Poreklo prezimena Ignjatović

18. februar 2012.

komentara: 17

Poštovani,

pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (17)

Odgovorite

17 komentara

  1. Familije-prezimena Ignjatović po mestima življenja i Kolubari i Podgorini. Prema knjizi Ljubomira Ljube Pavlovića „Kolubara i Podgorina“, prvo izdanje 1907. godine, najnovije izdanje 2011. godine – edicija „Koreni“ – JP Službeni glasnik Republike Srbije i SANU.

    Ostale podatke porodica Ignjatović, odakle su i kada doseljeni kao i Krsnu slavu možete saznati u tekstovima pomenutih mesta.

    -Berkovac
    -Donja Bukovica
    -Gunjica
    -Gornji Mušić
    -Klinci
    -Strmna Gora
    -Tubravić

    • Igor ignjatovic

      Otac Djordje,deda Tikomir. Govorijo mi otac da je njegov deda se doselijo iz Niksica i doneo ikonu svetog Vasilija velikog i kandilo koju slavu i dan dans slavimo. Govorijo je isto da poticemo od paradede Ignjata Deda i tata su rodjeni u Velikoj Plani i sahranjeni. Da isto da se neki brat dedin prekrstijo tj uzeo drugo prezime Ciric. Pa bih voleo ako bi mogla neka informacija opsirnije? Hvala!

  2. Verica

    Devojačko prezime moje majke Novke bilo je Ignjatović. Njen otac Antonije je bio rođen 1988 godine, a njegov otac , moj pradeda,se zvao Miloje. Živeli su u Ripnju (kod Beograda) i slavili svetog Nikolu. Bili su izuzetno čestita porodica. Antonije je imao sina Vladislava koji je poginuo u ratu i kcer Novku )moju majku). Moj deda je imao još dva brata, Iliju i Obrada. Ilija je imao sina Radovana koji je umro i iza njega su ostale kćeri. Obrad je imao sinove Panteliju, Dimitrija i Janićija. Pantelija je umro, njegov sin Momir poginuo u ratu, ostale kćeri. Janićije je imao sina Tatomira, a on sinove Radomira i Zlatomira. Zlatomir nije imao dece, a Radomir ima dva sina koji su jedini naslednici prezimena Ignjatović od pokojnog Miloja.

    Inače, u Ripnju ima još Ignjatovića. Bilo bi mi interesantno da saznam više o poreklu ovog prezimena.

  3. Milica Ignjatovic

    Moj otac Zarko Ignjatović je iz Mušića kod Mionice.Njegov otac je Života Ignjatovic.
    Volela bih da saznam više o poreklu svog prezimena

  4. Vojislav Ananić

    IGNJATOVIĆ (p). u Slivlju (Gacko). Porijeklom su iz Komana u Crnoj Gori, odakle su i doselili u Slivlja (59:329). Prema kazivanju Milenka Ignjatovića iz Slivlja ranije su se zvali Crnogorci. Novo prezime uzeli su po svom djedu Ignjatu koji je živio 110 godina. Slave Nikoljdan.

    Izvor: Risto Milićević – Hercegovačka prezimena, Beograd, 2005.

  5. Sara I.

    Ja sam imala dedu rodjenog 1903. godina u Selevcu. Nazalost nisam ga upoznala mnogo pre mene je preminuo. Nekih desetak kuca postojale su u Selevcu sa nasim prezimenom. Koliko je pričao mami, prezime je uzeto od njegovog nekog cukundede Ignjata. Ali ne znamo odakle je bio Ignjat i kako se izvorno prezivao. Moguce je da je to taj iz Crne Gore. Mada bih volela vise da znam.

  6. Igor ignjatovic

    Otac Djordje,deda Tikomir. Govorijo mi otac da je njegov deda se doselijo iz Niksica i doneo ikonu svetog Vasilija velikog i kandilo koju slavu i dan dans slavimo. Govorijo je isto da poticemo od paradede Ignjata Deda i tata su rodjeni u Velikoj Plani i sahranjeni. Da isto da se neki brat dedin prekrstijo tj uzeo drugo prezime Ciric. Pa bih voleo ako bi mogla neka informacija opsirnije? Hvala!

  7. Katarina

    U 18. veku su se moji preci naselili u okolini Mladenovca. Bila du to tri brata Gliša, Luka i Steva, po kojima mi danas nosimo prezimena. Doselili su iz Sjenice ili sela Korito, ne znam tacno. Prezivali su se Ignjatovic i Krsna Slava nam je Sveti Luka. Nadam se da cu sa vama saznati nesto vise o svojim pretcima.

  8. Časlav Sašo Ignjatović

    Pa možda bi se dalo više razumeti ovo prezime po svetom Ignjatiju – bogonoscu iz TROJE koja se je prvo zvala “ILIJA” -Napisana je i knjiga Ilijada. Prva srpska slava u novoj godini 02..01. Sveti Ignjatije. IGNACIUS -BOG OGNJA”VATRE” još iz dualističnih verovanja recimo “zaraotusrtre” gde neprestano čuvaju oganj više od 3000 godina pred jednom pećinom sve do danas itd…

  9. Časlav Sašo Ignjatović

    Biljka IGNATIJA je je najuspešnija u zdravljenju protiv žalosti, IGNIS KALDA je proizvod it Ignatije.

    • Časlav Sašo Ignjatović

      Drugi Rimski PUT “Via ignatija” od Drača do Konstantinopola se zove po graditelju sa tim prezimenom. Prvi veći Rimski put je VIA APIA.

      Lp
      Časlav Ignjatović

      • ČASLAV sAŠO iGNJATOVIĆ

        PRVI MODERNI SRPSKI ROMAN JE NAPISAO JAKOV iGNJATOVIĆ.

        Prvi veliki put rimljana je “VIA APIA”,

        drugi je “VIA IGNATIJA”,

        i treći put je ” VIA MILITARIS”

      • Časlav Sašo Ignjatović

        Jakov Ignjetović, prvi srpski moderni roman.
        Drugi veliki rimski put je “VIA IGNATIJA”, prvi veliki put je “via apia” i treći je “via militaris”.

  10. Miroslav Ignjatović

    Ignjatović, selo Osipaonica kod Smedereva , došli u 19 veku iz Bele Crkve pa ih seljani zovu Belčići. Slave Svetog Trifuna,krsna slava (14.februar). Razmnožili se i ima ih u Smederevo, Smederevskoj Palanci, Užicama, Užičkoj Požegi, Sisku, u Vićenci(Italija), u Parizu i Klišiju (Francuska), u Berlinu (Nemačka), u Bazelu (Švajcarska), u Pragu (Češka), na Martiniku I Gvadalupe… Svi slave istu slavu Sv. Trifun (Tripuna, Trivuna) …