Порекло презимена Вујичић

14. фебруар 2012.

коментара: 97

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ ВУЈИЧИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Вујичић

Хаплогрупа: R1a Z280 L1280

Порекло: Скрађани, Шабац, Србија / огранак Вујичића из Змињака, Шабац, Србија

Крсна слава: Аврамијевдан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

ВУЈЧИЋИ – ВУЈИЧИЋИ (Аврамије, 5-4 к), досељени од Невесиња, у Херцеговини. Доселила се браћа Вујица и Дамјан (од Дамјан су Дамјановићи и Поповићи, у Змињаку). Вујичића такође има у Змињаку и Скрађанима, један су род. Краће време су боравили у Семберији, а затим се настанили у Китогу, у Мачви.

ИЗВОР: macva.awardspace.com

____________________

Презиме Вујичић, како пише наш вредни сарадник Славко Вујчић, има основу у личном имену Вујич или у надимку (хипокористику) Вујица.

Прилог господина Вујчића објављујемо у целини:

С језичког гледишта презиме Вујичић има у основи именицу вук или хипокористик Вуја, које је изведено од имена Вук. Оно је исто као именица вук, назив дивље звери из породице паса.

Именица вук је једна од најплоднијих антропонимијских основа у српском језику, посебно у сточарском становништву динарског подручја. Ова имена су се давала деци с уверењем да ће их својом магичном моћи оснажити и штитити од разних опасности и неприлика.

Некадашње обиље заступљености основе вук сачувало се у презименима: Вуица, Вуичић, Вујичић, Вујчић…

Врло распрострањена презимена по многим областима нашег језичког подручја.

Наглашавам да ова данашња презимена (у већини случајева) нису исто као и од наших предака. Ретко је када одсељено братство задржало старо презиме. Зато морамо да имамо на уму да треба да се нађе повезница између нашег данашњег презимена, са презименом нашег старог братства. Само на тај начин може да се дође до сазнања о пореклу. Олако доносити закључке на основу данашњег презимена, а тражити корене под тим истим презименом уназад 300-400г. је неозбиљно. Има случајева где се презиме није мењало, али то је реткост.

Зато мислим да данашњи Вуичићи, Вујичићи,Вујчићи нису сви од истог рода.

Има их по свим земљама, а у већини случајева су пореклом из Старе Црне Горе, Брда и Старе Херцеговине,

Где је и веома често име Вујица.

Вујичића има од Куча, Грахова, Зубаца, Пиве, Малешеваца из Старе Херцеговине, Дробњака, Никшићана, Угреновића, Бјелопавлића и другим српским племенима, а нама остаје да нас пронађемо негде.

Треба да упитамо своје дедове, рођаке и све оне који знају приче и предања о нашем роду. Слава је уз предање најважнија повезница са пореклом (уколико није мењана).

Господин Славко нам је послао и плод свог вишегодишњег истраживања, породично стабло Вуичића, које можете погледати овде:

 

Ово су потомци Јанка Вуичића, првог сина родоначелника Вуице.

Родослов треба увеличати да би могао да се чита.

 

 

 

 

 

 

____________________

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

ВУЈИЧИЋИ

(живе у Нинковићима и у Борју)

Вујичићи су огранак Ћетковића, а воде поријекло од Вујице Ћетковића, који је био кнез села Тепаца крајем 18. и почетком 19. вијека. Вујица је био познат у том времену и представљао је истакнуту личност, што се види из једног писма које је писао Хаџи Мехмед-паша Селмановић Вујици Ћетковићу и Гаврилу Шибалији. У писму им се он правда и тражи њихово разумијевање због смрти попа Милутина Церовића, кога је погубио у Пљевљима 1807. године. Даље, паша од њих захтијева да својим ауторитетом утичу на Дробњаке да се окане четовања против Турака и да ће онда он за њих имати разумијевања.

Вујица је имао синове Тодора-Пила и Ника. Сви данашњи Вујичићи потичу од њих.

У НОР-у 1941-1945. године из овог братства су учествовали Милорад Митров из Нинковића који је био припадник НОП-а, а од 1941. године борац Петог батаљонч Четврте црногорске пролетерске бригаде. Погинуо је на Пенезићима код Прибоја 1944. године; Крсто Миланов из Борја погинуо је на. Зеленгори 1943. године, као борац Четврте црногорске пролетерске бригаде. У овој бригади налазио се и Радоман Милошев из Нинковића, на почетку њеног оснивања, али је заједно са једном групом својих сабораца из необјашњивих разлога напустио бригаду у првим њеним ратним данима и вратио се на терен.

Живјели су у Тепцима, одакле су се иселили на љетне катуне у села Нинковиће и Борје, гдје и данас живе.

Славе Ђурђевдан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (97)

Одговорите

97 коментара

  1. Славко

    Како се истражује?
    Многи би желели да историју своје породице сазнају за један дан, или бар два, преко интернет мреже.
    Није Србија Шкотска или нека друга земља, па да се све матичне књиге чувају хиљаду година по клановима, већ су нашу земљу преоравали честим ратовима, а народ расељаван стотину пута.
    И, за то када људи чија су презимена непозната, нису била предмет опште познате историје, чији преци нису заслужили славу и запис писмених савременика, када такви дођу овде и питају ”шта знате о мом презимену”, мало је неозбиљно.
    Ја сам узео српску историју, па кад наиђем на мој крај препишем фусноте, па онда тражим те књиге, па у тим књигама нађем фусноте, па онда тражим те књиге, док нисам стигао до краја.
    Онда сам отишао на http://www.google.com па убацио своје презиме, па сам послао имејл на сваку адресу коју сам на гуглу нашао… Па сам отишао на сајтове телекома Србије, Босне, Македоније, Хрватске, па нађем презимењаке, па онда звао телефоном, па сам одлазио први пут код људи које ја нити неко мој не познаје. Па свуда 100гр кафе. Ужурбано сам одлазио код стараца из фамилије, док нису поумирали и од сваког на парче папира написао све што сам чуо. Онда сам ишао код других стараца па нисам хтео да кажем шта знам док ми прво они не кажу шта знају, јер ако би од мене чули нешто, можда би изменили оно што су мислили да знају да би се сложили самном. Па онда истог старца питам исто питање на други начин.
    Немојте да се љутите, из добре намере говорим. Уложите мало више времена и труда. Ово је леп и тежак посао, исплатиће вам се.

  2. Vujic goran

    Моје презиме је Вујић, а порекло, мислим на познато порекло, је уназад 200 година на Скопској Црној Гори у близини Скопља, потичем и села Бањани околине Скопља. Према писаним документима моје је презиме и фамилија староседна, а село се помиње први пут у указу краља Милутина 1308. када се скупља новац ѕа изградњу манастира Хиландар. Да ли је могуће да можда део Вујића који су по Србији и Косову потичу са Скопске Црне Горе?

  3. млађо

    Нисам Вујичић, али имам пар информација за породице у Мачви који славе Аврамијевдан (11 новембар):

    Цитат:

    ”Вујичићи (Вујчићи) у мачванском селу Белотићу такође славе св.
    Аврамија. Крајем 20. века је било 5 домова ове породице у Белотићу, док
    су 4 њихова домаћинства била исељена. Њихов огранак су Вујичићи који
    славе исту славу у мачванском селу Змињаку (5 кућа и 2 исељена
    домаћинства) род су им Вујичићи и у суседним Скрађани.
    Имају предање, да се њихов родоначелник Вујица доселио
    из невесињског краја у Херцеговини у 18. веку, заједно са својим братом
    Дамњаном. Од Дамњана су се формирали Дамњановићи (8 домова) и
    Поповићи (7 домаћинстава) са истом славом у Змињаку. Краће време су
    им преци боравили у Семберији, а потом у Китогу у Мачви.”

    аутор: г. Александар Бачко, Београд
    стручњак на пољима: етнографије, генеалогије и генетичке генеалогије

  4. млађо

    Из књиге ”Ристо Милићевић – Херцеговачка презимена” на страни 717 за Вујичиће се каже следеће:

    ВУЈИЧИЋ (п), у Бабјој Глави и Залужју (Раст, Невесиње). Доселили су у ова мјеста из ”Граовца” (Грахово, Никшић) око 1850. године. Славе Петковицу (59:230). Помињу се и у Мостару.

  5. Славко

    Млађо, ја се од срца захваљујем. Само се поштоваоци својих предака, занимају за порекло. Бићете од Бога награђени. Помажите ми и даље ако икако можете, јер не могу да нађем потврду да припадам одређеном племену. Срдачан поздрав.

  6. Славко

    Не могу да нађем поуздан податак, када су и одакле Вујичићи дошли у Доњу Јасеницу, данашњу Смедеревску Паланку, као и у Велику Плану, јер их има и тамо. Молим за помоћ.
    Ето, многима помажем у проналажењу предака, а себи не могу.

    • млађо

      Здраво Славко,
      савјетујем ти да ово питање поставиш Небојши или Александру, ево ти линк: http://www.poreklo.rs/2012/01/31/istražimo-korene-zajedno/ они ти сигурно нешто конкретније могу рећи, свако добро и срећно.
      Поздрав.

    • млађо

      Да ли си када размишљао о тестирању хромозома Y (ДНК тест)?
      База података на Српском ДНК пројекту свакога дана све је богатија, поређење сопствених маркера са већ тестираним особама, може бити јако интересантно по питању даљег истраживања поријекла Вујичића.

  7. Славко

    Млађо, хвала ти од срца. ДНК-а сам урадио. Александру за помоћ обратио, али ми је он поштено одговорио, да није нашао прецизне податке о мом пореклу. Не знам где да тражим помоћ. Родослов сам скоро завршио, али круна тј. племенска припадност ми недостаје.Молим све за помоћ!

    • млађо

      Нашао сам те у табели ”Српског ДНК пројекта”, видим да је изостала информација везана за твоју крсну славу и славу твојих Вујичића наравно…мислим да би и та информација за ДНК пројекат била од значајне користи да се унесе, листа тестираних све је дужа, надам се да ћемо у скоријој будућности доћи до интересантних података који могу бити важни за тебе и за нас остале који истражују поријекло.

  8. Славко

    ДНК-а анализа коју су ми урадили, мени ништа не значи. Н е разумем ништа а нико се није потрудио да ми податке упрости. Ја нисам из медицинске струке. Али, ево шта имам из арачких и чибучких тефтера:

    АРАЧКИ ТЕФТЕР и ТЕФТЕР ЧИБУКА

    TЧ 1823г.: Jaков Вуичић (1800)
    ТЧ 1824г.: Јаков Вуић (1800) и Јанко Вуић (1875)

    AT 1831г.: 12. Jaков Вуичић 31г. (1800), Mилован син 12г. (1819), Mилан слуга -.
    13. Jован Вуичић 29г. (1802), Радован син 4г. (1827)
    14. Aћим Вуичић умро (1831 или пре), Илија син 12г. (1819)
    15. Mиливој Jанковић 25г. (1806), Mилован брат 18г. (1813)

    TЧ 1832г.: Jаков Вуичић (1800), Јoван Вуичић (1802),
    AT 1832г.: 12. Jаков Вуичић 32г. (1800) , Mилован син 13г. (1819), Mилан слуга , Mилан син 1/2г. (1832)
    13. Joван Вуичић 30г. (1802), Радован син 5г. (1827)
    14. Илија Aћимовић 13г. (1819)
    15. Mиливој Jанковић 26г. (1806), Mилован Jанковић брат 19г. (1813)

    Ту је Миливоје рођен 1806г. Његов отац је по свему судећи Јанко који је у ЧТ за 1824г. уписан као Jанко Вуић одмах до Jaкова Вуића. Jaнко је вероватно умро пре 1831г. а његов син Mиливој је тада уписан као Јанковић. Слично се види и код Аћима Вуичића. Његов син Илија је у АТ за 1832г. уписан као Илија Аћимовић.

    Из тефтера може да се закључи, да је Вујица (Вуја)¬? имао 4 сина: Aћим (*oкo 1785г), Jaнко (*oкo 1785г), Jaков (*1800) и Jован (*1803г).

    Joванова ћерка Jaна (*1843г) била је удата (1866) за Радоја Васиљевића (*1844г) из Селевца и имали су Светозара (*1870г) и Живка (*1875) a oд њих и данас има Васиљевића.
    Ја водим порекло од Јанка и његовог сина Миливоја. Славимо Св. Ђурђица.
    Да ли на основу ових података, може неко да ми помогне?
    Захваљујем се Млађи на свесрдној помоћи.

    • Славко, вероватно сте добили само хаплотип, а за утврђивање хаплогрупе потребно је те резултате унети у одговарајући калкулатор. Ако желите, могу вам и сам то ”калкулисати”, а можете се и обратити госп. Јерковићу (користим исти калкулатор). Како желите. Свако добро!

      • млађо

        Ацо,
        Славков ДНК профил је већ убачен у табелу, под редним бројем 30, он је I2a1b Din-N.
        Треба само пренијети Синиши информацију о слави: Ђурђиц.

    • млађо

      Славко,
      само полако, као што знаш, истраживање поријекла није лак посао, не треба губити наду…ја такође истражујем своје а већ друга година прође без значајнијих помака, ипак ДНК ми улива додатну наду.
      Ти, иначе, имаш завидан родослов, ту срећу немају многи…само мало стрпљења, сигуран сам да ће генетика дати неке за тебе и све нас који смо се тестирали, битне одговоре.

    • Љубомир Т Девић

      Драги брате, пиши ми! Посједујем информације које су од велике важности.

      Поздрав братски!/ Љ.Д.

  9. Славко

    Прво да се захвалим Аци и Млађи на пружању подршке.
    Ја моје породично порекло истражујем од 2005 г. скоро сваког дана.
    Вероватно сам све архиве обишао. Испитао сам целу фамилију. Обишао сам два пута скоро сва страдања наших предака у Балканским, I св. рату и Солунском пробоју.
    Обишао сам скоро сва гробља и места погибије у Македонији, Грчкој (Евзонска поља,Поликастрон,Кајмакчалан, Зејтинлик…,), Удово код Валандова, Куманово… У Албанију сам два пута био, а тамо ми је помогао и амбасадор у Тирани Мирољуб Остојић, родом из Чачка. Обишао сам Скадар, Драч, Љеш, Валону,Корчу, Пограде, Пишкупију…
    Доста сам података прикупио о седамнаесторици мојих ближих и даљих предака учесника ратова од 1912-18. Записао сам све обичаје из области у којој живим за задњих 200г: Како се слави слава, како се свадбује, крсти, сахрањује… Направио сам графикон узлазне и силазне лозе, прикупио називе родбине и сродбине којих има око 140, да се не заборави, и шта све не. Дробњаковић и Ердељановић кажу да су Вујчићи непознатог порекла, и то је моја тешкоћа. Није ми познато да смо мењали презиме пре пописа 1863г. Ту су синови узимали презиме по оцу, али не сви.

  10. aleksandar

    Dragi Slavko, ja sam iz Zemuna, prezivam se Vujicic. Deda, pradeda i cukundeda su mi ziveli u Simanovcima. Slavimo Djurdjevdan. I kod nas se isto to desilo sa slovom ,,i,, brat od rodjenog strica moga dede se preziva Vujcic. Drago mi je sto sam saznao da je to isto posto su se oni vecito raspravljali ko je u pravu. Nazalost deda je ostao jos kao mali bez roditelja pa i nije bas mogao da sazna odakle smo dosli. Znam samo da su mu ljudi pricali iz Crne Gore sto sam i ovde naso kao verovatno tacan podatak. Zelja mi je takodje da saznam tacno poreklo, mada nemam bas puno podataka. Znam samo do cukundede za sada, i znam da dedin otac (moj pradeda) je imao tri brata od kojih je jedan ,,Nikola,, poginuo u svojoj 28 god. na Tjentistu i nosilac je spomenice koja je kod tog dedinog brata(Vujcica) mog takoreci deda strica. Ja je nisam video, tako mi je barem on rekao, mada cu mu traziti da vidim mozda tako nadjem neki podatak. Bio bih vam veoma zahvalan ako bi ste mi dali jos koji podatak ili savet. Pozdrav