Koliko puta ste slušali kako vam dede ili babe pričaju o vašim davnim precima, navodeći njihova imena, kad i gde su živeli i čime su se bavili, a da o tome danas nemate jasnu predstavu.
Krajnje je vreme da ispravite tu nepravdu prema generacijama vaših prethodnika i ostavite pisani trag o njima, u amanet onima koji će tek da dođu na svet.
Sve što treba da uradite je da napravite plan i krenete da ga sprovodite u delo!
Portal POREKLO spreman je da vam u tome pomogne dajući vam niz korisnih saveta, gde i kako da dođete do informacija, koje će upotpuniti sliku vašeg porodičnog stabla.
Nastojaćemo da, u meri u kojoj je to moguće, obezbedimo i odgovore na sva vaša pitanja i dileme, od ljudi koji su dokazani stručnjaci za rodoslovlje.
Registrujte se na Forum Poreklo i postavite temu o svom prezimenu, ili prenesite svoja iskustva o dosadašnjem traganju za svojim korenima, a naši članovi će vam rado izaći u susret i pomoći vam da otkrijete nešto više o vašem poreklu.
Pišite, postavljajte pitanja.
Nemojte da vas razočara ako odgovor ne bude brz.
Važno je da stigne.
Javite se na i-mejl:




31. januar 2013. u 19:53
Branka Vukotic
Poštovani,
Da li negde postoji rodoslov za prezime VUKOTIĆ ??
Unapred zahvalna
31. januar 2013. u 20:15
Nebojša Novaković
Veliki broj Vukotića vodi poreklo iz Ozrinića (pleme), ali da bi otkrili pravo poreklo Vaših Vukotića recite slavu i mesto porekla.
3. februar 2013. u 21:47
Kvrzic
LIjep pozdrav.
Zanima me,da li možda znate porijeklo prezimena ili porodice Kvržić. Naš predak Jovo Kvržić se spominje na internetu, da je živjeo 1890. godine u Bosni, Bio je paroh. Slavimo Sv. Simeona. Hvala na odgovoru.
21. februar 2021. u 15:33
Tijana
To bi mogao biti rodjak ili brat mog pradede Djordja,koji je bio pop u Donjoj Radnji.Ne znam kada je tacno rodjen,deda Arsenije je rodjen oko 1922.I mi slavimo Sv.Simeona.Koliko sam ja upucena nasa familija vuce korene iz Hercegovine,odakle se pod najezdom Turaka preselila u predeo tadasnje krajine.Nas rodjak Zdravko Kvrzic koji zivi u Sloveniji pise knjigu bas o poreklu nase porodice.Pozdrav!
20. jul 2024. u 17:35
Zdravko
Tijana poštovanje,
paroh radnjanski Jovo Kvržić (1840-1895) bio je Đorđin rođeni otac. Arsenija je rođen 1926. godine.
Srdačan pozdrav.
29. mart 2025. u 01:15
Tijana
Znam da imas tacne podatke Zdravko,moj otac Mladen mi je rekao,Arsenijev sin.Pricao mi je i o tebi.🙂
30. novembar 2025. u 13:43
Željko paučinac
Mene zanima od naše popadije prezime, i ime njezino, a najviše i poreklo naše familije veliki pozdrav svima ☦️Slava bogu smo od jove svi! Amin! Velika familija! 💞🌹❤️☦️
10. februar 2023. u 13:17
Jelena Jerinic (Kvrzic)
Zdravo.
I ja bi voljela vise saznati o nasem prezimenu to jest, o nasim precima.
Isto slavimo Sv. Simeona. Lijep pozdrav! 🙂
20. jul 2024. u 17:25
Zdravko
Poštovanje,
nekada smo se prezivali Kvrgić- Klinić, zatim Kvrgić pa onda Kvržić. Što se predaka tiče imali smo nekoliko interesantnih. Više na [email protected].
4. februar 2013. u 21:45
Grujic Nemanja
Pozdrav, zanima me nesto o poreklu porodice Grujic iz Rjdavice ili iz Jelasnice (i tu ih ima) opstina Surdulica?
9. februar 2013. u 08:13
Strajo Skakavac
Pozdrav, zanima me znali neko nesto o familiji Skakavac, odakle su se raselili,sto znam je da su zivjeli zadnjih 150 godina u Jabuci kod Foce, a odakle i kad su došli to jos nisam doznao, pa molim sve one koji nesto znaju da objeve na sajtu.
12. februar 2013. u 15:58
Vladimir Lešević
Molim vas, ako neko ima neko saznanje o Leševićima.Slava Sv.Petka.U Ostraću(Lešak),moji su se naselili 1848.godine iz Vrača(Tutin).
12. februar 2013. u 15:59
Vladimir Lešević
Molim vas, ako neko ima neko saznanje o Leševićima.Slava Sv.Petka.U Ostraću(Lešak),moji su se naselili 1848.godine iz Vrapča(Tutin).
12. februar 2013. u 17:33
Nebojša Novaković
Leševići (13 kuća) jedno su bratstvo sa Leševićima u Gornjem Ostraću. Doseljeni su iz sela Vrapče u Ibarskom Kolašinu, starinom su iz okoline Nikšića i slave Sv. Petku.
U tom kraju (Leposavić, Ibarski Kolašin) postoje dve velike grupe rodova koje slave Sv. Petku. Prvi su Košani, poreklom iz okoline Morače, a drugi su Bjelopavlići (Gašani) i njihov najjači ogranak Jakovljevići. Prvo sam pomislio da pripadate ovom rodu, ali pošto stoji da je Vaše poreklo iz okoline Nikšića, verovatno ste Sv. Petku primili tek dolaskom na sever Kosova, gde je ova slava veoma česta.
26. avgust 2014. u 10:48
Vladimir Lešević
Nebojša,
Puno hvala, posle mnogo vremena, moja greška,izvini.Poznato mi je od I.Kolašina, to je napisano u knjizi M.Lutovca-Ibarski Kolašin.Ali ne znam pre, nažalost.prelistavao sam razne knjige, ali ništa.Ne znam odakle su u Vrapče stigli.S obzirom da je ceo I.Kolašin, po Lutovcu iseljen posle Velike seobe Srba. Našao sam i turski popis , mislim 1655, gde su u Vrapču navedena imena stanovnika, ali nema, naravno, prezimena. Da na severu Kosova(mada je ovo bila Raška) ima puno porodica koja slave Sv.Petku, većina u I.Kolašinu
20. februar 2013. u 11:59
Vladimir Videnović
Poštovani,
Istražujem poreklo svoje porodice neko vreme. Počeo sam kada je izašla knjiga pokojnog Božina Jovanovića, Knjiga o Novom Koritu selu na Kadibogazu. To je hronika sela, i bez obzira na trud autora ima mnogo propusta(više se bavi NOB-om nego poreklom porodica),međutim tu je objavljen popis iz 1863 i u njemu sam pronašao pretka po kome smo dobili prezime. Po jednom dokumentu, za koji autor ne navodi odakle ga je dobavio, taj se predak doselio u Novo Korito 1840. i preziva se Ružić. Problem je u tome što se po popisu preziva Marković( 100% se radi o istoj osobi). I po pričanju, i po navedenom dokumentu doselio se iz sela Trnovca pored Timoka. Rešio sam da potražim popis poreskih glava iz 1839. godine, što sam i uradio. Na svoju veliku žalost jedini Viden preziva se Petrović i popisan je u Drenovcu(selo formirano kao zaselak Trnovca). Da li je moguće da je promenio tri prezimena? Da li mi možete dati neki savet kuda dalje da tražim? Slavimo Sv. Nikolu što opet obzirom na učestalost ove slave nije od pomoći. Slava verovatno nije menjana jer se doseljava nakon oslobođenja. Takođe doseljava se iz bogatijeg u mnogo siromašniji kraj ( 20 km je razdaljina), pa me zanima da li postoje dokumenti u vezi sa nekim povlasticama o naseljavanju u pogranične krajeve(granica sa Turskom je na Kadibogazu)?
20. februar 2013. u 17:51
Miloš Janković
Poštovani,
Zanima me poreklo moje porodice. Prezivamo se Janković po najstarijem poznatom pretku Janku (rođen oko 1742.) koji se naselio u selo Velika Ivanča (kod Mladenovca) krajem 18-tog ili početkom 19-tog veka (U svakom slučaju pre prvog srpskog ustanka). Pored njega su u isto selo došla i četvorica njegove braće, Kostadin, Mihailo, Anđelko i Gerasim. Došli su negde sa Kosova i slava je Markovdan (8. maj)
Anđelko i Mihailo su se iselili u selo Azanja nedugo zatim i od njih je familija Anđelković, dok se Gerasim iselio u selo Golobok i od njega su Gecići.
Zanima me da li se mođe saznati odakle su braća poreklom sa kosova, koje im je bilo originalno prezime i sve ostalo što se može saznati. Ovo je sve što sam sam uspeo da pronađem
Hvala u napred.
P.S. Postavio sam isto pitanje i ovde http://www.poreklo.rs/2012/01/31/istra%C5%BEimo-korene-zajedno/, nisam tacno znao gde bi trebalo da postavim. Hvala vam u napred u svakom slučaju.
13. januar 2020. u 21:25
Marina
U Golobok se doselila moja familija sa Kosova. Neka mi logika kaže da obično narod ide gde su mu bližnji. Ne mora da znači. Mi znamo da smo iz Vučitrna došli u Golobok a možda su i vaši. Pogledaj stranicu za selo Golobok.