Poreklo prezimena Anđelić

27. februar 2012.

komentara: 79

Prezime Anđelić, prema knjizi Rista Milićevića “Hercegovačka prezimena”, prisutno je u bilećkom i trebinjskom kraju.

Prema predanju, doselila su tri brata iz Crne Gore u Petroviće (Banjani). Jednom prilikom, u svađi, ubili su Turčina – pašaliju. Posle ovog ubistva Turci su uhvatili dvojicu braće, a treći je pobegao u Zupce. Tu je živeo nekoliko godina, a zatim prešao na Mosko. Najzad se “pridvori uz Rizvanbegovića iz Trebinja, te ga ovaj nastani na svome čitluku u Dubočanima. Slave Jovanjdan.

Nekadašnja seoska opština Anđelići u Rudinama dobila je ime po ovom bratstvu koje je bilo dosta jako. Anđelići su bili nastanjeni i u Tulima (Zupci), ali su zbog neke krvne osvete otišli u Dubočane.

U istorijskim izvorima spominje se Šćepan (Ristov) Anđelić iz Dubočana. Imao je nadimak Topal koje je, kažu, dobio po svom đedu. Bio je odličan tufegdžija (puškar). U hercegovačkom ustanku vršio je opravku oružja, izrađivao puške kremenjače i jatagane. Tamnovao je u Aradu (Rumunija), tamo je i umro 1915. godine.

Anđelići su živeli i u Dubljanima (Popovo). Kao predstavnik ovog sela, 1690. pominje se Komnen Anđelić. Stara su mostarska porodica. Najstariji do sada uočeni i tačno datirani spomenik na pašinovačkom groblju potiče iz 1682. godine. To je nadgrobnik koji obeležava grob Vukadina Anđelića.

KRSNA SLAVA: Sveti Jovan

_________________________

Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ ‘Stručna knjiga’

ANĐELIĆI

(u Suvodolu, Gradini, Barama Žugića i Žabljaku)

Anđelići vode porijeklo od Vlastelinovića iz hercegovačke Plane kod Bileće. Prezime su vjerovatno dobili po nekoj svojoj Anđeliji. Poslije razure Vlastelinovića jedni od njih se odsele u Dubrovnik, od kojih je bio čuveni Sava Anđelić, koji je imao vojvodsku titulu. Njemu su Srbi podigli spomenik u Herceg Novom, a ostali se, s Mijailom Šarcem, presele pod planinu Njegoš, odakle su prešli u bjelopavlićko selo Martiniće. I iz Bjelopavlića odu i nasele predio između rijeka Plašnice i Bistrice i taj kraj nazvaše Plana, po mjestu iz koga su se doselili iz Hercegovine.

Iz kolašinske Plane sa ostalim Šarancima pređu u Šarance. Znaju da su se tada preselili Ćićo sa sinovima Vidom, Milinkom i Petrom, te Mileta i sinovi Milićevi Gavrilo, Simo i Grujica.

Oko 1815. godine došlo je do zavade između Anđelića i Bojovića, pa Mušo Bojović ubije Grujicu Anđelića, a Lazo Grujičin iz osvete ubije Milovana Bojovića, poslije čega sa braćom Midom, Milosavom i popom Andrijom uskoči u Stričinu kod Mušovića, gdje se i nasele. U Stričini su živjeli pedesetak godina, odakle uskoče u Lipovo kod Kolašina. Kada su Polja oslobođena od Turaka i pripojena Crnoj Gori, presele se iz Lipova u Polja, gdje i danas žive njihovi potomci.

Postoji predanje u porodici da se jedan njihov rođak još iz Plane kolašinske preko Bjelopavlića vratio kod svojih rođaka u selo Zaođe kod Gacka, gdje njegovi potomci i danas žive.

Anđelići su sa Poda prešli na Gradinu u Suvodo. Na Gradinu se doselio Milovan zvani Ad sa pet sinova: Sekulom, Mlađenom, Filipom, Radulom i Krstom. Svi su učesnici balkanskih i Prvog svjetskog rata. Mlađen i Filip su poginuli 1915. godine kod Goražda u borbama protiv Austrougarske. Krsto se sa porodicom odselio u Mijakoviće 1920. godine; njegov sin Milika je poginuo kao pripadnik NOV-a 1943. godine na Kosanici kao komandir voda u Trećoj sandžačkoj brigadi, a sin Sava je oficir JNA i živi u Beogradu.

Nikola Sekulov je učesnik balkanskih i Prvog svjetskog rata, bio je i poznati komita u Komitskom pokretu, a poginuo je 1944. godine od strane Nijemaca. Njegov sin Milorad je uspio da pobjegne sa strelišta. Nikolina braća Marko i Boško su bili borci NOR-a; Boško je bio komandant bataljona u Devetoj crnogorskoj brigadi. Neđeljko, kao istaknuti pravnik, bio je na odgovornim dužnostima u Jugoslaviji: zamjenik ministra za tešku industriju i sudija Vrhovnog suda Srbije. Boško i Marko Sekulovi i Novak Mlađenov su 1945. godine odselili u Kulu kao kolonisti, gdje im porodice i danas žive. Novica i Vidak Mlađenovi prešli su sa porodicama u Pljevlja da žive, a Ilija i Jevrem Filipovi su 1950. godine sa porodicama odselili u Nikšić. Ilijina ćerka Anđelka je bila borac NOR-a od 1941. godine; poginula je 1942. godine kod Kolašina. I Jevrem Filipov je bio aktivni borac NOR-a u sastavu 7. omladinske brigade.

Od grupe Anđelića koji su sa Poda prešli u Suvodo najpoznatiji je Dimitrije – oficir, perjanik kod knjaza Nikole, nosilac Obilića medalje; opjevan je u narodnim pjesmama. Njegov sin Sava je bio poznat junak i cijenjen čovjek u svojoj sredini.

Radosav Simov bio je istaknuti bratstvenik, pripadnik NOP-a, vijećnik ZAVNO Crne Gore u Kolapšnu 1943. godine; poginuo je 1943. godine u Suvodolu. Radonja je bio poznati komita u Komitskom pokretu 1916-1918. godine.

Rade Mlađenov, stari ratnik iz prvih ratova kao sedamdesetogodišnjak je učestvovao u Pljevaljskoj bici u kojoj se istakao hrabrošću i vještinom. Njegov sin Milivoje kao borac NOR-a gine na Kolašinu 1944. godine. Treba pomenuti Živka Simova i Jovicu, čiji su sinovi Krsto Živkov i Bogdan Jovičin bili borci u 7. omladinskoj brigadi. Uroš Pavlov je poginuo u Pribrancima 1944. godine, a Vukosav Petrov je svoj životni put okončao u Italiji 1944. godine, gdje se nalazio na liječenju kao ranjenik. Njegov mlađi brat Milorad je bio borac NOR-a u sasgavu 7. omladinske brigade.

U pljevaljski kraj su se u vremenu od 1862. do 1918. godine iselile porodice koje su imale značajnu ulogu u toj sredini. Od njih su bili poznati Mlađen, Nikola, Mihajilo, Krsto i drugi. Krsto Neđeljkov je bio pravnik, poznati sudija u Pljevljima; Vukoman je poginuo kao borac NOR-a 1943. godine. Stari Miloš je imao sina Simeuna, koji je poginuo 1875. godine zajedno sa vojvodom Tripkom Džakovićem, braneći prelaz na Tari. Ostali su mu sinovi Mileta i Neđeljko, učesnici Prvog svjetskog rata. Miletini sinovi žive u Mijakovićima, a Neđeljkovi na Kosanici.

Milutin i Marinko su se sa Poda doselili u Varine, a Sava Dimitrijev u Maoče. U Šljivansko kod Pljevalja su se doselili 1840. godine Jovan i Radivoje Dimitrijevi i Golub i Luka Jovanovi. Kod njih se oko 1875. godine doseljavaju i Milan i Luka. U Zabrđe se preselio Jovan sa sinom Lukom.

Anđelića ima u Sremu, a tamo su dospjeli još u doba velike seobe Srba pod Arsenijem Čarnojevićem. Žive u Inđiji, Mađelosu, Novom Sadu… i od njih su poznati pop Luka, Dimitrije, Nikola, Isailo, Stojan i drugi.

Od Anđelića na području Kolašina i Mojkovca poznati su pop Andrija i Lazo kao veliki junaci, potom učitelj Milovan, stari revolucionar i komunista sa braćom Vukanom -pravnikom, profesorom Aleksom, Miloradom, Milićem – javnim tužiocem Crne Gore, generalom Mihajilom, učesnikom NOR-a od 1941. godine i Blažom, ministrom u vladi Kraljevine Jugoslavije.

Mihajilova deca Ljubo i Desa su bili borci NOR-a od prvih ustaničkih dana, istaknuti rukovodioci u jedinicama NOV-a i nosioci Partizanske spomenice 1941. Milka Matijeva je bila borac NOR-a od 1941. godine i nosilac Partizanske spomenice 1941, a njen brat Milo je bio pripadnik NOP-a od 1941. godine i istaknuti borac u jedinicama NOV-a; Juža Nikolina iz Polja i Radojica Savin iz Bistrice su bili borci NOR-a u sastavu 7. omladinske brigade.

Anđelića ima u okolini Leskovca, Blaca, Podujeva, Sijerinske Banje i Vučitrna; od njih su poznati Lakić sa sinovima: Nikolom, Miletom, Jakovom i Vukosavom. Neđeljko Jakovljev je učesnik na Solunskom frontu kao dobrovoljac u srpskoj vojsci.

Anđelića ima i u okolini Čačka, gdje se iz Suvodola oko 1809. godine doselio Spasoje sa sinovima Nešom i Jevtom. Jevtovi sinovi su se istakli u borbama protiv Turaka i za te zasluge dobili su zemlju u okolini Čačka, a naselju koje tada naseliše dadoše ime Mrčajevci po Mrčajevcu kod Suvodola, odakle su se odselili.

Anđelići koji žive kod Sinja su porijeklom od šaranskih Anđelića, koji su se tamo odselili bježeći ispred Turaka iz Hercegovine; oni su primili katoličku vjeru.

Podatke o Anđelićima sam dobio od Branka Anđelića, pukovnika iz Beograda, koji je savjesno i detaljno napisao prilog o ovom brojnom bratstvu.

Slave Đurđevdan.

IZVOR: Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: Drobnjak i porodice u Drobnjaku i njihovo porijeklo, 1997, priredio saradnik portala POREKLO Vojislav Ananić

 

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (79)

Odgovorite

79 komentara

  1. andjelic miroslav

    Imam nesto jos starije moj Prandeda Vukosav Andjelic dolazi sa svojom zenom Stanijom Lausevic sa kojom ima 2 ceri i sina Tripka kao petogodisnjak Tripko sa sestrama preko kosova dolazi u Sjarinjsku Banju .Tripko kao Solunski borac zeni Mioljku Knezevic koja mu radja 16 dece .posle svih ratova 1 i 2 sele se kolonizacijom u Srpski Miletic Slavimo SV.Djordja ako neko ima nesto vise zivim u SREM .MITROVICI 063 8 202 102 HVALA

  2. Defendor

    Početkom prošlog veka Anđelića je bilo i u okolini Mohača u Mađarskoj. Završetkom Prvog svetskog rata i potpisivanjem Trijanonskog sporazuma 1920. godine, Srbima i ostalim Južnim Slovenima u Mađarskoj je priznato pravo da u roku od dve godine mogu da se odluče da li će ostati u Mađarskoj, ili će otpirati u matičnu državu. Jedan deo ih je optirao (po čemu će u narodu ostati upamćeni kao optanti) i preselio se u novonastalu Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. Među njima su bili i Anđelići, koji su se preselili pedesetak kilometara južnije, u deo Baranje koji je pripao Kraljevini SHS.

    Krsna slava im je Sveti Nikola.

    • Defendor

      Verovatno jedan od najranijih dokumenata u kojima srećemo ovo prezime u Baranji je Urbarijum iz 1767. godine. Tamo je u mestu Bezedek, matičnom mestu gore pomenutih Anđelića, zabeleženo petoro lica sa ovim prezimenom, od kojih su pomenuta sledeća imena: Jovan Angyelics, Srepsamis Angyelics, Luka Angyelics, Marko Angyelics, Todor Angyelics.

      Izvor: Mária Terézia úrbéri tabellák

  3. Pozdrav familijo!

    Mnogo sam slusao o nasem poreklu.Ja sam ziveo u okolini opstine Pakrac (Republika Hrvatska).
    Selo se zove Srednji Grahovljani i tu je jedino u tom kraju te opstine bilo to prezime i dok sam tamo ziveo ja za nase prezime nisam nigde cuo samo sam nacuo u to vreme da poticemo iz Crne Gore sa Zabljaka,verovatno su preci doselili za vreme turaka u taj kraj jer ni moj pradeda Stevan Andjelic se nije secao kada se u selo prezime doselilo.Svima je slava bila Vidovdan.
    Mnogo me to zanima odkuda da su tamo dospeli?
    Mada je selo u poslednjem ratu sravnjeno sa zemljom i tamo vise ne zivi niko,svi smo se rasuli po belom svetu.

    • Dalibor

      Dragi moji rođaci i familijo!
      Ja sam ziveo u okolini Daruvara a otac Mlađan,deda Nikola i pradeda Stevan su mi iz sela Srednji Grahovljani kod opstine Pakrac.
      Slava nam je Vidovdan

  4. Svetlana Andjelic

    Moj pozdrav Andjelicima gde god da su…
    Moj otac je rodjen u Rekovcu a koliko znam iz prica najstarijih iz moje familije koje sam upoznala tu su sredinom XIX veka iz Hercegovine dosla tri brata Nikola, Mata i Rista i . Moja grana vodi poreklo od Nikole koji je bio moj cukundeda cije stablo imam a imam prilicno rekonstrisano stablo i od njegova dva brata.
    Slavimo Arandjelovdan kao i ostali Andjelici u Rekovcu.
    Ne znam detalje odakle su tacno tri brata dosla u Sumadiju i da li nam je krsna slava oduvek Arandjelovdan.

    • Katarina Andjelic

      Pozdrav Svetlana

      Moj otac je rodjen u Rekovcu kao i njegov otac. Slavimo Arandjelovdan . Da li bi ste bili ljubazni da mi posaljete na mail porodicna stabla koja imate ne bih li se mozda negde pronasla. Godinama pokusavam da saznam nesto vise o svom poreklu ali uzalud. Verujem da smo u srodstvu s obzirom da je Rekovac malo mesto i mislim da svi poticemo od istih Andjelica.

      moja e mail adresa je
      [email protected]

    • Sara Anđelić

      Zdravo rođače. Ovako ide prava priča. Postojala je ta Anđa velika gazdarica, koka ke u strahu od krvne osvete iz Hercegovine došla u Požegu sa 3 sina, Jedan je otišao u Levač, drugi u Šumadiju a treći je ostao u Požegi. Sa konjem i 3 sina, Anđa je postala velika gazdarica i uzeli su to prezime po njoj. Slava je uglavnom sveti Nikola ili Đurđic ili Aranđelovdan. Tako sam ja bar čula. Veliki pozdrav!

      • Nenad Andjelic

        Pozdrav svim Andjelicima!Bavim se odnedavno korjenima i nadam se da cu uskoro moci nesto novo da napisem.U vezi s tim,molio bih da mi neko ko zna,posalje broj telefona ili email od Petra Andjelica-zivi u Loznici,potice iz Neprivaja Vares.Pisati na adresu: [email protected]

  5. Ognjen Andjelic

    Pozdrav za sve Andjelice.
    Ja sam sa porodicom 95-te dosao u Beograd iz sela Vrbnik,Knin.
    Moj djed je tu dosao iz Kninskog Kosova.
    Nazalost ne znam kada i odakle dolaze u Kninsko Kosovo…
    Prica je sa Zabljaka.
    Slavimo Djurdjevdan.

    • Ognjene,
      prema A.Bačku, vrbnički Anđelići su ista porodica sa Anđelićima (Đurđevdan) u Uzdolju. Nakićenović veli da ste došli iz Bosne (17. vek) i da su Anđelići jedan od najstarijih rodova u Uzdolju. Razmislite o DNK analizi praporekla.

  6. Dragomir Andjelic

    Pozdrav Andjelicima.
    Zivim u Valjevu, otac mi je rodom iz sela Drenovci,Uzicki kraj.Slavimo Jovandan,niko ne pominje taj ogranak prezimena,bio bih zahvalan,ako iko zna gde da potrazim korene.

  7. Gašo

    POštovani,

    Zanaima me da li poznajete potomke Marka i Milice Anđelić selo Dubočani kod Trebinja koju su došli u Vojvodinu oko 1928: Milica Anđelić rođena Krunić je bila sestra od mog dede Gaša Krunića. Imali su dva sina Radivoja -Raša i Vojislava koji je poginuo na sremskom frontu 1945, imali si u jednu sestru.

    ako imate neke info. pošaljite na mail [email protected]

  8. Miloš Anđelić

    Nema još uvek nekih podataka od mojih Anđelića iz sela Mrkonje kod Sijarinske banje opština Medveđa … Pišite još uvek sam zainteresovan za poreklo https://www.facebook.com/milos.andjelic.9

    • Dimitrije Anđelić

      Pozdrav rođače.
      Moji su iz Sijarinske banje, preciznije iz Sijarine, selu koje se nalazi iznad banje a po kome i banja nosi ime. Nisam čuo nas ima niti da nas je bilo u Mrkonju, možda grešim proveri to. Inače slavimo Đurđevdan, došli smo posle Berlinskog kongresa u Jablanički kraj, zajedno sa brojnim porodicama Srba iz Crne Gore i Hercegovine, koji su postavljeni uz tadašnju granicu sa otomanskim carstvom.

  9. Gordana Andjelic (Plazinic)

    Pozdrav moji Anđelići,

    Veoma se radujem što sam pronašla ovako iscrpan članak o poreklu prezimena Anđelić. Javljam se iz Čačka, tačnije koreni su mi iz sela Ostra, koje se graniči sa Mrčajevcima. Tačna je informacija da Anđelića ima u ovom kraju, međutim, u Ostri je to daleko brojnija familija nego u okolnim selima. Anđelića, pored Mrčajevaca, ima i u selima Bečanj i Bresnica, ali ne u tolikom broju. Familija Anđelić se može sresti i u delovima opštine Lučani (Dragačevo).
    U vezi sa familijom Anđelića koja nastanjuje Ostru, zanimljiv je podatak da su skoro čitavoj familiji, a to je više desetina porodica, kumovi izvesni Petrovići koji poreklo vode iz podrudničkog sela Jablanica kod Gornjeg Milanovca. U Ostri i danas postoje doduše retke porodice u kojima se to kumstvo održalo. U domu Vojmira Anđelića, koji naredne godine puni 90 godina, ta se tradicija održala do danas i prema njegovoj računici, smatra da je to kumstvo staro skoro pola veka. Ovaj starina na šifonjeru međ dunjama čuva i gusle, za koje ne zna da li su njegovog dede ili pradede, na kojima piše “gusle moje od javora suva, Srbin vjeru i narodnost čuva,,. Guslama se ne zna poreklo, ali smatra da su donete, onda kada se familija doselila u moravsku kotlinu.
    Svi Anđelići u Ostri slave Svetog Jovana Krstitelja…
    https://www.facebook.com/gordana.plazinic

  10. Marino

    Pozdrav !
    Samo da znate da nas andelica ima dosta i u Hrvatskoj .
    Vinisce (splitsko dalmatinska zupanija) ovdje i iz ovog mjesta ima nas preko 500 osoba.
    Odakle i kako pouzdano nitko nezna.
    Eto ako netko ima pisani trag da mi javi.
    Uglavnom tu smo preko 300godina