Poreklo prezimena, selo Banjska (Vučitrn, KiM)

11. jun 2014.

komentara: 2

Poreklo stanovništva sela Banjska, opština Vučitrn (Kosovo i Metohija). Prema studiji „Kosovo“ Atanasija Uroševića. Priredio saradnik portala Poreklo Vojislav Ananić.

Selo je na podnožju Kopaonika, na Varničkom Potoku, 4 km severno od Vučitrna.

Selo je razbijenog tipa. Deli se na Gornju, Srednju i Donju mahalu. Kuće u mahalama su prilično zbijene. Udaljenja između mahala su oko 100 metara. Srbi žive u Donjoj mahali, u kojoj ima i nešto Arbanasa.

Mala Banjska

Selo ima jednu staru crkvu, dobro očuvanu, posvećenu sv. Nikoli, koju su albanske balije palile za vreme okupacije u Drugom svetskom ratu, i jednu u ruševinama. U selu ima i dva starinačka roda, jedan u pravoslavlju i jedan u islamu. Celo je selo bilo čiflik. Isprva su mu gospodari bili Srbi Ćamilovići iz Vučitrna, pa posle prodajom prešlo u svojinu poturčenjaka Badivukovića iz istog grada.

Srpski rodovi:

Rakići (6 k., Sv. Jovan Krstitelj), starinci.

Klepačići (3 k., sv. Luka). Preseljeni iz Samodreže oko 1865.

Pantići ili Kovačani (2 k., Sv. Vrači). Preseljeni iz istoimenog roda u Slivovici oko 1905.

Poislamljeni i poarbanašeni srpski rod je Klopan (4 k.). Ušao je u Beriše, fis svojih suseda Ferizovića.

Arbanaški rodovi:

Kerol (6 k.), od fisa Druština. Starinom je iz Malesije, a u Banjsku doseljen iz Šupkovca (K. Mitrovica) početkom 19. veka. Pojasevi su mu u 1934. od doseljenja bili: Sulja, Veselj, Ajriz (95 godini).

Ferizović (2 k.), od fisa Beriša. Doseljeni iz Malesije posle Kerola.

Kećol (2 k.), od fisa Beriša. Doseljen oko 1830. iz Malesije. Pojasevi u 1934. od doseljenja: Murselj, Mehmet, Ahmet, Ajet (50 godina).

Tairović (2 k.), od fisa Beriša. Doseljen iz Stoga u pećkoj nahiji posle Kećola. Dalja mu je starina u Malesiji.

Smakol (3 k.), od fisa Šalje. Doseljen iz Šalje u Malesiji, iz bratstva Gima, posle Tairovića.

Džemailović (1 k.) od fisa Šalje. Preseljen oko 1880. iz Vitušića (Kopaonička Šalja).

 

IZVOR: SANU, Srpski etnografski zbornik, knjiga LXXVIII, Odeljenje društvenih nauka, Naselja i poreklo stanovništva, knjiga 39, ATANASIJE UROŠEVIĆ: KOSOVO, IU “Naučno delo“, Beograd, 1965. Priredio saradnik portala Poreklo Vojislav Ananić

 

Komentari (2)

Odgovorite

2 komentara

  1. Milan Ilić

    Molim da se doda srpska familija Jocić iz Banjske. U pitanju je jako velika familija i za njih se slobodno može reći da su starosedeoci.

    • Milan Ilić

      Još jedan dodatak, primetio sam da knjiga “ATANASIJE UROŠEVIĆ – KOSOVO” samo delimično pokrila mesta na Kosovu. Knjiga je odlična i prepuna korisnik informacija, ali nedostaje jako mnogo familija, među njima i moja familija i sa muške i sa ženske linije, a obe familije su starosedeoci…