Poreklo prezimena, selo Koljane (Vrlika)

26. oktobar 2017.

komentara: 48

Koljane je selo u Dalmaciji, jugoistočno od Vrlike, na Peručkom jezeru, u podnožju planine Dinare. Teritorijalno pripada  Gradu Vrlici. Veći deo sela je potopljen podizanjem brane na Cetini i formiranjem jezera 1958. godine.

Kod Koljana se nalazi pravoslavni manastir Dragović. Stari manastir iz 1395. godine takođe je potopljen jezerom, dok je novi kasnije izgrađen na jednom uzvišenju.

Na popisu 1991. godine, bilo je 285 stanovnika Koljana, od čega 257 Srba (90,2%), 19 Hrvata (6,7%), 1 Jugosloven, 1 Musliman, 1 nepoznat i 6 neopredeljenih.

 

Prezimena 1948. godine, sa brojem osoba (u zagradi) i krsnom slavom

 

Srpska prezimena

 

BODROŽIĆ (91) – Sveti Stefan (prisutni u 18. veku)

BOKUN (32) – Sveti Nikola, Sveti Stefan (prisutni u 18. veku)

BORKOVIĆ (8) – Sveti Nikola

VUČENOVIĆ (76) – Sveti Vasilije (prisutni u 18. veku)

GARIĆ (35) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

GUTIĆ (7) – Sveti Georgije

DENIĆ (55) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

IGLENDŽA/INGLENDŽA (20) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

JERKAN (7) – Sveti Nikola

KALINIĆ (81) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

KATIĆ (71) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

KOVAČEVIĆ (20) – Sveti Nikola

KRKOBABIĆ (50) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

LJALJIĆ (20) – Sveti Stefan (prisutni u 18. veku)

MARČETIĆ (67) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

MARJANOVIĆ (71) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

MILJKOVIĆ (25) – Sveti Vasilije (prisutni u 18. veku)

STRIČEVIĆ (43) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

TADIĆ (24) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

TUTUŠ (55) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

ŠKRBIĆ (17) – Časne Verige

 

Hrvatska prezimena

 

VUKOVIĆ (23) – (prisutni u 18. veku)

PERKOVIĆ (46) – (prisutni u 18. veku)

 

Priredio: Saradnik portala Poreklo Slobodan Zrnić

Komentari (48)

Odgovorite

48 komentara

  1. Nikola Vuković

    Zaboravili ste hrvatsko prezime Vuković čiji zaselak je bio iznad škole u Gornjim Koljanima i koji su se svi iselili 1959 nakon izgradnje HE Peruća i potapanja Koljanskog polja gdje su im bila poljoprivredna zemljišta. U popisu 1948 bilo ih 4 kuće sa najmanje 6-7 stanovnika po kući.

  2. Plavšić

    Poštovani, interuje me prezime PLAVŠIĆ. da li su živeli pre na tom području.

  3. Dragana

    Zovem se Dragana Radonjić, devojačko Marčetić. Rodila sam se u selu Petka kod Lazarevca. Od dede sam kao dete slusala o mom poreklu odnosno od kuda on u Petku i kako to da se samo mi prezivamo Marčetić. Nikada nisam nikoga upoznala od rodbine, a tako veliku zelju imam. Dedu koji se zvao Jovan i njegove dve sestre Mariju i Cvetu je doveo u Petku njihov otac koji se zvao Nikola. On je gradi ćuprije i posto mu je zena vec bila umrla otisao je iz Petku u Vrliku i doveo svoju decu u Petku. Tu se ozenio, sa tom zenom koja se zvala Poleksija nije imao decu. Mislim da je deda Jovan imao 10 godina kada ga je otac sa sestrama iz Vrlike doveo u Petku. Ostala sam sama, a nikada nisam uspela da upoznam nikoga od porodice Marčetić. Moj tata se zvao Borivoje bio je 1934 godiste i umro je pre 17, godina. Imala sam brata Dragana koji je na zalost umro pre 7 godina. Muz mi je umro pre 8 godina. Znam samo za rodbinu sa mamine strane, a sa tatine nisam uspela nikog da upoznam. Molim svakog Marčetića koji uspe da prepozna bilo koje ime ili podatak da mi se javi. Znacilo bi mi puno. Hvala.

  4. Kristina

    Dobar dan, svako dobro.
    Naišla sam na Vaš članak. Zanima me prezime Belomarković, krsna slava Vrbica. Do 18. veka su bili u Lici, nakon čega se nastanjuju u Mačvi. Da li možete da me uputite na neku literaturu gde bih mogla ovo da istražim? Negde sam pročitala da je samo u Koljanima u Lici slavljena ova slava.

  5. Nikola

    Poštovanje,
    Iz komentara vidim da je da se 1878 bilo 8 kuća Tutuša.
    Otac mog prandede Todora(1884) se zvao Kuzman sto odgovara jednom od dvojice Kuzmana koji se spominju u vašem komentaru, ali jednom prilikom u Vrlici sam pokusao da dodjem do imena svojih predaka i tamo u opštinskoj knjizi piše da se otac mog čukun dede Kuzman zvao Jovan koji je ujedno i prvi upisan Tutuš moje loze.
    Ako moze malo pomoći tj informacije koje vi imate.
    Hvala.

  6. Aleksa

    Poštovani,

    Da li imate jos nekih podataka o prezimenu Stričević, koje godine pocinju da se pojavljuju u Koljanima ili u okolini, svaka informacija bi mi znacila.
    Unapred zahvalan na svakom odgovoru