Poreklo prezimena Vračar

15. februar 2012.

komentara: 26

Poštovani,

pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (26)

Odgovorite

26 komentara

  1. Nemanja Djalamic

    Vracar prezime se pojavljuje u okolini Mrkonjic Grada u Bosni tacnije u mestu Kljuc.

    • Milorad Bogdanović

      A Nemanja, koju slavu slave ti Vračari?

      Vračara ima još.
      U Niševićima kod Omarske slave Jovanjdan i Nikoljdan.
      U parohiji Dragelji kod Gradiške slave Đurđevdan kao i Nikoljdan u parohiji Gašinci i Bijakovac. Nikoljdan još slave u parohiji Bočac i Derventa.

      Ovo je prepis iz Šematizma mitropolije dabrobosanske za 1882 godinu.

  2. darko

    Ovo prezime je brojno u opštini Ribnik (nekad Ključ) krsnu slavu koju slavimo su Časne verige Sv. apostola Petra 29.01. Po saznanjima najvjerovatnije da smo na ove prostore došli iz Like (Medak, Kruškovac) mislim da imamo veze sa ovim Vračarima iz Niševića. Pleme se razilazilo prilkom seobe iz Like. Na grobljima u Ribniku nalaze se upokojeni sa godinama smrti oko 1850. god. na krastovima. pozd.

    • Biljana

      Pozdrav Darko. Mislim da se mi poznajemo, štaviše, da smo rodbina 🙂
      Moja majka je Bračar i iz Gornjeg Ribnika je.

      • darko

        Pozdrav Biljana, moguće je neznam ti prezime. Ja imam nekakav prilično dobar papir porodičnog stabla Vračara iz Ribnika i Crkvena dao mi Dušan Vračar iz Batajnice. Tu su prikazana 4. brata Ilija, Simo, Špiro i Luka. Po rodoslovu dođu mi čukunčukun djedovi. Prikazani su muški potomci prilično dobro i za Iliju čiji sam potomak ima čak i grobno mjesto na Krndića brdu sa velikim kamenim krstom. Upokojio se 187x. neke godine.

        • Biljana

          Ne znam ja majčinu rodbinu tako dobro. Djed mi se zvao Mlađen Bračar iz G.Ribnika. On je imao još braću; Mila, Jovana, Dušana, Gojka, Nikolu i Neđu. Krsna slava tih Vračara su Časne Verige.
          Ajde valjda nećemo čekati još godinu dana da se čujemo 🙂

          • darko

            Javljam se Biljo, mislim da te znam ti si od Bose Mlađenove kćerke, od istog smo plemena ovog Ilije što sam ga opisivao. nisam te odavno vidio. Pozdrav javi ako šta treba

            • Biljana

              Jeste, ja sam Bosina. Žao mi je što imamo samo ovaj vid komunikacije. Da ne bi bilo tako, evo ti mejl adresa pa piši molim te [email protected]
              Voljela bih da nekako stupimo u kontakt. Nadam se da ćeš vidjeti poruku ubrzo 🙂

  3. Slobodan Vracar

    Moj otac Simo Vracar rodjen je u selu Crkveno opstina Ribnik BiH. 1924,Sa 16 godina odlazi u partizane pred ustaskim pokoljem.1943 ili 42 odlazi u SSSR na skolovanje za pilota koje i zavrsava u prvoj klasi posleratnih vojnih pilota skolovanih za vreme rata u SSSR. Sluzbu zavrsava 1970 ili 71 u Zemunu.Posle do smrti 1978 leti u poljoprivrednoj avijaciji. Mi slavimo Casne Verige Sv.Petra . Voleo bi da znam nesto vise o tome odakle su Vracari dosli u okolinu Ribnika,dali imaju neke veze saVracarima iz okoline Pive ili sa ovima iz Like. Pozdrav

    • darko

      pozdrav Slobodane, ja sam iz Ribnika, moj otac Mirko (nadimak mu Bućo) vas poznaje, on mi je malo to napominjao da imamo veze s ovim iz Like, u knjigi Piva i Pivljani od Svetozara Tomića piše da ima Vračara u Bezujama da su od Gagovića, ali takođe navodi da postoje Vračari u Lici.

      • Davor Vracar

        Pozdrav svima.Kad smo kod Pive i Pivljana,ja sam prije dva ljeta isao tragom unazad i dosao licno do njih i upoznao ih.Njihovo selo je Bezuje.Trenutno ih ima u Podgorici i nekoliko porodica u Budvi.
        Rodjak od ovog koga sam upoznao je radio istrazivanje i rekao da su jedni Vracari ostali kod Nisa,a ostali presli u Bosnu i Liku.
        Spominje Ribnik,Bocac,Gradiska,Srbac i okolina Omarske….

  4. SLOBODAN -BOBO VRACAR

    Porijeklo BEZUJE PIVA po predanju doseljenici sa kosova u Beograd na Vracar.posle spaljivanja mostiju Svetog Save sele u Romanijski kraj a odatle se raseljavaju za Liku ,Crnu Goru a dio ih ostaje u bosni

  5. Milorad Bogdanović

    Za Žaru od Ribnika, sada Prijedora.

    Jedino se Vračari kod Ribnika spominju 1882 godine kao slavljenici Časni Veriga.

    Tada, najbrojniji su slavljenici Nikoljdana kod Bočca, Gradiške i u selu Niševići kod Prijedora, gdje neki slave i Jovanjdan.U parohiji Dragelji kod Gradiške Vračari slave Đurđevdan.

    Prezime Vrač, slavi Nikoljdan, i nastanjeno je u Derventi.

    Vračevići slave Đurđevdan i Nikoljdan. Prvi su nastanjeni u Maglaju, a ovi drugi slavljenici u Dugom Polju kod Dervente i Smrtiću kod Prnjavora.

    U Slavoniji 1898 godine spominje se prezime Vračar, Vrač, Vračarević, Vračarić i Vračević.
    -Vračari slave Nikoljdan u Donjim Rajićima i parohiji Pašijan kod Garešnice
    -Vrač, Đurćevdan u parohiji Uljanik kod Pakraca i Nikoljdan u parohiji Vukovlje
    -Vračarevići, slave Đurđevdan u Kukunjevcu kod Pakraca
    -Vračarići, u parohiji Borova kod Voćina slave Jovanjdan
    -Vračevići slave Aranđelovdan u parohiji Rogolji i Subotska nedaleko od Okučana.
    Ovdje treba dobro obratiti pažnju, jer veliki broj Srba sa prostora između Sane i Ukrine selio se preko Save, od početka 18 vijeka na prostor Slavonije.

    Na prostoru Like, Korduna i Banije, Bračari i Vračarevići slave Nikoljdan, a Vračevići Lazarevu subotu.

    U Dalmaciji ne spominje se prezime Vračar, niti njemu slična.
    Takođe Jevto Dedijer u Hercegovini , niti Jovan Erdeljanović – Stara Crna Gora, ne spominju ovo prezime.

    Znači, prezime Vračar i njemu slična, od davnina su u toruglu Bosna-Slavonija- Luka i Banija.

  6. Slađana

    Pozdrav svim Vračarima!!
    Ja sam iz sela Niševići.
    Vračara u Niševićima ima 20 kuća,
    Većina slavi Nikoljdan, tri kuće slave Đurđevdan i tri Jovanjdan.
    Pradeda mi se zvao Simeun.
    Možete me pronaći na fb. Lijep pozdrav svima

  7. Zoran Vracar

    Od oca sam Nedjo Vracar, iz Ribnika rodjen 1925. godine, preminuo 2011. Dosao je u Beograd iz II svetskog rata i sluzio u vojsci. U Ribniku imam i strica Vlado Vracar.

  8. ana vračar

    Ana, udana Vračar, mene vruće zanima porijeklo obitelji Vračar.Moj suprug je iz Kruškovca, općina Gospić.U Gospiću je išao u gimnaziju….i nitko se ne sjeća ni po kakvoj predaji da bi u bilo kakvim migracijama od nekuda došli, a morali su.No, po nekim informacijama Vračara ima i u Bosni, centralnoj. Kako je mojoj svekrvi bilo prezime Kuprešanin – sigurno ima i nekakve veze s Kupresom., što svakako nije zanemarivo, budući da su njihovi roditelji iz istog sela. Ali, to nije sve.Po svjedočenju jedne osobe iz Boke, Vračara ima i u Boki, danas Crnoj Gori.Navodno jedan trgovac, “koji je doduše bio katolik, bio vrlo”duševan,” svima im je davao na dug”(citat završen!) Priča seže u vrijeme do i oko polovice dvadesetog stoljeća, vjerojatno i ranije.Meni je posebno značajno što svi ti ljudi govore vrlo standardno književni hrvatski. Dakle, ja vjerujem u priču da su od šesnaestog stoljeća krenuli iz Crne gore prema sjeveru, dio ostao u Bosni, dio nastavio prema zapadu, zastao u Lici. Prvi puta se spominju na Ličkom polu u 17. stoljeću.. Srdačno, Ana Vračar, Zagreb

  9. Dragan Vracar

    postovana Ana,

    Vrlo zanimljiv tekst, moj otac je Nikola(Milana) Vracar i rodjen je u Kruskovcu a njegova majka se prezivala Kupresanin. Uzevsi u obzir vase pisanje sigurno smo familija…

    Eto mozda saznamo nesto sto do sada nismo znali o svom poreklu..

    pozdrav, Dragan Vracar

  10. Dragan Vracar

    A sto se tice mojih saznanja stvari stoj ovako….

    Sto se tice stare Jugoslavije maticno staniste Vracara je Kruskovac (Lika), Kljuc (BiH), Niksic ( Crna Gora). Koliko sam ja uspeo da saznam svi sa tim prezimenom poticu iz jednog od ova tri mesta. Inace prapostojbina im je Stara Hercegovina pa su neki ostali u Niksicu a neki kao vojnici Marije Terezije imigrirali da brane tadasnje granice Austrougarske od turaka i ostali na tromedji…

    Dragan Vracar