Порекло презимена Мијатовић

24. фебруар 2012.

коментара: 40

ТЕСТИРАНИ МИЈАТОВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ

Мијатовић

Хаплогрупа: R1a Z280 L1280 род Б

Порекло: Брчко, Дистрикт Брчко

Крсна слава:

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

МИЈАТОВИЋИ

(у Крњој Јели)

Мијатовићи су поријеклом од сердара Мијата Дуловића, првог сердара у Горњој Морачи, који се са својим синовима Илијом, Перком и Радојем међу првима досељеницима из села Сврка одселио у Крњу Јелу. Перко је био стотинаш, а нешто касније постаје племенски капетан, а Илија послије Мијатове смрти постаје сердар.

Перко Мијатов има два сина: Јакова и Милана – Шора; Илија Мијатов има Луку и Миша; трећи Мијатов син Радоје има Милету.

Племенски капетан и први командант Горњоморачког батаљона, који је био носилац Обилића медаље, јесте Лука Илијин. Лука је имао сина Мијата који је био и сердар, а поред сердарске титуле био је и поткомандир у ратовима који су вођени у његово доба. Јаков Перков био је племенски капетан, а Гаврило Лукин старјешина у црногорској војсци.

Мијатовићи су познати и истакнути борци за слободу против непријатеља. Учествовали су у свим ратовима, не штедећи своје животе. У ратовима од 1912. године јуначки је погинуо Иван Лукин на Гусару код Штитарице.

Почетком двадесетог вијека један број Мијатовића је отишао у Америку ради зараде, неки од њих оставили су своје кости по америчким рудницима живећи у тешким условима. Илија и Секуле Мишови отишли су 1903. године у Америку и тамо умрли. Милан и Милисав Богданови вратили су се као добровољци да би учествовали у Првом свјетском рату. Милован Мијатов и Стојан Јаковљев су умрли.

Стојан Јаковљев и Ристо Гаврилов били су учесници чувене Пљеваљске битке 1. 12. 1941. године. Ристо и Ђорђије Гаврилови су погинули у НОР-у у Босни 1942. године. Поред њих, у истом рату своје животе су дали Даринка Јованова, Душан

Стојанов, Илија Оташев и Лука Јованов 1947. на Трсту. Стојан Јаковљев Мијатовић је био први предсједник Народноослободилачког одбора у Крњој Јели 1941. године.

Ово братство у НОР-у 1941-1945. године, као ријетко које, није имало припадника у неприајтељским формацијама. Поред већ поменутих који су своје животе положили на олтар слободе, има један број бораца НОР-а од 1941. године и носилаца партизанске Споменице 1941, који су дочекали слободу и преживјели ратне страхоте, као нпр. Босиљка Ристова, Граница, супруга Јована Гаврилова, Јован Гаврилов, Иван Гаврилов, пуковник ЈНА, Никола Јованов, Лука Јованов, Драгутин Јованов- пуковник ЈНА.

За вријеме аустроугарске окупације у логору Нађмеђер у Мађарској 1916-1918. године били су сљедећи Мијатовићи: Периша Јаковљев, Јован Гаврилов и Новица Шоров, који је умро 1917. године у логору.

Из Крње Јеле је било исељавање у друге крајеве, најчешће из економских разлога. Тако су у Затарје послије Првог свјетског рата иселили Милисав и Милан Богданови; послије Другог свјетског рата у Никшић је одселила Роса Стојанова (Чогурић); у Колашин Раде Новичин и Миленка Јованова; у Бјелопавлиће Милован Ђорђијев.

Потомци Мијатовића с поносом причају о својим прецима и добро знају своје поријекло и генезу.

Славе Шћепандан, а прислужују Светог Илију.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поеијекло, 1997. (страна ), приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (40)

Одговорите

40 коментара

  1. Фамилије-презимена Мијатовић по местима живљења и Колубари и Подгорини. Према књизи Љубомира Љубе Павловића „Колубара и Подгорина“, прво издање 1907. године, најновије издање 2011. године – едиција „Корени“ – ЈП Службени гласник Републике Србије и САНУ.

    Остале податке породица Мијатовић, одакле су и када досељени као и Крсну славу можете сазнати у текстовима поменутих места.

    -Веселиновци
    -Врачевић
    -Дупљај
    -Кланица
    -Горњи Лајковац
    -Попадић
    -Ратковац,
    -Робаје
    -Ситарице

  2. Породице-фамилије по местима пребивалишта у Шумадијској Колубари, Мијатовић.
    Према књизи Петра Ж. Петровића „Шумадијска Колубара“, прво издање 1939. године, друго издање 1949. године, најновије издање 2011. године у саставу књиге „Шумадија и Шумадијска Колубара“ – едиција „Корени“ – ЈП Службени гласник Републике Србије и САНУ.

    Остале податке породица Мијатовић, одакле су и када досељени као и Крсну славу можете сазнати у текстовима поменутих места.

    -Баљевац
    -Шопић
    -Јунковац
    -Лесковац
    -Миросаљци
    -Петка
    -Шушњар

  3. Презимена-фамилије у Шумадији, Мијатовић.
    Према књизи „Етнолошка грађа о Шумадинцима“академика Јована Ердељановића, прво постхумно издање 1948. године – последње издање Службени Гласник и САНУ – Едиција „Корени“ 2011. године у склопу књиге „Шумадија и Шумадијска Колубара“.

    -Баничина
    -Белосавци
    -Крњево
    -Крчмари
    -Сипић

  4. Фамилије-презимена Мијатовићи по местима живљења. Према књизи Љубомира Љубе Павловића „Соколска нахија“.

    -Горња Љубовиђа (Мићановићи)
    -Стрмово
    -Гвоздац
    -Рогачица

  5. Фамилије-презимена Мијатовић, по местима пребивалишта. Према књизи Боривоја Дробњаковића „Космај“.

    -Кораћица
    -Младеновац
    -Парцани
    -Раниловић

  6. Dobrija Mijatovic

    Mijatovici iz Rudina kod Banjske, Kosovo. Interesuje me poreklo

  7. Nikola

    Ne znam koliko je ovo tacno ja se prezivam Mijatovic moji su svi iz Bosne iz mesta Modrica i slavimo Svetog Nikolu

    • Mijatovic

      I ja sam Mijatovic i slavimo SV. Nikolu. Neki pricaju da smo iz Niksica ili okoline jos davnih 1880-ih u Srbiju dosli u Kursumlijski kraj. Tu su moji preci ucestvovali u ciscenju krajeva od Turaka i tako i zemlju od kralja dobili.

    • Saša

      Tako je Rodjače ja sam od Mijatovica imam Rodbine u Selu Janja kod Bijeljine i u samoj Bjeljini Očev stric je bio ucitelj u skoli u Bijeljini ja sam Rodjen u Kragujevcu jer je otac tu dosao

  8. Сања

    Да ли неко зна гдје се овдје уклапа породично стабло Цвијетина Мијатовића-Маје, председника Председништва СФРЈ? Рођен је у Лопарама, отац му се звао Илија.

    • dane

      Postovana,Majino porodicno stablo se ne uklapa u prethodne navode nego u rod Carnojevici/Pajkanovici na Majevici.Ja sam od Mijatovica sa Majevice pa pomalo istrazujem.Pozdrav,ako zelite nesto pobliye javite se.Danijel

  9. Rados Mijatovic

    Meni su pricali da su dva brata ubila nekog vaznog turcina u CG jos 1800 i neke i da su pobegli u bosnu pa jedan od njih u Sr. Inace deda Radman Mijatovic mi je iz Dzepnicekod Blaca. Mi sada zivimo u Nisu. Ali ima dosta Mijatovica u okolini Blaca. Pozdrav

    • Sasa

      Istu pricu sam cuo od svog Oca
      Pozdrav iz Kragujevca

    • Никола

      Мијатовићи (2.к св Аћим и Ана), Старином су од Урошевића из Кочана код Никшића – стара Херцеговина, одакле је предак Мијат, који је имао три сина. Један од тих синова звао се Лука и у млину је убио Турчина. Побегли су били најпре у ваљевски крај, а одатле прешли у околину Лознице. Ту је Лука опет, као и у Ваљеву, направио неки сукоб са Турцима, и отац их покупи и пребегне с њима преко Дрине у Српски Шепак. У Лозници и данас има Урошевића потомака брата Мијатова. Од овог рода има их још у околним селима Жљебовима, Милецима, Сочићима, у Сарајеву, и у селу (Брусници у Дервентском срезу), а са старим презименом има их у Милецима иу Шајићима.

    • Radoš Mijatović

      Pozdrav rođače.

  10. Maja Mijatovic

    Moji Mijatovici su iz Vuckovice, sela u Dragacevu.. Deda pokojni je pisao porodicno stablo i u vrhu stoji neki Bogic Moracanac, a ispod njega Mijat Jovan Rava i Lazar..pa odatle nastadose Mijatovici Jovanovici Ravici i Lazici

    • Milija

      Majo možemo li nekako saznati ja pokušavam ali ništa približno,kada je Bogić Moracanac došao u Vuckovicu.A ostalo je i meni poznato,mada neznam dali je naš predak došao da ratuje ili zbog krvne osvete.Pozdrav Milija Mijatović