Порекло презимена Новаковић

28. фебруар 2012.

коментара: 198

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ НОВАКОВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Новаковић

Хаплогрупа: J2b M205

Порекло: Нови Град, Република Српска

Крсна слава: Никољдан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Презиме Новаковић је веома раширено на целом подручју бивше Југославије. Како пише наш сарадник Владимир Новаковић из Зрењанина, његови Новаковићи вуку порекло из Далмације. Његова сазнања о пореклу овог презимена и различитим фамилијама које га носе, објављујемо у целини:

 

У Далмацији постоје три разнородне гране Новаковића, које нису истоветног ближег порекла.

Једна грана слави Св. Јована (Книнска крајина) и пореклом су из Босанске Крајине из времена насељавања опустеле Далмације православним живљем. Од те гране има Новаковића у Дрвару и по целој Босанској крајини који такође славе Св. Јована.

Друга грана слави Св. Козму и Дамјана и о њима немам ближих података.

Трећа грана, од које сам и ја, из Буковице је и настањивала је село Бјелина из општине Бенковац (у време Краљевине Југославије, општина Кистање) и слави Св. Николу. Пореклом је из Лике, из места Велика Попина, одакле су се три брата у 17. веку преселила у Бјелину у Буковици. Према породичном предању, један од њих је у Лици убио Турчина, а само два брата су оставила у Бјелини потомке по мушкој линији. Новаковићи у Великој Попини славе Св. Архангела Михаила (Аранђеловдан) и даљим су пореклом из Старе Херцеговине (данашња Црна Гора) од Новаковића који такође славе Аранђеловдан. Непознат је тачан разлог због којег су Новаковићи у Буковици престали да славе Аранђеловдан, али се може радити о било којем од уобичајених разлога: раније прислављање Св. Николе или посебан догађај везан за тог светитеља, заметање трага, уколико се заиста радило о пребегу из Лике, прихватање тзв. „славе огњишта“ уколико су се населили на имање у којем се славио Св. Никола и сл. На истом подручју Црне Горе (Стара Херцеговина) и данас има Новаковића који славе Аранђеловдан.

Новак, акцентовано Нȍвак или Нòвāк, словенско је име индоевропског порекла и има значење нечега што је ново. Такође је и словенска реч за младог војника, или придошлицу, новог члана заједнице. Презиме Новаковић је патроним и означава оне који су синови или потомци Новака.

У самој Црној Гори, Новаковића има у неколико различитих племена и постоји неколико различитих легенди о самом настанку презимена, од којих се ни за једну не може рећи да је апсолутно поуздана или доказива. Те легенде се крећу од већ класичних веза са средњовековним властеоским породицама, досељеника Новака из Ниша из времена Немањића и сл. Једно је само сигурно, а то је да је свака од тих грана Новаковића породица чија старост досеже у бројне векове уназад, без обзира на то да ли сви воде порекло од истог Новака, или од различитих особа које су се тако звале.

Новаковића из Буковице који славе Св. Николу данас има у: Сомбору, Србобрану (Бачка), Новом Саду, Станишићу (Бачка), Зрењанину, Београду. Има их и мештана, потомака Новаковића досељених након Другог светског рата (први талас), и директно досељених из Далмације, након етничког чишћења 1995. (други талас). Пре рата 1991-1995. буковичких Новаковића било је у Бенковцу, Книну, Задру.

Новаковића из Лике који славе Св. Арх. Михаила има мештана у општини Зрењанин и Житиште и потомци су солунских добровољаца из Лике који су након Првог светског рата саградили села Банатско Карађорђево и Банатско Вишњићево у општини Житиште у средњем Банату. Други, избеглички талас раселио је 1995. личке Новаковиће и по Новом Саду и Београду.

Новаковићи из Србије су то презиме добили у 19. веку, при законском установљавању фиксних презимена, као патроним, према најстаријем члану домаћинства који се у том моменту звао Новак.

Новаковића има и Рома. Живе у Банату, православни су и пореклом из централне Србије. Има их и Хрвата, католици су и има их по градовима на Јадранској обали, као и у доминантно католичким срединама некадашње Војне Крајине. У највећем броју случајева су истог порекла као и православни Новаковићи, али је немогуће направити генерализацију, већ је потребно погледати у индивидуално породично порекло.

КРСНА СЛАВА: Свети Јован, Свети Никола, Аранђеловдан, Св. Козма и Дамјан

__________________

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

НОВАКОВИЋИ

Новаковићи воде поријекло од Новака Матељевића. У поглављу о Матељевића било је ријечи о Јанку и Новаку и о њиховој погибији. Послије Новакове погибије остану му синчићи Ђоко и Симеун, с мајком удовицом Ружом која се са својим синчићима одселила преко Таре у село Вашково, а касније прешла у Потрлицу код Пљеваља. Симеун није имао потомака, а од Ђока остану синови Радојица, Грујица, Илија и Ђуро. Од њих су Новаковићи у Потрлици и у Никшићу, гдје се Милан преселио из Потрлице.

Славе Ђурђевдан, а прислужују Никољдан.

__________________

НОВАКОВИЋИ

(у Расови)

Потичу из Башкова од Јакова Новаковића, који је био ожењен Јелом од братства Остојића. Послије Јаковљеве преране смрти, његова жена Јела са малољетним синчићем Миланом се преуда за Вука Роћена у Расову. Кад је Милан одрастао, његов очух му је дао дио свог имања и он је остао да живи у Расови.

Милан је имао три сина: Јова, Зелена и Мира. Јово је умро без потомства, Зелен има Милована и Милана; а Миро – Блажа, Спаса и Саву.

Славе Никољдан.

___________________

НОВAКОВИЋИ у Вашкову, Потрлици код Пљеваља и у Никшићу поријеклом су од братства Матељевића са Превиша.

Славе Ђурђевдан, а прислужују Никољдан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

 

*   *   *

 

Презиме Новаковић истражили су Мр Радомир Д. Ракић и Вера Станисављевић-Ракић у рубрици Корени (франкфуртске „Вести“):

Из Торонта (Канада) јавио нам се г. Милош Новаковић, рођен (пре Другог светског рата) у селу Велики Броћанац, код Клиса у Далмацији.

Ако знамо да је Новак старо српско име, потврђено у писаним документима још од средњег века, а током времена постало омиљено у народу као име чувеног Старине, ковача народних песама о Краљевићу Марку, јасно је зашто се јављало такорећи широм српског етничког простора. Отуд и појава многих презимена изведених од њега: Новаковић, Новаков, Новаковски, која су могла настајати сасвим независно, на разним странама и у разна времена, нека и сасвим скоро. Али, имајући на уму и “велико расељење” нашег народа, не могу се и не смеју искључити као могући ни случајеви да се ради о истом пореклу. Наравно, ту нам, па и то тек делимично и спорадично, могу помоћи подаци до којих се може доћи о конкретним породицама.

И заиста, у нашим досадашњим истраживањима, Новаковиће смо налазили у свим српским крајевима, са различитим славама и досељене из различитих завичаја. Само у Србији, на пример, “пореклом од Сјенице”, са славама Ђурђиц, Свети Мрата и Свети Никола, “из Црне Горе”, са славама “Петковица”, у Полимљу и Потарју са славом Ђурђевдан, у другим пределима и непознатог порекла и других слава (Св. Аврамије, Св. Алимпије, Св. Никола, Св. Симеун и Ћириловдан), или сасвим нови Новаковићи који су то презиме добили по деди! У Босни је повелик списак Новаковића такође разних слава. Према црквеним књигама с краја деветнаестог века, славили су Аранђеловдан, Ђурђевдан, Св. Игњатија, Св. Јеремију, Св. Јована, Св. Николу, Св. Стевана, Св. Јеремију итд.

Истичемо да се као чешћа слава јавља Св. Мрата, који је у четвртом веку био епископ у Туру, у Француској, тада и још вековима јединствене (неподељене) хришћанске цркве. У “Житијима светих”, за овај датум се спомињу, међутим, Св. Мина, Св. Мина Виктор и Викентије ђакон, кнез српски и Св. мученик Стефан Дечански, Краљ српски и други, док џепни календар СПЦ-а лаконски сажима светитеље само на Св. Мину и Св. краља Стефана Дечанског. Додаје, пошто има популарну намену, и Мратинце.

У народу се, међутим, посебно наводи да је ту и Св. Мрата, и сам празник и прва од “вучјих слава” (као и Св. Сава), иако ће, у новије време, већина кршњака радије рећи да им је слава Свети Стеван Дечански. Православни црквени календар спомиње и Св. Мартина (народски Мрата), али не на црквени датум него 25. октобра. Био је поштован као чудотворац који је и мртве васкрсавао, па је проглашен за светитеља. Каснијим расколом, источна, православна црква више није истицала његов светитељски значај, али је у народу остао омиљен. Ипак, многе фамилије су га замениле другим светитељем односно празником, првенствено од тзв. сточарских слава зимског периода, па су је тако променили и многи Новаковићи.

Зна се да су у Подибру и Гокчаници, у селу Ковачи, некад живели Новаковићи, а постоји и топоним, насеље Новаковац у Рибници. Има и топонима Новаковић или Новак, а фамилијама нема трага. Тако у Пиви има Новаков Бунар, а у Старој Црној Гори Новаков Бријег у Бјелошима и Новаков Кам у Бајицама. У селу Галичнику у Мијацима (Македонија) забележен је топоним Новачко Речиште. (Ово је најстарије село у околини и сви славе Петковицу. По предању, досељени су са Косова.) У западној Босни, у Унцу, има само топонима као успомена на Новаковиће који су и овде боравили у пролазу: Новаково Брдо, Новакова Главица.

Међутим, у Поповом пољу има и топоним Новакуше за њиве у Туљима, али и спомен на изумрле Новаковиће у Радетићу и друге, исељене из Броћанца у Приморје.

У Конавлима Новаковића има у Ћилипима и Новици. Одатле су ишли на север према Далмацији и Лици, или у Босну, централну или Крајину.

Као што је евидентно, у западну Босну су се досељавали из суседних области Лике и Далмације, тако да их и тамо има. У госпићком подручју се спомињу Новаковићи као староседеоци Брињани и Оточани. У старој тврђави Вребац спомиње се у попису 1701. године чак 13 кућа Новаковића. У Удбинској области у попису из 1712. године спомињу се Новаковићи у 10 кућа. У Попини (зрмањско подручје) било их је 39 кућа, по попису из 1700. године. У српском подручју у Купинову, три куће Новаковића. У Осрецима и Дабашници по четири куће, у Бротњу три, у Книнском Пољу 10. Сви, досељени из Босне у 16. веку, славе Јовањдан (из ове породице су “протопоп” Јово Новаковић, коме је дошао Доситеј Обрадовић, и будимски владика Доситије Новаковић из 18. века).

На прелазној територији према Босни углавном су биле настањене породице из области које су административним путем припале Лици или Далмацији.

У читавој Хрватској има небројено много породица Новаковића, јер су се, после развојачења Војне границе, расељавале и куповале јефтину и бољу земљу, нарочито око Бјеловара и у Славонији.

Доста Новаковића или Новака је прешло на католичанство, као и на ислам у Босни.

У Македонији их је било расељених после Косовске битке, а и доцније кад су их албански родови потиснули из Рашке и Косова и Метохије. Административно су мењана презимена на ски или ов, па су постајали Новаковски или Новески.

Ако се подсетимо да се ковач Новак Брајовић спомиње у списима которског архива с краја 14. века, порекло Новаковића може да сеже у овај средњовековни град, али они у њему нису били староседеоци грађани, него су дошли из црногорског залеђа. Ако томе додамо и њихову најчешћу славу, Мратиндан, коју су, и пре доласка Турака, доносили исељеници из данашње северне Албаније, од Берата – српског Белграда, па и с југа, од Скадра, односно Куча, у које су се такође склонили потомци Мрњавчевића, може се рећи да корени Новаковића сежу до тих крајева. Из Котора су, затим, преко залеђа и преко Броћна у западној Херцеговини, где су се нешто дуже задржали, ишли даље. Једна грана је стигла у Попово Поље, али ни ту нису трајно остали, него су кренули на северозапад. И, како то Цвијић рече, “исељеници носе, као пуж кућицу, имена свог села, краја, потока, планине, кадшто и целог предела”, тако су и ови Новаковићи понели име родног села и тако назвали своје ново насеље код Клиса – Велики Броћанац. Одатле су се временом разилазили у друга села Далмације, у Поуње, у Лику, Славонију и даље, до Карпата, докле год се простирала Војна граница.

 

ИЗВОР: Мр Радомир Д. Ракић и Вера Станисављевић-Ракић, „Корени“, порекло српских породица и презимена, рубрика из франкфуртских „Вести“

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:

Коментари (198)

Одговорите

198 коментара

  1. milan

    ПОРЕКЛО ПРЕЗИМЕНА БОГДАНОВИЋ

    САДАШЊЕ ПРЕЗИМЕ, крсна слава, СТАРО ПРЕЗИМЕ

    1.- БОГДАН, Срђевдан, БОГДАНОВИЋ
    ……………………………
    2.- БОГДАНОВИЋ, Срђевдан, ГРБЉАНОВИЋ
    ……………………………….

    МИЛАН ДИВЈАК ЛИЧКИ, ЛИЧКИ БИЉЕЗИ (садашња и стара презимена)
    Нови Сад, књига у рукопису

    Нови Сад, књига у рукопису

  2. Милорад Богдановић

    Ево Милане, поред Богдановића, ево и овдје се пуно Вама захваљујем.
    Да само знате коју драдост сте ми даровали.
    Велико Вам хвала.

  3. milan

    За НЕБОЈШУ НОВАКОВИЋА

    Класификацијом личких презимена, презиме Новаковић, по свом настанку спада
    у групу презимена која су настала од мушког имена Новак.

    Није било села на подручју: Лике, Босне, Херцеговине, Црне Горе, те Старе
    Србије, а да у њима није постајало бар једно име Новак.

    Иако су Новаковићи, који имају исту крсну славу, сматрали се, да су истог
    плетива, то није тачно. Све зависи где су се затекли. По крсној слави се
    не може доказати, бар Ти добро знаш. Многи наши преци, услед разноразних
    збивања, да би сачували живу главу на раменима, били су присиљени да мењају
    и крсну салву, да би обстајали и сачували своје најмилије. Неки су, кад је
    прошло “невреме” враћали стару крсну славу.

    Одмах да Ти кажем, да припадаш племену Родића и да Ти је стара слава
    Аранђеловдан.

    Пре Омер-паше Латаса, са Велике Попине (Зрмања, Грачац), иселило се пет
    кућа Новаковића. Славили су Аранђеловдан, а сада Никољдан. Зашто су променили
    крсну славу није ми познато. Постоји вероватноћа, да су убили турског велико-
    достојника, па су сви Новаковићи, који су били род рођени, морали да бјеже,
    плашећи се освете у Босанску крајину. Зашто су због тога мењали крсну славу.
    Врло једноставно, Турци су били добро организовани, а њихове уходе су тачно
    знале, да ће они Новаковићи (у овом случају су то Новаковићи), који су згре-
    шили и побегли, да ће отићи својим рођацима исте крсне славе. Зато су наши
    преци често мењали крсне славе.

    Још једна интересантна мала сеоба Новаковића из Лике била је око 1800. године.
    Тада је једна грана Новаковића (Никољдан) дошла у Колунић у Бјелајском пољу,
    док је друга отишла у Биочић (Далмација). Касније се ови Новаковићи из Био-
    чића преселе у Колунић, где су им већ живели њихови рођаци. Разлог за овај
    излазак Новаковића из Лике није ми познат.
    Можда је била суша, неродица, или, пак је био у питању висок наталитет, те их
    је приморао да мењају средину, да оду у крајеве који су имали богату испашу
    за њихово благо.
    Новаковићи из Лике (са Велике Попине, Зрмања, Грачац) највише насељавају:
    босанско-крупски, бихаћки и цазински срез, те њихова села: Велики Радић,
    Велику Рујишку, Глиницу, Доње Петровиће и Хашане. Можда сам неко село нехотице
    изоставио, али то је то.

    У Новом Саду, 7521. (2013) године МИЛАН ДИВЈАК ЛИЧКИ

  4. Небојша Новаковић

    Пуно Вам хвала господине Дивјак! Дуго сам истраживао и такође сам наилазио на сличне трагове. Никако нисам могао да “испратим” те Новаковиће Никољштаке. Сасвим је логично да су у једном тренутку променили славу и да су пореклом из Лике, сада сте ми и Ви то потврдили. (да напоменем само да Милан Карановић сматра да су у питању несродне гране Новаковића)

    Занима ме и порекло Дукића, такође су из околине Грачаца, а славе Стефањдан. Дуго сам истраживао и то презиме и постоји шанса да су сродни Дукићима који су у Далмацију стигли у 17. веку из Босне, а славе Ђурђевдан и Стефањдан. О томе можемо на страници “Порекло презимена Дукић”.

  5. Небојша Новаковић

    Знам за податак о Новаковићима из Дренове Главице (Бос. Крупа) да су са Попине и да су славили Аранђеловдан. (Милан Карановић)
    Али не знам да ли се то може тврдити и за остале Новаковиће Никољштаке у околини, зато што аутор наводи да су из Бјелајског Поља пореклом. Пре тога вероватно из Далмације, где је било пуно Новаковића Никољштака? Зато сам дуго и покушавао да повежем миграциони пут Херцеговина – Далмација – Бјелајско Поље – околина Крупе, Новог, итд…

  6. živko dukić

    Ja se prezivam Dukić iz Kneževa-Skender Vakuf. Moji žive u sel Bokani ali po priči mojih đedova vodim poreklo iz sela Bastaji. Po priči moje majke, moje poreklo vodi iz sela zvano Postolje, opština Kotor Varoš, a slavim Đurđev dan. Ovim putem hoću da se obratim svima onima koji nešto znaju o poreklu Dukića da ostave svoj komentar na forumu. POZDRAV

  7. Небојша Новаковић

    Живко, на страници “Порекло презимена Дукић” је опширно писано о овим Дукићима.

  8. Милорад Богдановић

    Шта је Петар Ашкраба Загорски написао о Новаковићима у својој књизи СРБИЈА (ИЛИ ЗАГОРЈЕ,СТАРА СРБСКА ПРЕЗИМЕНА. СЕОБЕ…)

    По родоначелнику (Васојевића) Васоју (просељенику кроз Лијеву Ријеку), у Васојевићима су једнога рода Мијомановићи, Рајевићи и Новаковићи.
    Мислим да је Васоје водио Миомановиће (или се и сам презивао Миомановић) и Рајевиће из Загорја под тим презименима (Рајевићи су могли имати облике Расјевића, Раић, Рајић и слично), а за Новаковиће не могу упратити када им настаје презиме тј. прије или послије доласка,а не да су то сватри сина Васојева, те на крају, Новак може бити син Васијев, али не најстарији. У Васојевићима мисле да је Васо имао три сина: Васа, Новака и Миомана… страна 137

    …Новак Мандић Студо…помиње у Дечанским хрисовуљама, Новаковић 1386-е године… страна 142

    (У Соколској нахији досељеници из Херцеговине, за које веле да су из околине Гацка, су: Ђурђевићи, Станојевићи, Галине или Јовановићи, Новаковићи, Васићи и други). стр.193

    Једни Ковачевићи уз Гацкасе каже, одселили су у Боку крајем 17-ог вијека,а у доба покрета и сеоба једна грана Ковачевића из Гацка одселила је у Љубовиђу (Соколска нахија), у тој су нахији породице Галина ли Јовановићи, Новаковићи, Ђурђевићи,Станојевићи и Васићи чији сви су преци из Гацка. Стр. 194-195

    Радосав Дапковић и Радашин Остојић оба из Цернице, обавезују се 1432-е године 5-ог марта, на исплату дуга за мјесец дана, а јемац за њих је Радоје Новаковић. Стр. 328

    Такође, најстарији поријеклом са Загорја су преко Хумине дошли на Мајевицу Шакотићи (крсна слава Лазаревдан) у Тобуту, Веселиновцу, Вукосавцима, Лопарама и даље. Једни су Шакотићи, чији је предак дошао на женинство (или како они кажу “дошо у кућу”) узели славу Јовањдан. Једни Шакотићи су добили презиме Новаковићи и они су на Вукосавцима. Стр. 475

    Једни Паштровићи станише се у Италији, једни Книну, а једни у Срему, те неки у Русију. Од Паштровића су настали једни Алексићи и једни Новаковићи, као и бројни други. Паштровићи су и данас племе у Боки. Стр.657

    …Један од Пурковића вели: “Ми смо Херцеговци, али тамо негдје ближе Сарајева”. Такође, вели: “…исти су нам Новаковићи у Тупанарима и они славе Светог Јована”. Утврдио сам да су ови Пурковићи дошли преко Романије у Тупаране и изгледа тек овдје узели славу Светог Јована… стр 698

    Толико о Новаковићима, написао је Ашкраба у овој својој књизи, издата 2008 године.

  9. Милорад Богдановић

    Презиме Новаковић које се спомиње у време прве владе кнеза Милоша (1815-1839)

    “Априлија 28 п.м. (1834) Господин Епископ Доситеј Новаковић дошао је из Зајечара у Неготин, а 30 п.м. освештао је у Мијаиловцу мјесто за цркву, и темељ поставио…” стр.164

    Павле Новаковић, механџија, из Зајечара, платио је полугодишњу аренду од 30 гроша, од Митрова 1838 до Ђурђевадна 1839 године… стр 444

    10 октобра 1836, бр 1263, пише Исправнчество Окружја Крушевачког Совету:- “У парници Видојевића и Новаковића из села Церја, Среза Јошаничког у Окружју Крушевачком,…” стр 483
    “У реченом селу Церју живеле су од старина само речене две фамилије Видојевића и Новаковића. Од Видојевића се дакле пре 70 година неколико кућа из Церја одселе, само остану двије куће Видојевића… Но Ахмет Турчин, бивши овог села господар, видећи упраздњену баштину дода нешто од исте Новаковићима, које је пусто до пре 20 биле пусте…(Држ. Савет 1838) стр 484

    3.Григорије Новаковић професор старије граматике, 38 година, родом из Новог Сада Бачке Вармеђе у Мађарској, ожењен, гимназију и богословију свршио у Карловцу…у Крагујевцу 19 јулија 1836 год. … стр.516
    7.Аарон Новаковић учитељ Среске школе у Смољинцу, Среза Рамског, Окружја Пожаревачког. стар 25 година, родом из Калуђеровца Друге Баналне Регименте у Цесарији, прве годне учитељовања, ожењен…20 Јулија 1836 год… стр 518

    2 децембра 1836,… у вароши Гургусевцу… у служби находећих чиновника, то јест, секретара исправичества овдашњег Стевана Новаковића… стр 536

    Риста Новаковић, пре био поданик из Штрбаца,ожењен, једно дете, овдје се бави наднчењем, у Србију доселио од Ђурђевдана 1835, има кућу, нема земљу, обитава у селу Доброселици у Срезу Рујанском 1837 године…стр 546-547
    Јефта Новаковић, пре био поданик из Бистрице, ожењен, троје деце,, ради дунђерлук, у Србији се налази од Ђурђевдана 1834, има кућу, нема земљу, обитава у селу Дренови, Срез Рујански за 1837 годину… стр 548-549.

    ИЗВОР: књига “НАСЕЉАВАЊЕ СРБИЈЕ” – Архивска грађа ЗА НАСЕЉА У СРБИЈИ у време прве владе кнеза Милоша (1815-1839), скупио и уредио Тих.П. ЂОРЂЕВИЋ

  10. Порекло бројнијих фамилија-презимена ваљевске Тамнаве по књизи „Антропогеографија ваљевске Тамнаве“ Љубомире Љубе Павловића, издање 1912. године.
    Место-када су досељени-одакле су досељени-Крсна слава-напомена.
    НОВАКОВИЋ

    -Врело, друга половина 18. века, Врагочаница у Подгорини, Стевањдан, уз Чолиће.
    -Кртинска, друга половина 18. века, Тетово, Ђурђевдан, повећа задруга.
    -Трстеница, друга половина 18. века, Грачаница у Азбуковици, Јовањдан.
    -Чучуге, друга половина 18. века, Царина у Азбуковици, Ђурђевдан.
    -Бргуле, после 1827. године, Дегурић у Колубари, Јовањдан.
    -Брезовица, после 1827. године, Трлић у области, Никољдан, доводци.
    -Коцељева, после 1827. године, Бањани код Ваљева, Ђурђевдан, занатлије.
    -Непричава, после 1827. године, Атеница код Чачка, Никољдан.
    -Стубленица, после 1827. године, Пријездићи у Колубари, Никољдан.
    -Трњаци-1, после 1827. године, Босански Нови, Никољдан.
    -Трњаци-2, после 1827. године, Приједор, Аранђеловдан.
    -Црниљево, после 1827. године, Бела Црква у Рађевини, Алимпијевдан.