Порекло презимена Вујичић

14. фебруар 2012.

коментара: 97

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ ВУЈИЧИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Вујичић

Хаплогрупа: R1a Z280 L1280

Порекло: Скрађани, Шабац, Србија / огранак Вујичића из Змињака, Шабац, Србија

Крсна слава: Аврамијевдан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

ВУЈЧИЋИ – ВУЈИЧИЋИ (Аврамије, 5-4 к), досељени од Невесиња, у Херцеговини. Доселила се браћа Вујица и Дамјан (од Дамјан су Дамјановићи и Поповићи, у Змињаку). Вујичића такође има у Змињаку и Скрађанима, један су род. Краће време су боравили у Семберији, а затим се настанили у Китогу, у Мачви.

ИЗВОР: macva.awardspace.com

____________________

Презиме Вујичић, како пише наш вредни сарадник Славко Вујчић, има основу у личном имену Вујич или у надимку (хипокористику) Вујица.

Прилог господина Вујчића објављујемо у целини:

С језичког гледишта презиме Вујичић има у основи именицу вук или хипокористик Вуја, које је изведено од имена Вук. Оно је исто као именица вук, назив дивље звери из породице паса.

Именица вук је једна од најплоднијих антропонимијских основа у српском језику, посебно у сточарском становништву динарског подручја. Ова имена су се давала деци с уверењем да ће их својом магичном моћи оснажити и штитити од разних опасности и неприлика.

Некадашње обиље заступљености основе вук сачувало се у презименима: Вуица, Вуичић, Вујичић, Вујчић…

Врло распрострањена презимена по многим областима нашег језичког подручја.

Наглашавам да ова данашња презимена (у већини случајева) нису исто као и од наших предака. Ретко је када одсељено братство задржало старо презиме. Зато морамо да имамо на уму да треба да се нађе повезница између нашег данашњег презимена, са презименом нашег старог братства. Само на тај начин може да се дође до сазнања о пореклу. Олако доносити закључке на основу данашњег презимена, а тражити корене под тим истим презименом уназад 300-400г. је неозбиљно. Има случајева где се презиме није мењало, али то је реткост.

Зато мислим да данашњи Вуичићи, Вујичићи,Вујчићи нису сви од истог рода.

Има их по свим земљама, а у већини случајева су пореклом из Старе Црне Горе, Брда и Старе Херцеговине,

Где је и веома често име Вујица.

Вујичића има од Куча, Грахова, Зубаца, Пиве, Малешеваца из Старе Херцеговине, Дробњака, Никшићана, Угреновића, Бјелопавлића и другим српским племенима, а нама остаје да нас пронађемо негде.

Треба да упитамо своје дедове, рођаке и све оне који знају приче и предања о нашем роду. Слава је уз предање најважнија повезница са пореклом (уколико није мењана).

Господин Славко нам је послао и плод свог вишегодишњег истраживања, породично стабло Вуичића, које можете погледати овде:

 

Ово су потомци Јанка Вуичића, првог сина родоначелника Вуице.

Родослов треба увеличати да би могао да се чита.

 

 

 

 

 

 

____________________

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

ВУЈИЧИЋИ

(живе у Нинковићима и у Борју)

Вујичићи су огранак Ћетковића, а воде поријекло од Вујице Ћетковића, који је био кнез села Тепаца крајем 18. и почетком 19. вијека. Вујица је био познат у том времену и представљао је истакнуту личност, што се види из једног писма које је писао Хаџи Мехмед-паша Селмановић Вујици Ћетковићу и Гаврилу Шибалији. У писму им се он правда и тражи њихово разумијевање због смрти попа Милутина Церовића, кога је погубио у Пљевљима 1807. године. Даље, паша од њих захтијева да својим ауторитетом утичу на Дробњаке да се окане четовања против Турака и да ће онда он за њих имати разумијевања.

Вујица је имао синове Тодора-Пила и Ника. Сви данашњи Вујичићи потичу од њих.

У НОР-у 1941-1945. године из овог братства су учествовали Милорад Митров из Нинковића који је био припадник НОП-а, а од 1941. године борац Петог батаљонч Четврте црногорске пролетерске бригаде. Погинуо је на Пенезићима код Прибоја 1944. године; Крсто Миланов из Борја погинуо је на. Зеленгори 1943. године, као борац Четврте црногорске пролетерске бригаде. У овој бригади налазио се и Радоман Милошев из Нинковића, на почетку њеног оснивања, али је заједно са једном групом својих сабораца из необјашњивих разлога напустио бригаду у првим њеним ратним данима и вратио се на терен.

Живјели су у Тепцима, одакле су се иселили на љетне катуне у села Нинковиће и Борје, гдје и данас живе.

Славе Ђурђевдан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (97)

Одговорите

97 коментара

  1. Дејан

    Пре свега да вас срдачно поздравим, веома ми је драго што сам нешто успео сазнати о пореклу свог презимена, покушаћу да пронађем по матичним књигама све своје претке (колико будем у могућности) и поставићу овде на сајту

  2. Славко

    Дејане, нисте навели тачно презиме и општину у којој живите. До установљавања Вуковог речника 1867г. ми смо се презивали Вуичић. У матичним књигама пред крај 19-тог века уписују нас као Вујичић.Средином 20-тог века, неписмени послератни матичари уписују нас као Вуић, Вујичић и Вујчић. Ја се нпр. презивам Вујчић а мој деда и отац, Вујичић. Дакле, презиме Вуичић, Вујичић и Вујчић је истог порекла.
    Крените од историјског архива, у којима су црквене матичне књиге од 1837г. Ако хоћете још уназад, онда у Архив Србије да погледате арачке и чибучке тефтере, задужбине Мите Петровића. Ако имате учеснике у ратовима, закажите у Војни архив.За увид у матичне књиге вашег места или у окружењу, тражите одобрење начелника општинске самоуправе.За увид у црквене матичне књиге, замолите вашег пароха да упути молбу свом намеснику…

    • Mišo Vujičić

      Postovani Gosp. Slavko. Ja se javljam od Vujičića iz Čelinca..mi slavimo Djurdjevdan..imamo saznanja da je nas predak Đuran Vujičić dosao oko 1830.god. Kazu da je dosao sa jos dva brata. Jedan je otisao u Gradisku a taj drugi je otisao u drugo selo Šnjegotina. u opstini Čelinac. Nas Đuran je ostao u selu Babići opstina Čelinac. Znam sva imena do Đurana. Ide moj otac Živko njegov otac Milivoj njegov otac Ilija. Njegov otac Gavro. Pa Đuran. Dosta smo naučili iz vasih pisanja. Mi mislimo da je Đuran dosao sa bracom zbog krvne osvete. Tj prica se sa koljena na koljeno da je ubio Turčina. Mi imamo nadimak za nase pleme Đuranovici..

  3. Nenad Karic

    Postovani Slavko, rodoslov koji ste sacinili je impozantan, verovatno je monogo truda
    ulozeno,a o literaturi i putovanjima da ne pricam. Ja sam poceo skoro sa pravljenjem svog ali ne jedne familije vec svih koje mi se pojavljuju kao preci. Malo je teze,ali
    posto sam geograf to mi je uza profesija i veoma privlacno.
    Ne znam u kom obliku i programu ste poslali redakciji rodoslov, jer i ja bih voleo da
    objavim svoj, mozda se neko prepozna.
    Najvaznije zbog cega vam pisem je bas ta Jasenica. Jedan deo mojih predaka je iz Krnjeva, Azanje i Smedereva. Pregledao sam dosta literature i popisa ali uvek postoji nesto novo pa ako mozete da me posavetujete oko gradje za koju verujete da bi mogla da pomogne. Hvala unapred.Nenad Karic

  4. Славко

    Драги Ненаде.Без љутње, не иде да истражујемо наше порекло латиничним писмом, јер наши преци нису писали латиницом. Ја сам имао муке да нађем софтвер за израду родослова који прихвата ћирилицу, али сам га пронашао и вама ћу рећи али мејлом.Која презимена тражите у Крњеву, Азањи и Смедереву и напишите бар име неког претка? Срдачан поздрав.

  5. Nenad Karic

    У праву сте Славко, слажем се за све -). Што се тиче Јасенице, најважније презиме које тражим је Карић. Чукундеда Марко Карић рођен је око 1869 у Азањи, оженио се Анђом Хранисављевић (Крњево-слава свети Алимпије,за њих сам у попису нашао до претка Јована 1796).Маркоје био богати Млинар и индустријалац у Крњеву и Смедереву,погинуо у Првом Светском рату 1914.сахрањен у Крњеву.Касније и жена и деца прелазе за Београд. Слава Карића је Свети Никола. Оно што ме буни је што Карића нема ни у попису ни у тефтеру ни у Крњеву, ни у Азањи. Једино сам о Јасеници прочитао
    насеља и порекло становништва од Дробњаковића и пронашао Кариће у Камендолу…ту губим сваки траг нити имам везу са овим селима.
    Од осталих фамилија једино имам у пореклу Јелиће,али њих има и у Азањи и у Крњеву и то различите, па морам сам прво да пронађем од којих је Анђина мајка…
    Имам ја још једну веома интересантну причу из овог дела стабла,о такође чукундеди који је био власник бивше Мериме(првобитне радионице која је прерасла у њу) у 19.веку, коме се такође губи траг У Смедереву, али да не замарам ,о томе неки други пут…Хвала унапред Ненад Карић

  6. Славко

    Драги Ненаде (и мој син се зове Ненад). Ја овај посао углавном радим зими јер ми је сада сезона послова од којих живим. Међутим,разумем те и знам колико је мени био тежак почетак а помоћи ниоткуда. Једна од вреднијих књига за истраживање породичног стабла је од Бранка Перуничића ”Попис становништва и пољопривреде у срезу јасеничком 1863г”.У том попису, у Азањи није било Карића. Прегледаћу и околна села.
    Погледаћу ”Смедеревска Паланка и околина 1815-1940” исто од Перуничића, иако нешто пронађем послаћу. Тачно је, ни Дробњаковић није забележио Кариће у Азањи, а податке је обрађивао 1923-24г.

  7. Nenad Karic

    Хвала Славко, мислим да би у тим књигама требало да их има можда у Крњеву. Не знам за тај Камнедо(л) , он је мало северније и са источне стране Мораве. Не знам ни да ли га има у попису и тим књигама јер вероватно не припада Јасеници.

  8. Славко

    У попису 1863. у Крњеву нема Карића.У списку трговаца свињама и другом стоком у нахији смедеревској за 1831.и 1832. Карића нема. У Азањи за 1832. Јелића има: Панта 93 козе и овце, Паун 68 коза и оваца, Митар 9 коза и оваца, Петар 100 коза и оваца,Витор 33 коза и оваца. Е, сад ко је предак твоје мајке? Постоји више разлога зашто нема Карића у Крњеву. 1. Да су грешком заобиђени у пописима. 2. Да нису дошли као Карићи, тј. да се при попису нису тако презивали. Моји су преци негде у том периоду (због учешћа у Ђаковој буни) побегли у околину Београда и тамо променили презиме и славу. Касније су се вратили и узели старо презиме и славу. Ова је страница намењена презимену Вујчић, али нема везе, помагаћу ти колико могу. Можда би било добро да посетиш Архив Србије у Карнегијевој 2, одмах иза ел.машинског факултета. Пре поласка ми се најави да ти напишем назив и број микро филма за подручје Јасенице.Ниси рекао где живиш?

  9. Nenad Karic

    писао сам ја и на страници Карић…писаћу тамо ако нађем несто…

  10. estavella

    Да ли неко зна где може да се нађе ова књига…„Летопис Подунавских места“(Беч 1998) период 1812 – 1935 г. по предању, Подунавских места и обичаји настанак села ко су били Досењеници чиме се бавили мештани