Ispeci pa reci (Ivan Klajn)

13. maj 2012.

komentara: 1

Portal Poreklo predstavlja knjigu “Ispeci pa reci” autora Ivana Klajna, iz edicije “Popularna lingvistika” izdavačke kuće “Prometej”.

“U ovoj knjizi autor ukazuje na brojne primere pogrešne upotrebe reči i izraza u svakodnevnom govoru i pisanoj praksi, posebno onih koji remete jasnoću iskaza i time doprinose stvaranju nesporazuma u jezičkoj komunikaciji. Upućujući čitaoce na mogućnosti pravilnog i jasnog izražavanja, Klajn upozorava na isprazno gomilanje reči, na birokratske jezičke šablone i gramatičke konstrukcije koje dovode do nedoumica. Zbog toga će njegovi saveti biti od koristi svima kojima je jezik deo profesionalnih aktivnosti: nastavnicima maternjeg jezika, novinarima, urednicima, lektorima i drugim, kao i onima koji žele ili su obavezni, da usavršavaju svoj jezički izraz – učenicima i studentima pre svih”. Dr Milan Šipka

“Akademik Ivan Klajn je, nesumnjivo, jedan od najvrednijih i najistrajnijih pregalaca u borbi za širenje jezičke kulture na srpskom etničkom i govornom prostoru. Svojim knjigama i brojnim prilozima u dnevnim i nedeljnim listovima ovaj svestrani lingvista već decenijama daje zapažen doprinos kultivisanju srpskog standardnog jezika. Pisana popularno i duhovito, njegova knjiga “Ispeci pa reci“ živa je veza između nauke o jeziku i jezičke prakse i zato treba da se nađe u svakoj našoj biblioteci i u rukama svakog istinskog ljubitelja dobrog jezika i stila”. Dr Sreto Tanasić

Više o knjizi na: www.prometej.rs/E-Knjizara/1156/Ispeci+pa+reci.shtml

 

Komentari (1)

Odgovorite

Jedan komentar

  1. Vojislav Ananić

    Deset dužnosti đaka objavljene su u Politici 19. avgusta iz 1910. godine.

    Pred početak školske godine trebalo ih je sve upamtiti, i što je najvažnije usvojiti i primeniti.
    Čitajući ove zapovesti ne možemo da se ne zapitamo gde je nestalo vaspitanje duha, čovečnosti i plemenitosti u srpskim školama?!

    Prenosimo vam svih 10 dužnosti srpskih đaka

    1. Škola je mala država: Budi dobar građanin u toj svojoj državi, pa da što valjano uradiš za svoju veliku otadžbinu.

    2. Pomisli, da imaš primati veliko nasleđe, i budi zahvalan svima plemenitima, koji su ti ga zaveštali, svima velikim ljudima, koji su radom svoga života stvorili i za tebe neprolazne stvari.

    3. Nauči se u malome biti veran, da jednom budeš mogao biti u velikome; uči se stoljnjem redu, koji će ti pomoći za unutarnju valjanost.

    4. Teži za istinitošću; nemoj samo po formi da ispunjavaš svoje dužnosti i ne budi zadovoljan spoljnim uspehom. Nemoj učiti drugima za ljubav, nego misli na sebe samog i šta bi ti hteo da vrediš.

    5. Nemoj lagati, ni kao robovi, koji nemaju smelosti za istinu, ni kao pritvorice, koji hoće da se izviju u visinu, niti kao varalice u rečima, koji pozajmljeno izdaju za svoje. Tako isto ne smeš biti dvoličan: da se izdaješ za smirenoga pred svojim roditeljima, a drzak i neuljudan pred svojim učiteljima i drugovima.

    6. Budi dobar drug među svojim parnjacima, pouzdan i veran; ali ne dopuštaj nijednom drugu, koji je gori od tebe, da tobom ovlada. Ne staraj se, da druge u učenju pretičeš samo iz taštog častoljublja, ali pazi, da sve uradiš, što tvoja snaga od tebe traži.

    7. Ne zloupotrebljavaj svoju jačinu prema slabima i ne budi ohol prema sićušnima; znaj, da se već i u mladim godinama može dati dokaza o velikom srcu.

    8. Gledaj, da budeš valjan i u svima mlađanim igrama i da ostaneš čio i veseo kroz sve mlado doba tvoje. Ljubi prirodu sa svima stvorenjima i ne daj da ti ikakav sobni rad pomuti uživanje u tome.

    9. Ne kloni duhom, ako si što pogrešio i morao kaznu otrpeti; otpočni čilo snova, pa ćeš brzo moći utrti sve tragove minuloga. Ne daj da se nepoverenje useli u tebe i ne misli ništa zlo o tvojim nastavnicima; naprotiv, budi vazda ubeđen, da su oni samo tvoji prijatelji.

    10. Čini što dobro dragovoljno pored tvoga obaveznog rada, da bi i docnije spadao međ one, što sami sebi postavljaju ciljeve, a ne među polu robove, koji rade samo što im se naloži.

    Deco, izučite ovih krasnih deset zapovedi na izust; izučite ih i povinujte im se, pa da vam dobro bude i ovog i onog sveta.

    Izvor: Opanak – magazin za očuvanje srpske tradicije Opanak.rs