sinovi ili potomci Novaka.

U samoj Crnoj Gori, Novakovića ima u nekoliko različitih plemena i postoji nekoliko različitih legendi o samom nastanku prezimena, od kojih se ni za jednu ne može reći da je apsolutno pouzdana ili dokaziva. Te legende se kreću od već klasičnih veza sa srednjovekovnim vlasteoskim porodicama, doseljenika Novaka iz Niša iz vremena Nemanjića i sl. Jedno je samo sigurno, a to je da je svaka od tih grana Novakovića porodica čija starost doseže u brojne vekove unazad, bez obzira na to da li svi vode poreklo od istog Novaka, ili od različitih osoba koje su se tako zvale.

Novakovića iz Bukovice koji slave Sv. Nikolu danas ima u: Somboru, Srbobranu (Bačka), Novom Sadu, Stanišiću (Bačka), Zrenjaninu, Beogradu. Ima ih i meštana, potomaka Novakovića doseljenih nakon Drugog svetskog rata (prvi talas), i direktno doseljenih iz Dalmacije, nakon etničkog čišćenja 1995. (drugi talas). Pre rata 1991-1995. bukovičkih Novakovića bilo je u Benkovcu, Kninu, Zadru.

Novakovića iz Like koji slave Sv. Arh. Mihaila ima meštana u opštini Zrenjanin i Žitište i potomci su solunskih dobrovoljaca iz Like koji su nakon Prvog svetskog rata sagradili sela Banatsko Karađorđevo i Banatsko Višnjićevo u opštini Žitište u srednjem Banatu. Drugi, izbeglički talas raselio je 1995. ličke Novakoviće i po Novom Sadu i Beogradu.

Novakovići iz Srbije su to prezime dobili u 19. veku, pri zakonskom ustanovljavanju fiksnih prezimena, kao patronim, prema najstarijem članu domaćinstva koji se u tom momentu zvao Novak.

Novakovića ima i Roma. Žive u Banatu, pravoslavni su i poreklom iz centralne Srbije. Ima ih i Hrvata, katolici su i ima ih po gradovima na Jadranskoj obali, kao i u dominantno katoličkim sredinama nekadašnje Vojne Krajine. U najvećem broju slučajeva su istog porekla kao i pravoslavni Novakovići, ali je nemoguće napraviti generalizaciju, već je potrebno pogledati u individualno porodično poreklo.

KRSNA SLAVA: Sveti Jovan, Sveti Nikola, Aranđelovdan, Sv. Kozma i Damjan

__________________

Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ ‘Stručna knjiga’

NOVAKOVIĆI

Novakovići vode porijeklo od Novaka Mateljevića. U poglavlju o Mateljevića bilo je riječi o Janku i Novaku i o njihovoj pogibiji. Poslije Novakove pogibije ostanu mu sinčići Đoko i Simeun, s majkom udovicom Ružom koja se sa svojim sinčićima odselila preko Tare u selo Vaškovo, a kasnije prešla u Potrlicu kod Pljevalja. Simeun nije imao potomaka, a od Đoka ostanu sinovi Radojica, Grujica, Ilija i Đuro. Od njih su Novakovići u Potrlici i u Nikšiću, gdje se Milan preselio iz Potrlice.

Slave Đurđevdan, a prislužuju Nikoljdan.

__________________

NOVAKOVIĆI

(u Rasovi)

Potiču iz Baškova od Jakova Novakovića, koji je bio oženjen Jelom od bratstva Ostojića. Poslije Jakovljeve prerane smrti, njegova žena Jela sa maloljetnim sinčićem Milanom se preuda za Vuka Roćena u Rasovu. Kad je Milan odrastao, njegov očuh mu je dao dio svog imanja i on je ostao da živi u Rasovi.

Milan je imao tri sina: Jova, Zelena i Mira. Jovo je umro bez potomstva, Zelen ima Milovana i Milana; a Miro – Blaža, Spasa i Savu.

Slave Nikoljdan.

___________________

NOVAKOVIĆI u Vaškovu, Potrlici kod Pljevalja i u Nikšiću porijeklom su od bratstva Mateljevića sa Previša.

Slave Đurđevdan, a prislužuju Nikoljdan.

 

IZVOR: Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: Drobnjak i porodice u Drobnjaku i njihovo porijeklo, 1997, priredio saradnik portala POREKLO Vojislav Ananić

 

*   *   *

 

Prezime Novaković istražili su Mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić u rubrici Koreni (frankfurtske „Vesti“):

Iz Toronta (Kanada) javio nam se g. Miloš Novaković, rođen (pre Drugog svetskog rata) u selu Veliki Broćanac, kod Klisa u Dalmaciji.

Ako znamo da je Novak staro srpsko ime, potvrđeno u pisanim dokumentima još od srednjeg veka, a tokom vremena postalo omiljeno u narodu kao ime čuvenog Starine, kovača narodnih pesama o Kraljeviću Marku, jasno je zašto se javljalo takoreći širom srpskog etničkog prostora. Otud i pojava mnogih prezimena izvedenih od njega: Novaković, Novakov, Novakovski, koja su mogla nastajati sasvim nezavisno, na raznim stranama i u razna vremena, neka i sasvim skoro. Ali, imajući na umu i “veliko raseljenje” našeg naroda, ne mogu se i ne smeju isključiti kao mogući ni slučajevi da se radi o istom poreklu. Naravno, tu nam, pa i to tek delimično i sporadično, mogu pomoći podaci do kojih se može doći o konkretnim porodicama.

I zaista, u našim dosadašnjim istraživanjima, Novakoviće smo nalazili u svim srpskim krajevima, sa različitim slavama i doseljene iz različitih zavičaja. Samo u Srbiji, na primer, “poreklom od Sjenice”, sa slavama Đurđic, Sveti Mrata i Sveti Nikola, “iz Crne Gore”, sa slavama “Petkovica”, u Polimlju i Potarju sa slavom Đurđevdan, u drugim predelima i nepoznatog porekla i drugih slava (Sv. Avramije, Sv. Alimpije, Sv. Nikola, Sv. Simeun i Ćirilovdan), ili sasvim novi Novakovići koji su to prezime dobili po dedi! U Bosni je povelik spisak Novakovića takođe raznih slava. Prema crkvenim knjigama s kraja devetnaestog veka, slavili su Aranđelovdan, Đurđevdan, Sv. Ignjatija, Sv. Jeremiju, Sv. Jovana, Sv. Nikolu, Sv. Stevana, Sv. Jeremiju itd.

Ističemo da se kao češća slava javlja Sv. Mrata, koji je u četvrtom veku bio episkop u Turu, u Francuskoj, tada i još vekovima jedinstvene (nepodeljene) hrišćanske crkve. U “Žitijima svetih”, za ovaj datum se spominju, međutim, Sv. Mina, Sv. Mina Viktor i Vikentije đakon, knez srpski i Sv. mučenik Stefan Dečanski, Kralj srpski i drugi, dok džepni kalendar SPC-a lakonski sažima svetitelje samo na Sv. Minu i Sv. kralja Stefana Dečanskog. Dodaje, pošto ima popularnu namenu, i Mratince.

U narodu se, međutim, posebno navodi da je tu i Sv. Mrata, i sam praznik i prva od “vučjih slava” (kao i Sv. Sava), iako će, u novije vreme, većina kršnjaka radije reći da im je slava Sveti Stevan Dečanski. Pravoslavni crkveni kalendar spominje i Sv. Martina (narodski Mrata), ali ne na crkveni datum nego 25. oktobra. Bio je poštovan kao čudotvorac koji je i mrtve vaskrsavao, pa je proglašen za svetitelja. Kasnijim raskolom, istočna, pravoslavna crkva više nije isticala njegov svetiteljski značaj, ali je u narodu ostao omiljen. Ipak, mnoge familije su ga zamenile drugim svetiteljem odnosno praznikom, prvenstveno od tzv. stočarskih slava zimskog perioda, pa su je tako promenili i mnogi Novakovići.

Zna se da su u Podibru i Gokčanici, u selu Kovači, nekad živeli Novakovići, a postoji i toponim, naselje Novakovac u Ribnici. Ima i toponima Novaković ili Novak, a familijama nema traga. Tako u Pivi ima Novakov Bunar, a u Staroj Crnoj Gori Novakov Brijeg u Bjelošima i Novakov Kam u Bajicama. U selu Galičniku u Mijacima (Makedonija) zabeležen je toponim Novačko Rečište. (Ovo je najstarije selo u okolini i svi slave Petkovicu. Po predanju, doseljeni su sa Kosova.) U zapadnoj Bosni, u Uncu, ima samo toponima kao uspomena na Novakoviće koji su i ovde boravili u prolazu: Novakovo Brdo, Novakova Glavica.

Međutim, u Popovom polju ima i toponim Novakuše za njive u Tuljima, ali i spomen na izumrle Novakoviće u Radetiću i druge, iseljene iz Broćanca u Primorje.

U Konavlima Novakovića ima u Ćilipima i Novici. Odatle su išli na sever prema Dalmaciji i Lici, ili u Bosnu, centralnu ili Krajinu.

Kao što je evidentno, u zapadnu Bosnu su se doseljavali iz susednih oblasti Like i Dalmacije, tako da ih i tamo ima. U gospićkom području se spominju Novakovići kao starosedeoci Brinjani i Otočani. U staroj tvrđavi Vrebac spominje se u popisu 1701. godine čak 13 kuća Novakovića. U Udbinskoj oblasti u popisu iz 1712. godine spominju se Novakovići u 10 kuća. U Popini (zrmanjsko područje) bilo ih je 39 kuća, po popisu iz 1700. godine. U srpskom području u Kupinovu, tri kuće Novakovića. U Osrecima i Dabašnici po četiri kuće, u Brotnju tri, u Kninskom Polju 10. Svi, doseljeni iz Bosne u 16. veku, slave Jovanjdan (iz ove porodice su “protopop” Jovo Novaković, kome je došao Dositej Obradović, i budimski vladika Dositije Novaković iz 18. veka).

Na prelaznoj teritoriji prema Bosni uglavnom su bile nastanjene porodice iz oblasti koje su administrativnim putem pripale Lici ili Dalmaciji.

U čitavoj Hrvatskoj ima nebrojeno mnogo porodica Novakovića, jer su se, posle razvojačenja Vojne granice, raseljavale i kupovale jeftinu i bolju zemlju, naročito oko Bjelovara i u Slavoniji.

Dosta Novakovića ili Novaka je prešlo na katoličanstvo, kao i na islam u Bosni.

U Makedoniji ih je bilo raseljenih posle Kosovske bitke, a i docnije kad su ih albanski rodovi potisnuli iz Raške i Kosova i Metohije. Administrativno su menjana prezimena na ski ili ov, pa su postajali Novakovski ili Noveski.

Ako se podsetimo da se kovač Novak Brajović spominje u spisima kotorskog arhiva s kraja 14. veka, poreklo Novakovića može da seže u ovaj srednjovekovni grad, ali oni u njemu nisu bili starosedeoci građani, nego su došli iz crnogorskog zaleđa. Ako tome dodamo i njihovu najčešću slavu, Mratindan, koju su, i pre dolaska Turaka, donosili iseljenici iz današnje severne Albanije, od Berata – srpskog Belgrada, pa i s juga, od Skadra, odnosno Kuča, u koje su se takođe sklonili potomci Mrnjavčevića, može se reći da koreni Novakovića sežu do tih krajeva. Iz Kotora su, zatim, preko zaleđa i preko Broćna u zapadnoj Hercegovini, gde su se nešto duže zadržali, išli dalje. Jedna grana je stigla u Popovo Polje, ali ni tu nisu trajno ostali, nego su krenuli na severozapad. I, kako to Cvijić reče, “iseljenici nose, kao puž kućicu, imena svog sela, kraja, potoka, planine, kadšto i celog predela”, tako su i ovi Novakovići poneli ime rodnog sela i tako nazvali svoje novo naselje kod Klisa – Veliki Broćanac. Odatle su se vremenom razilazili u druga sela Dalmacije, u Pounje, u Liku, Slavoniju i dalje, do Karpata, dokle god se prostirala Vojna granica.

 

IZVOR: Mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, „Koreni“, poreklo srpskih porodica i prezimena, rubrika iz frankfurtskih „Vesti“

__________________

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (198)

Odgovorite

198 komentara

  1. Andjela

    Šta je sa Novakovićima koji žive u Lješanskoj Nahiji, u Gornjim Kokotima, slave sv. Nikolu?

    • Nebojša Novaković

      Ovi Novakovići su ogranak bratstva Kukavčevića. Starije prezime glasilo je Popović, a poreklom su od Velestova (Katunska Nahija).

      Legenda ove Popoviće iz Velestova povezuje sa Vukom Mićunovićem. Popoviće su iz Velestova proterali Turci. Preživeo je samo jedan Popović kojeg prozvaše “crnim kukavcem”. Od njega (Miloša Popovića) vodi poreklo bratstvo Kukavčevića.

      Dele se na Lakoviće, Pejoviće, Novakoviće i Stojanoviće. U Zeti ih je bilo u Gornjim Kokotima i Lekićima. Svi slave Sv. Nikolu.

      Da li je neko od ovih Novakovića raspoložen za genetsko testiranje radi otkrivanja daljeg porekla?

  2. Andjela

    Ja jesam. Ja sam od tih Novakovića…. Moji su sa Gornjih Kokota…

  3. Andjela

    ja bih da nekako dođem do njihovog porodičnog stabla, možete li nekako da me uputite, odakle da počnem, da li možda postoji u ovoj bazi?

    • Nebojša Novaković

      Miloš (Popović?) je došao iz Velestova i misli se da je slavio Sv. Arhanđela kao i ostali Ozrinići.

      Smatra se da je Miloš došao u Kokote na imanje Radovića (starosedeoci). Miloš tu uzme slavu Radovića – Sv. Nikolu, koja je danas krsna slava svih Kukavčevića.

      On je imao šest sinova: Peja, Novaka, Laka, Stojana, Jovana i Šćepana.

      Od Novaka, su Novakovići, od Laka Lakovići, od Stojana Stojanovići i od Peja Pejanovići. Prema nekim pričama Jovan i Šćepan su se odselili u Skadar.

      Komletan rodoslov ovih porodica nalazi se u knjizi Milorada V. Pejovića – ”Rodoslov bratstva Kukavčevića”, Podgorica 2000.

      Genetskim testiranjem bi svakako dobili mnogo više. Pored praporekla ovih Novakovića, saznali bi i koje su im porodice iz regiona srodne i gde je zapravo matica Novakovića-Kukavčevića iz Gornjih Kokota.

    • Tatjana Novakovic Markovic

      Draga Andjela,
      moje poreklo je sa G.Kokota od Novakovica.Tata zivi u Podgorici, Nenad Novakovic, deda mi se zvao Marko.Imam jako interesantan rodoslov sa crnogorske strane.Mama mi je Sumadinka i ja zivim u Srbiji.Sto sam starija, sve me vise interesuju koreni sa obe strane.Deda Marko je imao tri brata:Petra,Nikolu i Simona/nisam sigurna.Na Kokote rado odem jer sam rano detinjstvo tu provela.

      • Tatjana Markovic

        Draga Andjela,

        cetvrti djed je bio Sava, a ne Simon.Tata mi je pomogao,
        pozdrav,

      • Ivan

        Postovana Tatjana, do kojeg vremena doseze Vas rodoslov.

        Zovem se Ivan Novakovic i rodom sam sa sjevera Crne Gore, oduvijek slavimo Nikoljdan. Davno porijeklo nam jeste iz okoline Ljesanske nahije.
        Nasi bratstvenici su zivjeli u Poljima kod Mojkovca, Rasovi kod Zabljaka, Tomasevu i Ravnoj Rijeci kod Bijelog Polja.

        Htio bih provjeriti da li postoji zajednicko porijeklo ove dvije grupe Novakovica.

  4. Andjela

    Hvala, nadam se da će se testiranje obaviti, a za sad pozabaviću se knjigom…

    Srdačan pozdrav!

  5. Moj čukundjed Todor je doselio iz Gerzova (Mrkonjić Grad) u Bočac (Banja Luka opština) i dan danas imamo rodbinu koja živi tamo. Slavimo Sv. Stefan 09.01. kao i ovi u Gerzovu. Pokušao sam nekoliko puta istražiti porijeklo Novakovića u Gerzovu ali nije bilo nikakvih rezultata. Iz kog mjesta su došli u Gerzovo i naravno u crkvenim knjigama porijeklo mog čukundjede ali bez ikakvih činjenica.

    • Milorad Bogdanović

      Bogoljube

      Da li su tvome čukunđedu ili pranđedu u srodstvu Petar Novaković 1878-1917, koji je imao suprugu Jovanku i Petrov brat Trivo?

      • Sasa Novakovic

        Upravo saznah od oca ds se njegov deda zvao Trivo,mozda ne pricamo o istom coveku,godiste se slaze,od Trive je potomak Nikola koji je moj deda,Triva je sshranjen u okolini Hašana,svi slavimo sv Nikolu.

  6. Milorade,
    problem je tome što niko ne zna, čak sam i sa sveštenikom razgovarao, od koga je Todor i sa kim je u srodstvu. Moj djed Simeun koji je živio 100 godina (1892-1992) mi je pričao da je Todora donijela majka u sepetu iz Gerzova koja se udala u Antoniće u Bočcu. Todor je bio njen i pokojnog joj muža u Gerzovu najmladji sin kojeg ona nije ostavila već povela u novu kuću u Bočcu. Kad je odrastao uzeo je zemlju i tako su nastali Novakovići u Bočcu.

    • Milorad Bogdanović

      Pokušaj ponovo da porazgovaraš sa sveštenicima iz Gezova i Bočca, jer, crkva je imala obavezu od 1880 godine, po odluci okupatora, da vodi crkvene knjige o krštenim i umrlim parohijanima.

      Takođe, u Matičnom uredu, bilo gdje u Republici Srpskoj, možeš doći do podataka o svojim predcima do 1880 godine.

      Novakovići koji slave Stevanjdan, spominju se u Šematizmu mitropolije dabrobosanske za 1882 godinu u parohijama:
      1.Gerzovo i Pecka
      2.Glamoč
      3.Nožička i Pečenogovci (Prnjavor)
      4.Sokolovići- Višegrad
      5.Sočanica (Derventa)
      Inače, ovdje se tvoji prezimenjaci spominju kao slavljenici 10 različitih slava, mahom opisani ovdje u prethodnim tekstovima .

      Svako dobro.

    • Nebojša Novaković

      Ovo je moj post sa početka teme:

      ” U okolini Geržova je zabeležen veliki broj porodica koje slave Sv. Stefana. Poreklom su iz Stare Srbije i učestvovali su kao martolozi u osvajanju Jajca sa Turcima, još u 16. veku. O ovome je bilo reči već na temi „Istražimo korene zajedno“.

      Novakovići se ne pominju kao jedno od prezimena iz te grupe rodova. Međutim, zanimljiv podatak postoji u knjizi „Sarajevska okolina“.

      Naime, tamo se za jedne Novakoviće kaže da su poreklom iz Starog Vlaha i da su jedni došli u Sarajevo, a drugi se odselili u Krajinu, kod Medne i Pecke. Možda su baš ti Novakovići Vaši preci. ”

      U okolini Geržova je jak kult Sv. Stevana, međutim nije sigurno da li su svi stefanjštaci iz ovog kraja u srodstvu. DNK analiza bi dala odgovor na ovo pitanje.

      Mi već imamo jedne Miljeviće u Srpskom DNK projektu, koji slave Sv. Stevana a mogu se vezati za Gerzovo i ovu priču. Oni pripadaju haplogrupi R1b.

      O Gerzovu i poreklu “stefanjštaka”:

      http://www.mrkonjic-grad.com/doc.asp?id=2918&tip=11

      • Pročitao sam ovaj dio iz knjige “Sarajevska okolina” vezano za porijeklo Novakovića iz Starog Vlaha ali u tom istom nisam pronašao korijene Novakovića. Vrlo rado bih se uključio u jedan DNK projekat po ovom pitanju.

      • Zoran Novaković

        Ja sam jedan od ovih Novakovića iz Sarajevskog polja, naša slava je Sv. Jovan, takođe, rado bih se uključio u jedan DNK projekat po ovom pitanju.

  7. Familije-prezimena Novaković po mestima življenja. Prema knjizi Ljubomira Ljube Pavlovića „Sokolska nahija“.

    -Gunjaci
    -Pecka
    -Gornja Orahovica
    -Donje Košlje
    -Kostojevići 1
    -Kostojevići 2
    -Jakalj
    -Jelovik
    -Perućac
    -Zaovine

  8. Daniel Novaković

    Dragi Novakovići, pozdrav za sve. Moji Novakovići žive u Bijeljini u Republici Srpskoj. U Bijeljini ima mnogo Novakovića i više od 3-4 različite loze koje sam lično upoznao. Mislim na Novakoviće koji u Bijeljini žive još od prije 1990 godine. Lično za moju lozu postoje 2 teorije njihovog izvora i slavimo Sv. Mratu (preslužujemo Sv. Nikolu) i ima nas 30ak kuća.

    Prva glasi da je moj čukundeda Novak Novaković (imao sinove Tomu i Vasu. Tomo je moj pradeda, koga je partizan iz Zagona kod Bijeljine usmrtio u dvoristu zbog ucesca jednog od sinova u 2. SR na strani kralja) došao u selo oko 1880 godine iz smjera Mezgraje (okolina Majevice) i prije toga iz Crne gore, što bi značilo da je potomak crnogorskih Novakovića. Po dolazku u selo Zagone kod Bijeljine se oženio i preuzeo slavu Sv. Mrata kao slavu imanja. Ta prva teorija je bazirana na pričama mog dede i njegove brače, znaći potomci pradede Tome. Po ovoj teoriji smatram da su u rodbinskim vezama “moji” Novakovići i Novakovići poznatog slovenačkog fudbalera Milivoja Novakovića. Njegovi predci su i danas u blizini Mezgraje i ostali su još kao jedina porodica Novakovića u svom kraju, jer su drugi u selu menjali prezime (mislim, da su sada Nikolići). Oni svi slave Sv. Nikolu.

    Druga je više iz pisanih izvora, jer postoji knjiga “Monografija sela Zagoni” (selo u kome živi moja loza, danas se taj dio sela naziva Kovačići) koju je pisao Branko Matić sredinom 20og veka i postoji crkvena knjiga “Crkva u Zagonima”. U obe knjige se navodi, da je moj čukundeda Novak Novaković došao iz smjera Brčkog, gdje upoznao moju čukunbabu koja je ostala kao siroće i jedina preživjela od kuge (ili neznam več koje bolesti). U toj knjizi piše da se je prije dolazka u Zagone zadržao i u selu Pilica kod Bijeljine. Piše i da je bila njegova slava Sv. Nikola ali da je po dolazku u selo Zagoni preuzeo slavu imanja, tj. Sv. Mrata. Obe knjige su pisane po pričama potomaka pradede Vase.

    Svi Novakovići potomki Novaka sahranjivani su na selskom groblju u Kovačićima i tako imam i materialne dokaze o njima. Takodje imam i porodično drvo koje ide do Novaka. Zanimljivo mi je to, da niko u selu ili blizini sela ne slavi Sv. Mratu pa mi je po malo čudno, da je Novak tu slavu preuzeo kao slavu imanja. Po logici bi prije rekao da je tu slavu sa sobom donijeo a presluživao Nikoljdan kao slavu imanja, ali nebitno.

    Imali negdje neko podatak o Novaku ili bilo kakve informacije o Novakovim (mojim) predcima ili porijeklu? I izvinjavam se na gramatičkim greškama, jer nikada nisam učio srpski jezik u školi. Hvala.

    • Zarko

      Da li si dosao do kakvih saznanja, zapao mi tvoj komentar za oko, ja sam iz Bogutovog sela, granicnog sela Mezgraje, Novakovici su dosli oko 1830 u bogutovo selo, a imena Novak, Tomo su prisutna u mojoj fameliji, stim da slavimo Jovanjdan!

  9. Nebojša Novaković

    Radmila Kajmaković ove Novakoviće pronalazi u selu Velika Obarska (Bijeljina). Doseljeni su upravo iz Zagona, nepoznatog su porekla.

    Ovaj kraj su masovno naselili Hercegovci. Zanimljivo da i u Hercegovini postoji mesto Zagon (Nevesinje).

  10. Daniel Novaković

    Novakoviće iz Velike Obarske sam upoznao, jedan od njih je i penzionisani viši oficir Vojske Srbije, koji je dosta truda uložio u istrazi svojih predka ali nigdje nismo našli zajedničkih tačaka porodičnog drveta, jedino ako je postojao i brat od Novaka Novakovića.