Витезовић

4. март 2012.

коментара: 2

Поштовани,

ова страница је у припреми.

Позивамо вас на сарадњу.

Пошаљите нам свој прилог, све што знате о овом презимену на основу усменог предања или цитирањем навода из књигa (наведите којих) или оног што је већ објављено на осталим интернет сајтовима (напомените којим).

Обавезно напишите и коју крсну славу славите и подручје у којем се ово презиме појављује.

Наведите и име познате личности (где је рођен-а, чиме се бави), која носи ово презиме.

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (2)

Одговорите

2 коментара

  1. Војислав Ананић

    ВИТКОВИЋ (п), стара тебињска породица. Према предању, имали су велико имање у Требињском пољу, кулу у Засаду, градили цркву у Мостаћима. Дедијер наводи да је око 1780. године “један млади Витковић” имао дијете са неком муслиманком због чега је побјегао у Црну Гору, а његова је породица преселила из Требиња у Дубочане. Из Дубочана их је, касније, преселио ага у Мируше код Билеће, гдје их и данас има (59:156). Славе Никољдан. Витковићи су живјели и у Поратку (Дабар). Доселили су пред “Невесињску буну” из Билеће (248:38). У историјским изворима Витковићи се спомињу у 16. вијеку. У Требињу се 1597. године помиње “као глава (војвода?)” Милош Витковић. Хаџи Јово Витковић био је, почетком 18. вијека, познати трговац у Требињу. Био је врло богат. Тестаментом (сачињеним 1707) даровао је многе цркве “од Завале до Јерусалима’” (125:44,161,338). Породица Витковић има у Љубушком и Чапљини.

    Извор: Ристо Милићевић – Херцеговачка презимена, Београд, 2005.

    • Radmila

      Ja sam djevojački Vitković. Moji preci su živeli na prostoru sadašnjeg Bilećkog jezera. U procesu pravljenja vještačkog jezera, oni su se morali odseliti. Morali su napustiti svoje selo. Jedni od mojih predaka su se preselili u Trnovo, u mjesto odakle ja potičem.