Poreklo prezimena Mitrović

3. februar 2012.

komentara: 182

[toggle title=”TESTIRANI MITROVIĆI NA SRPSKOM DNK PROJEKTU”]

Mitrović

Haplogrupa: I2a

Poreklo: Arilje, Srbija

Krsna slava: Đurđic

Kontakt:
________________________

Mitrović (Đokini)

Haplogrupa: R1a Z280 L1280

Poreklo: Glavičorak, Bijeljina, Republika Srpska

Krsna slava: Avramijevdan

Kontakt:
_________________________

Mitrović

Haplogrupa: I2a M223

Poreklo: Šišmanovac, Prokuplje, Srbija

Krsna slava: Đurđevdan

Kontakt:
_________________________

KOMPLETNE REZULTATE POGLEDAJTE OVDE[/toggle]

Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ ‘Stručna knjiga’

MITROVIĆI

(na Gracu)

Porijeklo im je od Mitrovića iz Markovine. Nakon pogibije Milutina Jakšina Mitrovića 1796. godine i borbi protiv vojske Mahmut-paše Bušatlije, ostanu mu tri maloljetna sina: Lazar, Ivan i Mitar, koje njihova majka iz siromaštine i razurene Markovine odvede na manastirsku zemlju u selo Rsojevicu, pod Ostrogom, gdje su živjeli tridesetak godina. Kad su odrasli, prešli su na Gradačku poljanu, na Krnovu, na katun Adžimusića, a odmah zatim presele se na Gradac, oko 1820. godine, gdje i danas žive njihovi potomci. Isticali su se kao hajduci koji su četovali po Zatarju, gdje je Ivan i poginuo (negdje pored Lima) i od njega nije ostalo potomstvo.

Poslije pogibije Smail-age Čengića 1840. godine, Mitrovići pređu na Malinsko, gdje su živjeli četrdesetak godina; odatle se ponovo vrate na svoja imanja na Gradac. Lazar Mitrović se istakao kao poznati junak, a njegovi se potomci po njemu prozovu Lazarevići.

Mitar Mitrović bio je najmlađi od braće; bavio se kućnim poslovima, planinovao je, pa njegove potomke na uže zovu Planinčići. Imao je sinove Milutina, Jakša i Sava. Od Milutina je ostao sin Milutin, koji se rodio posmrtno, a od Jakše Neđeljko, Živko i Mitar. Mitar Jakšin odlazi na rad u Ameriku i otuda se, na poziv kralja Nikole, vraća kao dobrovoljac i učestvuje u osvajanju Skadra. Poslije završenih balkanskih ratova ponovo odlazi u Ameriku, odakle kao dobrovoljac dolazi na Solunski front 1918. i bori se do konačnog oslobođenja od austrougarskog okupatora. Kasno se ženi, u šezdesetoj godini, i dobija sina Božidara, koji je kao komandant bataljona NOV-a poginuo 1944. godine u borbi protiv fašističkog okupatora.

Luka Mitrović sa Graca je učesnik balkanskih i Prvog svjetskog rata, a poginuo je na Mojkovcu 1916. godine.

Stara im je krsna slava bila Aranđelovdan, a prisluga Spasovdan, ali dolaskom u Drobnjak, uzeli su za svoju plemensku slavu Đurđevdan. Danas slave Spasovdan.

______________

MITROVIĆI

(u Sirovcu)

Oni su od bratstva Ječmenica iz Ječmišta kod Pljevalja, odakle je oko 1870. godine došao Mitar kod Šećkovića, gdje se oženio. Njegovi se potomci po njemu prozvaše Mitrovići.

______________

MITROVIĆI

(u Merulji)

Jovan Jovičin iz Glisnice kod Pljevalja doselio se u Merulju krajem 19. vijeka. Daljnja starina im je iz Markovine, odakle se Stevan, sa sinovima Jovicom, Mitrom, Ilijom i Milovanom, doselio u Glisnicu. Rod su s Mitrovićima na Gracu kod Šavnika.

Jovica je u Merulji imao sina Mitra, koji živi u Merulji sa svojom porodicom i jedan je od imućnijih domaćina poljoprivrednika u tom kraju.

Slave Đurđevdan.

 

IZVOR: Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: Drobnjak i porodice u Drobnjaku i njihovo porijeklo, 1997, priredio saradnik portala POREKLO Vojislav Ananić

__________________

Mitrovići se sreću i u pljevaljskom kraju:

Prema kazivanju starih Boljanićana, Mitrovići su oko 1750. godine došli negde iz Hercegovine i naselili se u Poblaću. Jedna njihova nevesta (izgleda da joj je bilo ime Mitra), napustila je muža i sa sinom Stevanom u kolevci, oko 1820. godine, naselila se u Pustom Brdu – Boljanići. Kasnije se Mitra preudala za Ljiljanića. Stevan je imao 4 sina: Mitra, Iliju, Jovicu i Milana. Milanov je Diko (1886). Ilijini sinovi su: Bogdan, Ilija i Todo. (Bogdanov je Momir).

Iz Glisnice je 1909. godine pobeglo 28 Glisničana od askera u Crnu Goru. Pobegao je Diko sa 5 Mitrovića. Diko je radio kod Vidaka, oca Živka Milića, na Žabljaku, dok su ostali otišli da grade most na Pivi. Vratili su se sa crnogorskom vojskom 1912. godine kao ratnici.

U crnogorskoj vojsci u I svetskom ratu 1914-1915. godine, učestvovalo je 10  Mitrovića. Ranjen je Ilija. Miko je bio oficir i komandir čete Boljanićkog batallna.

Mitrovića je u Poblaću bilo do 1912. godine dve kuće. Od njih su Milovići u opštini Čajniče. Ima ih preko 30 kuća. Možda su od njih i Lučići u Krćama. Pamte imena predaka od Mitra (1830). Njega su Švabe 1915. godine internirale u Mađarsku i tamo je umro. Mitrov je Simo (1860). Simo je bio ugledan čovek i kodžobaša. Jednog dana rekla mu je najamnica, koja je čuvala ovce, da je čitav dan grejala ruke na vatri, ali se nije mogla ogrejati. Ode Simo tamo (oko 1890) i nađe kazan zlatnika kraj pećine u Kulini. Kad su došle Švabe 1915. godine, pretresli su mu kuću, našli u sanduku oko 4 oke zlatnika i odneli. Opljačkali su mu čitavu kuću i oterali stoku. Simov je bio Tane, a Tanov Rade. U crnogorskoj vojsci u I svetskom ratu bili su Tane i Milan.

IZVOR: Mileta Vojinović – Pljevaljski kraj, prošlost i poreklo stanovništva, 2008, priredio saradnik portala Poreklo Vojislav Ananić

__________________

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (182)

Odgovorite

182 komentara

  1. zoran

    mitrovici iz sela korenita,kod trsica,manastir tronosa je u blizini.krsna slava je miholjdan.

  2. Mile

    Mitrovici iz sela Banjica zaseok Brdjani u blizini Manastira Tavne kod Bijeljine krsna slava sveti Stefan, od iste loze jedan deo je se preselio u Loznicu u Loznickom polju a jedan clan se preselio u Bjelosevac takodje u blizini Manastira Tavne opstina Bijeljina

    • BML

      Mile,
      ima li nekih tragova o mom pradedi Mitrović Simi, abadžiji iz Koraja koji se preselio u Bijeljinu oko 1917-1918.. i tamo umro oko 1930-40? Imao je 2 kćerke,Julku živela u Brčkom kod rođaka Dimitrića a umrla neudata u Bijeljini 1953., druga je moja baba Milka,umrla u Bijeljini 1961.?

  3. VLADA

    Mitrovic iz sela G. Katun kod Varvarina, krsna slava Sveti Dimitrije 8. novembra!!

  4. Daliborka

    Mitrovic, selo Vitose, opstna Brus. Slava Sv.Mrata (Mina) 24.novembar

  5. Dragan

    Mitrovici koji zive u Djunisu, kod Krusevca, vode poreklo iz okoline Vranja i jedni su od najstarijih koji su se tu naselili. Treba reci da postoje pisani tragovi da je selo staro najmanje 12 vekova. Jer, u IX veku manastir Sveti Roman imao je dodatak Djuniski. U Djunisu je bio i grcki manastir Sv. Dionisija, iz VI veka koga su po dolasku Srbi zapalili,, i veruje se da je po njemu i dobio ime. Znaci, Djuniski Mitrovici nemaju blage veze sa poreklom iz Crne Gore, jer je vise za verovanje da su oni iz Srbije otisli u tu vazda malu drzavicu. Slava Mitrovica je Sveti nIkola.

    • Mitrovic

      Pozdrav Mitroviću,
      Moji su takođe iz okoline Vranja došli u 19. veku u selo Stublina, opština Aleksinac, nedaleko od Đunisa. Krsna slava je takođe Sveti Nikola. Da li imate više podataka iz kojih mesta su se doselili u pomoravlje?
      Hvala

  6. Boban

    Mitrovići, selo Spančevac, opština Bujanovac, Vranje, Pčinjski okrug (manastir Sv. Prohor Pčinjski), još od kraja 19. veka, a dedovi su govorili da su preci pod najezdom Turaka, oko 1880. godine, prebegli iz Starog Nagoričana pored Kumanova u južni deo Srbije. Slavi se Arandjelovdan (21. novembar). Nakon Drugog svetskog rata deo Mitrovića migrira u Vojvodinu, Odzaci, selo Karavukovo.

    • saša

      Procitao sam tekst o poreklu Mitrovica iz Spancevac kod Vranja i bio bih zahvalan kada bi mi neko poslao porodicno stablo na i mail.To stablo sam video kada sam imao 10 godina .Sada zivim u Dobanovcima .Otac mi se zvao Slavko a deda Petronije.Puno hvala unapred.

    • Draga

      Moji Mitrovici su iz Vranjske Banje ,takodje slave svetog Arandjela
      Mogu samo da stignem do pradede po toj liniji,koji se zvao Mihajlo Mitrovic,bio je ozenjen Cvetom Savic

      Bila je to velika porodica

    • Aleksandar

      Moji su poreklom negde iz južne Srbije, ne zna se tačno odakle. Slavimo Aranđelovdan takođe. Jedino što se zna jeste da su se prezivali Gmitrović pa se G izgubilo godinama. Najstariji poznati preci su Gmitar i Avram.

    • Jovana

      Moji su u karavukovu, da li ima neko ko ih poznaje, isto su dosli iz okoline branja ne znam koje mesto ali slava je jovan krstitelj.

  7. Uros

    Mitrovici iz Zemuna,deda dosao oko 2. Svetskog rata sa Cera.(Sabac) Zanima me ima li koga jos od tih mojih Mitrovica? Pozdrav

  8. Mitrovic Ljiljana

    Mitrovici moji su porijeklom kod Knina o njima se govori u Pravoslavnoj Dalmaciji otisli su negde 1930 te godine u Vojvodinu odatle najvise ih je u Beogradu krsna slava nam je Sveti Arhangel Mihailo cukun djed mi je Milos sin Stojana Mitrovica ispod Dinarske Polace su toliko znam spisi su izgoreli a staru ikonu na papirusu cuvam od svog pradjeda inace zivim i radim vec 40 godina u Parizu.Zeljela bih saznati nesto vise o mojoj familiji .Hvala unaprijed i da mi se jave Mitrovici iz Dalmacije radi saradnje ! Hvala unapred

    • Ivan

      Jeste vi Dmitrović ili Mitrović iz Knina???
      Jer u Hrvatskoj su Mitrovići preko petsto godina po crkvenim knjigama i arhivama Katolici i fešta ili kako vi pravoslavci kažete slava je sveti Martin, a u Zelengradu sveti Ivan Glsvosijek jer ima u katoličkom kalendaru dva sveta Ivana 24.06 i ovaj u osmom mjesecu

  9. Mitrovic Liliana

    da ista osoba Liliana vise francusko hvala

  10. Poreklo brojnijih familija-prezimena valjevske Tamnave po knjizi „Antropogeografija valjevske Tamnave“ Ljubomire Ljube Pavlovića, izdanje 1912. godine.
    Mesto-kada su doseljeni-odakle su doseljeni-Krsna slava-napomena.
    MITROVIĆ

    -Brgule-1, druga polovina 18. veka, Šljivova u Rađevini, Jovanjdan, uz Tomiće.
    -Joševa-1, druga polivina 18. veka, Vujinovača u Podgorini, Nikoljdan.
    -Kalinovci, druga polovina 18. veka, Bratačić u Podgorini, Jovanjdan.
    -Kozarica, druga polovina 18. veka, Stave u Rađevini, Nikoljdan, uz Gavriće-1.
    -Novaci, druga polovina 18. veka, Kolašin, Nikoljdan.
    -Milorci, druga polovina 18. veka, Crvena Jabuka u okolini, Nikoljdan.
    -Ruklada, druga polovina 18. veka, Bioska-Stari Vlah, Sv. Stefan Dečanski.
    -Svileuva, druga polovina 18. veka, Bratačić u Podgorini, Jovanjdan.
    -Takovi, druga polovina 18. veka, Leskovice u Podgorini, Đurđevdan.
    -Brgule-2, posle 1827, Donja Ljuboviđa u Azbukovici, Jovanjdan.
    -Družetić, posle 1827. godine, Drlača u Azbukovici, Đurđic.
    -Kožuar, posle 1827. godine, Jazovik u Posavskoj Tamnavi, Nikoljdan.
    -Jabučje-1, posle 1827. godine, Strmovo-okrug užički, Aranđelovdan.
    -Jabučje-2, posle 1827. godine, Pilica-okrug užički, Pantelijevdan i Miholjdan, uljezi u Damnjanoviće.
    -Jabučje-3, posle 1827. godine, Nanomir u Kolubari, Mitrovdan.
    -Joševa-2, posle 1827. godine, Srem, Lučindan, uljezi u Popoviće.
    -Piroman, posle 1827. godine, Bogojevići kod Arilja, Aranđelovdan.
    -Skela-1, posle 1827. godine, B. Krajina, Ignjatijevdan.
    -Skela-2, posle 1827. godine, Osat, Đurđevdan.
    -Tulari, posle 1827. godine, Plužac u Podgorini, Jovanjdan.