Порекло презимена Анђелић

27. фебруар 2012.

коментара: 79

Презиме Анђелић, према књизи Риста Милићевића “Херцеговачка презимена”, присутно је у билећком и требињском крају.

Према предању, доселила су три брата из Црне Горе у Петровиће (Бањани). Једном приликом, у свађи, убили су Турчина – пашалију. После овог убиства Турци су ухватили двојицу браће, а трећи је побегао у Зупце. Ту је живео неколико година, а затим прешао на Моско. Најзад се “придвори уз Ризванбеговића из Требиња, те га овај настани на своме читлуку у Дубочанима. Славе Јовањдан.

Некадашња сеоска општина Анђелићи у Рудинама добила је име по овом братству које је било доста јако. Анђелићи су били настањени и у Тулима (Зупци), али су због неке крвне освете отишли у Дубочане.

У историјским изворима спомиње се Шћепан (Ристов) Анђелић из Дубочана. Имао је надимак Топал које је, кажу, добио по свом ђеду. Био је одличан туфегџија (пушкар). У херцеговачком устанку вршио је оправку оружја, израђивао пушке кремењаче и јатагане. Тамновао је у Араду (Румунија), тамо је и умро 1915. године.

Анђелићи су живели и у Дубљанима (Попово). Као представник овог села, 1690. помиње се Комнен Анђелић. Стара су мостарска породица. Најстарији до сада уочени и тачно датирани споменик на пашиновачком гробљу потиче из 1682. године. То је надгробник који обележава гроб Вукадина Анђелића.

КРСНА СЛАВА: Свети Јован

_________________________

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

АНЂЕЛИЋИ

(у Суводолу, Градини, Барама Жугића и Жабљаку)

Анђелићи воде поријекло од Властелиновића из херцеговачке Плане код Билеће. Презиме су вјероватно добили по некој својој Анђелији. Послије разуре Властелиновића једни од њих се одселе у Дубровник, од којих је био чувени Сава Анђелић, који је имао војводску титулу. Њему су Срби подигли споменик у Херцег Новом, а остали се, с Мијаилом Шарцем, преселе под планину Његош, одакле су прешли у бјелопавлићко село Мартиниће. И из Бјелопавлића оду и населе предио између ријека Плашнице и Бистрице и тај крај назваше Плана, по мјесту из кога су се доселили из Херцеговине.

Из колашинске Плане са осталим Шаранцима пређу у Шаранце. Знају да су се тада преселили Ћићо са синовима Видом, Милинком и Петром, те Милета и синови Милићеви Гаврило, Симо и Грујица.

Око 1815. године дошло је до заваде између Анђелића и Бојовића, па Мушо Бојовић убије Грујицу Анђелића, а Лазо Грујичин из освете убије Милована Бојовића, послије чега са браћом Мидом, Милосавом и попом Андријом ускочи у Стричину код Мушовића, гдје се и населе. У Стричини су живјели педесетак година, одакле ускоче у Липово код Колашина. Када су Поља ослобођена од Турака и припојена Црној Гори, преселе се из Липова у Поља, гдје и данас живе њихови потомци.

Постоји предање у породици да се један њихов рођак још из Плане колашинске преко Бјелопавлића вратио код својих рођака у село Заође код Гацка, гдје његови потомци и данас живе.

Анђелићи су са Пода прешли на Градину у Суводо. На Градину се доселио Милован звани Ад са пет синова: Секулом, Млађеном, Филипом, Радулом и Крстом. Сви су учесници балканских и Првог свјетског рата. Млађен и Филип су погинули 1915. године код Горажда у борбама против Аустроугарске. Крсто се са породицом одселио у Мијаковиће 1920. године; његов син Милика је погинуо као припадник НОВ-а 1943. године на Косаници као командир вода у Трећој санџачкој бригади, а син Сава је официр ЈНА и живи у Београду.

Никола Секулов је учесник балканских и Првог свјетског рата, био је и познати комита у Комитском покрету, а погинуо је 1944. године од стране Нијемаца. Његов син Милорад је успио да побјегне са стрелишта. Николина браћа Марко и Бошко су били борци НОР-а; Бошко је био командант батаљона у Деветој црногорској бригади. Неђељко, као истакнути правник, био је на одговорним дужностима у Југославији: замјеник министра за тешку индустрију и судија Врховног суда Србије. Бошко и Марко Секулови и Новак Млађенов су 1945. године одселили у Кулу као колонисти, гдје им породице и данас живе. Новица и Видак Млађенови прешли су са породицама у Пљевља да живе, а Илија и Јеврем Филипови су 1950. године са породицама одселили у Никшић. Илијина ћерка Анђелка је била борац НОР-а од 1941. године; погинула је 1942. године код Колашина. И Јеврем Филипов је био активни борац НОР-а у саставу 7. омладинске бригаде.

Од групе Анђелића који су са Пода прешли у Суводо најпознатији је Димитрије – официр, перјаник код књаза Николе, носилац Обилића медаље; опјеван је у народним пјесмама. Његов син Сава је био познат јунак и цијењен човјек у својој средини.

Радосав Симов био је истакнути братственик, припадник НОП-а, вијећник ЗАВНО Црне Горе у Колапшну 1943. године; погинуо је 1943. године у Суводолу. Радоња је био познати комита у Комитском покрету 1916-1918. године.

Раде Млађенов, стари ратник из првих ратова као седамдесетогодишњак је учествовао у Пљеваљској бици у којој се истакао храброшћу и вјештином. Његов син Миливоје као борац НОР-а гине на Колашину 1944. године. Треба поменути Живка Симова и Јовицу, чији су синови Крсто Живков и Богдан Јовичин били борци у 7. омладинској бригади. Урош Павлов је погинуо у Прибранцима 1944. године, а Вукосав Петров је свој животни пут окончао у Италији 1944. године, гдје се налазио на лијечењу као рањеник. Његов млађи брат Милорад је био борац НОР-а у сасгаву 7. омладинске бригаде.

У пљеваљски крај су се у времену од 1862. до 1918. године иселиле породице које су имале значајну улогу у тој средини. Од њих су били познати Млађен, Никола, Михајило, Крсто и други. Крсто Неђељков је био правник, познати судија у Пљевљима; Вукоман је погинуо као борац НОР-а 1943. године. Стари Милош је имао сина Симеуна, који је погинуо 1875. године заједно са војводом Трипком Џаковићем, бранећи прелаз на Тари. Остали су му синови Милета и Неђељко, учесници Првог свјетског рата. Милетини синови живе у Мијаковићима, а Неђељкови на Косаници.

Милутин и Маринко су се са Пода доселили у Варине, а Сава Димитријев у Маоче. У Шљиванско код Пљеваља су се доселили 1840. године Јован и Радивоје Димитријеви и Голуб и Лука Јованови. Код њих се око 1875. године досељавају и Милан и Лука. У Забрђе се преселио Јован са сином Луком.

Анђелића има у Срему, а тамо су доспјели још у доба велике сеобе Срба под Арсенијем Чарнојевићем. Живе у Инђији, Мађелосу, Новом Саду… и од њих су познати поп Лука, Димитрије, Никола, Исаило, Стојан и други.

Од Анђелића на подручју Колашина и Мојковца познати су поп Андрија и Лазо као велики јунаци, потом учитељ Милован, стари револуционар и комуниста са браћом Вуканом -правником, професором Алексом, Милорадом, Милићем – јавним тужиоцем Црне Горе, генералом Михајилом, учесником НОР-а од 1941. године и Блажом, министром у влади Краљевине Југославије.

Михајилова деца Љубо и Деса су били борци НОР-а од првих устаничких дана, истакнути руководиоци у јединицама НОВ-а и носиоци Партизанске споменице 1941. Милка Матијева је била борац НОР-а од 1941. године и носилац Партизанске споменице 1941, а њен брат Мило је био припадник НОП-а од 1941. године и истакнути борац у јединицама НОВ-а; Јужа Николина из Поља и Радојица Савин из Бистрице су били борци НОР-а у саставу 7. омладинске бригаде.

Анђелића има у околини Лесковца, Блаца, Подујева, Сијеринске Бање и Вучитрна; од њих су познати Лакић са синовима: Николом, Милетом, Јаковом и Вукосавом. Неђељко Јаковљев је учесник на Солунском фронту као добровољац у српској војсци.

Анђелића има и у околини Чачка, гдје се из Суводола око 1809. године доселио Спасоје са синовима Нешом и Јевтом. Јевтови синови су се истакли у борбама против Турака и за те заслуге добили су земљу у околини Чачка, а насељу које тада населише дадоше име Мрчајевци по Мрчајевцу код Суводола, одакле су се одселили.

Анђелићи који живе код Сиња су поријеклом од шаранских Анђелића, који су се тамо одселили бјежећи испред Турака из Херцеговине; они су примили католичку вјеру.

Податке о Анђелићима сам добио од Бранка Анђелића, пуковника из Београда, који је савјесно и детаљно написао прилог о овом бројном братству.

Славе Ђурђевдан.

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

 

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (79)

Одговорите

79 коментара

  1. andjelic miroslav

    Imam nesto jos starije moj Prandeda Vukosav Andjelic dolazi sa svojom zenom Stanijom Lausevic sa kojom ima 2 ceri i sina Tripka kao petogodisnjak Tripko sa sestrama preko kosova dolazi u Sjarinjsku Banju .Tripko kao Solunski borac zeni Mioljku Knezevic koja mu radja 16 dece .posle svih ratova 1 i 2 sele se kolonizacijom u Srpski Miletic Slavimo SV.Djordja ako neko ima nesto vise zivim u SREM .MITROVICI 063 8 202 102 HVALA

  2. Defendor

    Почетком прошлог века Анђелића је било и у околини Мохача у Мађарској. Завршетком Првог светског рата и потписивањем Тријанонског споразума 1920. године, Србима и осталим Јужним Словенима у Мађарској је признато право да у року од две године могу да се одлуче да ли ће остати у Мађарској, или ће отпирати у матичну државу. Један део их је оптирао (по чему ће у народу остати упамћени као оптанти) и преселио се у новонасталу Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца. Међу њима су били и Анђелићи, који су се преселили педесетак километара јужније, у део Барање који је припао Краљевини СХС.

    Крсна слава им је Свети Никола.

    • Defendor

      Вероватно један од најранијих докумената у којима срећемо ово презиме у Барањи је Урбаријум из 1767. године. Тамо је у месту Безедек, матичном месту горе поменутих Анђелића, забележено петоро лица са овим презименом, од којих су поменута следећа имена: Jovan Angyelics, Srepsamis Angyelics, Luka Angyelics, Marko Angyelics, Todor Angyelics.

      Извор: Mária Terézia úrbéri tabellák

  3. Pozdrav familijo!

    Mnogo sam slusao o nasem poreklu.Ja sam ziveo u okolini opstine Pakrac (Republika Hrvatska).
    Selo se zove Srednji Grahovljani i tu je jedino u tom kraju te opstine bilo to prezime i dok sam tamo ziveo ja za nase prezime nisam nigde cuo samo sam nacuo u to vreme da poticemo iz Crne Gore sa Zabljaka,verovatno su preci doselili za vreme turaka u taj kraj jer ni moj pradeda Stevan Andjelic se nije secao kada se u selo prezime doselilo.Svima je slava bila Vidovdan.
    Mnogo me to zanima odkuda da su tamo dospeli?
    Mada je selo u poslednjem ratu sravnjeno sa zemljom i tamo vise ne zivi niko,svi smo se rasuli po belom svetu.

  4. Svetlana Andjelic

    Moj pozdrav Andjelicima gde god da su…
    Moj otac je rodjen u Rekovcu a koliko znam iz prica najstarijih iz moje familije koje sam upoznala tu su sredinom XIX veka iz Hercegovine dosla tri brata Nikola, Mata i Rista i . Moja grana vodi poreklo od Nikole koji je bio moj cukundeda cije stablo imam a imam prilicno rekonstrisano stablo i od njegova dva brata.
    Slavimo Arandjelovdan kao i ostali Andjelici u Rekovcu.
    Ne znam detalje odakle su tacno tri brata dosla u Sumadiju i da li nam je krsna slava oduvek Arandjelovdan.

    • Katarina Andjelic

      Pozdrav Svetlana

      Moj otac je rodjen u Rekovcu kao i njegov otac. Slavimo Arandjelovdan . Da li bi ste bili ljubazni da mi posaljete na mail porodicna stabla koja imate ne bih li se mozda negde pronasla. Godinama pokusavam da saznam nesto vise o svom poreklu ali uzalud. Verujem da smo u srodstvu s obzirom da je Rekovac malo mesto i mislim da svi poticemo od istih Andjelica.

      moja e mail adresa je
      [email protected]

    • Sara Anđelić

      Zdravo rođače. Ovako ide prava priča. Postojala je ta Anđa velika gazdarica, koka ke u strahu od krvne osvete iz Hercegovine došla u Požegu sa 3 sina, Jedan je otišao u Levač, drugi u Šumadiju a treći je ostao u Požegi. Sa konjem i 3 sina, Anđa je postala velika gazdarica i uzeli su to prezime po njoj. Slava je uglavnom sveti Nikola ili Đurđic ili Aranđelovdan. Tako sam ja bar čula. Veliki pozdrav!

  5. Ognjen Andjelic

    Pozdrav za sve Andjelice.
    Ja sam sa porodicom 95-te dosao u Beograd iz sela Vrbnik,Knin.
    Moj djed je tu dosao iz Kninskog Kosova.
    Nazalost ne znam kada i odakle dolaze u Kninsko Kosovo…
    Prica je sa Zabljaka.
    Slavimo Djurdjevdan.

    • Огњене,
      према А.Бачку, врбнички Анђелићи су иста породица са Анђелићима (Ђурђевдан) у Уздољу. Накићеновић вели да сте дошли из Босне (17. век) и да су Анђелићи један од најстаријих родова у Уздољу. Размислите о ДНК анализи прапорекла.

  6. Dragomir Andjelic

    Pozdrav Andjelicima.
    Zivim u Valjevu, otac mi je rodom iz sela Drenovci,Uzicki kraj.Slavimo Jovandan,niko ne pominje taj ogranak prezimena,bio bih zahvalan,ako iko zna gde da potrazim korene.

  7. Gašo

    POštovani,

    Zanaima me da li poznajete potomke Marka i Milice Anđelić selo Dubočani kod Trebinja koju su došli u Vojvodinu oko 1928: Milica Anđelić rođena Krunić je bila sestra od mog dede Gaša Krunića. Imali su dva sina Radivoja -Raša i Vojislava koji je poginuo na sremskom frontu 1945, imali si u jednu sestru.

    ako imate neke info. pošaljite na mail [email protected]

  8. Милош Анђелић

    Nema još uvek nekih podataka od mojih Anđelića iz sela Mrkonje kod Sijarinske banje opština Medveđa … Pišite još uvek sam zainteresovan za poreklo https://www.facebook.com/milos.andjelic.9

    • Димитрије Анђелић

      Поздрав рођаче.
      Моји су из Сијаринске бање, прецизније из Сијарине, селу које се налази изнад бање а по коме и бања носи име. Нисам чуо нас има нити да нас је било у Мркоњу, можда грешим провери то. Иначе славимо Ђурђевдан, дошли смо после Берлинског конгреса у Јабланички крај, заједно са бројним породицама Срба из Црне Горе и Херцеговине, који су постављени уз тадашњу границу са отоманским царством.

  9. Gordana Andjelic (Plazinic)

    Pozdrav moji Anđelići,

    Veoma se radujem što sam pronašla ovako iscrpan članak o poreklu prezimena Anđelić. Javljam se iz Čačka, tačnije koreni su mi iz sela Ostra, koje se graniči sa Mrčajevcima. Tačna je informacija da Anđelića ima u ovom kraju, međutim, u Ostri je to daleko brojnija familija nego u okolnim selima. Anđelića, pored Mrčajevaca, ima i u selima Bečanj i Bresnica, ali ne u tolikom broju. Familija Anđelić se može sresti i u delovima opštine Lučani (Dragačevo).
    U vezi sa familijom Anđelića koja nastanjuje Ostru, zanimljiv je podatak da su skoro čitavoj familiji, a to je više desetina porodica, kumovi izvesni Petrovići koji poreklo vode iz podrudničkog sela Jablanica kod Gornjeg Milanovca. U Ostri i danas postoje doduše retke porodice u kojima se to kumstvo održalo. U domu Vojmira Anđelića, koji naredne godine puni 90 godina, ta se tradicija održala do danas i prema njegovoj računici, smatra da je to kumstvo staro skoro pola veka. Ovaj starina na šifonjeru međ dunjama čuva i gusle, za koje ne zna da li su njegovog dede ili pradede, na kojima piše “gusle moje od javora suva, Srbin vjeru i narodnost čuva,,. Guslama se ne zna poreklo, ali smatra da su donete, onda kada se familija doselila u moravsku kotlinu.
    Svi Anđelići u Ostri slave Svetog Jovana Krstitelja…
    https://www.facebook.com/gordana.plazinic

  10. Marino

    Pozdrav !
    Samo da znate da nas andelica ima dosta i u Hrvatskoj .
    Vinisce (splitsko dalmatinska zupanija) ovdje i iz ovog mjesta ima nas preko 500 osoba.
    Odakle i kako pouzdano nitko nezna.
    Eto ako netko ima pisani trag da mi javi.
    Uglavnom tu smo preko 300godina