Turudić

17. mart 2012.

komentara: 4

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (4)

Odgovorite

4 komentara

  1. Milan Turudic

    Turudici iz Radenkovca i Ravnja (Sremska Mitrovica) APV Slave mratidan 24 novembar….. Turudici iz Ravnja su dosli u Radenkovic 1855 godine braca Glisa i Tanasije od brata Tanasija 10 kuca Turudica a Glisa je umro mlad….

  2. miroslav erić

    Milane udjes u Turudije i sve ce ti biti jasno…prezime iznad…Prvo je u ravnju 1831 popisan Turudija

  3. miroslav erić

    Tanasija i Glisa su od oca Teje Turudije(on i braca promenili u Turudic)…a ovaj od Teodora Turudije…dalje ne znam 🙂 Teodor je umro izmedju 1829 i 1831….

  4. Nenad Turudić

    Poreklo Turudića je iz stare Hercegovine, iz Mratinja, slavili su Mratindan i prezivali su se Radovići. Oko 1750 su se preselili u okolinu Kremna. Kada su Turci došli na Slavu, napili su se i počeli da diraju žene. Moj predak Radan se razbesneo, pa ih je sačekao pri odlasku u Užice i sve ih je posekao i udove okačio na jele. Konji su se vratili u Užice, počela je potraga i ubrzo su ih našli. Radan je otišao u hajduke, a Turci su ga prozvali Tureudija ( onaj koji udi Turke ). Porodica je morala da beži preko Šargana ( koji je bio granica između Beogradskog i Sarajevskog pašaluka i nisu važili zakoni gonjenja ) i naselili se kod Mokre Gore, gde i danas žive. Za svaki slučaj promenili su i slavu, pa su počeli da slave Aranđelovdan.
    Kasnije je nadimak Tureudija, prešao u Turudija i kasnije po Vuku – Turudić.
    Odatle se dosta Turudića seobom preselilo na sever, pa ih ima u Šapcu, S.Mitrovici… Jedan deo je otišao na zapad i dosta tih Turudića se pokatoličilo ( kada sam bio na ratištu u Vukovaru nisam smeo da kažem kako se prezivam , jer je zamenik zengi u Vukovaru bio neki surovi Turudić). Danas se često pominje u Hrvatskoj Ivan Turudić, sudija koji je sudio Tuđmanu.
    jedan deo je otišao na istok i ima ih u Petrovcu na Mlavi.
    Imam i porodično stablo od 1750 godine do danas.