Koliko puta ste slušali kako vam dede ili babe pričaju o vašim davnim precima, navodeći njihova imena, kad i gde su živeli i čime su se bavili, a da o tome danas nemate jasnu predstavu.
Krajnje je vreme da ispravite tu nepravdu prema generacijama vaših prethodnika i ostavite pisani trag o njima, u amanet onima koji će tek da dođu na svet.
Sve što treba da uradite je da napravite plan i krenete da ga sprovodite u delo!
Portal POREKLO spreman je da vam u tome pomogne dajući vam niz korisnih saveta, gde i kako da dođete do informacija, koje će upotpuniti sliku vašeg porodičnog stabla.
Nastojaćemo da, u meri u kojoj je to moguće, obezbedimo i odgovore na sva vaša pitanja i dileme, od ljudi koji su dokazani stručnjaci za rodoslovlje.
Registrujte se na Forum Poreklo i postavite temu o svom prezimenu, ili prenesite svoja iskustva o dosadašnjem traganju za svojim korenima, a naši članovi će vam rado izaći u susret i pomoći vam da otkrijete nešto više o vašem poreklu.
Pišite, postavljajte pitanja.
Nemojte da vas razočara ako odgovor ne bude brz.
Važno je da stigne.
Javite se na i-mejl:




24. septembar 2012. u 19:22
Sarko
Gospodjo Grujic, zabelezeni ste 1933-1936 god. u Vreocima kod Lazarevca. Prilikom ispitivanja sela Vreoci Petar Z. Petrovic je zabelezio ovo: Mijalkovici (Grujici 2 k., Djurdjevdan), Bircagici (Stankovici 5 k., Djurdjevdan), Radovanovici (3 k., Djurdjevdan), svi su jedan rod. Predak se doselio iz okoline Sjenice, a daljom starinom su iz Birca u Bosni.(Regija Birac obuhvata teritorije opstine Zvornik, Osmaci, Sekovici, Vlasnica, Milici, Bratunac i Srebrenica).
25. septembar 2012. u 01:21
Grujic
Hvala vam puno, gospodine Sarko! Pozdrav!
26. septembar 2012. u 01:54
Sarko
Nema na cemu. Ako imate jos neka pitanja, tu sam, stojim Vam na raspolaganju. Pozdrav
24. septembar 2012. u 20:05
Sarko
Za Nenada iz sela Markovac, opstina Mladenovac. Borivoje M. Drobnjakovic zabelezio je u trecoj deceniji 20. veka vasu razgranutu porodicu. Tacno je da ste poreklom iz Bijelog Polja, o tome ste i pisali, ali niste znali o najblizim srodnicima i o starom prezimenu.
Radovici (Lekici, Zivkovici) 15 k., slave Sv. Nikolu. Staro im prezime PAVICEVICI. Doselio se Rado, deda coveku od 70 godina, od Bijelog Polja. Radu sa tri brata doveo Karadjordje 1809 godine i naselio ih na svoje imanje, koje se i danas zove ,,Karadjordjeve oranice””.
Gajevici (2 k., Sv. Nikola). Rod su sa Radovicima.
RADOSAVLJEVCI (2 k., Sv. Nikola). Rod su sa Radovicima – Lekicima.
27. septembar 2012. u 21:34
Nenad
Veliko Vam hvala na ovim informacijama Sarko, odnosno na Vašem trudu da mi pomognete da što više i ”dalje” saznam o poreklu ”mojih”Radosavljevića.
Sve ove činjenice koje ste Vi naveli u principu sam znao. Stoji to da su Radosavljevići i Lekići iz sela Markovca rod i to traje od kada se moj pradeda Rajko (1888-1947)oženio sa prababom Živanom Lekić, ali to nije odgovor na ono što ja želim da saznam. Da budem precizniji, mene interesuje konkretno odakle potiču Radosavljevići (odnosno da li su sa tim prezimenom i odakle došli u selo Markovac, pošto je očigledno da su se prezimena često menjala). Da se ne ponavnjam pošto vidim da ste upoznati sa mojim pitanjem, želeo bih samo da saznam koliko je to moguće nešto od pre Andrije i Jovana Radosavljevića koji su živeli u selu Markovcu ( ima ih u popisu iz 1863) za koje znam po priči da su imali oca Radosava i strica Veselina, ali niko sa sigurnošću od mojih sagovornika u selu Markovcu ne usuđuje se da mi potvrdi da su se prezivali Radosavnjević.Jedino što sam bez ijednog trenutka razmišljanja dobijao objašnjava da su došli, kao što sam već i ranije navodio iz Sjenice, Berana ili Bjelog Polja, obrazlažući to činjenicom da su se (i sami ste to naveli kao argumentovanu činjenicu) posle Prvog srpskog ustanka ili možda nešto kasnije isti doselili u Markovac.
U svakom slučaju hvala Vam puno, a meni ostaje dalje istraživanje i upornost u tome.
Pozdrav 🙂
20. oktobar 2012. u 12:38
Nenad
Da li biste mogli da mi date nešto više informacija o celom selu Markovcu ili da me uputite gde te informacije mogu da pronađem odnosno odakle ih Vi dobijate.
25. septembar 2012. u 21:24
Slobodan Filipovic
Filipovic
Hvala, i to je nesto.
Pozdrav
27. septembar 2012. u 00:48
DRAGAN PETROVIC
NENADE IMA VAS U SELU MLADENOVCU .
27. septembar 2012. u 20:23
Nenad
Hvala Dragane na informaciji. Znam za Radosavljeviće iz selo Mladenovca, ali nismo nikakav rod. Jedino nam je prezime zahedničko. 🙂
29. septembar 2012. u 16:15
DRAGAN PETROVIC
ZNAS LI NENADE NESTO O NJIMA?
20. oktobar 2012. u 12:34
Nenad
Ništa posebno niti previše. Ima ih par kuća i poznati su kao ”Lapini”, a slave Đurđevdan. U koliko Vas nešto interesuje o njima mogu da se raspitam jer mi to barem nije daleko. Priča o samom prezimenu je malo konfuzna (barem od ljudi sa kojima sam do sada razgovarao), a kao poreklo se navodi Ivangrad odnosno sadašnje Berane.
29. septembar 2012. u 21:30
Vito Radovic
Za Pufnicu Plavšić,
Da li ste nešto saznali u vezi RADOVIĆA i da li ste bili u biblioteci da ponovo uzmete knjigu o RADOVIĆIMA?
Pozdrav od Vita Radovića iz Ulcinja
3. oktobar 2012. u 17:43
milan
pozdrav
da li mi neko moze reci nesto o Gvozdenovicima, moj deda slavi sv. Alimpija Stolpnika. iz mesta Plocnik, opstina Prokuplje, a njegov otac je tu dosao iz Rudara opstina Kursumlija. Hvala u napred
20. decembar 2012. u 22:41
Nebojša Novaković
U Mrljaku (Prokuplje), Gvozdenovići su poreklom Katunjani iz Crne Gore. Tačnije poreklom su iz plemena Ćeklića (Katunska Nahija).
Dugo su živeli u selu Štavi, kod Sjenice. U Mrljak su se doselili 1885. godine.
6. oktobar 2012. u 15:35
Mile Santrac
Za Vitu Radovica iz Ulcinja,
Postovani gospodine Vito,obracam se i molim Vas da napisete sve sto Vi znate o porodici i prezimenu SANTRAČ.
Slava je Sv.pantelija …9.avgust
Poreklo,kretanje,prezime,slava…..Santraca
Ja dokuči do Kolasina-CG,ali nista znacajno.
Veliki pozdrav
Mile Santrac Beograd
7. oktobar 2012. u 23:08
Vito Radovic
Za MILA SANTRACA,
Radim na tome, imam dosta podataka, jer sam ja o Santracima pisao.
Kada dodjem u Srbiju u Zrenjanin gdje ja imam stan, onda cemo lakse komunicirati i biti na vezi.
Pozdrav od Vita Radovica iz Ulcinja
9. oktobar 2012. u 03:47
Milan Zorić
Biću zahvalan svima koji mi pruže i najmanju pomoć oko izrade porodičnog stabla za porodicu Zorić. Deda Stevan (nadimak Kuđo) mi je živeo u Zavlaci kod Ličke Kaldrme, gde mi je rođen otac Ivan. Deda Stevan je pored Ivana imao je još tri sina (Branko, Božo i Gojko) i tri kćeri (Đuka, Zora i Borka). Posle rata su kolonizacijom stigli u Apatin, gde sam se ja rodio. Slava nam je Đurđevdan.
Unapred hvala za svaku informaciju.