Poreklo prezimena Anđelić

27. februar 2012.

komentara: 79

Prezime Anđelić, prema knjizi Rista Milićevića “Hercegovačka prezimena”, prisutno je u bilećkom i trebinjskom kraju.

Prema predanju, doselila su tri brata iz Crne Gore u Petroviće (Banjani). Jednom prilikom, u svađi, ubili su Turčina – pašaliju. Posle ovog ubistva Turci su uhvatili dvojicu braće, a treći je pobegao u Zupce. Tu je živeo nekoliko godina, a zatim prešao na Mosko. Najzad se “pridvori uz Rizvanbegovića iz Trebinja, te ga ovaj nastani na svome čitluku u Dubočanima. Slave Jovanjdan.

Nekadašnja seoska opština Anđelići u Rudinama dobila je ime po ovom bratstvu koje je bilo dosta jako. Anđelići su bili nastanjeni i u Tulima (Zupci), ali su zbog neke krvne osvete otišli u Dubočane.

U istorijskim izvorima spominje se Šćepan (Ristov) Anđelić iz Dubočana. Imao je nadimak Topal koje je, kažu, dobio po svom đedu. Bio je odličan tufegdžija (puškar). U hercegovačkom ustanku vršio je opravku oružja, izrađivao puške kremenjače i jatagane. Tamnovao je u Aradu (Rumunija), tamo je i umro 1915. godine.

Anđelići su živeli i u Dubljanima (Popovo). Kao predstavnik ovog sela, 1690. pominje se Komnen Anđelić. Stara su mostarska porodica. Najstariji do sada uočeni i tačno datirani spomenik na pašinovačkom groblju potiče iz 1682. godine. To je nadgrobnik koji obeležava grob Vukadina Anđelića.

KRSNA SLAVA: Sveti Jovan

_________________________

Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ ‘Stručna knjiga’

ANĐELIĆI

(u Suvodolu, Gradini, Barama Žugića i Žabljaku)

Anđelići vode porijeklo od Vlastelinovića iz hercegovačke Plane kod Bileće. Prezime su vjerovatno dobili po nekoj svojoj Anđeliji. Poslije razure Vlastelinovića jedni od njih se odsele u Dubrovnik, od kojih je bio čuveni Sava Anđelić, koji je imao vojvodsku titulu. Njemu su Srbi podigli spomenik u Herceg Novom, a ostali se, s Mijailom Šarcem, presele pod planinu Njegoš, odakle su prešli u bjelopavlićko selo Martiniće. I iz Bjelopavlića odu i nasele predio između rijeka Plašnice i Bistrice i taj kraj nazvaše Plana, po mjestu iz koga su se doselili iz Hercegovine.

Iz kolašinske Plane sa ostalim Šarancima pređu u Šarance. Znaju da su se tada preselili Ćićo sa sinovima Vidom, Milinkom i Petrom, te Mileta i sinovi Milićevi Gavrilo, Simo i Grujica.

Oko 1815. godine došlo je do zavade između Anđelića i Bojovića, pa Mušo Bojović ubije Grujicu Anđelića, a Lazo Grujičin iz osvete ubije Milovana Bojovića, poslije čega sa braćom Midom, Milosavom i popom Andrijom uskoči u Stričinu kod Mušovića, gdje se i nasele. U Stričini su živjeli pedesetak godina, odakle uskoče u Lipovo kod Kolašina. Kada su Polja oslobođena od Turaka i pripojena Crnoj Gori, presele se iz Lipova u Polja, gdje i danas žive njihovi potomci.

Postoji predanje u porodici da se jedan njihov rođak još iz Plane kolašinske preko Bjelopavlića vratio kod svojih rođaka u selo Zaođe kod Gacka, gdje njegovi potomci i danas žive.

Anđelići su sa Poda prešli na Gradinu u Suvodo. Na Gradinu se doselio Milovan zvani Ad sa pet sinova: Sekulom, Mlađenom, Filipom, Radulom i Krstom. Svi su učesnici balkanskih i Prvog svjetskog rata. Mlađen i Filip su poginuli 1915. godine kod Goražda u borbama protiv Austrougarske. Krsto se sa porodicom odselio u Mijakoviće 1920. godine; njegov sin Milika je poginuo kao pripadnik NOV-a 1943. godine na Kosanici kao komandir voda u Trećoj sandžačkoj brigadi, a sin Sava je oficir JNA i živi u Beogradu.

Nikola Sekulov je učesnik balkanskih i Prvog svjetskog rata, bio je i poznati komita u Komitskom pokretu, a poginuo je 1944. godine od strane Nijemaca. Njegov sin Milorad je uspio da pobjegne sa strelišta. Nikolina braća Marko i Boško su bili borci NOR-a; Boško je bio komandant bataljona u Devetoj crnogorskoj brigadi. Neđeljko, kao istaknuti pravnik, bio je na odgovornim dužnostima u Jugoslaviji: zamjenik ministra za tešku industriju i sudija Vrhovnog suda Srbije. Boško i Marko Sekulovi i Novak Mlađenov su 1945. godine odselili u Kulu kao kolonisti, gdje im porodice i danas žive. Novica i Vidak Mlađenovi prešli su sa porodicama u Pljevlja da žive, a Ilija i Jevrem Filipovi su 1950. godine sa porodicama odselili u Nikšić. Ilijina ćerka Anđelka je bila borac NOR-a od 1941. godine; poginula je 1942. godine kod Kolašina. I Jevrem Filipov je bio aktivni borac NOR-a u sastavu 7. omladinske brigade.

Od grupe Anđelića koji su sa Poda prešli u Suvodo najpoznatiji je Dimitrije – oficir, perjanik kod knjaza Nikole, nosilac Obilića medalje; opjevan je u narodnim pjesmama. Njegov sin Sava je bio poznat junak i cijenjen čovjek u svojoj sredini.

Radosav Simov bio je istaknuti bratstvenik, pripadnik NOP-a, vijećnik ZAVNO Crne Gore u Kolapšnu 1943. godine; poginuo je 1943. godine u Suvodolu. Radonja je bio poznati komita u Komitskom pokretu 1916-1918. godine.

Rade Mlađenov, stari ratnik iz prvih ratova kao sedamdesetogodišnjak je učestvovao u Pljevaljskoj bici u kojoj se istakao hrabrošću i vještinom. Njegov sin Milivoje kao borac NOR-a gine na Kolašinu 1944. godine. Treba pomenuti Živka Simova i Jovicu, čiji su sinovi Krsto Živkov i Bogdan Jovičin bili borci u 7. omladinskoj brigadi. Uroš Pavlov je poginuo u Pribrancima 1944. godine, a Vukosav Petrov je svoj životni put okončao u Italiji 1944. godine, gdje se nalazio na liječenju kao ranjenik. Njegov mlađi brat Milorad je bio borac NOR-a u sasgavu 7. omladinske brigade.

U pljevaljski kraj su se u vremenu od 1862. do 1918. godine iselile porodice koje su imale značajnu ulogu u toj sredini. Od njih su bili poznati Mlađen, Nikola, Mihajilo, Krsto i drugi. Krsto Neđeljkov je bio pravnik, poznati sudija u Pljevljima; Vukoman je poginuo kao borac NOR-a 1943. godine. Stari Miloš je imao sina Simeuna, koji je poginuo 1875. godine zajedno sa vojvodom Tripkom Džakovićem, braneći prelaz na Tari. Ostali su mu sinovi Mileta i Neđeljko, učesnici Prvog svjetskog rata. Miletini sinovi žive u Mijakovićima, a Neđeljkovi na Kosanici.

Milutin i Marinko su se sa Poda doselili u Varine, a Sava Dimitrijev u Maoče. U Šljivansko kod Pljevalja su se doselili 1840. godine Jovan i Radivoje Dimitrijevi i Golub i Luka Jovanovi. Kod njih se oko 1875. godine doseljavaju i Milan i Luka. U Zabrđe se preselio Jovan sa sinom Lukom.

Anđelića ima u Sremu, a tamo su dospjeli još u doba velike seobe Srba pod Arsenijem Čarnojevićem. Žive u Inđiji, Mađelosu, Novom Sadu… i od njih su poznati pop Luka, Dimitrije, Nikola, Isailo, Stojan i drugi.

Od Anđelića na području Kolašina i Mojkovca poznati su pop Andrija i Lazo kao veliki junaci, potom učitelj Milovan, stari revolucionar i komunista sa braćom Vukanom -pravnikom, profesorom Aleksom, Miloradom, Milićem – javnim tužiocem Crne Gore, generalom Mihajilom, učesnikom NOR-a od 1941. godine i Blažom, ministrom u vladi Kraljevine Jugoslavije.

Mihajilova deca Ljubo i Desa su bili borci NOR-a od prvih ustaničkih dana, istaknuti rukovodioci u jedinicama NOV-a i nosioci Partizanske spomenice 1941. Milka Matijeva je bila borac NOR-a od 1941. godine i nosilac Partizanske spomenice 1941, a njen brat Milo je bio pripadnik NOP-a od 1941. godine i istaknuti borac u jedinicama NOV-a; Juža Nikolina iz Polja i Radojica Savin iz Bistrice su bili borci NOR-a u sastavu 7. omladinske brigade.

Anđelića ima u okolini Leskovca, Blaca, Podujeva, Sijerinske Banje i Vučitrna; od njih su poznati Lakić sa sinovima: Nikolom, Miletom, Jakovom i Vukosavom. Neđeljko Jakovljev je učesnik na Solunskom frontu kao dobrovoljac u srpskoj vojsci.

Anđelića ima i u okolini Čačka, gdje se iz Suvodola oko 1809. godine doselio Spasoje sa sinovima Nešom i Jevtom. Jevtovi sinovi su se istakli u borbama protiv Turaka i za te zasluge dobili su zemlju u okolini Čačka, a naselju koje tada naseliše dadoše ime Mrčajevci po Mrčajevcu kod Suvodola, odakle su se odselili.

Anđelići koji žive kod Sinja su porijeklom od šaranskih Anđelića, koji su se tamo odselili bježeći ispred Turaka iz Hercegovine; oni su primili katoličku vjeru.

Podatke o Anđelićima sam dobio od Branka Anđelića, pukovnika iz Beograda, koji je savjesno i detaljno napisao prilog o ovom brojnom bratstvu.

Slave Đurđevdan.

IZVOR: Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: Drobnjak i porodice u Drobnjaku i njihovo porijeklo, 1997, priredio saradnik portala POREKLO Vojislav Ananić

 

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (79)

Odgovorite

79 komentara

  1. slobodan

    Mislim da niste napisali sve o Anđelićima.Nedostaju podaci o Anđelićima iѕ sadašnje Crne Gore.Mogu da vam pošaljem zapis koji je napisan ,po sećanjima mojih predaka,pre 60 i više godina.Slobodan

    • BORKO

      Poštovani Slobodane,molim vas da mi pošaljete ako možete taj Vaš zapis o Anđelićima iz Crne Gore.

      Unaprijed zahvalan
      Borko Anđelić iz Pljevalja
      Novi Sad

      • Slobodan Anđelić

        Poštovani Borko,
        Ako nije kasno,dostavite mi e~adresu da Vam uputim zapis.Moja adresa je nova :[email protected] da se zapis najviše odnosi na Anđeliće oko Mojkovca i Kolašina.
        Srdačan pozdrav ,Slobodan

    • Iz pleme Kuča u Crnoj Gori je pobegla jedna majka Anđelija Milošević sa sinom Nikolom od turaka. Upoznala je Šarenca u Polju kod Bileće (Hercegovina), oženila se sa njim i dala svom sinu prezime Anđelić po njenom imenu. Imate pleme Šaranci po njenom mužu Šarenac u Drobnjake (Crna Gora). Mene interesuje koja su njena braća i otac bili iz znamenitog plemena Kuči?

  2. Stojan Andjelic

    Neverovatno, meni je pokojni deda ispricao pricu kako su nasi preci iz Crne Gore dosli tako sto je neko od njih ubio Turcina pa je morao pobeci,sad nesto slicno citam i ovde.Takodje sam cuo da u nekoj crkvi u Crnoj Gori postoji zavet prema kom se Andjelici ne mogu medjusobno uzimati bez obzira koje je koleno u pitanju. Ako neko zna vise o tome molim da pise,hvala unapred.

  3. Aleksa

    Konacno da saznam nesto o Andjelicima. Moji baba,deda….. su iz Rekovca i bas kao sto ste napisali slave sv. Arandjela. Ne znam da li su dosli iz Toplice. Kako ova knjiga o Andjelicima moze da se nabavi i gde? Ima i Andjelica u Bosnjanu, Varvarin…. 🙂

  4. Milos Andjelic

    Moji su iz opstine Medvedja selo Mrkonje otac Radomir zivi u Sokobanji pok deda Jovan Andjelic. Slavimo Djurdjevdan, Ja zivim u Smederevskoj palanci, inace moji su Zabljaka selo Njegovudja (znam da je bio neki Baja Andjelic tamo … rodjak, sad kako i po kojoj liniji ne znam). Jako malo znam a voleo bih da znam malo vise o svojoj porodici i poreklu prezimena. Zato pisite mi na mail a mozete i na http://www.facebook.com/milos.andjelic.9

  5. Anđelić Anđelo

    Zdravo Anđelići.
    Evo i ja istražujem kada i odakle su moji po ocu došli u Šumadiju.
    Anđelića ima u selu Šiljakovcu koje se nalazi na 20.km od Beograda ka Čačku na Ibarskoj magistrali.
    U Šiljakovcu ima više porodica Anđelić a verovatno svi potiču od prvog koji je stigao u selo.
    Ako neko zna nešto neka piše.
    Pozdrav Anđelići i neka vas Bog čuva.

    • Anđelić Anđeo: Anđelići iz Šiljakovca su moji. Fokusiraj mo se na daljne pretke, prevashodno na Anđeliju Milošević iz Kuča koja je pobegla sa sinom Nikolom dadevši mu kasnije prezime Anđelić po njemom imenu koja je od turaka pobegla iz Kuča (znamenito gnezdo junaka)

  6. Šarko

    Gospodine Anđeliću da li slavite Sv. Đurđic?

    U Šiljakovcu kao i u Baćevcu zabeleženi su rodovi zajedničkog porekla. U Šiljakovcu su Anđelići (11 k., Sv. Đurđic) i Ivankovići (6 k.) su jedan rod; oni su od Madžarskih u Baćevcu.

    Madžarski u Baćevcu su: (Mihailovići 6 k., Mitrovdan) selili su se u “Madžarsku”, pa se povratili i prezivali Madžarski. Krvni rođaci su im Anđelići i Ivankovići u Šiljakovcu. Po ovim svojim rođacima oni su starinom od Nevesinja u Hercegovini.

    Ostaje ne jasno zbog čega ne slavite zajedničku krsnu slavu. Moguće je da su Vaši iz Šiljakovca, ili ovi iz Baćevca promenili krsnu slavu, ili je to greška Etnologa Petra M. Petrovića.

    Podaci su iz 1933 – 1936 g. (Šumadijska Kolubara).

    • Anđelić Anđelo

      Zdravo
      Slavimo Sv.Georgija ali u Novembru dakle Đurđic.
      Znači Ivankovići i Mihailovići !
      Baš ću dalje da se raspitam.
      A da ne znate gde ima još da se nađe nešto o ovoj temi kao npr što navodite etnologa Petra M. Petrovića.
      Pozdrav

  7. mladen

    Pomaze Bog, Familijo .Moje porjeklo je sa Zabljaka pa Dubocani Hercegovina ,Neprivaj opstina Vares, odatle Ljubnici opstina Ilijas Bosna ,Loznica Srbija pa Australia ima nas po cjelom svjetu. Moje porjeklo je od Mijata koji je dosao u Bosnu oko 250 godina unazad za vrjeme turaka a njegov brat je ostao u Dubocanima.Slavimo Svetog Georgija.Pozdrav

    • Milorad Andelic

      Zdravo rodjace,
      Predpostavljam da si sin ili Mitra ili Petra Andjelica? Ja sam sin pokojnog Veljka Andjelica, ciji je otac Luka bio rodjeni brat tvome pradjedi. Tvoga oca sam naravno dobro poznavao , a takodje i djeda Jovu i babu Desu koji su zivjeli u selu Neprivaj.
      Zelim ti sve najbolje.
      Milorad Andjelic
      Mail: [email protected]

  8. Familije-prezimena Anđelić po mestima življenja i Kolubari i Podgorini. Prema knjizi Ljubomira Ljube Pavlovića „Kolubara i Podgorina“, prvo izdanje 1907. godine, najnovije izdanje 2011. godine – edicija „Koreni“ – JP Službeni glasnik Republike Srbije i SANU.

    Ostale podatke porodica Anđelić, odakle su i kada doseljeni kao i Krsnu slavu možete saznati u tekstovima pomenutih sela.

    -Lopatanj
    -Bogovađa
    -Miličinica
    -Stanina Reka
    -Suvodanj

  9. Milan Anđelić

    Suvodo,selo,kod Njegovuđe,kod Žabljaka odakle je moj otac.Tamo su sve kuće Anđelića,tj ne postoji drugo prezime.E znam da su 3 brata došli iz Trebinja,tačnije iz Trebinjske Lastve u Suvodo bežeći od krvne osvete.I meni je otac rekao da se Anđelići ne uzimaju međusobno bez obzira na kolena i poreklo.

  10. nikola

    Pozdrav svima. Zanima me da li neko ima podataka o precima Ivana Andjelica koji se pocetkom 18. veka doselio iz Hercegovine u zapadnu Srbiju, tacnije mesto Dvorska (Jadar) . Po njegovim potomcima moja porodica nosi prezime Petrovic. U knjigama pise da je Ivan slavio sv. Stefana kao i mi sada…