Poreklo prezimena Bilbija

13. februar 2012.

komentara: 18

Poštovani,

pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (18)

Odgovorite

18 komentara

  1. Slavka

    Moje devojacko prezime je Bilbija.Koliko sam ja cula i procitala u Vecernjim Novostima u clanku tako reci “nezvanicno” da smo mi potomci cerke cara Lazara,koja je za vreme najezde turaka cetvorici svojih sinova da bi ih zastitila dala cetiri razlicita prezimena od kojih je jedno Bilbija.Zajednicko za svu cetvorico je bilo da slave Sv.Luku i ziveli su u Zeti(Niksic).Jedna grana Bilbije odatle je otisla u Bosansko Grahovo,a odatle 1846 god. u Sanski Most,selo Donji Lipnik.Ovo je moje saznanje da vam pomognem oko nekih informacija oko porekla prezimena Bilbija,Crkvene knjige u selu Donji Lipnik su izgorele.Pozdrav.

    • Mandic

      Jedna ispravka. Najstarije trenutno mjesto da je dokazano da su u njemu živjele Bilbije je Polača kod Knina. Iz toga sela su se Bilbije preselile u selo Ugarci, Bosansko Grahovo, a odatle u Sanski Most, selo Dabar

  2. Tamara

    Draga Slavka, moje prezime je Bilbija i moj deda je iz Bosanskog Grahova. Drago mi je da cujem da se jos neko zanima za nase poreklo i ako imate jos informacija ili neke kontakte javite mi. Hvala unapred,Tamara

  3. Dijana

    Ja sam udata u Bilbije. Muzu su isto govorili da su potomci cerke cara Lazara i da su dosli iz Grahova u Petrovo selo- opstina Gradiska,a odatle se dalje mi mladi raselili u Srbac,Banja Luku,takodje slavimo Sv. Luku…

    • Postovani, moje prezime je Bilbija, pradjed, djed, moj otac pa i ja smo rodjeni u Sanskom Mostu, nastanjeni smo u Gradsci zbog ratnih dejstava, krsna slava nam je Sv. Luka. ne znam nista o svome porjeklu,ali imam veliku zelju da saznam, svaka informacija je dobro dosla, hvala.

      • Milorad Bogdanović

        Ovo prezime je dosta “lako” pretraživati i pratiti , za razliku od drugih. Spominje se u većem broju na dosta različitih mjesta, na prostoru od Livna ka sjeveru. Svi slave Lučindan, osim jedne porodice u Prijedoru koji slave Đurđevdan, što ne znači da i oni nisu iz ove porodice.
        Bilbije su se još samo spominjale u Dalmaciji. Jovan Bilbija u Obrovcu 1837, kao i u Polači, koji su doselili iz Bosne, po Nakićeviću još u 16. vijeku, a slava im je Mitrovdan..
        Na drugim mjestima nisam pronašao da se ovo prezime spominje.
        Detaljnije možete pročitati u našoj Digitalnoj biblioteci
        http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo/
        1.Šematizam mitropolije dabrobosanske za 1882. godinu
        2.Đorđe Janjatović, Prezimena Srba u Bosni, Sombor, 1993
        3.Aleksandar Bačko, Porodice Dalmatinskih Srba, str.58

        Vrlo bi značajno bilo kada bi neko od Bilbija izvršio DNK testiranje, kako bi se saznalo koja su haplogrupa i sa kime su u srodstvu. U našem planu za narednu godinu izvršiće se testiranje oko 200 Krajišnika, pa bilo bi dobro da se i Bilbije pridruže. Detaljnije možete pratiti na našem Forumu i posjetiti naš Srpski DNK projekat http://dnk.poreklo.rs/

        Svako dobro vam želimo.

  4. Jovan

    Postovani gospodine Bogdanovicu,

    Mozete li mi reci koj izvor od Nakicevica ste pomenuli.

    Hvala unapred na odgovoru,

    Jovan Bilbija

    • Milorad Bogdanović

      Hvala poštovani gospodine Jovane.

      -Aleksandar Bačko, Porodice Dalmatinskih Srba, str. 58
      -prota Savo Nakićević, Kninska Krajina, str. 59
      http://www.scribd.com/document/54740031/Kninska-Krajina-Prota-Savo-Nakicenovic
      Bilbija (dve porodice), selo Turić-Markovac. Došli iz Bosne u XVI v. slave Sv. Dimitrija

      Ostanite i dalje sa nama.

      —————————————————————————————————————-
      Ćirilica je naša dika, ponosita i velika, i zato je treba čuvati i njegovati, baš u inat drugima.

  5. Vladimir

    I ja sam Bilbija. Sve sto znam je poreklo od Bos.Grahova. moj deo familije zivi u Kragujevcu. 4 strica ,jedna tetka, od njih nas trojica muskih i od nas ,za sad jos trojica muskih….idemo dalje..
    Pozdrav svim Bilbijama…
    Vladimir

  6. Ranka

    Upravo setala po groblju u Helensburgu,NSW,I vidjela grob Nikole I Zone Bilbije,umrla pocetkom ove god.

  7. Dragi prijatelji, pozdrav iz Sibira!
    Tražim Natašu Bilbiju, koja je u 1989. godini učestvovala na dečijem festivalu “Deca pevaju hitove” i tamo pevala pesmu “Jesen u meni”. Ova pesma je na albumu, koji je izdao Jugoton. https://youtu.be/e5wSkuuxCXk
    Na žalost, nisam našla o njoj na internetu bilo koju informaciji. Ako neko zna, gde je ona sada ili kako mogu doći do nje, molim vas, odgovorite mi na email: [email protected] ili podelite ovu objavu.

    Puno hvala!

  8. Pozdrav
    Oba moja roditelja su iz Bos. Grahovo , majka upravo Bilbija , prezime izuzetno pogodno za istraživanje zahvaljujuci maloj rasprostranjenost. Sad to za Kosovo i Lazara je verovatno neka od epskih pricica nastalih u poslednjih par vekova, ali najve a verovatnoca je da su dosli iz pravca CG u dalmacija. Tako npr danas su Bilbije iz B. Grahovo najveći rod i tu je najveca koncentracije. Svi mjesta i se slažu i slusali su price o dolasku iz Dalmacije , tačnije Polače…..Osobe iz S. MOSTA su najmanji ogranak i oni izvesno poticu od Grahovskih Bilbija. Postoji i jedna interesana pricica kod Grahovskih o njihovom dolasku iz Polače…. Naime bila su dva brata , Bićo i Mićo , koji su usled gladi preseli preko Dinare i okolnih brda svaki sa po jednim okruglim kruvom , kada vise nisu mogli dalje , a dosavsi na padine Stolova i grahovskog polja odlucili su da svaki pusti hleb da se otkotrlja pa gde se zaustavi tu ce se nastaniti , Bićin se zaustavio posle nekih 100 m i od njega su nastale Bilbije, dok je Mićin stao ispod planine Obljaj , odakle su i Principi , i od njega su nastali Mićići , obe familije danas slave sv. Luka. Toliko od mene

    • Jelenko

      Priča da se kruv kotrljao 2km do Obljaja je verovatna koliko i srodstvo sa knezom Lazarom.Rodjen sam i odrastao u Bilbijinoj dolini.

  9. Milan

    Ja sam rodom iz Golubica kod Knina.Prezime Bilbija mi je veoma dobro poznato.Svi znamo za cuvenog popa Bilbiju koji je odbio da izda laznu kr[tenicu za Gavrola Principa koju su trazile austrijske vlasti posle atetanta u sarajevu 1914 godine.Da je pop bilbija izdao laznu kr[tenicu Srpski heroj Gaavrilo Princip bi u Sarajevu odmah bio osudjen na smrt.
    Dobro se secam jos jednog Djure Bilbije koji je 1970 godine studirao pravo u Novom Sadu.Djuro se vratio u Knin i tamo bio sudija.Poznat je po tome sto je iydrzao pritisak Hrvataa da ne sudi Srbe koji su pevali nacionalne pesme.Djuro je u saobracajnoj nesreci povredio nogu.Ovim putem pozivam moga studentskog druga da mi se javi na emalil [email protected] Milan Plav, Cukago

    • Vox ex populi

      To su Bilbije iz B. Grahova porijeklom. Grahovo je u Jugoslaviji gravitiralo prema Kninu gdje su se Grahovljani zapošljavali, liječili, ženili i živjeli. I onaj iz Polače također.

  10. Magdalena Dina

    Postovani rodjaci Bilbije,
    Imam pitanje, postoji li mogucnost da konkretno saznamo odakle je prezime nasih predaka (u mom slucaju prababa Olga Bilbija iz Biograda, udata za pradedu Petra Marcetica iz Zadra, oba grada u Dalmaciju, naravno)?
    Intrigira me to sto je to tursko prezime i javlja se i na turskim sajtovima. Pitam se da li su nam preci dosli iz Otomanske Imperije? Da li su bili muslimani? Da nisu mozda bili jevreji koji su iz nekog razliga dosli resli u te nase prvobitne krajeve pa preuzeli pravoslavlje? Mozda Grci iz danasnje Turske? Jesu li stvarno bili pravoslavni hriscani koji su uzeli tursko prezime da se zastite od progona? U tom slucaju, kako su se pre toga zvali? Kako su im se zvali roditelji? Sta su bili? Znate ono “Ciji si ti, mali?” E pa pitam Vas, ciji smo mi, ljudi? 🙂 Ima li rezultata tih DNK testova, sta kaze struka? Jesmo li etnicki Juzni Sloveni – Srbi, ili ima tu i nekih drugih etnickih grupa, bilo iz Turske, Grcke, ili sa teritorije Balkana, Mediterana, Severne Afrike, i sl? Mozemo li kolektivno angazovati nekoga da to istrazi dublje od tog prvog pominjanja u Dalmaciji u 16-17 veku?
    Jos jedno pitanje, da li i vi imate dosta izrazen talenat za jezike i muziku, kao i dosta Bilbija koje znam? ( I sve sto je pisana rec, ukljucujuci npr pravo, knjizevnost, istoriju) Ja – da. Pozdrav svim Bilbijama i prijateljima, Magdalena iz Beograda i Berna u Svajcarskoj