Poreklo prezimena Janjić

18. februar 2012.

komentara: 68

Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ ‘Stručna knjiga’

JANJIĆI

(žive u Grabovici i Žabljaku)

Janjići vode porijeklo od Popovića, koji su, s ostalim Novljanima, doselili u Drobnjak iz Banjana prilikom naseljavanja Drobnjaka. Ima nekih tvrdnji da su Janjići, Jankovići i Lasice rod sa Đurđićima, i da su se sa njima doselili u Drobnjak iz Đurđeva Dola i Rudina.

Prezime su dobili po udovici Janji Popović, za koju se ne zna od koga je bila rodom ni za koga je bila udata, odnosno ne zna se ime Janjinu mužu. Priča se da je rano ostala udovica i da joj je muž vjerovatno poginuo u nekom ratnom okršaju.

Janja je imala tri sina: Miloša, Obrena i Simeuna. Njihovi bratstvenici su ih po majci Janji zvali Janjići i oni na osnovu toga uzeše i prezime Janjići, koje datira vjerovatno od vremena dok su još živjeli u Komarnici.

Janjići su se, sa Jankovićima i Lasicama, doselili u Grabovicu na svoje bivše katune. Vrijeme doseljenja se ne zna, ali je to bilo veoma davno. Ima mišljenja da je to bilo negdje početkom 19. vijeka. Neki dokumenti kazuju da je u Grabovici 1851. godine živjelo šest domaćinstava od kojih dva-tri Janjića.

Početkom 20. vijeka, kada su Crnogorci masovno odlazili na rad u Ameriku otišli su i iz bratstva Janjića: Simeun, Mijat, Jovan, Mrdelja, Šćepan, Mlađen i Žarko. Za vrijeme Prvog svjetskog rata, a na poziv kralja Nikole I Petrovića, svi su se vratili osim Mlađena i Žarka, koji su tamo ostali i umrli.

U Komitskom pokretu učestvovali su Milun, Đorđije, Mijailo, Milić, Tomo i Naod.

Milovan Šukov je bio istaknuti borad protiv Turaka. Dugo godina je hajdukovao, a u hajduke se odmetnuo zbog ubistva Neška Lasice, koji je ubio njegovog brata Mijata u nekoj svađi. Milovan je bio vrlo ugledan i cijenjen čovjek.

Mrdelja Milosavljev se vratio iz Amerike da bi se borio kao dobrovoljac u Prvom svjetskom ratu. Brod „Brindizi“ u blizini luke Medove naišao je na minu 6. januara 1916. godine, kada je potonuo u morskim dubinama sa oko 400 dobrovoljaca. Spasio se samo 101 dobrovoljac, među njima i Mrdelja Milosavljev. Mrdelja je bio cijenjen čovjek i uživao je veliki ugled u plemenu. On je sa svojom porodicom aktivno učestvovao u NOR-u 1941-1945. godine. Njegov sin Radosav bio je borac u 7. omladinskoj crnogorskoj brigadi od njenog osnivanja.

Milovan Milanov je jedna od najistaknutijih ličnosti u predratnom naprednom pokretu u šavničkom kraju. Organizator je ustanka 1941. godine i prvi komandant mjesta u tek oslobođenom Šavniku. U jednom jurišu na italijanske bunkere u Pljevljima 1. decembra 1941. godine herojski je poginuo i tako okončao svoj svijetli i časni životni put. Pored Milovana, svoj život je položio i Petar Novakov. Jevrem Jovanov, pripadnik NOP-a od prvih ustaničkih dana, bio je učesnik 13-julskog ustanka 1941. godine, Pljevaljske bitke i borbi na Sinjajevinskom sektoru, gdje junački gine 1942. godine.

Danica Milićeva, kćerka starog i hrabrog ratnika Milića, slijedeći primjer svojih slavnih predaka, od prvih ustaničkih dana stala je u stroj hrabrih. Učestvuje u borbama koje su vođene na Sinjajevinskom sektoru, kao borac Durmitorskog NOP odreda. Formiranjem Četvrte crnogorske proleterske brigade, staje u njen stroj kao borac i četna bolničarka, te zamjenik referenta saniteta u Petom bataljonu. Junački gine u junu 1943. godine na Zelengori.

Vojislav Šćepanov, borac NOR-a od 1941. godine u Durmitorskom omladinskom udarnom bataljonu na sinjajevinskom frontu, poginuo je u proljeće 1942. godine. U toku NOR-a 1941-1944. godine iz ovog bratstva su još, pored pomenutih, svoje živote položili i mladi Gojko, kod Užičke Požege 1944. godine, Danilo Milanov kod Nikšića 1944, Božidar Miladinov kod Danilovgrada i Radojica Živkov u Kučima 1944. godine.

Todor, sin poznatog komite Mijaila Janjića iz Grabovice, pripadnik je NOV-a od 1941. godine. U Sedmoj omladinskoj crnogorskoj brigadi je od njenog osnivanja, nalazi se na značajnim vojnim funkcijama u JNA. Osim Todora, u stroju Sedme brigade našli su se i njegovi bratstvenici Milisav Đurkov i Radosav Mrdeljin.

Jedan broj Janjića iselio se iz Grabovice u druge krajeve.

Poslije Prvog svjetskog rata u Pljevlja i pljevaljski kraj iselili su se: Ilija u Pljevlja, a braća Čedo i Vlado u Potpeće. Mrdelja Milosavljev je doselio u Tepačko Polje kod Žabljaka.

Poslije Drugog svjetskog rata nastalo je intenzivnije iseljavanje u mnoga mjesta širom naše zemlje, najčešće iz ekonomskih razloga.

Petrašin-Pejo je istaknuti drupgtveno-politički radnik u Šavniku; bio je i predsjednik opštine Šavnik.

Slave Nikoljdan, a prislužuju Đurđevdan.

IZVOR: Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: Drobnjak i porodice u Drobnjaku i njihovo porijeklo, 1997, priredio saradnik portala POREKLO Vojislav Ananić

_____________________

SA INTERNET FORUMA:

Janjići vode poreklo od Popovića iz donjih Banjana,a od kojih su u Komarnici i Grabovici (Šavnik) stari Janjići,odakle su se dalje raseljavali u svim mogućim pravcima.

Odvajanje od bratstva Popovića dogodilo se u srednjem veku,kao i kod većeg broja ostalih bratstava sa tog područja. Najčešći povod su bile ratne migracije i ekonomski interes. U Grabovici i danas žive stari Janjići.

Izvorna slava svih Janjića je Nikoljdan,ali kako su se raseljavali, neke porodice su uzimale drugu slavu.

Slave su se menjale na sledeći način:

1. Dešavalo se da siromašan mladoženja bude prinuđen da prihvati slavu bogate mlade.

2. U slučaju da u mladinoj kući nema muškog potomstva koje bi nastavilo da slavi porodičnu slavu, zet je preuzimao je ulogu domaćina.

3. Slava se menjala i kada se stvara novo bratstvo, a uzimao se svetac u čijim se danima stvaralo bratstvo. Taj svetac je onda postajao zaštitnik bratstva i svake porodice koja pripada tom bratstvu.

4. Dešavalo se da jedna ili dve porodice tragajući za novim domom, dođu u neko selo i prihvate seosku slavu kao svoju.

Janjići su specifični po ovom pitanju i očigledno su se priklanjali svim varijantama koje je crkva odobravala. Zato danas Janjići slave pored izvornog Nikoljdana još i Đurđevdan, Aranđelovdan, Krstovdan, Jovanjdan, sv.Mihaila, Mratindan, a u Srbiji jedna porodica slavi Blagočasne Verige.

Najveće migracije Janjića su se odigrale tokom 18. i 19. veka, a početna manja kretanja su se dogodila posle poraza Turaka pod Bečom 1689 god. Prateći kretanje ljudi, može se doći do zaključka da su Janjići došli u Dalmaciju i severozapadnu Bosnu negde u 18. veku.

Janjići u Divuši kod Dvora na Uni, doneli su sa sobom staru slavu Nikoljdan iako su se odvojili od Janjića koji slave Jovandan. Nikoljdan slave i Janjići iz Biočića kod Drniša.

Janjići iz okoline Sarajeva (Nišićka visoravan) slave Đurđevdan, kao i Janjići iz okoline Mostara.

Janjići iz okoline Rogatice i Užica slave Aranđelovdan.

Janjići iz Doboja i Kupresa slave Jovanjdan.

Mora se znati da isto prezime ne znači i isti koren. Zato je važna krsna slava zajednice. Ovde su Janjići specifični po brojnosti uzetih slava, ali nisu usamljeni. Janjići su najčešće uzimali slavu sela u koje su došli i slavu ženine kuće.

Jedan deo Janjića je prešao u katoličku veru, što nije bila retkost, naročito u tursko doba. Znam za slučajeve Janjića koji se izjašnjavaju kao Srbi katoličke veroispovesti. Svi oni uglavnom znaju svoje poreklo, kao što znaju i muslimani. Pitanje je samo ko je od njih spreman da prizna svoje poreklo.

Postoje dve interesantne priče o poreklu prezimena Janjić.

Neki seljak iz Banjana se odvažio i ubio Turčina zbog zuluma, a potom je pobegao u Hercegovinu do Bogodola, gde se oženio ženom po imenu Janja. Posle dosta vremena Turci su uspeli da ga nađu i pogube, a seljani iz sažaljenja prema deci, počeše ih zvati po majci Janji Janjići.

Druga priča glasi da je prezime nastalo od imena Janja. Naime, grčki ovčar (Sarkastan) po imenu Janja, je u vreme turskog carstva sa ostalim ovčarima napustio Grčku i doselio na planinu Goč (Vrnjačka Banja – Kraljevo). Tu žive i danas i slave Jovandan.

Stvarno postoje stočarske zajednice u Grčkoj koje se zovu Sarakastani, kao i u Bugarskoj i istočnoj Srbiji na Staroj Planini,ali ih mi i Bugari zovemo Karakačani.

IZVOR: Internet forumi

 

 

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (68)

Odgovorite

68 komentara

  1. Nikola Janjić

    Ja sam Janjić sa Ilidže ispod planine Igman, Sarajevo. Slava je Nikoljdan. sticajem ratnih okolnosti dosta nas se raselilo u Istočno Sarajevo, Srbiju, Kanadu, SAD.

    • Nina

      Dragi Nikola, poznavala sam pocetkom devedesetih Dragana Janjica sa Ilidze, radili smo za istu firmu (Etrusku). Dragan je radio u Carinskoj zoni Sarajevo, tada je imao nekih 25-27 godina. Imao je sina iz prethodnog braka, maleni je navodno bio i ranjen u ratnim dejstvima u to vreme. Volela bih da znam sta je sa njima i da li su ok. Hvala Vam unapred i veliki pozdrav!
      Nina, Beograd

    • Bojan Janjic

      Pozdrav, znate lI Peru I Rosu Janjic, zivjeli su na Ilidzi…mislim da je Pero umro 1936. Ili znate ko bi mogao imati podataka o njima. Mjesto Vreoce..Ilidza. unaprijed hvala I pozdrav za sve moje Janjice

  2. milan

    Ima nas Janjića u srcu Šumadije,selo Resnik kod Kragujevca.Po pričama starih u 19.veku se doselili, po grobovima koji postoje na seoskom groblju tu su Milan pa njegov sin Milovan,Milovan imao Milutina i Miloša.Po Milutinovoj liniji se prezime održalo preko sinova Radosava i Radomira.Radomir(upokojio se 2002.) ima dve kćeri pa se i sa te strane prezime promenilo,Radosav(upokojio se 1978.) ima dva sina Radmila(1936.) i Radoslava(1944.)Radmilo ima kćer Milenu udata u Čačku u Đorđevićima,Radoslav ima dva sina, Milovana i Milana. Milovan (1974.) živi u Kragujevcu i ima Milicu (2000.) i Dušana(2003.). Milan tj.ja živi u Beogradu i ima Uroša(2004.),Selenu(2005.),Sofiju(2007.) i Savu(2009.).

  3. Marko Janjic

    Zovem se Marko Janjić živim u Zrenjaninu, moj deda Spasoje rođen je u selu Bančići kod Ljubinja u Hercegovini a posle drugog svetskog rata kada je pradeda Marko dobio kuću i imanje seli se u Ravni Topolovac opština Žitište kod Zrenjanina.Otac mi je Željko, stric Darko,brat od strica Filip,deda Spasoje,pradeda Marko,čukundeda Spasoje…Slavimo Đurđevdan.

  4. Aleksandar

    Poštovani, da li imate neke podatke o familiji Janjić, selo Miokus kod Šapca? Krsna slava je Lazarevdan, najstariji spomenik koji sam pronašao tamo je iz polovine 19. veka, Đurađ, ujedno i najstariji predak do koga sam došao. Postoji neko predanje o poreklu iz Hercegovine, ali bez pojedinosti. Ono što je zanimljivo je da polovina familije nosi prezime Janić, ali ja zbog mekog staroslovenskog poluglasa na spomenicima iz 19. veka mislim da je to plod greške matičara. Unapred hvala.

  5. D. Janjić

    Janjića ima i na jugu današnje Srbije. Živim u Moštanici, pored Vranja. Ovdašnji Janjići, 5-6 kuća, vode poreklo od zajedničkog pretka Janje Nikolića (živeo prema mojim (turskim) tapijama na imanje u periodu oslobođenja ovih krajeva od Turaka, 1878.) Deda Janjin zvao se Marko i to je najstariji poznat predak. Celo porodično stablo, od Marka do danas je rekonstruisano. Potomci Markovi žive dakle, u ovom selu otprilike 180 godina. Odakle su se doselili to nisam istraživao. Valja procunjati po arhivu. Slava celog bratstva (Ne nose svi prezime Janjić) je Sv. Nikola (zimski), a zanimljivo u odnosu na prethodne komentare je ime Janja koje je u zapadnim krajevima žensko ime, dok je ovde na jugu, u starini, to ime muške osobe. Inače, ovo prezime je veoma često u Vranju i okolini, mnogo češće nego u ostalim gradovima juga.

  6. Familije-prezimena Janjić po mestima življenja. Prema knjizi Ljubomira Ljube Pavlovića „Sokolska nahija“.

    -Gračanica
    -Tornik
    -Gornja Ljuboviđa
    -Ljubovija
    -Perućac

  7. Janjić

    Moja porodica je rodom od Mostara, tačnije selo Raška Gora. Prije rata bili smo brojno prezime u dolini Neretve. Slavimo Sv. Nikolu, a od đeda sam slušao priče kako vodimo porijeklo od Vojinovića ispod Durmitora, a isto tako sam čuo i da vodimo porijeklo od baba Janje, i da po njoj nosimo prezime. Ako imate nekih informacija o porijeklu Janjića iz doline Neretve molio bih vas da postavite.

    • Milan Janjić

      Rođak,

      imaš dole moje komentare, tu sam sve naveo …

    • Janjic.S

      Ja sam Janjic iz okoline Mostara moji su tacnije rodom iz Raske Gore. Istrazivanjima nekim ,saznao sam da poticemo od Popovica iz Plemena Banjani Crna Gora. Poslje nekog vremena iz Banjana su se preselili u Drobnjake. I iz Drobnjaka naselili se u Dolinu Neretve. Mi slavimo Nikoljdan. Zanima me da li je iko radio svoj DNK od Janjica iz Doline Neretve,ja imam to u planu da uradim. Ali mislim da rezultati mogu biti zanimljivi U Banjanima prevladjiva haplo grupa N koja jos nazalost nije istrazena odakle joj je porijeklo i kad se pojavila u Crnoj Gori zbog njene velike starosti nije se jos utvrdilo,ali predpostavke su da ta haplo grupa dolazi iz Levanta. Dok u Drobnjacima prevladjiva Haplo grupa I koja je tipicna za Nordijske narode Svedjane,Norvezane itd.

  8. Mladen

    Ima Janjića i u Dragačevu, a dvojica potomaka tih Janjića (Dimitrije i Rašo Janjić iz Čačka) su 1993. godine objavili knjigu o Janjićima iz Dragačeva, koji su se na osnovu dostupnih podataka i pričama starijih doselili u Dragačevo prvom polovinom 18. veka.

    Na osnovu epitafa na jednom spomeniku utvrđeno je da su se u selo Goračiće u Dragačevu oko 1730. godine doselile porodice Trašević, Janjić i Petković, od kojih potiče većina porodica u ovom delu Srbije sa tim prezimenima (postoje i familije sa istim prezimenima koje ne potiču od ove tri, već su kasnije preuzele ta prezimena).

    Pojedine porodice su menjale prezime u Nedeljković pa posle nekoliko generacija ponovo u Janjić.

    A priče o nastanku prezimena su iste kao i navedene na ovom forumu, s tim što su u knjizi pomenute publikacije u kojima se navode još neke varijante porekla prezimena Janjić (knjiga Hercegovina od Jevta Dedijera, u kojoj se navod da Janjići potiču od Vojinovića iz Vojna kod Mostara; neki drugi istraživači, kao profesor dr Đuro Tošić, tvrde da Janjići potiču od Brankovića, koji potuču od Branka Mladenovića koji je kao velmoža učestvovao u ratu koji je Stevan Dečanski vodio od 1327. do 1328. godine protiv Dubrovčana, a koji je bio gospodar Trebinja.

    Interesantno, legenda o udovici Janji koja je sama odgajala decu, koja su iz zahvalnosti uzela prezime Janjić i slične druge prisutne su kod većine Janjića širom Balkana, a verovatno su posledica toga što većina Janjića potiče iz Hercegovine ili severne Crne Gore od potomaka tih prvih Janjića koji su se kasnije selili u različitim pravcima.

    Naravno, najveći problem je nedostatak dokumenata, a nema ih jer se vrlo malo zapisivalo čak i od strane pismenih ljudi u periodu do početka 20. veka.
    Takođe, nisu samo nemci doprineli nestanku dokumentacije bombardovanjem Beograda kada je pogođena i spaljena Narodna biblioteka Srbije. Velika šteta je učinjena i posle Drugog svetskog rata kada je npr. u Čačku veliki deo arhivske građe iz današnjeg Međuopštinskog istorijskog arhiva danima prevožen volovskim kolima u lokalnu fabriku hartije, jer je nedostajalo materijala za proizvodnju novog papira!

    Dakle, ono što nisu uništili osvajači, uništili su „pobednici“ posle drugog svetskog rata, jer je nekima odgovaralo da se prošlost izbriše.

    Knjigu sam nedavno skenirao i sredio greške u kucanju i podatke za koje znam da su bili netačni (opet možda kao posledica u kucanju ili pripremi za štampu), ali još nisam kontaktirao potomke autora za eventualnu dozvolu da se knjiga u digitalnom formatu distribuira na internetu, pa zato neću ovde postavljati link.

  9. Srdjan

    Po predanju mojih starih,Janjici su dosli iz Nevesinja (Vituša, Varda, Željetuša)rastrkali se po raznim krajevima Srbije i sveta moji su iz Sirogojna tu su mi bili deda i pradeda a slavimo slavu Sv.Arhangela Mihaila

    Veliki pozdrav i dobrog zdravlja za sve Janjice sirom zemlje i Belog sveta.

    • Zoran Janjić

      Dragi Srđane, pozivam te da pažljivo pročitaš moj prilog na ovoj stranici i da mi se javiš.
      Srdačan pozdrav,
      Zoran Janjić