Порекло презимена Марков

4. фебруар 2012.

коментара: 20

Поштовани,

позивамо вас на сарадњу.

Пошаљите нам свој прилог, све што знате о овом презимену на основу усменог предања или цитирањем навода из књигa (наведите којих) или оног што је већ објављено на осталим интернет сајтовима (напомените којим).

Обавезно напишите и коју крсну славу славите и подручје у којем се ово презиме појављује.

Наведите и име познате личности (где је рођен-а, чиме се бави), која носи ово презиме.

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (20)

Одговорите

20 коментара

  1. Zoran Markov

    Markovi u Banatu selo Samoš opština Kovačica.U Samošu su Markovi uvek bili najbrojniji.Ima više familija slave Sv.Arhanđela Mihajla,Sv.Stevana.Srbi Pravoslavne Vere.Naj poznatiji Samošanin Mladen Markov Književnik i Pisac dobitnik Ninove nagrade…
    Manastir Hodoš u Rumuniji.
    Hodoš je Manastir Rumunske pravoslavne crkve u pomorišju,u okrugu Aradskom.Nekad je Manastir bio Srpski,kao zadužbina plemenitih Jakšića.Osnovan 1170god.
    Zabeleženo je u Manastiru Hodoš rođenje 1714.god.Dobroslav Markov,čiji se otac doselijo iz Banata 1692.god.Naposredno pre velike seobe,izbegao ispred turaka.Dalje ovu porodicu srećemo u V.Bečkereku 1746 god.Raseljeni iz severoistočnog Banata 1764 god.U vreme formiranja graničnih pukova…

  2. Val Markov

    Nama je isto slava Mitrovdan , ali koliko znam otac mi potice iz juzne Srbije blizu bugarske granice , pozz svima

  3. Zlatoje Markov

    Ja sam rodjen i Samosu…Opstina Kovacica.
    Zanima me odakle doselila porodica MARKOV u Samos..
    Iz Samosa sam se odavno odselio u juznu Srbiju…Ono sto je jako zanimljivo je da su oduvek svi mislili da sam Bugarin,jer misle da je prezime Markov bugarsko prezime…Dok sam isao u skolu i nastavnici su takodje imali isto misljenje o mom prezimenu,pa sam na kraju i odustao od toga da im objasnjavam gde sam rodjen…

  4. Zlatoje Markov

    Ja sam rodjen i Samosu…Opstina Kovacica…Slavimo slavu Sveti Jovan .
    Nas najpoznatiji Samosanin je knjizevnik Mladen Markov
    Zanima me odakle se doselila porodica MARKOV u Samos..i kada..?

    Iz Samosa sam se odavno odselio u juznu Srbiju…Ono sto je jako zanimljivo je da su oduvek svi mislili da sam Bugarin,jer misle da je prezime Markov bugarsko prezime…Dok sam isao u skolu i nastavnici su takodje imali isto misljenje o mom prezimenu,pa sam na kraju i odustao od toga da im objasnjavam gde sam rodjen…

  5. Саша Панчевачки

    Маркова има и у Црепаји и славе Ђурђиц. У питњу су Марков-Стојићеви
    Сматра се да је зачетник њихове породице Стојић Марков(ић) из Сефкерина који се и јавља у његовом попису 1764.године ,а да су у Сефкерин дошли из Арада а тамо се помиње Ђорђе Марковић. Већ 1774.године у матицама Опова се појављује као кум Стоић Марков становник Црепаје.

    Јован Ердељановић у књизи Срби у Банату каже да су Маркови у Сакуле дошли из Црепаје а у њу из Тополе у Србији, мада пошто у Црепаји постоји два огранка Маркова (осим Марков-Стојићевих и Марков-Мицаћи (св.Никола), не зна се кој од ова два рода је пореклом из Тополе.

  6. Bojan

    Vidim da nas markova Ima bas dosta, moja slava je Sv.Jovan, koreni poticu iz Crne Gore, naselili smo Klariju(danasnje Radojevo,Banat) 1800.kao granicari, ne mogu pronaci neke konkretne informacije iz tog perioda I perioda iz Crne Gore sem nekih pripovedanja, da poticeno od Vojvode Vuka Markova Vojinovica, ako neko ima neku ima neku informaciju bio bih zahvalan da podeli. Hvala

  7. Tanja

    Moj deda se prezivao Markov i dosao je (pobegao) iz Rusije posle oktobarske revolucije. Ponadala sam se da cu ovde naci jos Markova sa ruskim poreklom, ali izgleda da osim mog dede, svi ostali Markovi u Srbiji imaju poreklo sa ovih prostora.

  8. Небојша Марков

    Маркови из околине Сенте, мој отац рођен је у Падеју код Сенте, мој прадеда рођен у Пешти у Мађарској, после се преселио у Падеј. Презиме Марков је (по старим предањима прадеде) настало у време Аустроугарске краљице Марије Терезије када је почела мађаризација српског становништва скраћивањем презимена за ‘ић’. Слави се слава свети Димитрије.