Порекло презимена Милутиновић

5. фебруар 2012.

коментара: 23

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ МИЛУТИНОВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Милутиновић

Хаплогрупа: J2a

Порекло: КДН

Крсна слава:

Контакт:
_________________________

Милутиновић

Хаплогрупа: J2б род Годијеља

Порекло: Јабланица, Крушевац, Србија

Крсна слава: Јовањдан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

МИЛУТИНОВИЋИ

За Милутиновиће се зна да су најстарији становници села Комарнице, а можда и цијелог Дробњака. Убрајају се у оне породице које су прве дошле у Дробњак и у њему се прве настаниле. Приповиједа се да су старином из Босне, гдје су живјели у околини Травника, одакле су, послије пада Босне под Турке 1463. године, прешли у Бањане, а из Бањана у Дробњак. Сада се нико у Дробњаку не презива овим презименом, већ су се разгранали на Вуковиће и Никитовиће. Поуздано се зна да је од овог братства био и чувени војвода Анта Богићевић (Б. Милојевић-Рађевина и Јадар), који је живио у лозничком крају. Не зна се да ли су Богићевићи ово презиме у лознички крај донијели из Дробњака, или су га тамо добили.

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поеијекло, 1997. (страна ), приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Претходни чланак:

Коментари (23)

Одговорите

23 коментара

  1. Порекло бројнијих фамилија-презимена ваљевске Тамнаве по књизи „Антропогеографија ваљевске Тамнаве“ Љубомире Љубе Павловића, издање 1912. године.
    Место-када су досељени-одакле су досељени-Крсна слава-напомена.
    МИЛУТИНОВИЋ

    -Скобаљ*, прва половина 18. века, Вујиновача у Подгорини, Никољдан, уз Ђурђевиће.
    *Милутиновићи су од два брата: Ђурђа и Милутина Вујића из Вујиноваче. Њихови потомци зову се још и: Гајићи, Ивковићи, Степановићи, Михаиловићи, Марковићи и Лазаревићи.
    -Грабовац, друга половина 18. века, Коњуша у Рађевини, Јовањдан.
    -Љубинић, друга половина 18. века, Јаребице у Јадру, Ђурђевдан.
    -Бровић, после 1827. године, Јабучје у околини, Јовањдан, велика и угледна задруга.
    -Јабучје-1, после 1827. године, Беомужевић у Подгорини, Стевањдан.
    -Јабучје-2, после 1827. године, Осружањ у Подгорини, Аранђеловдан, уљези у Миловановиће.

    • Nikola

      Pozdrav, prezivam se Zivanovic, jer mi je predak promenio prezime i preselio se.Moji preci su se prezivali Militinovic.Milutinovici od kojih poticem su iz valjevskog sela Majinovic.U knjizi o poreklu porodica sam procitao da su Militinovici doseljenici iz Rovaca u Moraci, pa me zanima od kog rovackog bratstva poticu, Bulatovici, Vlahovici, Srezojevici ili Scepanovici?Ili mozda nisu od ova 4 nego od drugih Rovcana koji nisu od Niksica.Verovatno su se ranije drugacije prezivali jer nigde medju Rovcanima ne mogu da nadjem prezime Milutinovic.Imaju li mozda neke veze sa Vujicima iz Vujinovace, jer kazete da su od njih nastali neki Milutinovici?U knjizi se pominju Vujici, Militinovici, Lazarevici, Pavlovici, Mitrovici i Micici koji su iz Rovaca, tri porodice su doseljene a od njih su nastale ostale, svi u Majinovicu.Ili mozda imaju veze sa nekim Vujinovicima iz Rovaca, mozda je selo Vujinovaca po njima dobilo ime.Pa bih vam bio veoma zahvalan kada biste mi ovo pitanje resili.

  2. Фамилије-презимена Милутиновић по местима живљења и Колубари и Подгорини. Према књизи Љубомира Љубе Павловића „Колубара и Подгорина“, прво издање 1907. године, најновије издање 2011. године – едиција „Корени“ – ЈП Службени гласник Републике Србије и САНУ.

    Остале податке породица Милутиновић, одакле су и када досељени као и Крсну славу можете сазнати у текстовима поменутих места.

    -Белошевац
    -Берковац
    -Брезовице
    -Драгијевица
    -Златарић
    -Доњи Лајковац
    -Лозница
    -Мајиновић
    -Санковић
    -Словац

  3. Породице-фамилије по местима пребивалишта у Шумадијској Колубари, Милутиновић.
    Према књизи Петра Ж. Петровића „Шумадијска Колубара“, прво издање 1939. године, друго издање 1949. године, најновије издање 2011. године у саставу књиге „Шумадија и Шумадијска Колубара“ – едиција „Корени“ – ЈП Службени гласник Републике Србије и САНУ.

    Остале податке породица Милутиновић, одакле су и када досељени као и Крсну славу можете сазнати у текстовима поменутих места.

    -Рудовци
    -Медошевац
    -Брајковац
    -Барошевац
    -Конатеице
    -Мали Црљени
    -Чибутковица

  4. Презимена-фамилије у Шумадији, Милутиновић.
    Према књизи „Етнолошка грађа о Шумадинцима“академика Јована Ердељановића, прво постхумно издање 1948. године – последње издање Службени Гласник и САНУ – Едиција „Корени“ 2011. године у склопу књиге „Шумадија и Шумадијска Колубара“.

    -Баничина
    -Водице
    -Марковац
    -Мраморац
    -Церовац

  5. Фамилије-презимена Милутиновић по местима живљења. Према књизи Љубомира Љубе Павловића „Соколска нахија“.

    -Грачаница
    -Царина
    -Дрлаче (Тадићи)
    -Горње Кошље (Херцеговци)

  6. Фамилије-презимена Милутиновић, по местима пребивалишта. Према књизи Бориовоја Дробњаковића “Космај”.

    -Дрлупе
    -Кораћица
    -Парцани
    -Стојник

  7. Фамилије-презимена Милутиновић, по местима пребивалишта. Према књизи Станоја Мијатовића “Белица”.

    -Дворица
    -Беочић
    -Багрдан
    -Рибаре
    -Праћина

  8. Милорад Богдановић

    Милутиновићи, колубарско село Санковићи

    Војвода и кнез Јовица Милутиновић родио се у колубарском селу Санковићу. око 1773. године. Нема много сачуваних докумената о његовом рођењу и одрастању, али зато његово племенито порекло преставља “јединствен примјер истроријског памћења код Срба”. О томе сведочи камени споменик – белег у његовом родном завичајном Санковићу, који је Милутиновић подигао у спомен на своје претке, 21. априла 1832. године.
    “Захваљујући Јовичиној далековидности и очуваности белега сазнали смо имена предка заслужног и утицајносг учесника у бунама и и збивањима српске револуције од 1804. до 1835. године. После овога сазнања кнез Јовица Милутиновић спада у групу ретких личности, а можда је и једини чији предедови су познати тако дубоко у прошлости. На основу овога пописа дознајемо да је осам српски нараштаја проживело у турском ропству. Дакле, најстарији Радул рођен је пред пропаст српске средњовековне државе, а његов потомак у осмом колену кнез Јовица борио се за повраћај изгубљене слободе. Према овом извору, породица Јовице Милутиновића припадала је ситном племству које је задржало поседе све до краја16. века. То су биле хришћанске спахије које се губе почетком 17. столећа” (Гласник Међуопштинског историјског архива Ваљево, бр. 25, 1990. године).
    Јовица Милутиновић сматрао је да води порекло од извесног Илије спахије, коме су ваљевски бегови Јахјићи отели спахилук. Јовица је имао још седморицу браће … Сламањем Првог српског устанка, Јовица је пребегао у Срем. Чим су одјекнуле прве пушке Милошевог устанка 1815. године… вратио се у Србију.
    Угледни устаник Јовица Милутиновић имао је тројицу синова, Марка, Симу и Јована. Због умешаности у Катанску буну 1842. године, овај народни старешина се морао склонити из своје отаџбине… Последње године живота провео је у политичком избеглиштву у Руми, гдје је умро 2. августа 1846. године.

    “Историја”, бр.56, септембар 2014, стр26-27, аутор Марија Делић

  9. Фамилије-презимена Милутиновић по местима пребивалишта. Према књизи Тодора Радивојевића „Лепеница“.

    -Белошеац
    -Баточина
    -Брзан
    -Јовановац
    -Радовање
    -Бадњевац
    -Доброводица (Ранђеловци)
    -Доброводица (Ђорђевци)
    -Рогојевац
    -Горња Сабанта
    -Црни Кал
    -Прекопече
    -Миронић
    -Доња Рача
    -Доње Јарушице
    -Горња Сабанта

  10. Aca

    Zna li se o poreklu Milutinovica iz Gornjeg Krcina, opstina Varvarin.
    Kako mi je deda pricao doselljeni su iz Crne Gore. Pa ako moze zeleo bih nesto vise o tome da saznam. Hvala unapred