Poreklo prezimena Kecman

3. februar 2012.

komentara: 23

[toggle title=”TESTIRANI KECMAN NA SRPSKOM DNK PROJEKTU”]

Kecman Špirić

Haplogrupa: R1a M458 L1029

Poreklo: Špirići, Drinić, Bosanski Petrovac, Bosna i Hercegovina

Krsna slava: Vartolomijevdan

Kontakt:
_________________________

Kecman Sidić

Haplogrupa: I2a

Poreklo: Trnovac, Skakavac, Bosanski Petrovac, Bosna i Hercegovina

Krsna slava: Vartolomijevdan

Kontakt:
_________________________

Kecman Dajičić

Haplogrupa: J2b rod Godijelja

Poreklo: Dajičići, Bukovača, Bosanski Petrovac, Bosna i Hercegovina

Krsna slava: Vartolomijevdan

Kontakt:
_________________________

KOMPLETNE REZULTATE POGLEDAJTE OVDE[/toggle]

Prezime Kecman istražili su Mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić u rubrici Koreni (frankfurtske „Vesti“):

 

G. Milan Kecman piše iz Pariza da su Kecmani Srbi, da slave “Svetog Vratalomija” i da ih “najviše ima u Bosni, u okolini Drvara i Bosanskog Petrovca”. Ne piše, međutim, iz kog je on mesta, odnosno kraja, pa možemo da mu odgovorimo samo uopšteno.

A to i nije tako teško, jer je to jedinstveno prezime niza porodica koje slave isključivo ovog svetitelja, Sv. Vartolomeja. Naš narod mu je, valjda “da ne lomi jezik”, promenio ime i zamenom glasova načinio je asocijativni pojam koji znači “lomivrat”. Tako je Hristov apostol Bar Tolmajev, sin Tolmaja, čije se ime tumačilo i kao “borbeni sin”, kasnije izgovaran kao Vartolomeos, postao nekakvo mitsko biće “Vratolomija”, odnosno “Vratoloma” kome se, po pravilu, i ne dodaje epitet sveti, a čiji dan podrazumeva razne običaje zasnovane na verovanjima koja nemaju veze sa hrišćanstvom.

Ipak, iako se poreklom ove familije neuobičajenog prezimena, Kecmana, od kojeg od početka prošlog stoleća nastaju i Kecmanovići, bavilo nekoliko autora, teško je reći da se mnogo šta zna kao sigurno.

Zagonetan je, zapravo, i sam nastavak “man”, koji srećemo i u nekim drugim rečima, imenima, odnosno prezimenima: Vukoman, Karaman, Radoman, Toroman, Šikman, Šišman, Radoman… Prema tumačenju P. Skoka u “Etimologijskom rječniku hrvatskog ili srpskog jezika”, trebalo bi da je taj nastavak “složen antroponimički sufiks za muška lica, nastao od hipokoristika praslavenskih dvočlanih ličnih imena sa završetkom na ‘mir'”. Tako je od imena Radomira nastalo prezime Radman, od Vuk(o)mira – Vukman. Ali, to ne izgleda kao potpuno objašnjenje, pogotovo što se ovaj ugledni lingvista ne uzima u obzir i neka prethodno spomenuta prezimena koja nisu nastala od ličnih imena.

Od više tumačenja porekla Kecmana nama je najuverljivije da su oni, zapravo, potomci Sasa, rudara koje su unajmljivali vladari nemanjićke države, a koji su iz Saksonije prvo stigli u erdeljske rudnike u Vlaškoj. Po drugom objašnjenju, Nemanjići su ih tražili ne samo kao rudare, već i kao stručnjake za kovanje sablji, kopalja, buzdovana i pancirne odeće za oklopnike i konjanike. Iz ovog ili onog razloga, iz Vlaške i Češke, kao i relativno bliske Šleske, stiglo je nekoliko desetina familija Kecmana.

Kecmani se, inače, prvi put spominju krajem 14. veka u povelji Vuka Brankovića, “gospodara Kosova i Drenice”. Dolaskom Turaka na Balkansko poluostrvo, u Srbiju i područje raško-nemanjićke države, Kecmani se povlače prema zapadu, tako da ih je, do migracija nakon Prvog i Drugog svetskog rata, najviše bilo samo na prostoru Bosanske Krajine, u Pounju, u Bosanskoj Krupi, u Velikom Baliću, Banjanima, Dobroselu, Driniću (kod Petrovca), u Mrazovini (svi poreklom iz Bjelajskog Polja), Počeniku i Lohovu, u oblasti u Beglušcima, Dvoru, Trnjinića Brijegu, Trubaru i Šinovljanima, u Bjelajskom Polju, u Suvaji, Petrovcu (iz Drinića), Bukovači, u Busijama (iz Krnje Jele 1907. godine), Bravsku, Kapljuvu i Janjilima, kao i, bar krajem 19. veka, i u Rajnovcima kod Kulen Vakufa i u Prijedoru.

Neki od njih su “prešli” u Prošiće, Nikiće, Dragiće, Trikiće, Materiće i Tubine, ali su, osim nekoliko izuzetaka, nastavili da slave Svetog Vartolomeja.

O prezimenu i familiji Kecman moraće se napisati posebna, ne mala knjiga. Slučajno je prvopotpisani autor ovih priloga unuk jedne “Kecmanuše” (kako se to govori oko Petrovca) iz Drinića, a Predrag Kecman, sin kolonizovanih u Srem, načinio je poseban sajt, pa se za detaljnije podatke treba obratiti ne samo na našu adresu, već i ovom mladom, ali vrednom istraživaču.

Nema ih samo na polarnom ledu

Istraživač Predrag Kecman je ustanovio da su se Kecmani do 90-ih godina 20. veka “selili unutar Jugoslavije ekonomskim migracijama” i da je mnogo Kecmana rasuto po teritoriji stare Jugoslavije (SFRJ). Po njemu, najveća selidba je usledila 1995. godine, kad su “ustaše i balije terale sve pred sobom”. Te 1995, dosta Kecmana je nestalo bez traga:

“Današnja situacija sa Kecmanima je vrlo interesantna. Ima nas na bukvalno svakom kontinentu, osim na Arktiku i Antarktiku (ili je bolje da kažem da nisam čuo da i tamo postoji neki Kecman)… Kecmana najviše ima u Bosni, i to u Banjaluci, Prijedoru, Drvaru, Petrovcu, Bihaću, Sarajevu, Derventi, Brčkom, Doboju … zatim u Srbiji, i to najviše u Vojvodini (Nova Pazova, Zrenjanin, Elemir, Bačka Palanka, Sombor i naravno okolna mesta ovih gradića), Beogradu (Novi Beograd, Banovo brdo, Zemun…), Kosovu (dobrovoljci kraljeve vojske su dobili zemlju na Kosovu posle Prvog svetskog rata). Kecmana ima u Hrvatskoj (Zagreb, Pula, Split) i Sloveniji (Ljubljana, Maribor).”

Na kraju se zaključuje: “Svakako je najinteresantnija situacija sa emigracijom. Ima nas svuda, ali bukvalno svuda, kao posledica zadnjeg rata, mada ima i onih čiji su preci početkom 20. veka otišli ‘trbuhom za kruhom’ u Kanadu (Kičner, Toronto, London, Vankuver), Ameriku (Čikago, Njujork, Bojsi, Los Anđeles, San Dijego, Ostin, Feniks), Australiju (Sidnej, Adelejd), Novi Zeland (Ouklend), te Johanezburg u Južnoafričkoj Republici …”

 

IZVOR: Mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, „Koreni“, poreklo srpskih porodica i prezimena, rubrika iz frankfurtskih „Vesti“

__________________

Dodatak: Internet prezentacija roda ”KECMAN”
__________________

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (23)

Odgovorite

23 komentara

  1. Kecman

    Kecman iz Drvara, slava sv. Vartolomej i Varnava, sigurno se zna da poreklom nisu Sloveni. Po predanju moje porodice poreklom su iz severne Italije, Iliri, i najverovatnije od neke plemićke loze.

  2. Milan Kecman

    Sigurno se zna da su Sloveni i Srbi !!! Uradio sam DNK analizu, rezultat R1a Y hromozom. Više o R1a videti u knjigama Kljosova.

  3. Milan Kecman

    Reč je o Kecmanima iz Bos. Petrovca. Slava sv. Vartolomej, naravno.

    Jesam, zainteresovan sam da se rezultati objave. Na koju e-mail adresu da pošaljem rezultate?

    Takođe, voleo bi da mi neko stručan malo detaljnije protumači rezultate za Kecmane.

    Inače, već 11 godina pišem knjigu o Kecmanima, pa kad je budem završio biće dostupna svima u elektronskoj formi.

  4. Milan Kecman

    Pošaljite mi kontakt na mail [email protected]

  5. Ljubomir

    Prvo Kecmani jesu Sloveni. Americki naucnik ruskog porekla tvrdi da 75% stanovnoka sadasnje Evrope nosi gen prasrba.
    Inace mi Kecmani smo poreklom Luzicki Srbi. U srednjem veku kad je katolicka crkva vrsila prisilno pokrstavanje u celoj Evropi tekla je krv potocima, jer ko nije hteo primiti veru ubijali su ih. Neki Luzicki Srbi su usprli pobeci. Tako su nasi preci preko Karpata, Crnog Mora dosli do Crne Gore. Tu nisu mogli opstati pa su brodovoma dodli fo Sibenika, odatle preko Plavna (1961 g sam nasao stari spomenik na groblju u Plavnu pisalo je latinicom Kesman). Odatle su presli u Bos. Kresjinu gde su kao granicari dobili zemlju i privilegije da bi branili grsnice od turaka. U istocnoj Nemackoj postoji mesto sa oko 20000 stanovnika i zovu se KeSman.

  6. Dragan Kecman

    Molim Vas da navedete da Kecmani zive i u Istocnoj Hercegovini. Naime moj pradjed Blagoje je krajem 19. vijeka dosao na sluzbu u Nevesinje, iz Krajine, nazalost ne znam iz kog mjesta, stekao porodicu.. Mi, Kecmani, od pradjeda Blagoja zivimo danas u Hercegovini, Srbiji, Americi. Ima nas malo, ali i Hercegovci znaju da smo dobri, posteni, vrijedni i ponosni Kecmani. Dragan Kecman Trebinje

    • Jovica Krtinić

      Poštovani Dragane, činom objavljivanja Vašeg komentara praktično dajemo na znanje da Kecmana ima i u Hercegovini. Hvala mnogo na javljanju.

      • Milorad Bogdanović

        Ako Dragan zna koju slavu u Krajini je slavio njegov pranđed Blagoja, lako je vidjeti odakle je došao u Istočnu Hercegovinu. Kecmani su mahom nastanjeni na prostoru od Petrovca do Banja Luke.

  7. Aleksandar Mijatovic

    Moja porodica se pre prezivala Kecman, ali prilikom seobe iz dalmacije u bosnu, promenili su prezime u Mijatovic ali idalje slavimo Vartolomeja

  8. Vojislav Ananić

    KECMAN(OVIĆ), etnolog Petar Rađenović navodi da je stara postojbina Kecmana bila Crna Gora. Nije precizirao kada su odatle krenuli u seobu, ali se ipak orijentaciono zna da spadaju među najranije doseljenike, a to znači da su u drugoj polovini XVII vijeka počeli da naseljavaju južne dijelove Bosanske Krajine (Glamoč, Grahovo, Unac). Kao uzrok njihovog napuštanja zavičaja navodi se krvarina, za koju im je prijećeno.
    U ono “staro vrijeme” mnoge su poro- dice bile sa velikim brojem čeljadi, pa su i Kecmani, kao vrlo razgranat rod, vre- menom podijeljeni “u šest samostalnih ogranaka” (Tubini, Bakrači, Prošići, Cojići i Nikići). Krsna slava im je Vratolomindan.
    Kecman je bila poznata trgovačka porodica u Trebinju, doseljeni davno iz Crne Gore (35, 412). U Unac su se takođe doselili iz Crne Gore oko 1625. godine (trojica braće – pop, težak i čobanin). Odatle se raseljavaju na sve strane, jer ih je u Uncu snašla tjeskoba. Tako je od Kecmanove loze nastalo šest ogranaka.
    Zanimljivo je da se zna i značenje riječi Kecman. Kocman – njem. rudar. Taj naziv nosili su Česi koji su se po Bosni bavili rudarstvom. Tokom II svjetskog rata Nijemci nisu strijeljali Kecmane, smatrajući ih svojim sunarodnicima.
    Zbog one davne krvarine, kaže Rađenović, Kecmani su prije 250-300 godina pobjegli na Unac, odakle su se razišli u Liku, Knešpolje i u druge krajeve. Čitluk su naselili u XVIII vijeku, dok su im se pojedini srodnici (rođaci) zaustavljali i stalno nastanjivali na tom glavnom “migracionom toku” Unac-Knešpolje. Čitluk je još onda svim doseljenicima nudio povoljnije uslove života, sa bogatim ispašama za njihova stada (51, 34-35).

    • Sanja

      Kecmanima pripada i porodica Ćirić ,slave isto sv.Vartolomeja ,živeli su u mestu kod Bosanske Krupe.Moj pradeda Stevan Luka Ćirić je zaklan 1941 godine .Ćirića više u Bosanskoj krajini vinema.

    • Nedeljkovic

      Upravo ključna reč je “imigracija” jer turska reč göçmen, koja kad se izgovara, veoma zvuči kao reč Kecman i znači “imigrant” to jest raseljenik. U nemačkom rečniku nema reči Kocman. Naziv za rudara na nemačom jeziku je je Bergmann.

    • Zoran Kecman

      Reci tome što kaže da Nemci nisu streljali Kecmane da pogleda spomenik na Kozari i da gleda kamene natpise širom Bosanske Krajine, da vidiš kako nas nisu ubijali.