Poreklo prezimena Adžić

27. februar 2012.

komentara: 25

Prema knjizi Rista Milićevića “Hercegovačka prezimena”:

ADŽIĆ (p), Kokorina (Gacko). U ovo gatačko selo Adžići su doselili iz Lisine u Pivi “tražeći veći komad zemlje”. Starinom su Rajkovići iz Petrovića u Banjanima (59:331). Neke porodice Adžića prešle su iz Kokorine u Pridvoricu (Borač) gdje su živjele do 1942. godine kada su stradale od ustaša.

______________________

Stojan Karadžić, Vuk Šibalić: „Drobnjak i porodice u DROBNJAKU i njihovo porijeklo“, II dopunsko izdanje, Beograd, 1997, IŠ ‘Stručna knjiga’

ADŽIĆI (u Žabljaku)

Obren Spasojev Adžić je 1950. godine došao iz pivskog sela Lisine s maloljetnim sinovima Brankom i Veljkom u Žabljak, gdje je radio kao pekar.

Slave zimski Jovanjdan.

_______________________

Poštovani,

ova stranica je u pripremi.

Pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (25)

Odgovorite

25 komentara

  1. Slaviša

    Ja sam Slaviša Adžić iz Perućca u podnožju Tare pored Drine, kod Bajine Bašte.Preselio sam se i radim u Beogradu .Moj otac Sreten,deda Miloje,pradeda Miloš,čukundeda Sreten su iz Perućca a davninom smo iz Pive ili Stare Hercegovine kao i svi Adžići.
    Krsna slava nam je Lazareva Subota.
    Veliki pozdrav za sve Adžiće ma gde bili.

  2. Zovem se Adžić Novak i rodom sam iz Gornjih Bodežišta (Gacko). Risto Milićević nas pominje kao Hadžiće što je prepisao od Jovana Erdeljanovića ili od Dedijera i pretstavlja čistu glupost i dezinformaciju.Po predanju u rodu smo sa ponekom kućom u mestu Izgori i sa Adžićima iz Pridvorice. Po logici stvari familija smo i sa Adžićima iz Kokorine. Svi slavimo
    Sv. Jovana krstitelja i potičemo iz
    Lisine u Pivi u Staroj Hercegovini, a pre toga iz Metohije. Zanima me od kuda nam ovo prezime, pošto
    ukazuje da je neki naš predak ili je više njih bilo na poklonjenju Hristovom grobu u Jerusalimu. Da li to ukazuje da imamo makar i niže plemičko poreklo, tj. da su neki naši preci bili Krstaši. Dakle, nismo Crnogorci i molim vas sve, da to ne zaboravite, jer to što je Piva u Crnoj Gori ne znači da smo Crnogorci7

    • Branko Todorović

      Adžić ili Hadžić je nastalo po nekom hadžiji, dakle osobi koja je išla na poklonjenje Hristovom grobu u Jerusalim. Taj neko nije morao da bude plemić, ali morao je imati značajnu ušteđevinu, da bi mogao preduzeti takvo jedno putovanje. Najčešće su to bili sveštenici ili trgovci. Krstaši sa ovim prezimenom nemaju nikakve veze.

  3. Takođe napominjem da je izvesni Rnjica Adžić iz Gornjih Bodežišta odselio oko 1934. godine u Žitni Potok i da se njegovi potomci prezivaju Hadžić. Inače, Adžići iz G. Bodežišta su se po završetku II svetskog rata raselili u Metković, Mostar, Sarajevo, Beograd, Čačak, Sutjesku u Banatu, potom u Novi Sad i Srbobran.Za sada je samo porodica Adžić Peka ostala u Gacku. Pozdrav za sve Adžiće i sve Bodežištane!

    • Predrag Hadzic

      Ja sam Predrag Hadzic praunuk Rnjice Adzica, unuk njegovog sina Todora Hadzica i sin Kostadina Hadzica jednog od petoro sinova Todora Hadzica. Cuo sam za nase poreklo iz Bodrezista, ali na zalost nisam imao priliku da obiđem to mesto i upoznam nekoga od potomaka naseg prezimena i saznam vise detalja o nasem poreklu. Veliki pozdrav za sve Adzice i Hadzice iz Bodrezista.

  4. Maksim

    Pozdrav
    Prezivam se Vasić i moji predci su Adžići iz okoline Pive. Zanima me zbog čega su se tadašnji Adžići preselili u okolinu Sarajeva i promenili prezime u Vasić i koja literatura može da se koristi kako bih više naučio o svojim predcima. Hvala unapred

  5. Nexhmedin Shaqiri

    Postovanje.
    Ja se prezivam Shaćiri. Moja familija pripada pleme Krasnići (Hrastin),potice od Đinovica. Naši preci su nas preneli, da je Demir bio jedan od naših preci od kojega potiće nasa loza. Rekli sun as da on je bio visokih stresina u državi svoje vrijeme. Dosao na Kosovu u period izmedju 1815-1830 godine sa sinovima; Ahmeda i Mehmeda, i sa unukom Uzun Alijom.
    Oni su dosli na Kosovu (Prilepnicu- mesto rodjenja Kneza Lazara) iz sandjaka Jagodine-Selo Doboko, opština Užice).
    Mi, naslednici Demira aktualno držimo 4 prezime (Ahmeti, Shaćiri, Shabiu, i Mehmeti). Većina od nas živi aktualno u selo Prilepnica, a ostalih živi u Gnjilane. Mi smatramo sebi da smo albanci po krvi, i pripadamo islamsku veru.
    Trenutno mi se bavimo genealogijom naše loze.
    Ćitajuci razlićitu istorijku literaturu o naše pleme i našu lozu, smatram da mi se tangiramo sa vama u neke ozbiljne prepostavke u vezi naše zajednićke loze.

  6. Nexhmedin Shaqiri

    Gvozdena Adžić- Gvozden ako se prevodi na turski jezik je Demir. Tako da Gvozdena Adžić je Demir Adžić.

  7. Nexhmedin Shaqiri

    Etimologija od ime “Adžić”, smatram da potice od albanske ime Adža (na srbski jezik je “ćića”) , sto znaci, da je ime koja se upotrbljava za postovanje staro lice.

  8. Nexhmedin Shaqiri

    Ako se upotrebljava hipoteza “da Gvozdeni (Demir) Adžić, je bio staresina u drzavni vlast u Uzicu 1815-1830 (Vidi kod Rados Ljusic- Jagodina 1815-1842), rezultuje na zakljucak da Gvozdeni Adžić je Jovan Mitrovic Demir..

  9. Nexhmedin Shaqiri

    Mitrovići-Demirovići
    Rođena sestra kneza Maksima Raškovića bila je udata za kapetana Jovana Mitrovića Demira.

    Kapetan požeške knežine Jovan Mitrović Demir (1756—1852)
    Sestra kneza Maksima Raškovića bila je udata za kapetana požeške knežine Jovan Mitrović Demir (1756—1852), član užičkog okružnog suda, rodom iz Lisine iz Pive iz Stare Hercegovine, a daljim poreklom sa Kosova. Starije prezime mu je Adžić, a pre toga, prema predanju Zečević. Pre Prvog srpskog ustanka bio je hajduk na Romaniji. Zbog junaštva dobio je nadimak „demir“, odnosno „gvozdeni“ (na turskom). Postavljen je 26. maja 1811 za ober-kapetana požeško-užičke pehote (pešadije) i kasnije podgorski kapetan, pod komandom vojvode na knežini Nikole Karamarkovića, Karađorđevog zeta, potom kapetan nad knežinom crnogorskom, knez u užičkoj nahiji i član užičkog okružnog suda [31]. Kasnije bio je član okružnog suda u Užicu, a živeo je Dražinovićima, gde je i sahranjen. Sin njegovog bratanca Joka Adžića je vojvoda Vule Hadžić, koji je poginuo u Hercegovačkom ustanku 1875. godine zajedno sa rođakom oficirom Drekom Hadžićem. Adžići su doseljenici iz Metohije ili sa Kosova koji su došli preko Banjana u Pivi, a matica im je Lisina u Pivi.[32]

    Kapetan požeške knežine Jovan Mitrović Demir (“Gvozdeni”) (1756-1852) i sestra starovlaškog kneza i vojvode Maksima Raškovića imali su sinove Miloša i Andriju i dve kćerke Jovanku i …..

    Miloš J. Mitrović-Demirović
    Miloš Mitrović Demirović, sin kapetana Jovana Mitrovića i sestre kneza Maksima Raškovića bio je predsednik opštine Dražinovići.

    Andrija J. Mitrović-Demirović
    Andrija Mitrović Demirović, sin kapetana Jovana Mitrovića i sestre kneza Maksima Raškovića[33].

    Erčevići
    Jedna kćerka kapetana Jovana Mitrovića i sestre kneza Maksima Raškovića bila udata za Spasoja Erčevića, člana užičkog okružnog suda.

    Čolak-Antići
    Glavni članak: Čolak-Antići
    Jovanka Mitrović kćerka kapetana Jovana Mitrovića i sestre kneza Maksima Raškovića bila je udata za Kostu Čolak-Antića, sina vojvode Čolak Ante Simeonovića[34].

    Preko Jovanke Čolak-Antić, rođ. Mitrović starija grana Čolak-Antića potiče od Raškovića.

    Sinovi Koste i Jelene Čolak-Antić su artiljerijski potpukovnik Ilija Čolak-Antić, artiljerijski potpukovnik Lazar Čolak-Antić, Vlajko Čolak-Antić i Ljubomir Čolak-Antić, a kćerka Hristina.