Deretić

16. februar 2012.

komentara: 3

Poštovani,

ova stranica je u pripremi.

Pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Naredni članak:
Prethodni članak:

Komentari (3)

Odgovorite

3 komentara

  1. Vojislav Ananić

    DERETIĆ (p), u Orahovcu (Lastva, Trebinje). Prema sačuvanom predanju, potiču od “Aćima Šarca, kovača iz Risna”. U dalekom su srodstvu sa Derićima iz Sutorine i Kovačima iz Petrovića u Crnoj Gori. U Orahovcu je nastanjeno 15 porodica sa “sekundarnim prezimenima”: Mitrović, Perović, Radović. Šćepanović i Vukadinović. Slave Jovanjdan, a “mala slava” im je Velika Gospojina. Prezime Deretić, prema legendi, nastalo je od glagola derati (64:479, 480).

    Izvor: Risto Milićević – Hercegovačka prezimena, Beograd, 2005.

    • Misel Mulcan

      Dobar dan, zanima me poreklo prezimena deretic znam da je negde u crnoj gori grahovo grobnica, tamo mi je sahranjen pradeta, mene zanima poreklo prezimena ako znate da mi odgovorite.

      • Nikola Deretić

        Pleme Deretića na prostoru Hercegovine (Travunija i Hum) se prvi put pominje u spisima rimskog pisca Plinija Starijeg koji na temelju popisa srpskih vojnih obveznika regrutovanih u ilirske legije (12. godina nove ere) ovo pleme označava pod nazivom Dereti ili Dretini. Njegov tekst na strani 290 potvrđuje rimske evidencije plemena iz oblasti Trebinja. Na prelazu iz 7. u 8. vijek pominje se jedna kneževska kuća Deretića a izvjesni knez Deretić je u vrijeme cara Dušana obavljao diplomatske poslove u Veneciji i zaključio ugovor o kupovini galija. Konstantin Porfirogenit u svojim spisima potvrđuje da je današnja Hercegovina bila nastanjena srpskim plemenima. Među najstarijim su Deretini ili Deretići. Po broju vojno sposobnih muškaraca (140 legionara) svrstavani su među manja plemena.
        Najveća koncentracija Deretića u vrijeme Stare Hercegovine je bila na istočnim i zapadnim padinama planine Orjen i na jug do Boke Kotorske (sela Zvečevo, Grahovo, Orahovac ili Orovac…). Slavili su Sv. Jovana Krstitelja. Obilježavali su Veliku Gospojinu i Spasovdan kao prislave ili male slave.
        U vrijeme jačanja Osmanskog carstva bježali su od turske odmazde ili upućivani kao vojnici na granicu prema austro-ugarskom carstvu koja se pomjerala od Kupe do Une i Vrbasa. Do posljednjeg građanskog rata na prostoru bivše Jugoslavije bilo ih je u Kninskoj Krajini. Danas su porodice Deretića rasute po cijelom svijetu. U Bosni i Hercegovini ih je najviše u Trebinjskom kraju ali ih ima i u sjevero-zapadnom dijelu u banjalučkoj i prijedorskoj regiji.
        U Crnoj Gori su na širem prostoru Nikšića i u Boki Kotorskoj. U Srbiji su od Kosova do Vojvodine. Nastanjeni su u Kanadi i Americi gdje su porodice Deretića davno kolonizirale ili su otišli u posljednjim talasima ekonomskih migranata.