Pišete rodoslov? Pitajte nas!

31. januar 2012.

komentara: 1250

Koliko puta ste slušali kako vam dede ili babe pričaju o vašim davnim precima, navodeći njihova imena, kad i gde su živeli i čime su se bavili, a da o tome danas nemate jasnu predstavu.

Krajnje je vreme da ispravite tu nepravdu prema generacijama vaših prethodnika i ostavite pisani trag o njima, u amanet onima koji će tek da dođu na svet.

Sve što treba da uradite je da napravite plan i krenete da ga sprovodite u delo!

Portal POREKLO spreman je da vam u tome pomogne dajući vam niz korisnih saveta, gde i kako da dođete do informacija, koje će upotpuniti sliku vašeg porodičnog stabla.

Nastojaćemo da, u meri u kojoj je to moguće, obezbedimo i odgovore na sva vaša pitanja i dileme, od ljudi koji su dokazani stručnjaci za rodoslovlje.

Registrujte se na Forum Poreklo i postavite temu o svom prezimenu, ili prenesite svoja iskustva o dosadašnjem traganju za svojim korenima, a naši članovi će vam rado izaći u susret i pomoći vam da otkrijete nešto više o vašem poreklu.

Pišite, postavljajte pitanja.

Nemojte da vas razočara ako odgovor ne bude brz.

Važno je da stigne.

Javite se na i-mejl:

[email protected]

Naredni članak:

Komentari (1250)

Odgovorite

1.250 komentara

  1. ZA BOBANA ČAMDŽIĆA

    Rade Moračanin i Bogić su dvije osobe.
    Rade je od Bogića. Ja sam to detaljno opisao u mojoj knjizi i imaćeš prilike da čitaš ovu knjigu o RADOVIĆIMA.
    Čamdžići u Srbiji i Bosni su bratstvenici sa Čamdžićima iz Pljevalja.
    Jedni od Čamdžića su primili islam.
    Što se tiče literature, objaviću je nakon izdanja moje knjige o RADOVIĆIMA.
    Da, Radovića ima na Krnjači.
    Planiram, kada bude promocija knjige o Radovićima, da okupim što više RADOVIĆA, pa ćeš i ti biti pozvan.
    Oprosti mi što ti ovakop kratko odgovaram, imam dosta posla, vjeruj mi da radim po cijeli dan pa do 2 i 3 sata posle pola noći, jer uporedo pišem tri knjige.

    Veliki pozdrav od Vita Radovića

  2. ZA BOBANA ČAMDŽIĆA

    Bobane,

    Da li znaš da je u otilovićkom groblju bila jedna velika srpska crkva 10×15 metara.Srušena je u prvom naletu Turaka, u toj crkvi su se Otilovićani pričestili kada su pošli u kosovski boj 1389.godine.
    Na groblju u Crljenicama je bila crkva i oko nje groblje, površine skoro 1 hektar.Od crkve je ostao samo 1 kamen.
    U Crljenicama je bilo 7 srpskih grobalja, odnosno srpskog stanovništva, koje je živelo u Crljenicama do velikih potresa i migracija oko 1700 godine.Tih godina je nestalo tog stanovništva, ne samo u Crljenicama, već i u Vijencu, Rudnici, Crnom Vrhu i Otilovićima.
    Novi doseljenicikoji su uglavnom dolazili od Babina i Vrbova, zatekli su sva sela pusta.
    U grobljima je bilo mnogo visokih lučevih krstača koje su pravili raniji stanovnici…

    Bobane, ovo samo malo da znaš o Crljenicama, ali ima toga još dosta.

    Sve podatke crpim iz knjiga koje se nalaze u mojoj privatnoj biblioteci, koja broji oko 4600 primeraka, gde se nalazi skoro sva literatura o poreklu i istraživanju porodica, kao i etnologije i etnografije.

    Preporučujem ti da odeš u:

    Manastir Sv.Trojice u Pljevljima,
    Crkvu na Ilijinom Brdu,
    Crkvu u Dubočici.

    Tamo ćeš naći dosta podataka o svojim Čamdžićima i RADOVIĆIMA.

    Veliki pozdrav od Vita Radovića iz Ulcinja

  3. Milan Jovanović

    Poštovani,
    javljam se iz sela Gornja Jajina kod Leskovca.Zanima me poreklo moje familije. Pripoveda se da smo ovde došli iz sela Masurica kod Surdulice. Slavimo Sv.Arhangela Mihaila. Pošto nema više u porodici dovoljno starih koji bi mi nešto preciznije rekli o poreklu,molio bih ako ste u mogućnosti da mi predočite više pojedinosti…
    Unapred zahvalan

  4. Dragan

    Poštovani,pisao sam 16.decembra sa molbom da neko pomogne oko podataka za familiju Mladenović iz Novog Sela,Grdelica ( poreklo prezimena,odakle su došli…).Svi stariji su se upokojili te nemam u familiji od koga da saznam,pa vas molim ako iko nešto ѕna da objavi…
    Unapred zahvalan

  5. Postovani, pisem skolski projekat o mom prezimenu i bio bih jako zahvalan ako bi mi neko odgovorio. Trazio sam po svim mogucim sajtovima sa Gugla i nasao sam samo podatke o nekim istorijskim licnostima. Konkretno me zanima gde je nastalo prezime Stanojevic, i pogotovo kada je nastalo. Takodje i koliko je popularno, odnosno koliko otprilike ljudi na Balkanu nosi ovo prezime. A bilo kakve podatke koje mozete da mi prijustte verovatno mogu da iskoristim, tako da sam otvoren za bilo sta. Ukoliko neke podatke ne mozete da mi obezbedite, nije previse bitno. Samo je bitno da mi odgovorite na komentar u najkracem mogucem roku, zato sto sam u potrazi za podacima izgubio dosta vremena. Unapred sam vam zahvalan.

  6. Nebojša Novaković

    Ivane, ako te konkretno zanima nešto više o tvom prezimenu, navedi mesto i slavu Vaših Stanojevića. Ako je u pitanju “projekat” generalno o prezimenu Stanojević, tu nema neke prevelike mudrosti. Prezime je klasičan patronim, nastalo od muškog imena Stanoje i veoma je često na ovim prostorima.

    Pisati o svim Stanojevićima jednostavno nije moguće (zbog obima posla), tako da pretpostavljam da je reč o nekom projektu koji ima za cilj istraživanje sopstvenog porekla.

  7. Moj otac, Sinisa Stanojevic, se naselio ovde iz Beograda, a porodicna slava je Sveta Petka. I da, to da je nastalo od imena Stanoje sam jedino i znao o prezimenu, pa sad Vas pitam da mi kazete sve sto imate u bazi podataka o mom prezimenu. Unapred sam vam na tome zahvalan.

  8. Nebojša Novaković

    Naselio gde? Ako se zna pre Beograda odakle su, ili bar koji deo grada, bilo bi dobro. Beograd je širok pojam. Prečesto je prezime da bi tek tako mogao nešto konkretno da kažem o njemu na osnovu ovih podataka koje ste dali.

  9. interesuje me o porodici Ivanovic iz Foce slave Djurdjevdan.

  10. Aleksandar

    Postovani,

    Moje prezime je Zivanovic.Prema pricama starijih nasi preci su rodom iz Kolasina u Crnoj Gori i sa Kosova.Ako bi neko bio u mogucnosti da napise nesto o tome,ili ukoliko poseduje neke drugacije informacije molim da podelite samnom.Voleo bi da se admin javi sto je pre moguce sa informacijama 🙂 Unapred hvala !