Ogar

29. februar 2012.

komentara: 1

Poštovani,

ova stranica je u pripremi.

Pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (1)

Odgovorite

Jedan komentar

  1. Joe

    Ogar je reč srpskog porekla, da budem tačniji, starosrpskog porekla. Kod starih Srba ova reč, Ogar, je označavala psolikog božanskog diva koji je čuvao jutarnja vrata Svitogora, grada bogova. Noćna vrata je čuvao Žegar. Žegar je selo u Dalmaciji pored Obrovca, dok je Ogar zaselak sela Muškovci također pored Obrovca.

    Reč Ogar se može pronaći i kod ostalih slovenskih naroda, Čeha, Slovaka, Poljaka i Rusa. Ogar je ruski naziv vrste crvene patke (Tadorna ferruginea). U češkom i slovačkom jeziku, ogar se koristi kao izraz za lepog mladog čoveka. Kod Rusa postoji prezime Ogarev, a kod Srba Ogar. Vrsta lovačkog psa, poljski gonič, se naziva Ogar Polski.

    Vladika Nikolaj u delu “Reči o svečoveku” u poglavlju “o razmaženim domaćim psima” piše: “Zec što na jutarnjem mrazu smišlja metafiziku utoljene gladi, i u tom načuje lavež pasa i kliktanje ogara, veći je događaj u vasionskoj drami od gazdaša gazdaševića, koji se u isto vreme proteže u postelji i nastavlja prošlodnevnu tupu brigu, čime da razagna, u novome danu, dosadu presićenosti i banalnost sigurnosti.”