Poreklo prezimena Stanić

4. februar 2012.

komentara: 37

[toggle title=”TESTIRANI STANIĆI NA SRPSKOM DNK PROJEKTU”]

Stanić

Haplogrupa: I1 rod B

Poreklo: Rijeka, Hrvatska, Jugoslavija

Krsna slava:

Kontakt:
_________________________

KOMPLETNE REZULTATE POGLEDAJTE OVDE[/toggle]

Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ ‘Stručna knjiga’

STANIĆI

(u Javorju)

Porijeklom su od Stanića iz Babina kod Prijepolja, odakle se Tanasije – Taško Stanić, oko 1870. godine doselio u selo Javorje kod Žabljaka; tu se oženio od Nikitovića. Imao je sinove Mašana i Miloša. Oba su bili učesnici prvih ratova. Miloš je bio komita u Komitskom pokretu 1916-1918. godine. Mašanovi sinovi su živjeli u Australiji i od njih nema muških potomaka, dok Miloševi sinovi žive: Mujo u Sloveniji, Simo na Žabljaku, a Radomir u Tivtu.

Slave Đurđevdan.

_______________

STANIĆI

(u Sirovcu i Barama)

Porijeklo im je iz Kuča od Drekalovića, odakle su se davno iselili i na putu od Kuča do Uskoka zadržavali su se na nekoliko mjesta. Jedno vrijeme su živjeli u Prošćenju kod Mojkovca, kada se sredinom 19. vijeka zavadiše s Turcima i ubiše Turčina. Turci tada izvrše osvetu pobivši i popalivši sve. Samo jedna žena koja se zvala Stana uspije sa dva sinčića Simeunom i Nikolom da se spasi, da pređe Taru i dođe u Uskoke na Bare Sirovačke. Stanini sinovi po Stani uzeše prezime Stanići.

Poznatiji Stanići iz tog perioda su Nikola-Ćićo, Radoje i Milosav-Šesto. Nikola je bio ugledan domaćin i brzo se obogatio, tako da je bio jedan od najbogatijih domaćina. Imao je sinove: Vukašina, Rada i Vukosava. Vukašin je bio oficir crnogorske vojske. Vukosav je zajedno sa bratom Radom poginuo u Mojkovačkoj bici 7. januara 1916. godine. Ostao mu je sin Sava, zvani Mrdelja, koji je bio predsjednik opštine Boan, učesnik NOR-a i oficir JNA. Imao je sina Vukosava.

Radoje je imao sinove Vuksana i Petra. Vuksan je stradao u mećavama Sinjajevine, a ostali su mu sinovi Dušan i Miloš.

Petar je imao četiri sina: Miliju, Gavrila, Iliju i Joka. Milija je univerzitetski profesor, koji se bavio i književnim stvaralaštvom. Njegovo kapitalno djelo je Uskočki rječnik sa više od četrdeset hiljada riječi. Njegov brat Ilija, predratni pravnik i aktivista u predratnom radničkom pokretu, bio je borac NOR-a od prvih ustaničkih dana, a poginuo je kod Duvna decembra 1942. godine. I najmlađi njihov brat Joko je univerzitetski profesor koji je cijenjen u oblasti svoje struke.

Milosav-Šesto živio je sa svojom brojnom porodicom u Orića Podu na Barama.

Sava Vukosavljev, u predratnom periodu opozicioner, u toku NOR-a bio je na odgovornim dužnostima – komandant bataljona i zamjenik komandanta brigade.

U Komitskom pokretu 1916-1918. godine bili su: Milija, četovođa, i Milivoje i Todor, komiti.

Od ovog bratstva je i akademik Vojo Stanić, jedan od naših najistaknutijih slikara koji živi i stvara u Herceg Novom.

Ristići, Kotlice i Tmušići su rod sa Stanićima.

Slave Nikoljdan.

 

IZVOR: Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: Drobnjak i porodice u Drobnjaku i njihovo porijeklo, 1997, priredio saradnik portala POREKLO Vojislav Ananić

__________________

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (37)

Odgovorite

37 komentara

  1. Branko Todorović

    Stanići su starosedeoci u Kneževim Vinogradima u Baranji.

    Prvi put se spominju u popisu koji je sprovela carica Marija Terezija 1766. godine, kada su pomenuta četiri domaćinstva Stanića, a čiji su domaćini bili: Sztanich Illia, Sztanich Kojo, Sztanity Jovan i Sztanity Sztevan.

    Vek i po kasnije, u Kneževim Vinogradima popisan je isti broj kuća Stanića, a Stanići su zabeleženi i na popisu iz 2001. godine.

    Krsna slava im je Aranđelovdan.

  2. Milos

    Doseljeni početkom prošlog veka- od 1 srpskog ustanka do 1829. godine

    STANIĆI (Nikoljdan, pre; Lučindan, 8-2 k), doseljeni od Rudnika, u Srbiji; povod seobi je pokušaj pijanog Turčina da obeščasti mladu, koja ga je – u odbrani – ubila ražnjem; pobegli u Mačvu a radi sigurnosti – promenili slavu; od njih su TANASKOVIĆI (9-3 k).

  3. Zoran Stanic

    Da li neko nesto vise zna o Stanicima iz Okoline Kraljeva.Moji su po predanju dosli iz Crne Gore i naselili se u dolini reke Gruze.Imali su veliko imanje.Po njima se jedno naselje naziva Stanica mala.
    Slavimo svetog velikomucenika Dimitrija.
    Bilo bi mi jako interesantno da saznam nesto vise.

  4. Nikola STanic

    Ima Stanica i u selu Sunjar (Šušnjar) nadomak Lazarevca , valjda smo doseljeni iz Visegrada … al niko od starijih ne zna

  5. Stanic Bosko je u Pravu bili smo cuvari Visokih Decana,pa je neki nas potomak ubio turcina i morali su u seobu,o porijeklu vodi se ona nama u crkvenim knjigama od 1389.
    Moji Stanici zivili su kod Gacka tacnije Fojnica kod Gacka Selo Krivodol preko 400 god,ucesnici svih ratova ima rodoslov knjiga dje zive moji su 1945 dosli u Sarajevo protjerani iz Gacka jer su bili Cetnici

  6. srdjan

    ovaj Vojislav lupa ko Maksim po diviziji.

  7. Puno Stanića je stradalo u Bosni i Hrvatskoj od NDH. Evo nešto što sam pisao na tu temu možda nekom pomogne

    https://milos.io/baba-koliko-su-stanica-ubile-usase/

  8. Sara

    Moj deda je Milan Stanić iz Like, opština Vodoteč, Brinje. Slavimo Vidovdan. Volela bih nesto jos da saznam o svom poreklu.

  9. Vojislav Ananić

    STANIĆ (p,k). Stanići (p) su nastanjeni u Začuli i Humu (Šuma trebinjska), Bežđeđu (Nevesinje), Dubljevićima (Gacko), Sunićima (Dabar). Ima ih i u Gabeli (Čapljina). Živjeli su i u Dračevu (Popovo), odakle su prešli u Gabelu oko 1780. godine. U Začuli su Stanići “od vajkada” i imali su svoju zemlju «od starina” u ovom selu. Slave Jeremijevdan, a prislužuju Trojčindan. U Hum su došli iz Začule. Prvi se doselio kao “kmet” oko 1860. godine. Slave Jovanjdan, a prislužuju Jeremijevdan – svoju staru slavu (75:1192.1195). Stanići u Bežđeđu su od bratstva Vojinovića iz Preraca u Rudinama. Doselili su oko 1800. godine, Slave Nikoljdan. U Dubljevićima su starinom Kreci “od porodice Palikuća u Trebinju” (59:216,272,329). Stanići u Sunićima su porijeklom od Vujovića iz Davidovića (Bileća). Došao im predak Tošo sa sinovima oko 1865. godine. Slave Nikoljdan (248:35). Stanići (k) žive u Vitini (Ljubuški). Nastanjeni su u mahali Klanac. Starinom su iz “Gozda pod Bjekovom” (Biokovom), odakle je neki Stanić došao kao “pratarski kuvar” (59:306). Ima ih i u Mostaru.

    Izvor: Risto Milićević – Hercegovačka prezimena, Beograd, 2005.

  10. Petar Stanic

    Moji Stanići su starosedeoci Zete, najverovatnije su dosli posle 1389, smatra se medju najstarijim prezimenom koji su dosli u Podgoricu, čak slavimo i jednu od najzastupljenijih srednjovekovnih slava- Sv. Sergie i Vakh (SRDJEVDAN)