Pišete rodoslov? Pitajte nas!

31. januar 2012.

komentara: 1250

Koliko puta ste slušali kako vam dede ili babe pričaju o vašim davnim precima, navodeći njihova imena, kad i gde su živeli i čime su se bavili, a da o tome danas nemate jasnu predstavu.

Krajnje je vreme da ispravite tu nepravdu prema generacijama vaših prethodnika i ostavite pisani trag o njima, u amanet onima koji će tek da dođu na svet.

Sve što treba da uradite je da napravite plan i krenete da ga sprovodite u delo!

Portal POREKLO spreman je da vam u tome pomogne dajući vam niz korisnih saveta, gde i kako da dođete do informacija, koje će upotpuniti sliku vašeg porodičnog stabla.

Nastojaćemo da, u meri u kojoj je to moguće, obezbedimo i odgovore na sva vaša pitanja i dileme, od ljudi koji su dokazani stručnjaci za rodoslovlje.

Registrujte se na Forum Poreklo i postavite temu o svom prezimenu, ili prenesite svoja iskustva o dosadašnjem traganju za svojim korenima, a naši članovi će vam rado izaći u susret i pomoći vam da otkrijete nešto više o vašem poreklu.

Pišite, postavljajte pitanja.

Nemojte da vas razočara ako odgovor ne bude brz.

Važno je da stigne.

Javite se na i-mejl:

[email protected]

Naredni članak:

Komentari (1250)

Odgovorite

1.250 komentara

  1. Mile Santrac

    Za Vitomira Radovića iz Ulcinja,

    Gospodine Vito,šta bi od obećanja,ima li kakve nade …..
    koja reč o Santračima a i nešto više…
    onako ,kako Vi umete..

    pozdrav
    Mile Santrač ,Beograd

  2. Postovani,
    Porodicno prezime je BOSKOVIC,mislim da su sa Kuca, pradeda mi se zvao Blazija, a deda Danilo, kasnije su valjda presli u Babice kod Peci, a posle rata II velikog u Jagodinu! E sa postoji i neka prica da smo od Ostojica pa da su promenili prezime! Pa ako moze vasa strucna pomoc bio bih veoma zahvalan!

    Milos Boskovic

  3. ZA MILOŠA

    Miloše,

    Ako niste nikada menjali prezime i slavu, onda ste iz Kuča iz Lopara Koćkih.
    Ako ste od Ostojića onda ste starinom od Maksimovića u Velikom Borku došli iz Kuča tri brata Vaso, Ostoja i Stojak. Maksimovići potiču od Ostojića, to jest od Ostoja.Doseljena braća su poreklom iz Ublaca u Kučima od bratstva Čarapića-Vujoševića,A njihov najdalji predak je Drekale, što znači da su od Drekalovića.
    Ostojići su promenili slavu i slave Đurđic.
    Za sada toliko.

    Pozdrav od Vita Radovića iz Ulcinja

  4. Mile Santrac

    za Vukoviće iz R.Srpske (selo Donje Vodičevo)

    Vukovići i Borići, Dardići iz Krajine, rođakaju se odavno sa
    Santračima.
    Poreklo i je isto,Kolašin -C.Gora
    Nisu im iste Slave, ali poreklo i loza im je bliska-ista

    pozdrav
    Mile Santrač .Beograd

    • Vuković

      Mile,

      Hvala ti na informacijama. Nisam do sada čuo za bilo kakvu vezu porodice Vuković sa Santračima. Pre skoro 30 godina čuo sam podatak da Vukovići pripadaju plemenu Vasojevića. Moj djed mi je isto tako jednom rekao da je on čuo da je neki njegov predak došao iz Crne Gore u to područje u okolini današnjeg Novog Grada (bivši Bosanski Novi). Pozdrav.

  5. marija filipovic

    moji su doseljeni iz prilepa prezime filipovic slava sv.nikola volela bi ako ima jos neka porodica da zivi u prilepu da mi se javi…hvala u napred

  6. Predrag

    Poštovani,
    Živim u selu Preocu, opština Priština. Porodica Tomić, slavimo Đurđic,poreklo nam je iz Metohije, poznati kao Metojčani, kao što piše Urošević u svojoj knjizi. Možete li mi pomoći u dobijanju još informacija o poreklu porodice?
    Metojčani (17 k., Đurđic ). Doseljeni krajem 18. veka iz Metohije, „od krvi“. Pored Đurđica proslavljali su još i Đurđevdan, a kao staru zavetinu za održavanje stoke, kada su takođe sekli kolač, drže praznik Mladenaca.

    Hvala unapred!
    Tomić Predrag

  7. ljiljana kosovic

    O Kosovićima iz Cuca u Crnoj Gori.
    Rodonačelnik knez Bajko otkuda je došao u Cuce početkom 16.v.
    Rodio sinove Vučetu i Vučića. Vučić rodio Marka. Marko rodio Kosa. Mi smo od Kosa ali koga je rodio Kos i dalje znam da su poslije krvne osvete braća prebjegli na Bobane izviše Popova Polja. I znam da se jedan brat imenom Risto poturčio u Mostaru, ali je zadrzao prezime Kosović. Zna li neko ovo izmedju. Hvala i najljepši pozdravi.

  8. stefandjumic

    INTERESUJE ME SBE O PORODICI ĐUMIĆ-ĆOJLUK (BOSANSKA KRUPA). ZNAM SAMO DA SU SE SVI ODSELILI U VOJVODINU 1945. INTERESUJE ME NJIHOVO POREKLO, IMENA NEKIH ŠTO VIŠE ČLANOVA PORODICE ĐUMIĆ? UNAPRED ZAHVALAN STEFAN ĐUMIĆ

  9. Nebojša Novaković

    Pretpostavljam da slavite Aranđelovdan? Ukoliko je tako, Vaši Đumići su ogranak najbrojnijeg krajiškog roda Rodić-Stojsavljević. Bilo je u više navrata reči o ovom razgranatom rodu. Ima ih sa puno izvedenih prezimena, kako u Bosanskoj Krajini, tako u Lici i Dalmaciji.

    Prema sačuvanom predanju, poreklom su iz Stare Srbije (Makedonija, Kosovo), pa su najpre došli u Hercegovinu, odakle su krenuli dalje na zapad.

    U Lici, Bos. Krajini i Dalmaciji ih ima sa sledećim prezimenima : Rodići, Stojsavljevići, Starčevići, Malbašići, Đumići, Todići, Novakovići, Milanovići i dr.
    Svi slave Sv. Arhanđela.

    Postoji priča kako je neki bogati otac sa 9 sinova došao iz Hercegovine u Plavno (Dalmacija). Jednog sina su zvali “Rodom” pa su od njega postali Rodići, od Novaka su Novakovići, od Milana Milanovići itd…

    Đumići su dobili prezime po ženi jednog od tih sinova, čiji je nadimak bio “Đuma”. Pretpostavlja se da joj je pravo ime bilo Đurđija.

    • stefandjumic

      Hvala Nebojsa!Tacno je slavimo Arandjelovdan… ali mene najvise interesuju licno moji preci zbog porodicnog stabla.Najstariju predak za koga znam je moj cukundeda Mile Đumic koji je otisao u Amerku u Pitsburg,pa se kasnije vratio kao dobrovoljac na solunski front i posle toga je dobio od kralja zemlju u Baranji koju je dao svom sinu(bratu od mog pradede),dok je moj pradeda ostao na Ćojluku do 1945,pa se onda preselio u Futog(VOJVODINA).Da li mogu da saznam imena predaka i mesta gde su ziveli dirktni preci od mog cukundede,mnogo bi mi znacilo?