Poreklo prezimena, selo Šepšin (Mladenovac, Beograd)

1. decembar 2013.

komentara: 1

Poreklo stanovništva sela Šepšin, Gradska opština Mladenovac – Grad Beograd. Iz knjige „Okolina Beograda“ Riste T. Nikolića – NASELJA SRPSKIH ZEMALJA (knjiga 2) – SRPSKI ETNOGRAFSKI ZBORNIK (knjiga V), Beograd 1903. Pripremio saradnik portala Poreklo Milodan.

 

Položaj sela, zemlje i vode.

Selo je sa tri strane opkoljeno brdima, izuzev prema severu kuda teče Šepšinica. Kuće su pored potoka i po kosama sa leve i desne strane potoka, naročito sa desne strane, gde je blaži nagib; ima ih na glinuši i peskuši. U selu ima bunara i izvora, većinom zapuštenih.

Tip sela.

Selo se deli na ove krajeve. Jezero, Bugarski Kraj, Janoševski, Vukovski i Kekićski Kraj. Krajevi su međusobno udaljeni 300 do 400 metara a srednje odstojanje između kuća je 50 do 60 metara. U jednom kraju ima najviše 28 kuća (u Vukovskom), a najmanje 11 (u kekićskom).

Ime selu.

Priča se da je selo nazvano po potoku Šepšinici.

 

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Krnjići ili Milušići su najstarija porodica u selu***.

Tinugići su, jedna od najstarijih porodica u ovome selu, od kojih je poslednji potomak otišao u Selevac.

Ostale porodice su se doselile posle njih:

Ratkovići su iz Lisica – Rudnički okrug***.

Vukovići su došli posle Ratkovića ali se ne zna odakle***.

Janoševci su od Novog Pazara, najpre su se naselili u Užičkom okrugu i tamo promenili slavu, pa ih otuda raselio knez Miloš, jer su pljačkali Turke***.

Gajići su iz sela Crnuća – Rudnički okrug, otuda je pobegao Gaja zbog krađe crkvenih para***.

Jeremijići su iz leskovačkog sreza udkuda se doselio Jeremija***.

Ristići („Bugari“) su iz Timočkog okruga***.

Đergo je iz Tetova***.

Stevan Kolar je došao među poslednjima – ne zna se odkuda***.

Priča se da je pri doseljavanju bilo mađarskih kuća i izgleda da današnje selo nije postojalo ranije od pre 120 do 150 godina.

***Ne zna se koju slavu slave.

IZVOR: „Okolina Beograda“ Rista T. Nikolić – NASELJA SRPSKIH ZEMALJA (knjiga 2) – SRPSKI ETNOGRAFSKI ZBORNIK (knjiga V), Beograd 1903. Pripremio saradnik portala Poreklo Milodan.

Komentari (1)

Odgovorite

Jedan komentar

  1. Sepsin je dobio ime po potoku Sepsinici, sto u Turskom prevodu znaci PREGRADA. To je logicno, jer potok deli selo na dva dela. A Sepsinica tj. Sepsin je dobio ime po kazivanju koje kaze da je neki Turcin oteo lepo zensko dete od nekog sepavog coveka(coveka koji hramlje) i stavio na konja u korpu i kada je prolazio iznad sela kod cuvene kruske,dete se uhvatilo za granu i spasilo(neki kazu da su dete mestani oteli). Posle se vratio i trazio tog sepavog coveka,ali nista nije nasao.Posle se dete vratilo samo u selo, a zbog prevelike srece jadni sepavi covek je umro. Sepsin se spominje u turskom Popisu Vlaha Beogradske nahije iz 1528. Pominje se Gornji i Donji Semcin(Semsin) i imena Nikola sin Radivoja,Djura sin Pribica,Vuk njegov sin,Stepan Milic,Curlici,Vukotici,Dragic,Prvos dosljak…Zaniljivo je da danasnji zaseok Pribis ima staroslovensko/starosrpsko ime i prema tome je stariji od Sepsina.Ima ga u istom turskom popisu i to neka imena, Vuk sin Radice,Petak njegov brat,Todor sin Petka,Novak sin Vuka,,,Navode se porezi od psenice,luka,kupusa,konoplje,kosnica,sire/vina,bostana,sena,drva,svinja,ispendze/rakije…Posle od 2.10.1819.sepsinski kmetovi Milos Ratkovic,Gavrilo Markovic,Risto Markovic,Pavle i Jovan Vukovic tuyili beogradskog spahiju Osmana Colaka zbog nekih poreza.To potvrdjuje da su najstarije porodice Ratkovici(dosli iz Lisica okrug Rudnicki),Vukovici dosli odmah posle Ratkovica,Markovici,a od Janosevica od Sjenice(koji su dosli oko 1809. posle Karadjordjevog ustanka) su Nesici,Vitorovici,Obradovici,Matejici i Jovanovici iz susednog sela Senaje,Ristici(Bugarasi) iz Timockog okruga,Gajici iz sela Crnuca Rudnicki okrug..Tu se ne slaze nalazak groba Jakova Fitorovica/Vitorovica iz 12.aprila1784. koji ima slicne ukrase kao prazan grob Despota Stefana Lazarevica u Crkvinama u selu Markovcu kod Mladenovca.Pri doseljavanju je bilo madjarskih kuca i grobova. Priredio Mladen Matejic.